Blog Nasıl Açılır? Adım Adım Blog Açma

kategorisinde, en son 7 Temmuz 2019 tarihinde güncellendi. 69 yorum yapıldı
Yazıyı puanla >>
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (158 oy, 4,94/5)
Puanlanıyor...

Hosting Paketi Önerisi

Yukarıdaki son iki adımı geçtik ve artık belirlediğimiz alan adı ile hosting paketimizi almaya geldi sıra. Ancak bu adımdan hemen önce size kendi önerilerimi sunacağım. Yazının geri kalan tüm anlatımını da bu önerilerden bir tanesi üzerinden yapacağım.

Blog nasıl açılır yazımın en başında sizlere Türkiye’nin en dinamik kaliteli hosting şirketlerinden 3 tanesinin paketlerini sunacağımdan bahsetmiştim. Gelin şimdi o şirketlerin öncelikle ortak özelliklerine bir bakalım.

Bu üç şirketten alacağınız WordPress hosting paketleri ile;

* cPanel kontrol paneli ile kolay dosya yönetimi, tek tıkla WordPress kurulumu, email hesabı yönetimi vb. tüm işlemleri yapabilirsiniz.

* Güçlü altyapılar ve servisler ile çok daha hızlı bir bloga sahip olabilirsiniz.

* Özel güvenlik sistemleri ile zararlı girişimlere karşı korunan bir bloga sahip olabilirsiniz.

* PHP sürüm seçici ile kullanacağınız eklentilerin ya da temaların uyumluluk sorunlarına karşı rahatlıkla sürüm değişimi yapabileceksiniz.

* Aldığınız hosting hizmetinden memnun kalmadığınız takdirde size verilen süre içinde koşulsuz iade garantisi.

* 7/24 hızlı destek ile karşılaştığınız sorunlara çözüm üreten bir ekiple muhatap olacaksınız.

* Ve daha birçok diğer profesyonel özellik.

Gelin şimdi bu üç şirketin WordPress paketlerinin birbirine fiyat ve performans olarak en yakın paketlerinin bir karşılaştırmasını yapalım. Böylelikle hangisini tercih etmek isterseniz onu gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

ÖzellikTurhostVeridyenGüzelNet
DomainDahilDahilDahil
Disk Alanı3 GBLimitsiz 3 GB
Trafik Kotası15 GBLimitsiz 50 GB
Whois KorumaÜcretsizÜcretliÜcretli
Yıllık Ücret 130 TL145 TL116 TL
Performans
Tavsiye Edilen Tavsiyemİdealİdeal
Turhost’a Git Veridyen’e Git GüzelNet’e Git

Yukarıda üç farklı şirketin paketlerinin ortak yanlarını ve farklı özelliklerini sizlere özet olarak gösterdim. Benim bu paketlerden performans olarak en iyi sonucu alacağınızı düşündüğüm Turhost’un WordPress paketidir. (Disk alanı ve aylık trafiğe takılmayın. Limitsiz olarak belirtilen disk alanları veya aylık trafikler de aslında limitlenmiştir.) Yıllardır kaliteli hizmetleriyle sektörde liderler arasında yer almayı başarmış bir şirkettir Turhost. Kaliteli bir hizmet ve yüksek performans için kesinlikle tercih edebilirsiniz.

Ekim Güncellemesi: Blog nasıl açılır yazısını ilk yayınladığımda Veridyen’in yukarıdaki paketi 80 TL idi. Bu, fiyat olarak Veridyen’i ilk sıraya koymama sebep olmuştu ancak yeni yapılan KDV ve Dolar güncellemesinden sonra fiyat olarak diğer iki firma ile arasında herhangi bir fark kalmadı. Yine de yazının geri kalanında Veridyen üzerinden anlatıma devam edeceğim. Turhost ve Güzel Hosting’de de işlemler hemen hemen Veridyendeki ile aynıdır. O yüzden Eğer Veridyen haricinde bir firma tercih ederseniz herhangi bir zorluk çekmezsiniz.

Size mümkün olan en faydalı bilgileri ve paketleri sunmaya gayret ediyorum. Blog yaşamınızın minimum masraf ve maksimum kalite ile başlamasını istiyorum çünkü bu işin teknik kısımlarını hemen geçip eğlenceli ve zevkli kısımlarını yani yazı yazmayı, içerik üretmeyi, insanlarla tanışmayı hemen görelim istiyorum.

Eğer hazırsanız gelin şimdi hemen hosting ve alan adımızı satın alalım.

Blog Nasıl Açılır: Domain & Hosting Satın Alma

1.Adım Domain sorgulama. Öncelikle hemen aşağıda yer alan ve sadece Blog Kurdu okuyucularına, blog nasıl açılır yazısı için bizzat tarafımca tasarlanmış domain sorgulama aracını kullanarak “Blog Yayını İçin Alan Adı Seçimi” başlığındaki kurallar çerçevesinde aklınızda belirlediğiniz alan adının satın almaya müsait olup olmadığını sorgulayalım.

ARADIĞINIZ DOMAINİ HEMEN SORGULAYIN

Blog açmanın ilk adımı bir alan adına sahip olmaktır. Şimdi sizin için özel olarak hazırladığım aşağıdaki hızlı domain sorgulama aracı ile hemen aklınızdaki domainin müsait olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.


Lütfen sorgulamak için bir domain girin. Domain uzantısını seçmeyi unutmayın.
Bu araç, blogkurdu.net tarafından tasarlanmıştır. Sorgulamalar üçüncü taraflarla kesinlikle paylaşılmaz.

2. Adım Veridyen‘e gidiyoruz. Yukarıdaki adımda aklımızda belirlediğimiz domainin başka birisi tarafından kullanılmadığını ve satın almak için müsait olduğunu görmüşsek artık her şeyimizle hazırız demektir. Bu noktada yapmamız gereken ilk şey buraya tıklayarak Veridyen’in sitesine gitmek. Bu işlemin ardından aşağıdaki adıma geçiyoruz. (Turhost hosting paketleri veya GüzelNet hosting paketleri)

3. Adım WordPress hosting sayfasına gidiyoruz. Şimdi artık tüm teknik ihtiyaçlarımızı giderme zamanı. Yukarıdaki adımda yer alan linke tıklayarak Veridyen‘in sitesine ulaştık. Siteyi açtığımızda aşağıda gösterdiğim gibi üst menüde yer alan “Hosting” sekmesinin üzerine geliyoruz ve açılan geniş seçeneklerden “WordPress Hosting” sayfasına tıklıyoruz.

Blog nasıl açılır? Blog açma: WordPress hosting paketleri sayfası
Blog nasıl açılır? WordPress hosting paketleri sayfası

4. Adım WordPress hosting paketini seçiyoruz. WordPress hosting paketlerinin listelendiği ve detaylı açıklamaların yer aldığı sayfamız açıldığında en üstte 4 adet paket bulunduğunu göreceksiniz. Bu paketlerin adı sırayla: Tek Limitsiz, Limitsiz, Limitsiz + ve Limitsiz Pro Her paketin aylık fiyatını, dosya depolama alanını (disk alanı), aylık trafik limitini, kaç tane eposta hesabı açabileceğinizi (örneğin: [email protected] şeklinde), kaç veritabanı ekleyebileceğinizi, kaç adet dosya barındırabileceğinizi ve diğer bütün teknik detayları tek tek görebilirsiniz.

Listede yer alan 4 paketten sizin için en mantıklısı ve en uygunu “Tek Limitsiz” adındaki paket olacaktır. Bu paketi yıllık olarak alırsanız 2 aylık ücreti indirim olarak sepete yansıyacaktır. Ancak daha sonra yeni bir alan adı satın alıp yeni bir blog açmak isterseniz mutlaka “Limitsiz” paketini alın. Çünkü bu pakette 3 farklı siteyi ek ücret ödemeden barındırabilirsiniz.

Blog nasıl açılır? Hosting paketi seçimi
Blog nasıl açılır? Hosting paketi seçimi

Paket bilgilerinin altındaki satın al butonuna tıklıyoruz. Karşımıza 5 farklı ödeme seçeneği çıkıyor. Burada dikkat etmemiz gereken önemli nokta eğer paketi 2 aylık bedava kullanmak istiyorsak mutlaka yıllık ya da 2 yıllık almamız gerektiğidir. Yani karşımıza gelen 5 ödeme seçeneğinden ya 12 aylık olanını ya da 24 aylık olanını seçiyoruz ve “Sonraki Adım” butonuna tıklıyoruz.

Blog nasıl açılır? Hosting paketi seçimi
Blog nasıl açılır? Hosting paketi seçimi

5. Adım Paketimize domain ekliyoruz. 12 ay ya da 24 ay seçeneğini seçtikten sonra karşımıza hosting paketimiz için bir alan adı eklememizi istiyor. Bu adımda “Alan adım yok. Yeni alan adı kaydetmek istiyorum.” seçeneğini işaretliyoruz ve alttaki arama kutusuna yukarıdaki adımlarda belirlediğimiz ve satın almak için müsait olduğunu öğrendiğimiz alan adını yazıyoruz. Ardından arama butonuna tıklıyoruz. Ben bu yazı anlatımı için “kolayblogacma.com” adındaki domaini satın alacağım. Örneklerimi de bu domain üzerinden göstereceğim.

Blog nasıl açılır? Domain ekleme
Blog nasıl açılır? Domain ekleme

Domainimizi yazıp uzantımızı seçtikten sonra arama butonuna basınca sayfa yenilenecek ve sorguladığımız domainin satın almaya uygun olduğu sonucunu gösterecek. Bu sonuçta domainimizin fiyatını da görebileceksiniz. Sorgulama sonucu pozitif ve domain satın alınabilir durumda ise hem “Devam et” butonuna tıklıyoruz.

Blog nasıl açılır? Domain sorgulama
Blog nasıl açılır? Domain sorgulama

Eğer sorguladığımız domain daha önce başkası tarafından alınmışsa domainin müsait olmadığını gösterecektir ve bu domaini satın alamayacaksınız. Aşağıda blogkurdu.net domaini ile deneme yaptığımızda karşımıza gelecek sonucu görebilirsiniz.

Blog nasıl açılır? Domain sorgulama
Blog nasıl açılır? Domain sorgulama

6. Adım Hosting ek seçenekleri belirliyoruz. Devam et butonuna bastıktan sonra karşımıza çıkan ekranda seçtiğimiz WordPress Limitsiz hosting paketine ek seçenekler eklemek isteyip istemediğimizi belirleyeceğiz. Henüz bu ek seçeneklerin hiçbirisine ihtiyacımız yok. Paketimiz şu anki haliyle bile bize uzun süre yetecek özelliklere sahip. O yüzden buradaki seçenekleri şu şekilde yapıyoruz:

 • Özel IP: İsteniyorum
 • Ek CPU Limiti: Standart
 • Saatlik Eposta Transferi: Standart

Ayrıca en üstte yer alan ödeme döngüsünü de “yıllık” ya da “2 yıllık” seçtiğimizden emin oluyoruz. Tüm seçenekleri doğru şekilde seçtiysek alttaki devam et butonuna tıklıyoruz.

Blog nasıl açılır? Hosting ek seçenekleri
Blog nasıl açılır? Hosting ek seçenekleri

7. Adım Domain ek seçenekleri belirliyoruz. Hosting paketimize ait ek seçenekleri de anlattığım şekilde yaptıysak şimdi yeni sayfada alan adımız için var olan ek seçenekleri belirleyeceğiz. Bu sayfada yer alan bir adet ek seçenek mevcut o da “Whois gizleme” seçeneği. Bu özellik alan adını alırken vermiş olduğunuz bilgilerin herkese açık olarak tutulmasını engellemek içindir.

Bunu şu şekilde açıklayabilirim: Siz bir domain alırken herhangi bir siber suç işleme gibi ihtimallere karşı kim olduğunuzu bilmek için sizden telefon eposta adresi gibi kişisel bilgiler istenir. Bu bilgiler whois sorgulama siteleri üzerinden alan adınız sorgulandığında herkese açık bir şekilde görünür. Bu bilgileri herkese açık değil de sadece yetkililerin görmesini isterseniz gizleme seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu çok masraflı bir seçenek olmadığı için ve güvenlik açısından seçmenizi tavsiye ederim. Ben örnek olduğu için seçmeyeceğim. Seçimi yaptıktan sonra devam et butonuna tıklıyoruz.

Blog nasıl açılır? Domain seçenekleri
Blog nasıl açılır? Domain seçenekleri

8. Adım Sepet. Bu adımda artık hem hosting paketimizi hem domainimizi belirlemiş şekilde sepete gidiyoruz. Sepete gittiğimizde hosting pkaetimizin 69,90 TL olduğunu yani 2 ay bedavaya geldiğini görüyoruz. Buna ek olarak bir de seçtiğimiz alan adının 53 TL olduğunu görüyoruz (Paket ve domain fiyatları güncel dolar kuruna bağlı olarak değişebilir). Bu şekilde toplam ödememiz gereken tutar KDV dahil 145 TL oluyor. Hemen sağ alt köşede yer alan “Ödemeyi gerçekleştir” butonuna tıklıyoruz ve son adımımıza gidiyoruz.

 Blog nasıl açılır? Sepeti gözden geçirme
Blog nasıl açılır? Sepeti gözden geçirme

9. Adım Müşteri profili oluşturma ve ödeme. Bu adımda hem fatura kesilebilmesi hem bize bir müşteri hesabı açılabilmesi hem de alan adımızın bize ait olduğunu tüm dünyaya duyurmak için kişisel bilgilerimizi giriyoruz. Bu bilgilerin doğru olması çok önemlidir. Lütfen tekrar tekrar kontrol ediniz.

Yine aynı sayfada yer alan iki farklı ödeme seçeneğinden size uygun olanı ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapmanız hosting ve domaininizin hemen aktif hale gelmesi için öneriyorum. Havale yöntemini seçerseniz işlem tabiki biraz uzayacaktır.

Blog nasıl açılır? Hesap oluşturma ve ödeme
Blog nasıl açılır? Hesap oluşturma ve ödeme

Kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçtikten sonra siparişi tamamlama butonuna tıklıyoruz ve bekliyoruz. Yepyeni bir sayfa açılıyor. Bu sayfa bizim için oluşturulan müşteri panelimiz. Tüm ürünlerimiz ve tüm bilgilerimizi bu panel aracılığı ile yöneteceğiz. Ancak tüm bunları yapabilmek için öncelikle satın aldığımız hosting ve domainin ödemesini tamamlamamız gerekiyor. Bu sırada bilgilerinizi doldururken verdiğiniz eposta hesanızı kontrol ettiğinizde size birçok mailin geldiğini göreceksiniz. Bu maillerde alan adını ve hosting paketinizin başarıyla sipariş edildiğini, oluşturduğunuz hesabın bilgilerini ve benzeri birçok detayı bulacaksınız.

Blog nasıl açılır? Ödeme sayfası
Blog nasıl açılır? Ödeme sayfası

10. Adım Alan adını doğrulama. Yukarıdaki adımlarla kredi kartı ödememizi yaptık ve artık hosting ile alan adımızı nihayet satın aldık. Hayırlı uğurlu olsun, mutlu mutlu bloglamanızı umuyorum 🙂 Daha bitmedi! Şimdi hemen eposta adresimizi kontrol ediyoruz. Verdiyen‘den bize birçok mail geleceğini söylemiştim. Bu maillerde hem hesap bilgilerimizi hem de hosting bilgilerimizi bulabiliriz. Ancak bundan daha önemli bir mail var orada. “Please confirm your contact details for” başlıklı epostayı açıyoruz ve alan adımızı satın alırken kullandığımız bilgilerin doğru olduğunu onaylamak için epostanın içinde yer alan onaylama linkine tıklıyoruz. Aşağıda kolayblogacma.com için gelen maili be hangi linke tıklanması gerektiğini görebilirsiniz:

