İstanbul Metrosunun Yeni Logosu

Facebook'ta Paylaş Google'da +1 le Tweetle Stumbleupon'a gönder Whatsapp ile gönder

BlogKurdu'nda Yerini Al [yazı-ilk]

Blog Kurdu'nda tüm içeriklerin ilk paragrafında yerini al. Detaylar

Normalde Blog Kurdu’nda bu tarz güncel içeriğe çok fazla yer vermiyorum. Daha çok WordPress ve blogculuk üzerine içerikler paylaşıyorum fakat buna yer vermeden edemedim. İstanbul Metrosunun logosu yenilendi geçtiğimiz günlerde. Eski logonun yerine daha modern ve daha kullanışlı bir logo geldi diye düşünürken bir de baktık o da ne!

Geçtiğimiz aylarda Gaziantep Belediyesi Gaziantep için bir kimlik çalışması yaptırmıştı. I mean it adındaki yerli olmayan bir şirkete yaptırılan logo ve kimlik çalışması oldukça tepki toplamıştı. Binlerce liradan bahsedilen çalışmada tasarlanan logonun çok benzerinin ShutterStock’da 140 liraya satılıyor olması tartışmaları iyice alevlendirmişti. Bir de “Türk şirketler öldü mü de yabancı şirkete binlerce dolar döktünüz” düşüncesi suyu iyice bulandırmıştı. Daha Gaziantep’in tartışmaları yeni yeni dinmişken şimdi de İstanbul Metrosunun yeni logosu tartışmaların odağında.

Daha yenilikçi bir tasarıma bürünmeye çalışan İstanbul metrosu belki gerçekten sade ve güzel bir logoya kavuşmuş ama yine bu logoya benzer logoların kullanılıyor olması işin tadını kaçırdı. Mesela, Sofia Metrosunun logosu İstanbul Metrosunun logosu ile aynı. Evet neredeyse tıpatıp aynı:

BlogKurdu'nda Yerini Al [yazı-iç]

Blog Kurdu'nda tüm içeriklerin içerisinde yerini al. Detaylar

Yine bir başka şirket EstampaVision ise şu logoya sahip olduğunu sevgili blogger Hasan Yalçın’ın web sitesinde gördüm:

EstampaVision

Buradan bakıldığında işler hiç iyi görünmüyor. Ne kadar bütçe ile kimlere yaptırıldı bilinmez ama benzersiz bir çalışma olmadığı kesin. Ben de madem bu logo kabul ediliyor diyerek aşağıdaki daha benzersiz alternatif logoları ürettim. Umarım birileri duyar da benimle irtibata geçer(!). Zira en azından benzersiz olur!

istanbul-metrosu-yeni-logo
Metro İstanbul için 5 dakikada ürettiğim alternatif logolar.

BlogKurdu'nda Yerini Al [yazı-son]

Blog Kurdu'nda tüm içeriklerin son paragrafında yerini al. Detaylar

Facebook Yorumları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir