Blog Nasıl Açılır? Adım Adım Blog Açma

kategorisinde, en son 7 Temmuz 2019 tarihinde güncellendi. 69 yorum yapıldı
Yazıyı puanla >>
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (158 oy, 4,94/5)
Puanlanıyor...

Blog Nasıl Açılır?

Blog nasıl açılır başlıklı yazımızın bu bölümünde artık teknik bilgilere giriş yapacağız. Bu bilgileri öğrendikten sonra elimizde nur topu gibi bir blog olacak ve internette özgürce içerik üretmeye başlayacağız.

Blog için konu seçimi ve güzel bir blog fikri blogunuzu başarılı noktaya taşımanın temel taşıdır. Blog açmadan önce ilk olarak bir blog fikri belirlemeliyiz. Gelin bu işi detaylandıralım.

Blog Kurmak İçin Konu Seçimi

Bir blog yazarı olmak istiyorsunuz ancak hangi alanda yazacağınız konusunda fikriniz yok mu? Ya da ilgi duyduğunuz şeylerle alakalı içerik üretmek istiyorsunuz ancak bunu tam olarak nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Şuan okuduğunuz blog açma rehberinin size katacağı en büyük artılardan birisi de blog kurarken konu seçiminin nasıl yapılacağına dair bilgiler barındırıyor olması!

Blog için konu seçimi blog yazarlığı yaşantımızın süresini ve kalitesini belirleyecek çok kritik bir adımdır. Eğer başlangıçta size uygun, keyifle içerik üretebileceğiniz, vakit ayırmaktan mutluluk duyacağınız bir blog konusu seçimi yapmazsanız sonunu getirmeniz çok mümkün değil maalesef.

İlgi alanlarınıza uygun, insanlara anlatmayı sevdiğiniz, fedakalık yapabileceğiniz alanları seçerek blog yazmaya başlayabilirsiniz. Blog yazarlığının size başarı getirebilmesi için blogunuzu bir canlıymış gibi beslemeniz bakımını yapıp bitlerini ayıklamanız gerektiğini unutmayın 🙂 Bu nedenle aklınızda içselleştirip huzurla kabullenebildiğiniz bir blog fikri belirleyin.

İnsan oturup düşündüğü zaman blog fikirleri arasında seçim yapmakta zorlanabiliyor. Hatta bazen aklınıza hiçbir şey gelmeyebilir. Bu konuda yine size yardımcı olabilecek harika bir içeriğim var. 50’den fazla blog açma fikrini derlediğim Blog Fikirleri – Blog Açmak İçin Konular adındaki yazımı okuyabilirsiniz. Aklınıza gelen/gelmeyen birçok blog konusunda açıklamalar yaparak geniş bir liste hazırladım. Umarım blog hayatınızın başlangıcında size yardımcı olabilir 🙂

Blog Yayını İçin Platform Seçimi

İşte geldik bir diğer can alıcı başlığa. Blog yayıncılığı yaparken karşınıza birçok blog platformu çıkacaktır. Kimi platform size ücretsiz şekilde yayın yapma şansı tanırken kimisi yarı ücretli ya da tamamen ücretli olarak blog açmanıza izin verir.

Blog platformu seçerken dikkat etmeniz gereken birçok husus var. Ancak işin aslına bakarsanız dünya çapında yapılan araştırmalara, kullanım oranlarına ve memnuniyet yüzdelerine bakarak blog platformu seçiminin çok kolay olduğunu söyleyebilirim. Çünkü yapılan tüm istatistiklerin tek sonucu var: dünya üzerindeki en popüler ve en büyük blog platformu WordPress’tir.

WordPress sürekli Google’ın sahip olduğu Blogspot platformu ile kısaylanır. Hangisini seçsem gibi bir soru oluşturulur zihinlerde. Ancak WordPress, Blogspot’tan (Blogger) çok sonra hayata geçirilmiş olmasına rağmen sunduğu sonsuz düzenleme özelliği, on binlerce eklenti havuzu, on binlerce tema havuzu ile Blogspot platformuna inanılmaz bir fark atmıştır. Adı sanı duyulmamış yüzlerce platform arasında WordPress şuan %30’den fazla bir paya sahiptir. En yakın rakibine %25’ten fazla fark atmış durumdadır. Blogspot’un bu pazar payındaki oranı ise %1-%2,5 civarındadır. Aradaki uçurumu görmek oldukça kolay.

Blog nasıl açılır? - Platform Seçimi
Blog nasıl açılır? – Platform Seçimi 2

WordPress, blogunuzu eşsiz şekilde donatmanızı, tasarımını istediğiniz gibi özelleştirmenizi, gerek duyduğunuzda birkaç tıkla kuracağınız eklentilerle birçok sorununuzu aşmanızı sağlayan gerçek bir sektör lideridir. Yukarıda da dediğim gibi blog platformu seçerken zorlanmanın hiçbir anlamı yok. Milyonlarca site WordPress tabanlı olarak çalışmaktadır. Sizin de mutlaka tercih etmeniz gereken platform WordPress’tir.

Bazı ziyaretçilerimden gelen yoğun istek üzerine blog platformları arasındaki farkları ve hangisini tercih etmeniz gerektiğini detaylı bir yazı ile çok yakında değerlendireceğim. Siz de artıları ve eksileri ile tüm platformları görebileceksiniz 🙂

Blog Açma İçin Alan Adı Seçimi

Artık hangi platform yardımı ile yayın yapacağımızı da belirlediğimize göre belki de yıllar boyu yazılarımızı yayınlayacağımız blogumuza bir isim koymaya geldi sıra. Bir domain yani alan adı seçimi (alan adı nedir?) yaparken dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Gelin öncelikle bu önemli noktalara değinelim:

* Markalaştırılabilir olsun. Bu olmazsa olmaz bir kural değil ancak bir süre sonra blogunuzun gerçek bir patlama yaparak popüler hale gelebileceğini unutmayın. Markalaştırılabilirden kastım duyduğunuzda ya da gördüğünüzde aklınızda kalabilecek şekilde düzgün olmasıdır. Mesela tire işareti veya numaralar içeren bir alan adı markalaşma konusunda eksik kalacaktır.

* Telaffuz edilmesi kolay olsun. “İnsanlar bu alan adını yazacaklar, neden telaffuzu önemli ki?” diye düşünebilirsiniz. Ancak unutmayın ki telaffuzu kolay olan ifadeler daha akılda kalıcıdır ve öğrenmeye açıktır. İnsanların yaşamında ya da zihnindeki her hangi bir şeyle bağlantı kurabileceği bir sadeliğe sahip alan adları unutulması zor olan alan adlarıdır.

* Kısa olsun. Seçeceğiniz alan adını mümkün olan en kısa şekilde belirleyin. Bir alan adında ne kadar az karakter varsa, yazmak, söylemek ve paylaşmak o kadar kolaydır. Sosyal medya paylaşım platformları ve arama sonuçlarındaki linkleriniz alan adınızın kısalığı oranında daha kısa görünür. Böylelikle insanlar ziyaret edeceği linkleri daha kolay okuyabilirler. Akılda kalıcılığı artar.

* .com uzantılı olsun. Satın alacağınız domain mümkünse .com uzantılı olsun. Yıl olmuş 2017 hala .com dan bahsediyorsun onlarca alan adı uzantısı çıktı diye düşünebilirsiniz. Evet haklısınız, yepyeni onlarca uzantı çıktı ancak .com en bilinen ve en ulaşılabilir alan adı uzantısıdır. Sizler de mutlaka duyduğunuz bir alan adını ilk olarak .com uzantısıyla ziyaret etmeyi denemişsinizdir.

Eğer bir alan adını .com uzantılı olarak alamıyorsanız .net uzantılı tercih etmenizi tavsiye ederim. Çünkü .com uzantısından sonra bilinen en popüler uzantı .net’tir.

* Sezgisel olsun. İyi bir alan adı, insanlara web sitesini açtıklarında neyle karşılaşacakları konusunda güçlü bir fikir verir. Bir alan adına bakıp “Muhtemelen şununla ilgili bir site” diyerek ziyaret ettiklerinde bulacakları siteyle ilgili fikre sahip olmaları sizin için büyük bir kazançtır. Örneğin, bilimhane.com alan adı sezgisel olarak gayet nettir ve bilimle alakalı içeriklerle karşılaşılacağını herkes tahmin edebilir.

* Kapsamlı anahtar kelimeler içersin. Arama sonuçları için alan adında anhatar kelimeler barındırmak hala önemli. Google yavaş yavaş bu mantıktan uzaklaşsa da ziyaretçilerin ve arama motorlarının sitenizin içeriği ile bağlantı kuracağı bir alan adını tercih etmek size fayda getirecektir. Ancak sırf anahtar kelime içersin diye mantıksız ve uzun alan adları tercih etmek, markalaşma startejisinden uzaklaşmak doğru bir yaklaşım değildir.

Örneğin; makarna üzerine yayın yapacağınız bir site için alan adı belirlerlen makarnahikayeleri.com, iyimakarna.com, makarnatarifleri.com gibi isimler tercih edilebilir. Ancak yerinizde olsam markalaşmaya daha yatkın makarino.com gibi bir alan adını tercih ederdim. Bu tarz bir alan adını markalaştırmak ve popüler hale getirmek daha kolay olabilir. Google, Amazon, Facebook, Yahoo ya da Türkiye’den Onedio gibi büyük şirketlerin bir anahtar kelime üzerine odaklanmadan nasıl bir markalaşma yakaladıklarını en güzel örnekler olarak verebiliriz.

* Türkçe karakterler içermesin. Son yıllarda geliştirilen yeni sistemlerle alan adında Türkçe karakter kullanmak mümkün oldu. Ancak bu gerçekten hiç doğru ve mantıklı bir seçim değil. Tarayıcılar ne kadar üç.com yazdığınızda siteye gitse de ü ve ç harfini karmaşık kodlamalara (ASCII) çevirir ve bu da görüntü olarak hiç hoş durmaz. Örnekteki üç.com aslında xn--7ca5b.com şeklinde görünmektedir. Hatta her iki adresi ziyaret ederek aynı sayfaya ulaştığınızı kendiniz test edebilirsiniz.

Bir diğer nokta ise, insanların alan adında Türkçe karakter kullanıldığını henüz bilmiyor olmasının size koskoca bir dezavantaj getirmesidir. Çünkü uc.com ve üç.com birbirinden tamamen farklı alan adlarıdır. Buna ek olarak Türkçe karakterler içeren bir alan adı aldığınızda hosting kurulumundan DNS ayarına kadar birçok sorunla karşılaşabileceğinizi de unutmayın.

Yukarıdaki önemli kriterleri dikkate alarak bir alan adı belirlediyseniz hemen bu alan adını bir kenara not edin ve hosting seçimi için dikkat etmeniz gereken kriterleri okuyun. Hosting ve domain satın alma başlığında domain hediyeli olarak nasıl hosting paketi alacağınızı adım adım anlatacağım.

Blog Yayını İçin Hosting Seçimi

Blog nasıl açılır başlıklı yazımızın en kritik başlığına geldik diyebilirim. Blog açarken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir diğeri hosting seçimidir (hosting nedir?). Blog açmak için hosting seçimi yapmak blog yayıncılığı serüvenimizin sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemiz için çok önemlidir.

Bu başlıkta sizlere blog açarken hosting seçimini hangi kriterlere göre yapacağınızı, size önerdiğim hosting şirketini ve hosting paketini anlatacağım. İlk olarak hosting seçerken nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıtlarımızı sıralayalım:

1 – İhtiyaçlarınızı anlama & belirleme: Eğer bir hosting paketi alıyorsanız ilk adımınız ihtiyacınızın ne olduğunu belirlemektir. Hedeflerinizi, yapacağınız yayınlar sonucunda ulaşma ihtimaliniz olan kitlenin büyüklüğünü, barındıracağınız dosyaların türü (resimler, videolar, dokümanlar vb.), ihtiyaç duyacağınız özel yazılımlar, bütçenizin durumu ve buna benzer kriterleri alt alta topladığınızda karşınıza tahmini bir ihtiyaç çıkacaktır. Hosting seçiminin en önemli adımı budur.

Yaptığım iş gereği yeni bir websitesi/blog açan birisinin ortalama ihtiyaçlarını tahmin edebiliyorum. Sizi büyük bir kitleye ulaşana kadar rahatlıkla taşıyabilecek, ihtiyaç duyduğunuz özellikleri fazlasıyla karşılayabilecek bir hosting paketini yazının sonunda zaten açıklayacağım.

2 – Teknik destek: Satın aldığınız bir hosting paketinde ilerleyen süreçte mutlaka aksaklıklar meydana gelecektir. Ya da aklınıza takılan sorular olacaktır. Bu gibi durumlarda hosting şirketinizin teknik destek ekibine hemen ulaşabilmeli ve sorunlarınıza çözüm üretmelerini talep edebilmelisiniz. Bu çok çok önemli bir noktadır. Sitenizin uzun süre kapalı kalması gibi bir aksiliği yaşamak istemezsiniz.

Size tanıtacağım ve oldukça uygun fiyata paketlerini kullanabileceğiniz hosting şirketinde teknik desteğin hızından ve çözüm üretme kabiliyetinden memnun olacağınıza eminim.

3 – Hizmetler ve özellikler: Hosting seçimi yaparken alacağınız hosting paketinin özellikleri ve size sunduğu teknik detayları iyi araştırmalı ve değerlendirmelisiniz. Hosting paketinizin sahip olduğu depolama alanı, işlemci gücü, size verilen kullanım limitleri vb. kriterleri iyi ölçüp biçmeniz gerekir.

Bu bölüm elbetteki bir takım teknik bilgiye aşina olmanızı gerektirir ancak merak etmeyin ben burada sizler için yaptığım araştırma sonucunda en uygun hosting hizmetini tanıtacağım!

4 – Paket ücretleri & promosyonlar: Hosting paketleri birebir aynı özelliklere sahip olsalar dahi satılan şirketin politikalarına göre farklı ücretlere sahip olurlar. Kullandıkları alt yapı, şirketin genel fiyatlandırma mantığı, müşterilerden gelen talepler ve daha birçok faktör fiyatların belirlenmesinde önemlidir. Hosting seçimi yaparken şirketlerin müşteri memnuniyetine ve fiyat performans oranına mutlaka göz atın.

5 – Paket yenileme ücretleri: Dikkat dikkat dikkat! İnternette yayınlanmış birçok blog açma anlatımında sizlere sunulan hosting önerilerinde ilk yıl oldukça uyguna gelirken ikinci yıl hosting ve domain ücretleri iki katına çıkmakta ve gereksiz masraf yapmaktadır. Siz siz olun bu tuzağa düşmeyin. Satın aldığınız hosting paketi ve alan adının ikinci yıl yenilenme ücretlerini mutlaka kontrol edin.

Domain ve hosting satın alma başlığında sizlere öneri olarak sunacağım hosting şirketinin müşteri portföyü, memnuniyet oranı, tavsiyeler ve fiyat/performans değerlerine göz attığınız zaman sizi gerçekten mutlu edeceğini fark edeceksiniz. Elbette ki buradaki esas amaç gerçekten doğru bir şirket ile çalışmak ve istediğiniz performansı yakalamak.

Yukarıdaki 4 önemli noktayı dikkate alarak hosting paketinizi belirleyebilirsiniz. Özellikle forum sitelerinde derinlemesine araştırmalar yaparak kullanıcıların şirketler hakkındaki değerlendirmelerini bulabilirsiniz. Böylelikle bizzat müşterilerinden hosting şirketleriyle ilgili gerçek yorumları görebilirsiniz. Haydi gelin artık hosting ve alan adımızı alalım!Abone Ol

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.

Yorum Yap 69 yorum yapıldı

Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.

ahmet ever Cevapla
- 18:40

merhaba bloğumu sayenizde kursum her şey bitti fakay bloğumun yorumlar kısmı sanki çökmüş gibi garip yazılar var nasıl düzenlemem gerekir dönüş yapar mısınız

  Ömer Faruk Cevapla
  - 09:16

  Merhabalar, Tam olarak nasıl bir görüntü var?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:34

  Gönderdiğiniz maildeki görüntü üzerinden yorum yapmak zor. Tema dosyalarını incelemek gerekiyor. Site üzerinden inceleme yapmıyorum maalesef.

Nazmi Cevapla
- 15:10

Merhaba
Benim halihazırda wordpress üstünden yıllık 18$ domainim var. Fakat siteyi geliştirmeye çalıştığımda wordpressin bussiness paketini almamı söylüyor. Almamız gerekiyor mu? Ayrıca hosting almadan ücretsiz açıp sadece domain aldım. Hosting neden gerekli? Sonradan alabilir miyiz?
Teşekkürler

  Ömer Faruk Cevapla
  - 21:31

  Merhabalar, siz şu an wordpress.com üzerinde sitenizi barındırıyorsunuz. WordPress.com ve wordpress.org arasında farklar vardır. WordPress.com bazı kısıtlamalara sahip, her istediğinizi yapamazsınız. Hosting alıp kendi wordpress’inizi kurmanız size büyük avantaj ve özgürlük sağlar. Hostingi dilediğiniz zaman alabilirsiniz elbette. Ancak wordpress.com üzerinden paket almak size yine çok fazla artı sağlamayacaktır. Kendi hosting paketinizi kullanmanız benim önerimdir. WordPress.com üzerindeki alan adınızın DNS ayarlarını hosting alacağınız firmanın DNS bilgileri ile değiştirerek kullanabilirsiniz.

Ahmet Cevapla
- 03:34

Merhaba. Mesela diyelim WordPress de ücretsiz blog açcam. Onun içinde domain hosting gibi şeylere gerek var mı ya da ücretli mi ?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 05:57

  Merhabalar, hayır alan adı ve hosting almanız gerekmiyor.

GÜL DEMİRAL Cevapla
- 09:50

Merhaba öncelikle teşekkür ediyorum. Bizleri blog kurma konusunda bilgilendirdiğiniz için. Ben bundan yaklaşık 4 yıl önce bir web sitesi kurdum satış ortaklığı yaptığım bir ürünü tanıtmak amacı ile. Ama maalesef başarılı olamadım. Şimdi yeniden web sitesi ya da blog kurmak istiyorum. ancak tekrar başarısız olmaktan korkuyorum açıkçası. Herhangi bir hata yapmamak ve zaman kaybetmemek adına sizin hazır blog paketinizi satın almak istiyorum.Ancak şu an için durdurulmuş satışlarınız. Ne zaman alma imkanım olur acaba? Ya da siz ne yapmamı önerirsiniz. Çok teşekkür erdim şimdiden.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 23:24

  Merhabalar, satışlar bir süre aktif olamayacak maalesef. Tekrar aktif olduğunda ben uyarıyı kaldırıp yayına açmış olacağım.

Talya Tezmen Cevapla
- 15:26

Okunmaya değer içeriğe yorum bırakmamak iyi fikir değil. Kısaca başarılar dilerim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:12

  Teşekkür ederim!

Erdem Temizer Cevapla
- 21:54

Faydalı içeriğiniz için teşekkür ederim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:12

  Teşekkürler!

Recep Cevapla
- 16:51

Valla hocam emeğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş tebrik ederim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:54

  Teşekkürler Recep. Ancak yazıların altına güncel hali şurada, bir başka yazı burada diyerek link bırakıp durmaktan vazgeçmelisin 🙂

Hakan Başatıcı Cevapla
- 07:19

Ömer bey merhaba.
blog ile ilgili Türkiye’yi ait bir kitap okudum. Sonra da sizin bu yazınızı. Düşünüyorum o halde varım sözünden yola çıkarak ben de blog açmaya karar verdim. Aslında youtuber olmaya karar vermiş iken bundan vazgeçtim. Blog yazanlar için tavsiye ve giriş açıklamalarınız harika emeklerinize, elinize sağlık. Benim bloger başarısında görsel tema, fotoğraf ve videolarla kesinlikle desteklenmesi lazım. Bir de süreklilik için word, exel sayfalarında içerikleri baştan oluşturmak yani yayınlamadan arşivlemek gerekir , iyi olur diye düşünüyorum. Her hafta bir içerik , TV dizileri gibi süreklilik gerektiriyor. Siz de her hafta bir içerik olmalı diye tavsiye etmişsiniz. Bu da yılda 52 yeni içerik yapar. Yayınlanmamış arşivde hazır olan bu içerik adedinin en az 20 içeri yazılmalı ve her hafta sıra ile yayınlanmalı , sizin bu konuda tavsiyeniz ne olur yazılarımızı word dosyasından blog sayfamıza kopyalamada nasıl bir yol izlemeli?
Tekrar teşekkür ediyorum, sağlıkla kalın.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 11:07

  Merhabalar Hakan, güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim 🙂 Yazının sizin için bir kıvılcım olmasına çok sevindim. Siz aslında blogculuğun temel kuralını daha başlamadan çözmüşsünüz: istikrar. Blog yazarlarının yaşadığı en büyük sıkıntı istikrarlı bir şekilde içerik üretmektir. Özellikle tek amacı para kazanmak olan bir blogger sürekli yazı yazmaktan sıkılır ve her hafta 1-2 yazı yazarken bir anda 2 hafta da 1 3 haftada 1 yazıya düşer. Bu da hem arama motorlarının sevmediği bir durumdur hem de insanın şevkini kırar. Bu noktada sizin yaklaşımınız gayet doğru. Vakit buldukça bir sonraki haftanın içeriklerini de yazıp hazırda bekletmek sizi büyük bir sıkıntıdan kurtarır. WordPress’in yazı planlama özelliği mevcut. İstediğiniz yazıyı istediğiniz gün ve saatte yayınlanacak şekilde kaydedip bırakabilirsiniz. Hiç öyle Word’le Excel’le uğraşmanıza gerek yok. Yazıyı sitenize yayına hazır hale getirin ve bir sonraki haftaya otomatik programlayın keyfinize bakın 🙂 Şimdiden blog yaşantınızda başarılar diliyorum.

Türker Cevapla
- 21:44

Hocam siz gibi bende öğretmenim ve böyle olduğunu okuyunca sevindim.Kendimi geliştirmek adına bir şeyler yapmak istiyorum ama inanın sizin gibi yazarlardan ne okuyorsam o kadarını biliyorum. Aklımda bir fikir var ve bunu hayata geçirmek istiyorum.Büyük düşünüyorum ve bunun için şöyle kararlar verdim. turhost firmasından bireysel limitsiz paketini düşündüm(?).Belki fazla belki az bilmiyorum.Themeforesttan ücretli tema almanın seo ve görsellik açısından etkili olacağı yöününde yazılar okudum ve ücretli bir tema satın almak istedim(siz de yapıyormussunuz).bu da 59 dolar. bana sadece ikisi 450 tutacak nerdeyse.Daha eklentiler yok. Bugün web tasarım işinde olan birine fikrimi az belirrttim ve 200 liraya siteyi kuracağını benim sadece içerik üreteceğimi söyledi. Sizce blog sayfamı sizden ve kendim öğrendiklerimle kendim mi kurayım yoksa 200 liraya sadece içerik mi üreteyim? Tavsiyeniz benim için çok önemli.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 22:03

  Merhabalar Türker hocam. Kendiniz teknik bilgilerde eksik olasınız bile bunları yavaş yavaş öğrenerek kendi işinizi halletmeniz tabi ki ilk tavsiyem. Ama teknik İşler beni boğuyor derseniz o zaman birisinden yardım almanızı öneririm. Ben de içerisinde kendi tasarımım olan Minima teması da dahil hazır blog kurulumu paketi sunuyorum. Burada dikkat edilmesi gereken şey hizmet alacağınız kişinin teknik donanımı olmalıdır. Güvendiğiniz birilerine iş verin mutlaka. Eğer benim blog paketim hakkında detaylı bilgi almak isterseniz şuradan kontrol edebilirsiniz: https://blogkurdu.net/blog-paketi/

Büşra Nur Cevapla
- 13:12

merhaba bütün adımlarınızı aynen izledim turhosttan worpressi kurdum ancak son adımda verilen url ye tıkladığımda 404 hata veriye ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

  Ömer Faruk Cevapla
  - 13:14

  Büşra hanım merhabalar, son adımda verilen URLden kastınız nedir tam olarak?

   Büşra Nur
   - 13:18

   tebrikler wordpress kurum başarılı diyor siteme gitmek için verilen linke tıkladığımda 404 hata veriyor ..yani karşıma blog sayfam çıkmıyor

   Ömer Faruk
   - 13:25

   Peki siz direkt tarayıcıya yazıp denediniz mi?

Aylin Cevapla
- 16:24

Tekrar merhaba.hosting icin yonlendirdiginiz turhost u ziyaret ettim ancak cok fazla secenek gorunuyor.bireysel baslangic , bireysel mini gibi.hangisini almaliyim.bir de domaini goday dan premium secenegiyle alacagim.siralama farkediyormu tam olarak uygulamam gereken islem sirasi nedir.alacagim alan adi daha once satin alinmis 250 tl ye premiumla godayy dan satin alacagim.teeekkurler

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:28

  Aylin hanım alacağınız paketi kendi kullanım amacınıza göre belirleyebilirsiniz. Orta seviye bir paketle başlamak en doğrusu olacaktır sizin için. Alan adı ve hostingi satın almak için bir sıra yok. Birini önce diğerini sonra almanız bir şey değiştirmez. Ancak alan adınızı ve hosting paketinizi aldıktan sonra alan adınızı Turhosttaki hosting paketinize yönlendirmek için DNS ayarlarınızı yapmanız gerekir. O da kolay bir adım zaten.

Aylin Cevapla
- 19:53

Teşekkür ederim açıklamalarınız için.Bir şey daha aklıma takıldi hosting ve domain satin almam gerekiyor.ben belirledigim ismi premium dan aldığımda hosting ve domain satın almış olacakmıyım yoksa her biri için ayrı ayrı mı ilgilenecegim

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:57

  Domaini premium olarak almanız ya da normal fiyatı ile almanız hostingle tamamen alakasız Aylin hanım. Domain ve hosting tamamen farklı kavramlar. O yüzden ikisini birlikte almalısınız mutlaka 🙂 Yazıda anlattığım 3 firmadan herhangi birisinden alırsanız memnun kalacaksınızdır. Özellikle Turhost‘u gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.

Aylin Cevapla
- 16:24

Merhabalar.ben alan adi belirledim daha önce alınmıs cikti ancak hemen yaninda yine de almak istiyormusunuz secenegi cikiyor.devam ettigimde 250 tl premierum secenegiyle alabilecegim secenegi cikiyor.bu durumda ne yapmaliyim

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:28

  Merhabalar Aylin hanım, bazı alan adları daha önceden farklı kişiler tarafından alınıp premium şekilde satılabiliyor. Çok talep gören alan adları genellikle bu durumda oluyor. Eğer sizin için çok kritik ve önemli bir alan adı değilse farklı bir alan adı denemenizi tavsiye ederim. Ancak projenizi çok etkileyeceğini düşünüyorsanız 250 TL oldukça uygun bir fiyat. Çünkü genellikle premium alan adları binlerle hatta on binlerle ifadele edilen fiyatlara satılırlar 🙂 Ben sizin yerinizde olsaydım ilk olarak alternatif alan adları düşünürdüm.

Özlem Cevapla
- 21:54

Selamlar ben wordpress e kayıt olamıyorum nasıl yapılacağını da söylediniz ancak daha yardımcı olur musunız lütfen

  Ömer Faruk Cevapla
  - 22:02

  Özlem hanım merhabalar. Bu yazıda anlattığım adımları tek tek uygularsanız sonuca kolaylıkla ulaşırsınız. WordPress’e kaydolmanız gerekmiyor bu aşamaları yaparken. Yazının 1.2.3.4. sayfalarını dikkatlice adım adım ne denmişse onları yaparak uygulayın kısa sürede blogunuz hazır hale gelecektir.

Ayşegül Cevapla
- 13:14

Merhabalar ıpohone 6 telefon kullanıyorum ve telefonumdan blok açmak istiyorum ama beceremiyorum nereden başlayıp Nasıl yapacağımı yardımcı olursanız çok sevinirim

  Ömer Faruk Cevapla
  - 13:17

  Ayşegül hanım merhabalar, yazıda anlattığım adımların hepsini telefondan da birebir yapabilirsiniz hiçbir değişiklik yok. Tabii ki kontrol etmek daha zor olabilir küçük ekranda ancak yazıda anlattığım adımları dikkatli bir şekilde tek tek uygularsanız sorunsuz şekilde blog açabilirsiniz. Ekranı yan döndürüp yaparsanız sizin için daha kolay olacaktır.

Rüveyda Cevapla
- 13:54

Ömer bey merhaba, ben dediğiniz adımları yaptım. Ama daha öncesinde WordPressin kendi sitesinden alan adımı aktarmayı falan denemiştim. Orada ekstra paketler seçtiriyor WP bu yaptığımızın farkı nedir? Sadece 3 temayla mı iş görebileceğiz? Yoksa ayriyetten pakete takılmadan tema alabilecek miyim? Onun dışında emeğinize sağlık bana çok yardımcı oldu yazınız.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 14:00

  Rüveyda hanım merhabalar, WordPress.com üzerindeki paketler ne kadar ek özellikler içerse de size bu yazıda anlattığım şekilde kuracağınız WordPress’ten daha fazla özgürlük tanıyamaz. Bu yollarla açtığınız zaman hiçbir kısıtlama olmadan dilediğiniz kadar tema yükleyebilirsiniz, dilediğiniz temayı düzenleyebilirsiniz (kodlarını dahi), dilediğiniz eklentiyi kullanabilirsiniz. WordPress.com üzerinde açacağınız WordPress sitesi ise size bu kadar özgürlük vermez. Bu noktada WordPress.com’un Kısıtlamaları Nelerdir? yazıma göz atabilirsiniz.

emine Cevapla
- 01:24

Artık benim de sayenizde blogum oldu, çok teşekkürler.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 01:30

  Harika! Blog dünyasına hoş geldiniz Emine hanım 🙂 Okuyucunuz bol olsun! Mutlu bloglamalar.

emine Cevapla
- 00:48

merhaba bi yerde bloga her giriş yapıldığında google tarafından 0.35 tl gibi bi ücret ödendiğini duymuştum bu doğrumu ya da sadece reklam alınca mı para kazanabiliyoruz?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 00:57

  Emine hanım selamlar, “bloga her giriş yapıldığında google tarafından 0.35 tl gibi bi ücret ödendiği” gibi bir şey söz konusu değil. Eğer öyle olsaydı benim şuan sizden 0,35 TL kazanmış olmam gerekirdi. Ve bu da günde binlerce lira sadece benim bloguma ödeme yapacağı anlamına gelirdi. Blog nasıl açılır yazısını dikkatli bir şekilde okursanız “Neden blog açmalısınız?” sekmesinde blogun nasıl para kazandıracağına birkaç örnek verdim. Reklam yayını yaparak, ürün tanıtarak, ürün satarak vb. birçok yöntemle para kazanmak mümkün. Ancak “ben para kazanacağım” diyerek blog yazmaya başlarsanız çok kısa sürede hüsrana uğrayacağınız konusunda sizi temin ederim. Çünkü blog açmak temelinde günlük tutmak kadar kişiseldir. Bir hobi ya da eğlence gözüyle değil de para kazanma hırsıyla blogculuğa başlarsanız emin olun çok yıpranırsınız.

Celal Cevapla
- 01:14

“Tebrikler, hosting hizmetiniz başarıyla oluşturuldu. Bu e-postanın elinize ulaştığı andan itibaren hizmetinizi aktif olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.”Diye bir e-posta aldım lakin yazınızda ki talimatları bir bir yerine getirdiğim için öyle bir mesaj beklemekteyim acaba onaylama işlemi mi değişti…

  Ömer Faruk Cevapla
  - 01:20

  Bazen e-posta gönderiminde aksaklıklar oluşabiliyor bazen her domain için aynı işlem gerekmeyebiliyor. Müşteri panelinize gidip sol taraftaki menüden ” Müşteri profili > Gönderilen epostalar” sekmesine gidin. Eğer orada size gönderilen postalar arasında domain doğrulamak için 15 gün süreniz var şeklinde bir cümle içeren bir posta varsa ulaşmamış demektir. Az önce belirttiğim gibi mutlaka bir destek bildirimi oluşturun kısa sürede hallederler 🙂

Celal Cevapla
- 00:44

onay almak için gönderilen e posta ne kadar sürede gelir

  Ömer Faruk Cevapla
  - 00:48

  Merhaba Celal, onay almaktan tam olarak neyi kast ettiğini söyleyebilir misin? Eğer domain ve hosting’i kaydettikten sonra gelecek domain doğrulama mailinden bahsediyorsanız 10-15 dakika içinde gelmesi gerekir. Eğer bu sürede gelmediyse veridyen müşteri paneline girip bir destek bildirimi oluşturun ve bana böyle bir mail gelmedi deyin. Onlar gerekli işlemi yapacaklardır.

rafiye kececi Cevapla
- 23:49

çok teşekkürler.her yolu denedim. you tube da videoda denilen herşeyi yaptım ama eklediğim meta etiketi ile ilgili header da değil diye sürekli error alıyorum. Ne kadar zorlamışlar bu işi:(

  Ömer Faruk Cevapla
  - 23:54

  Aslında hiç zor değil. İşlemlerde mutlaka bir hata yapıyor olmalısınız. Tekrar kontrol etmenizi tavsiye ederim. Ya da meta etiketi ile onaylamak yerine dosya yükleyerek onaylama işlemi de yapabilirsiniz.

rafiye kececi Cevapla
- 20:52

merhaba tüm adımları takip ettim ama bloğumu google da aratınca bulamıyorum, yazımı da bulamıyorum,yardımcı olur musunuz

  Ömer Faruk Cevapla
  - 20:56

  Sitenizi Google arama sonuçlarında gösterilebilmesi için Google kaydı yapmanız gerekmektedir. Webmaster konsoluna giderek sitenizi eklemeniz ve ardından onaylamanız gerekmektedir. Eğer yapmakta zorlanırsanız iletişim sayfası aracılığı ile bana ulaşabilirsiniz.

Hatice Cevapla
- 15:28

Şimdi ben site ayarlarında arama motorlarinda sitemin çıkması için dogrulamdigimi farkettim çok uğraşıyorum dogrulamayi beceremedim şimdi sitem silinir mi lütfen yardımcı olur musunuz ?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 15:30

  Hayır siteniz silinmez Hatice hanım endişe etmenize gerek yok. Az önceki yorumumda da anlattığım şekilde sitenizi arama motorlarında doğrulayabilirsiniz.

Hatice Cevapla
- 15:00

Merhabalar ben wordpressde blog kurdum ama dogrulayamiyorum lütfen yardımcı olur musunuz ?arama motorunda da yazılarım çıkmıyor

  Ömer Faruk Cevapla
  - 15:04

  Merhabalar Hatice hanım, doğrulamaktan kastınız tam olarak nedir? Biraz daha açıklarsanız daha iyi yol gösterebilirim. Arama motorlarında yazılarınızın çıkması için sitenizi arama motorlarına kaydetmelisiniz. Google için Webmaster konsoluna gidip giriş yapın ve sitenizi ekleyin. Sitenizi ekledikten sonra Yoast SEO eklentisini yükleyin ve Yoast SEO ayarları nasıl yapılır yazımdaki arama motoru doğrulama adımını kontrol ederek doğrulama kodunuzu sitenize ekleyin.