Domain doğrulama
Domain doğrulama

Yukarıdaki şekilde bilgilerinizi kontrol edip resimde gösterdiğim linke tıkladığınızda yeni bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu sayfada da son olarak birkaç işlem yapacağız ve alan adımızı tamamen sahiplenmiş olacağız. İşte son adımda yapacağımız işlemler (Yapmanız gereken işaretlemeleri kırmızı ile belirttim. En son submit butonuna basınız.):

Domain doğrulama
Domain doğrulama

İşte bu kadar! Artık 1 yıl boyunca kullanabileceğimiz kaliteli bir hosting paketimiz ve alan adımız var. Bir yıl sonraya kadar hiçbir ücret ödemeyeceğiz. Yıl sonunda alan adı ve domainimizi yenileceğiz. Artık nasıl wordpress kurup ilk yazımızı nasıl yayınlayacağımıza geçebiliriz. Çok heyecanlı! 🙂Abone Ol

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.

Yorum Yap 69 yorum yapıldı

Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.

ahmet ever Cevapla
- 18:40

merhaba bloğumu sayenizde kursum her şey bitti fakay bloğumun yorumlar kısmı sanki çökmüş gibi garip yazılar var nasıl düzenlemem gerekir dönüş yapar mısınız

  Ömer Faruk Cevapla
  - 09:16

  Merhabalar, Tam olarak nasıl bir görüntü var?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:34

  Gönderdiğiniz maildeki görüntü üzerinden yorum yapmak zor. Tema dosyalarını incelemek gerekiyor. Site üzerinden inceleme yapmıyorum maalesef.

Nazmi Cevapla
- 15:10

Merhaba
Benim halihazırda wordpress üstünden yıllık 18$ domainim var. Fakat siteyi geliştirmeye çalıştığımda wordpressin bussiness paketini almamı söylüyor. Almamız gerekiyor mu? Ayrıca hosting almadan ücretsiz açıp sadece domain aldım. Hosting neden gerekli? Sonradan alabilir miyiz?
Teşekkürler

  Ömer Faruk Cevapla
  - 21:31

  Merhabalar, siz şu an wordpress.com üzerinde sitenizi barındırıyorsunuz. WordPress.com ve wordpress.org arasında farklar vardır. WordPress.com bazı kısıtlamalara sahip, her istediğinizi yapamazsınız. Hosting alıp kendi wordpress’inizi kurmanız size büyük avantaj ve özgürlük sağlar. Hostingi dilediğiniz zaman alabilirsiniz elbette. Ancak wordpress.com üzerinden paket almak size yine çok fazla artı sağlamayacaktır. Kendi hosting paketinizi kullanmanız benim önerimdir. WordPress.com üzerindeki alan adınızın DNS ayarlarını hosting alacağınız firmanın DNS bilgileri ile değiştirerek kullanabilirsiniz.

Ahmet Cevapla
- 03:34

Merhaba. Mesela diyelim WordPress de ücretsiz blog açcam. Onun içinde domain hosting gibi şeylere gerek var mı ya da ücretli mi ?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 05:57

  Merhabalar, hayır alan adı ve hosting almanız gerekmiyor.

GÜL DEMİRAL Cevapla
- 09:50

Merhaba öncelikle teşekkür ediyorum. Bizleri blog kurma konusunda bilgilendirdiğiniz için. Ben bundan yaklaşık 4 yıl önce bir web sitesi kurdum satış ortaklığı yaptığım bir ürünü tanıtmak amacı ile. Ama maalesef başarılı olamadım. Şimdi yeniden web sitesi ya da blog kurmak istiyorum. ancak tekrar başarısız olmaktan korkuyorum açıkçası. Herhangi bir hata yapmamak ve zaman kaybetmemek adına sizin hazır blog paketinizi satın almak istiyorum.Ancak şu an için durdurulmuş satışlarınız. Ne zaman alma imkanım olur acaba? Ya da siz ne yapmamı önerirsiniz. Çok teşekkür erdim şimdiden.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 23:24

  Merhabalar, satışlar bir süre aktif olamayacak maalesef. Tekrar aktif olduğunda ben uyarıyı kaldırıp yayına açmış olacağım.

Talya Tezmen Cevapla
- 15:26

Okunmaya değer içeriğe yorum bırakmamak iyi fikir değil. Kısaca başarılar dilerim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:12

  Teşekkür ederim!

Erdem Temizer Cevapla
- 21:54

Faydalı içeriğiniz için teşekkür ederim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:12

  Teşekkürler!

Recep Cevapla
- 16:51

Valla hocam emeğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş tebrik ederim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:54

  Teşekkürler Recep. Ancak yazıların altına güncel hali şurada, bir başka yazı burada diyerek link bırakıp durmaktan vazgeçmelisin 🙂

Hakan Başatıcı Cevapla
- 07:19

Ömer bey merhaba.
blog ile ilgili Türkiye’yi ait bir kitap okudum. Sonra da sizin bu yazınızı. Düşünüyorum o halde varım sözünden yola çıkarak ben de blog açmaya karar verdim. Aslında youtuber olmaya karar vermiş iken bundan vazgeçtim. Blog yazanlar için tavsiye ve giriş açıklamalarınız harika emeklerinize, elinize sağlık. Benim bloger başarısında görsel tema, fotoğraf ve videolarla kesinlikle desteklenmesi lazım. Bir de süreklilik için word, exel sayfalarında içerikleri baştan oluşturmak yani yayınlamadan arşivlemek gerekir , iyi olur diye düşünüyorum. Her hafta bir içerik , TV dizileri gibi süreklilik gerektiriyor. Siz de her hafta bir içerik olmalı diye tavsiye etmişsiniz. Bu da yılda 52 yeni içerik yapar. Yayınlanmamış arşivde hazır olan bu içerik adedinin en az 20 içeri yazılmalı ve her hafta sıra ile yayınlanmalı , sizin bu konuda tavsiyeniz ne olur yazılarımızı word dosyasından blog sayfamıza kopyalamada nasıl bir yol izlemeli?
Tekrar teşekkür ediyorum, sağlıkla kalın.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 11:07

  Merhabalar Hakan, güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim 🙂 Yazının sizin için bir kıvılcım olmasına çok sevindim. Siz aslında blogculuğun temel kuralını daha başlamadan çözmüşsünüz: istikrar. Blog yazarlarının yaşadığı en büyük sıkıntı istikrarlı bir şekilde içerik üretmektir. Özellikle tek amacı para kazanmak olan bir blogger sürekli yazı yazmaktan sıkılır ve her hafta 1-2 yazı yazarken bir anda 2 hafta da 1 3 haftada 1 yazıya düşer. Bu da hem arama motorlarının sevmediği bir durumdur hem de insanın şevkini kırar. Bu noktada sizin yaklaşımınız gayet doğru. Vakit buldukça bir sonraki haftanın içeriklerini de yazıp hazırda bekletmek sizi büyük bir sıkıntıdan kurtarır. WordPress’in yazı planlama özelliği mevcut. İstediğiniz yazıyı istediğiniz gün ve saatte yayınlanacak şekilde kaydedip bırakabilirsiniz. Hiç öyle Word’le Excel’le uğraşmanıza gerek yok. Yazıyı sitenize yayına hazır hale getirin ve bir sonraki haftaya otomatik programlayın keyfinize bakın 🙂 Şimdiden blog yaşantınızda başarılar diliyorum.

Türker Cevapla
- 21:44

Hocam siz gibi bende öğretmenim ve böyle olduğunu okuyunca sevindim.Kendimi geliştirmek adına bir şeyler yapmak istiyorum ama inanın sizin gibi yazarlardan ne okuyorsam o kadarını biliyorum. Aklımda bir fikir var ve bunu hayata geçirmek istiyorum.Büyük düşünüyorum ve bunun için şöyle kararlar verdim. turhost firmasından bireysel limitsiz paketini düşündüm(?).Belki fazla belki az bilmiyorum.Themeforesttan ücretli tema almanın seo ve görsellik açısından etkili olacağı yöününde yazılar okudum ve ücretli bir tema satın almak istedim(siz de yapıyormussunuz).bu da 59 dolar. bana sadece ikisi 450 tutacak nerdeyse.Daha eklentiler yok. Bugün web tasarım işinde olan birine fikrimi az belirrttim ve 200 liraya siteyi kuracağını benim sadece içerik üreteceğimi söyledi. Sizce blog sayfamı sizden ve kendim öğrendiklerimle kendim mi kurayım yoksa 200 liraya sadece içerik mi üreteyim? Tavsiyeniz benim için çok önemli.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 22:03

  Merhabalar Türker hocam. Kendiniz teknik bilgilerde eksik olasınız bile bunları yavaş yavaş öğrenerek kendi işinizi halletmeniz tabi ki ilk tavsiyem. Ama teknik İşler beni boğuyor derseniz o zaman birisinden yardım almanızı öneririm. Ben de içerisinde kendi tasarımım olan Minima teması da dahil hazır blog kurulumu paketi sunuyorum. Burada dikkat edilmesi gereken şey hizmet alacağınız kişinin teknik donanımı olmalıdır. Güvendiğiniz birilerine iş verin mutlaka. Eğer benim blog paketim hakkında detaylı bilgi almak isterseniz şuradan kontrol edebilirsiniz: https://blogkurdu.net/blog-paketi/

Büşra Nur Cevapla
- 13:12

merhaba bütün adımlarınızı aynen izledim turhosttan worpressi kurdum ancak son adımda verilen url ye tıkladığımda 404 hata veriye ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

  Ömer Faruk Cevapla
  - 13:14

  Büşra hanım merhabalar, son adımda verilen URLden kastınız nedir tam olarak?

   Büşra Nur
   - 13:18

   tebrikler wordpress kurum başarılı diyor siteme gitmek için verilen linke tıkladığımda 404 hata veriyor ..yani karşıma blog sayfam çıkmıyor

   Ömer Faruk
   - 13:25

   Peki siz direkt tarayıcıya yazıp denediniz mi?

