.blog Domain Satışı Başlıyor

kategorisinde, en son 1 Ekim 2017 tarihinde güncellendi. 1 yorum yapıldı
Yazıyı puanla >>

İnternet dünyasının en çalışkanları olan siz blogcuları sevindirecek muhteşem bir haberim var: .blog domain uzantısı satışı WordPress’in sahibi Automattic şirketi öncülüğünde başlıyor!

  • Avada WordPress Teması Tavsiyelerim
    Dünyanın en çok satan Wordpress teması Avada! Tasarımcılarına milyonlarca dolar kazandıran tema aynı zamanda yüzbinlerce kişi tarafından kullanılıyor.

On yıllardan beridir “blog” kelimesi “internetteki evimiz” olarak nitelendiriliyor. Bloglar sayesinde özgür ifade anlayışı daha da esnekleşme fırsatı buldu. İsteyen istediği gibi özgürce paylaşım yapma şansı yakaladı. Bloglar sayesinde bilgi aktarımı çok yüksek oranda çoğaldı. Sadece bir bitkinin faydasını paylaşmak isteyen bir insan da, uzun soluklu bir dünya turu macerasını anlatmak isteyen bir gezgin de, okulda öğrendiklerini okula gidemeyenler için paylaşmak isteyen bir öğrenci de bloglara koştu. Onbinlerce insan daha sosyal medya ile tanışmadan önce fikirlerini, hayallerini, sıkıntılarını, eğlencelerini “internetteki evlerinde” paylaştı.

Bu paylaşımın teknik altyapı sağlayacılarını görmezden gelmek elbette çok büyük bir haksızlık olacaktır. Google Blogspot ile Automattic WordPress’i ile paylaşım tutkunlarına imkan sağladı. Ücretsiz blog açma fırsatı ile kimilerinin on binlerce lira para kazanmasına bile olanak doğdu.

Bu eşsiz dünyanın en önde gelen ismi elbette ki WordPress. Gerek esnekliği gerekse açık kaynak kodlu ve geliştirilebilir olması onu dünyanın en çok tercih edilen web yazılımları arasında lider yapmaya yeter de artar bile.

2005 yılında WordPress  ile özgür paylaşıma büyük bir yenilik getiren Automattic, bugün geldiğimiz noktada blogcular için yine harika bir girişime imza atıyor: .blog domain satışları başlıyor!

Tamamen Sizin Olsun

.com alan adlarının çokça yaygın olması ve bu nedenle ilk tercih edilen uzantı olması artık yeni isim bulmanın imkansızlaşmaya doğru gitmesine sebep oluyor. Bu nedenle son yıllarda yepyeni alan adı uzantıları karşımıza çıkamaya başladı. Sektöre göre üretilen alan adları ile kişi ve kuruluşlara .com uzantısında kendilerine yer bulamamalarından kaynaklanan sıkıntıların önüne geçme şansı doğdu. Bence bu çok da güzel bir girişim oldu. Hem girdiğimiz web sitesinin sektörünü anlamamız hem de kişisel uğraşlar ve şirket isimlerinin korunması açısından oldukça mantıklı.

Sektör odaklı yeni domain uzantıları iletesine girmeye hazırlanan .blog domain uzantısı, özellikle blog yayını yapanlar için inanılmaz bir jenerik duruş sağlayacak cinsten. Açıkçası beni çok heyecanlandırdı. Çünkü hem artık .com gibi önde gelen uzantıların baskınlığını kırmak hem de bloglara yeni bir renk katmak açısından güzel bir uzantı. Artık .blog domain uzantısı ile internetteki kiralık eviniz tamamen sizin olacak.

.blog domain uzantısı

.blog Domain ve Google Arama Sonuçları

Yıllarca domain seçiminin arama sonuçları için ne kadar kıymetli olduğunu konuştuk. Evet, eğer domaininiz anahtar kelime bazlı ise arama sonuçlarında kayda değer bir önem taşıyor. Bu noktada endişelenmemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü elbette ki .blog alan adları .com, .net, .org gibi önde gelen alan adı uzantıları gibi normal bir şekilde Google arama sonuçlarında listelenecek. Çünkü bu sadece bir uzantı ve herhangi bir ülkeye özgü değil. Dünya çapında açık ve tüm arama sonuçlarında listelenmeye müsait.

Ücretlendirmesi

.blog domain uzantısının ücreti henüz netleştirilmedi. Ama yeni domain uzantılarının fiyatları nasılsa .blog domain uzantısının da o çevrede olması bekleniyor. Bunu bizzat Automattic söylüyor.

Ne Zaman Genel Kayda Açılacak?

.blog domain uzantısına dair kaçırmamanız gereken önemli tarihler şu şekilde:

Ağustos 2016 – Sunrise: Şirket ve isim hakkı sahipleri için kayıt başlangıcı.

Ekim 2016 – Laundrush: Teklif başlangıcı.

Kasım 2016 – Genel Kayıt: .blog domain uzantısı için isteyen herkesin domain alabileceği tarih.

Haberdar Olun

.blog domain uzantısının erken kayıt fırsatlarını kaçırmamak için dotblog.wordpress.com adresi üzerinden mail listesine katılabilirsiniz. İstediğiniz alan adına sahip olmak için bunu mutlaka yapın, benden demesi 🙂

.blog domain uzantısı hakkında WordPress tarafından yayımlanmış blog içeriğine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Abone Ol

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.
Yorum Yap 1 yorum yapıldı

Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.

kader Cevapla
- 12:13

gelsin bakım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* *