Polat Şaşkın Cevapla
- 16:04

Blog açmak için birçok kaynağa başvurdum. Çoğu detaya girmeden anlaşılır olmayan bir dille yazılmış. Bazıları da aşırı detaya girip kafa karıştırmış. Sizin anlattıklarınızla adım adım giderek blog açtım. Blog nasıl açılır videosu da yazıdan öğrendiklerimi sağlamlaştırdı. Çok teşekkür ederim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:17

  Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim Polat 🙂 Blog açmak için blog nasıl açılır yazısından ve videosundan faydalanmış olmana çok sevindim. Umarım dilediğin noktalara gelirsin. Mutlu bloglamalar!

Doruk Cevapla
- 17:53

Blog için hosting seçimi konusunda fikir sahibi oldum. Dolayısıyla domain ve hosting arayışım da sona erdi sayenizde.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:43

  Yorumunuz için teşekkür ederim Doruk Bey. İşinize yaramış olmasına sevindim 🙂

Nazlı Cevapla
- 12:43

Tamam oldu. Süpersiniz…

  Ömer Faruk Cevapla
  - 12:48

  Rica ederim 🙂 Sorununuzun hallolmasına sevindim.

Nazlı Cevapla
- 12:14

Temaya ait değil, özel bir dosya. Ana dizinde bulunan bir klasörün içinde diyelim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 12:24

  Aslında WordPress fonksiyonlarını WordPress dosyaları dışında kullanmak biraz karmaşık ve sıkıntılıdır. Ancak şu şekilde deneyebilirsiniz. Öncelikle eklemek istediğiniz dosyanın en başına şunu ekleyin:

  < ?php require( './wp-load.php' ); ? >

  Ardından önceki mesajımda verdiğim shortcode ekleme yöntemiyle istediğiniz yere ekleyiniz.

Nazlı Cevapla
- 12:07

Cevabınız için teşekkürler. : Uncaught Error: Call to undefined function do_shortcode() in şu şekilde hata veriyor. Contact 7 formunu göremiyor sanırım, sadece tek bir sayfa template bu.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 12:12

  Nazlı hanım bu kısa kodu kullanmak istediğiniz dosya WordPress temanıza mı ait yoksa özel bir dosya mı? Yani /wp-content/themes/ bölümünde yer alan bir temaya mı eklemeye çalışıyorsunuz yoksa bu klasör dışındaki farklı bir dosya mı?

Nazlı Cevapla
- 11:17

Merhaba, hazır bir template’de contact 7 form’u nasıl kullanabilirim? Yani, wordpress kuruluyken sayfaya shortcode ekleyince veya form kodunu ekleyince çalışıyor template’ye ekleyince hata veriyor. Doğru yerden mi soruyorum bilmiyorum ama benim için önemli bir soru. Bu konuda kaynak bulamadım veya doğru arayamadım. Teşekkürler.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 11:24

  Merhaba Nazlı hanım, PHP dosyalarının içinde kısa kod kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey kısa kodu su şekilde doğru yere eklemektir: < ?php echo do_shortcode('[contactform7]'); ? > burada verdiğim [contactform7] bölümüne kendi kısa kodunuzu eklemeyi unutmayın.

Gökhan Cevapla
- 11:36

Blog açmak hakkındaki okuduğum en güzel makaleler arasında yer arıyor kafamı karıştıran tüm soruları buldum özellikle wordprees mi yoksa blogspot mu diye düşünürken hepsini çözüm buldum buradan hocamıza çok teşekkür ederim iyi çalışmalar 🙂

  Ömer Faruk Cevapla
  - 11:43

  Yazıdan faydalanmış olmanıza sevindim 🙂 Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Blog nasıl açılır sorusunda karşınıza çıkan tüm detayları bu yazıda bulabiliyorsunuz. Umarım herkes sizin gibi faydalanabilir. Mutlu bloglamalar!

Oğuzhan Cevapla
- 12:41

Hayatım boyunca az rastladığım yazılardan birisine denk geldim. Blog açmak isteyenlere, blog açtıktan sonra neler yapılması gerektiklerine ve nasıl ileri seviyelere getirebileceğimizi anlatan bir yazı olmuş emeğinize sağlık

  Ömer Faruk Cevapla
  - 12:46

  Yorumunuz için teşekkür ederim 🙂 Umarım blog açmak isteyen herkese faydalı olur!

Fikir Banka Cevapla
- 21:28

İnanır mısınız sayenizde bir çok şey öğreniyoruz ve tecrübelerimize tecrübe katıyoruz. Bence bu rehber, blog nasıl açılır sorusunun en net cevabı olmuş. Blog açma rehberi konusunda bulduğum en sağlam kılavuz bu diyebilirim. Çok teşekkürler.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 21:33

  Yine sizden harika bir yorum 🙂 Teşekkür ediyorum. Blog açma konusunda merak edenler için olabildiğince kapsamlı ve anlaşılır bir yazı olsun istedim. Size faydalı olması benim için en büyük motivasyon kaynağı! Takipte kalın ve yeni içerikleri kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* *