Aylin Cevapla
- 16:24

Tekrar merhaba.hosting icin yonlendirdiginiz turhost u ziyaret ettim ancak cok fazla secenek gorunuyor.bireysel baslangic , bireysel mini gibi.hangisini almaliyim.bir de domaini goday dan premium secenegiyle alacagim.siralama farkediyormu tam olarak uygulamam gereken islem sirasi nedir.alacagim alan adi daha once satin alinmis 250 tl ye premiumla godayy dan satin alacagim.teeekkurler

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:28

  Aylin hanım alacağınız paketi kendi kullanım amacınıza göre belirleyebilirsiniz. Orta seviye bir paketle başlamak en doğrusu olacaktır sizin için. Alan adı ve hostingi satın almak için bir sıra yok. Birini önce diğerini sonra almanız bir şey değiştirmez. Ancak alan adınızı ve hosting paketinizi aldıktan sonra alan adınızı Turhosttaki hosting paketinize yönlendirmek için DNS ayarlarınızı yapmanız gerekir. O da kolay bir adım zaten.

Aylin Cevapla
- 19:53

Teşekkür ederim açıklamalarınız için.Bir şey daha aklıma takıldi hosting ve domain satin almam gerekiyor.ben belirledigim ismi premium dan aldığımda hosting ve domain satın almış olacakmıyım yoksa her biri için ayrı ayrı mı ilgilenecegim

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:57

  Domaini premium olarak almanız ya da normal fiyatı ile almanız hostingle tamamen alakasız Aylin hanım. Domain ve hosting tamamen farklı kavramlar. O yüzden ikisini birlikte almalısınız mutlaka 🙂 Yazıda anlattığım 3 firmadan herhangi birisinden alırsanız memnun kalacaksınızdır. Özellikle Turhost‘u gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.

Aylin Cevapla
- 16:24

Merhabalar.ben alan adi belirledim daha önce alınmıs cikti ancak hemen yaninda yine de almak istiyormusunuz secenegi cikiyor.devam ettigimde 250 tl premierum secenegiyle alabilecegim secenegi cikiyor.bu durumda ne yapmaliyim

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:28

  Merhabalar Aylin hanım, bazı alan adları daha önceden farklı kişiler tarafından alınıp premium şekilde satılabiliyor. Çok talep gören alan adları genellikle bu durumda oluyor. Eğer sizin için çok kritik ve önemli bir alan adı değilse farklı bir alan adı denemenizi tavsiye ederim. Ancak projenizi çok etkileyeceğini düşünüyorsanız 250 TL oldukça uygun bir fiyat. Çünkü genellikle premium alan adları binlerle hatta on binlerle ifadele edilen fiyatlara satılırlar 🙂 Ben sizin yerinizde olsaydım ilk olarak alternatif alan adları düşünürdüm.

Özlem Cevapla
- 21:54

Selamlar ben wordpress e kayıt olamıyorum nasıl yapılacağını da söylediniz ancak daha yardımcı olur musunız lütfen

  Ömer Faruk Cevapla
  - 22:02

  Özlem hanım merhabalar. Bu yazıda anlattığım adımları tek tek uygularsanız sonuca kolaylıkla ulaşırsınız. WordPress’e kaydolmanız gerekmiyor bu aşamaları yaparken. Yazının 1.2.3.4. sayfalarını dikkatlice adım adım ne denmişse onları yaparak uygulayın kısa sürede blogunuz hazır hale gelecektir.

Ayşegül Cevapla
- 13:14

Merhabalar ıpohone 6 telefon kullanıyorum ve telefonumdan blok açmak istiyorum ama beceremiyorum nereden başlayıp Nasıl yapacağımı yardımcı olursanız çok sevinirim

  Ömer Faruk Cevapla
  - 13:17

  Ayşegül hanım merhabalar, yazıda anlattığım adımların hepsini telefondan da birebir yapabilirsiniz hiçbir değişiklik yok. Tabii ki kontrol etmek daha zor olabilir küçük ekranda ancak yazıda anlattığım adımları dikkatli bir şekilde tek tek uygularsanız sorunsuz şekilde blog açabilirsiniz. Ekranı yan döndürüp yaparsanız sizin için daha kolay olacaktır.

Rüveyda Cevapla
- 13:54

Ömer bey merhaba, ben dediğiniz adımları yaptım. Ama daha öncesinde WordPressin kendi sitesinden alan adımı aktarmayı falan denemiştim. Orada ekstra paketler seçtiriyor WP bu yaptığımızın farkı nedir? Sadece 3 temayla mı iş görebileceğiz? Yoksa ayriyetten pakete takılmadan tema alabilecek miyim? Onun dışında emeğinize sağlık bana çok yardımcı oldu yazınız.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 14:00

  Rüveyda hanım merhabalar, WordPress.com üzerindeki paketler ne kadar ek özellikler içerse de size bu yazıda anlattığım şekilde kuracağınız WordPress’ten daha fazla özgürlük tanıyamaz. Bu yollarla açtığınız zaman hiçbir kısıtlama olmadan dilediğiniz kadar tema yükleyebilirsiniz, dilediğiniz temayı düzenleyebilirsiniz (kodlarını dahi), dilediğiniz eklentiyi kullanabilirsiniz. WordPress.com üzerinde açacağınız WordPress sitesi ise size bu kadar özgürlük vermez. Bu noktada WordPress.com’un Kısıtlamaları Nelerdir? yazıma göz atabilirsiniz.

emine Cevapla
- 01:24

Artık benim de sayenizde blogum oldu, çok teşekkürler.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 01:30

  Harika! Blog dünyasına hoş geldiniz Emine hanım 🙂 Okuyucunuz bol olsun! Mutlu bloglamalar.

