Yazar Nedir?

WordPress’de yazı yazma alanına erişip kendi yazılarını ekleyebilme, kendi makalelerine dosya yükleyebilme, kendi yazılarını düzenleyebilme, yayınlayabilme ve silebilme yetkilerine sahip kullanıcı rolü için kullanılan ifadedir. Yazar rolündeki kullanıcılar ayrıca kendi profillerini düzenleyebilirler ve şifrelerini değiştirebilirler.

“Yazar” rolündeki bir kullanıcı kendi yazılarını silebildiği için ve kendi yazılarını düzenleyebildiği için, birden fazla yazar olan web siteleri genellikle yayıncılarına “İçerik Sağlayıcı” rolünü atar veya yazardan biraz daha kısıtlı yetkinliğe sahip bir kullanıcı rolü oluşturmak için bu amaçla geliştirilmiş eklentileri kullanır. Çünkü yazarların kendi yazılarını istedikleri gibi düzenleyebilmeleri veya silebilmeleri yazı yayınlandıktan sonra istenmeyen durumlara sebep olabilir. Siteyle ilişkisi kesilen yazarlar kendi yazılarını silip siteye büyük zarar verebilir. Ya da geçmiş yazıları düzenleyerek istenmeyen içerikler ekleyebilirler.

Çoğu web sitesi yazarları için yazar arşivi sayfalarını kullanırlar. Bu sayfalarda yazar hakkında biyografik bilgiler verilirken yazarın yazdığı yazıları da listelenir. Ayrıca yazar arşivi sayfaları özelleştirilerek yazarın kullanıcı adı, gerçek adı, iletişim bilgileri, sosyal medya profilleri gibi ek bilgiler de gösterilebilir.

Bazı siteler kenar çubuğunda (Sidebar) veya özel “yazarlarımız” sayfalarında yazarları toplu olarak listeler.

Orijinali - Kökeni:  Author