emine Cevapla
- 00:48

merhaba bi yerde bloga her giriş yapıldığında google tarafından 0.35 tl gibi bi ücret ödendiğini duymuştum bu doğrumu ya da sadece reklam alınca mı para kazanabiliyoruz?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 00:57

  Emine hanım selamlar, “bloga her giriş yapıldığında google tarafından 0.35 tl gibi bi ücret ödendiği” gibi bir şey söz konusu değil. Eğer öyle olsaydı benim şuan sizden 0,35 TL kazanmış olmam gerekirdi. Ve bu da günde binlerce lira sadece benim bloguma ödeme yapacağı anlamına gelirdi. Blog nasıl açılır yazısını dikkatli bir şekilde okursanız “Neden blog açmalısınız?” sekmesinde blogun nasıl para kazandıracağına birkaç örnek verdim. Reklam yayını yaparak, ürün tanıtarak, ürün satarak vb. birçok yöntemle para kazanmak mümkün. Ancak “ben para kazanacağım” diyerek blog yazmaya başlarsanız çok kısa sürede hüsrana uğrayacağınız konusunda sizi temin ederim. Çünkü blog açmak temelinde günlük tutmak kadar kişiseldir. Bir hobi ya da eğlence gözüyle değil de para kazanma hırsıyla blogculuğa başlarsanız emin olun çok yıpranırsınız.

Celal Cevapla
- 01:14

“Tebrikler, hosting hizmetiniz başarıyla oluşturuldu. Bu e-postanın elinize ulaştığı andan itibaren hizmetinizi aktif olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.”Diye bir e-posta aldım lakin yazınızda ki talimatları bir bir yerine getirdiğim için öyle bir mesaj beklemekteyim acaba onaylama işlemi mi değişti…

  Ömer Faruk Cevapla
  - 01:20

  Bazen e-posta gönderiminde aksaklıklar oluşabiliyor bazen her domain için aynı işlem gerekmeyebiliyor. Müşteri panelinize gidip sol taraftaki menüden ” Müşteri profili > Gönderilen epostalar” sekmesine gidin. Eğer orada size gönderilen postalar arasında domain doğrulamak için 15 gün süreniz var şeklinde bir cümle içeren bir posta varsa ulaşmamış demektir. Az önce belirttiğim gibi mutlaka bir destek bildirimi oluşturun kısa sürede hallederler 🙂

Celal Cevapla
- 00:44

onay almak için gönderilen e posta ne kadar sürede gelir

  Ömer Faruk Cevapla
  - 00:48

  Merhaba Celal, onay almaktan tam olarak neyi kast ettiğini söyleyebilir misin? Eğer domain ve hosting’i kaydettikten sonra gelecek domain doğrulama mailinden bahsediyorsanız 10-15 dakika içinde gelmesi gerekir. Eğer bu sürede gelmediyse veridyen müşteri paneline girip bir destek bildirimi oluşturun ve bana böyle bir mail gelmedi deyin. Onlar gerekli işlemi yapacaklardır.

rafiye kececi Cevapla
- 23:49

çok teşekkürler.her yolu denedim. you tube da videoda denilen herşeyi yaptım ama eklediğim meta etiketi ile ilgili header da değil diye sürekli error alıyorum. Ne kadar zorlamışlar bu işi:(

  Ömer Faruk Cevapla
  - 23:54

  Aslında hiç zor değil. İşlemlerde mutlaka bir hata yapıyor olmalısınız. Tekrar kontrol etmenizi tavsiye ederim. Ya da meta etiketi ile onaylamak yerine dosya yükleyerek onaylama işlemi de yapabilirsiniz.

rafiye kececi Cevapla
- 20:52

merhaba tüm adımları takip ettim ama bloğumu google da aratınca bulamıyorum, yazımı da bulamıyorum,yardımcı olur musunuz

  Ömer Faruk Cevapla
  - 20:56

  Sitenizi Google arama sonuçlarında gösterilebilmesi için Google kaydı yapmanız gerekmektedir. Webmaster konsoluna giderek sitenizi eklemeniz ve ardından onaylamanız gerekmektedir. Eğer yapmakta zorlanırsanız iletişim sayfası aracılığı ile bana ulaşabilirsiniz.

Hatice Cevapla
- 15:28

Şimdi ben site ayarlarında arama motorlarinda sitemin çıkması için dogrulamdigimi farkettim çok uğraşıyorum dogrulamayi beceremedim şimdi sitem silinir mi lütfen yardımcı olur musunuz ?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 15:30

  Hayır siteniz silinmez Hatice hanım endişe etmenize gerek yok. Az önceki yorumumda da anlattığım şekilde sitenizi arama motorlarında doğrulayabilirsiniz.

Hatice Cevapla
- 15:00

Merhabalar ben wordpressde blog kurdum ama dogrulayamiyorum lütfen yardımcı olur musunuz ?arama motorunda da yazılarım çıkmıyor

  Ömer Faruk Cevapla
  - 15:04

  Merhabalar Hatice hanım, doğrulamaktan kastınız tam olarak nedir? Biraz daha açıklarsanız daha iyi yol gösterebilirim. Arama motorlarında yazılarınızın çıkması için sitenizi arama motorlarına kaydetmelisiniz. Google için Webmaster konsoluna gidip giriş yapın ve sitenizi ekleyin. Sitenizi ekledikten sonra Yoast SEO eklentisini yükleyin ve Yoast SEO ayarları nasıl yapılır yazımdaki arama motoru doğrulama adımını kontrol ederek doğrulama kodunuzu sitenize ekleyin.

Polat Şaşkın Cevapla
- 16:04

Blog açmak için birçok kaynağa başvurdum. Çoğu detaya girmeden anlaşılır olmayan bir dille yazılmış. Bazıları da aşırı detaya girip kafa karıştırmış. Sizin anlattıklarınızla adım adım giderek blog açtım. Blog nasıl açılır videosu da yazıdan öğrendiklerimi sağlamlaştırdı. Çok teşekkür ederim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:17

  Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim Polat 🙂 Blog açmak için blog nasıl açılır yazısından ve videosundan faydalanmış olmana çok sevindim. Umarım dilediğin noktalara gelirsin. Mutlu bloglamalar!

Doruk Cevapla
- 17:53

Blog için hosting seçimi konusunda fikir sahibi oldum. Dolayısıyla domain ve hosting arayışım da sona erdi sayenizde.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:43

  Yorumunuz için teşekkür ederim Doruk Bey. İşinize yaramış olmasına sevindim 🙂

Nazlı Cevapla
- 12:43

Tamam oldu. Süpersiniz…

  Ömer Faruk Cevapla
  - 12:48

  Rica ederim 🙂 Sorununuzun hallolmasına sevindim.

Nazlı Cevapla
- 12:14

Temaya ait değil, özel bir dosya. Ana dizinde bulunan bir klasörün içinde diyelim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 12:24

  Aslında WordPress fonksiyonlarını WordPress dosyaları dışında kullanmak biraz karmaşık ve sıkıntılıdır. Ancak şu şekilde deneyebilirsiniz. Öncelikle eklemek istediğiniz dosyanın en başına şunu ekleyin:

  < ?php require( './wp-load.php' ); ? >

  Ardından önceki mesajımda verdiğim shortcode ekleme yöntemiyle istediğiniz yere ekleyiniz.

Nazlı Cevapla
- 12:07

Cevabınız için teşekkürler. : Uncaught Error: Call to undefined function do_shortcode() in şu şekilde hata veriyor. Contact 7 formunu göremiyor sanırım, sadece tek bir sayfa template bu.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 12:12

  Nazlı hanım bu kısa kodu kullanmak istediğiniz dosya WordPress temanıza mı ait yoksa özel bir dosya mı? Yani /wp-content/themes/ bölümünde yer alan bir temaya mı eklemeye çalışıyorsunuz yoksa bu klasör dışındaki farklı bir dosya mı?

Nazlı Cevapla
- 11:17

Merhaba, hazır bir template’de contact 7 form’u nasıl kullanabilirim? Yani, wordpress kuruluyken sayfaya shortcode ekleyince veya form kodunu ekleyince çalışıyor template’ye ekleyince hata veriyor. Doğru yerden mi soruyorum bilmiyorum ama benim için önemli bir soru. Bu konuda kaynak bulamadım veya doğru arayamadım. Teşekkürler.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 11:24

  Merhaba Nazlı hanım, PHP dosyalarının içinde kısa kod kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey kısa kodu su şekilde doğru yere eklemektir: < ?php echo do_shortcode('[contactform7]'); ? > burada verdiğim [contactform7] bölümüne kendi kısa kodunuzu eklemeyi unutmayın.

Gökhan Cevapla
- 11:36

Blog açmak hakkındaki okuduğum en güzel makaleler arasında yer arıyor kafamı karıştıran tüm soruları buldum özellikle wordprees mi yoksa blogspot mu diye düşünürken hepsini çözüm buldum buradan hocamıza çok teşekkür ederim iyi çalışmalar 🙂

  Ömer Faruk Cevapla
  - 11:43

  Yazıdan faydalanmış olmanıza sevindim 🙂 Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Blog nasıl açılır sorusunda karşınıza çıkan tüm detayları bu yazıda bulabiliyorsunuz. Umarım herkes sizin gibi faydalanabilir. Mutlu bloglamalar!

Oğuzhan Cevapla
- 12:41

Hayatım boyunca az rastladığım yazılardan birisine denk geldim. Blog açmak isteyenlere, blog açtıktan sonra neler yapılması gerektiklerine ve nasıl ileri seviyelere getirebileceğimizi anlatan bir yazı olmuş emeğinize sağlık

  Ömer Faruk Cevapla
  - 12:46

  Yorumunuz için teşekkür ederim 🙂 Umarım blog açmak isteyen herkese faydalı olur!

Fikir Banka Cevapla
- 21:28

İnanır mısınız sayenizde bir çok şey öğreniyoruz ve tecrübelerimize tecrübe katıyoruz. Bence bu rehber, blog nasıl açılır sorusunun en net cevabı olmuş. Blog açma rehberi konusunda bulduğum en sağlam kılavuz bu diyebilirim. Çok teşekkürler.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 21:33

  Yine sizden harika bir yorum 🙂 Teşekkür ediyorum. Blog açma konusunda merak edenler için olabildiğince kapsamlı ve anlaşılır bir yazı olsun istedim. Size faydalı olması benim için en büyük motivasyon kaynağı! Takipte kalın ve yeni içerikleri kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* *