DigitalOcean Nedir? Nasıl Kullanılır? A’dan Z’ye Dev Rehber

kategorisinde, en son 10 Haziran 2018 tarihinde güncellendi. Okunabilirlik düzenlemeleri yapıldı. 63 yorum yapıldı
Yazıyı puanla >>
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (67 oy, 4,99/5)
Puanlanıyor...

Klasik hosting şirketlerinin (büyük bir çoğunluğunun, elbette ki istisnalar mevcut) vadettiklerini veremeyişini görmek yada verdikleri hizmetlerden tam olarak beklediğim performansı alamamak, beni bir süredir ülkemizin internet çağındaki durumu hakkında büyük bir endişeye sokuyor ne yazık ki. Beklediğim performansı alamadığım günlerde yeni servis sağlayıcıları ve yeni çözümler aramaya başlamıştım. İşte bu noktada DigitalOcean ile tanıştım ve şimdi de sizi oldukça memnun kaldığım, inanılmaz esnek ve kullanışlı bu hizmetle tanıştırmak istiyorum. Birebir kendi deneyimlerimi sizlere A’dan Z’ye yardımcı olabilecek şekilde paylaşmak, DigitalOcean nedir?, DigitalOcean nasıl kullanılır? ve DigitalOcean sunucu kurulumu nasıl yapılır? gibi sorulara cevap vermek için bu dev rehberi hazırladım.

Bu rehber ile DigitalOcean üzerinde bir hesap oluşturma adımından başlayarak, kredi kartı ekleme, sunucu kurulumu ve gerekli tüm teknik bilgilendirmeleri yapacağım. Bu rehberi okuduktan sonra aklınızda DigitalOcean nedir ve DigitalOcean sunucu kurulumu nasıl yapılır? sorularına tam olarak cevap oluşacağından emin olabilirsiniz. Ayrıca buna ek olarak benden size hediye $10 arkadaş kredisi ile başlangıç seviyesi ve orta ölçekli projelere hatta bazı büyük projelere bile yetecek ilk paketi 2 ay ücretsiz kullanabileceksiniz!

DigitalOcean sizi sürekli yaşadığınız web kesintilerinden, kaynakları söylenildiği gibi “sınırsız” olmayan paylaşımlı hosting paketlerinden, kendini bilmez, iş bitiremez hizmet sağlayıcılarından kurtaracak bir çözüm. Dilerseniz gelin lafı daha fazla uzatmadan sizi dertlerinizden kurtaracak yeni dünyanın kapılarını aralayalım!

• Hey hey! Eğer Digitalocean üzerine nasıl WordPress kuracağınızı merak ediyorsanız sizin için oldukça anlaşılır bir yazı ve video hazırladım! Hemen okuyun: DigitalOcean WordPress Kurulumu

 • Avada WordPress Teması Tavsiyelerim
  Dünyanın en çok satan Wordpress teması Avada! Tasarımcılarına milyonlarca dolar kazandıran tema aynı zamanda yüzbinlerce kişi tarafından kullanılıyor.

DigitalOcean Nedir?

Digitalocean nedir sorusuna bu başlık altında cevap vereceğim ancak ondan önce bilmeniz gereken bazı temel kavramlar ve bilgiler var. Öncelikle bu temel bilgileri aktaracağım ki DigitalOcean nedir sorusunun cevabı aklınızda daha net canlansın. Hadi şimdi öncelikle bu temel kavramlara göz atalım.

Paylaşımlı Hosting Nedir?

Mantığı; var olan bir sunucunun mevcut kaynaklarını birçok web sitesinin ortak kullanması şeklinde işleyen hosting türüdür. Örneğin 8 GB RAM, 360 GB diski olan bir cihazı parçalara ayırarak her parçaya bir site koyulur. Bu siteler 8 GB RAM’i ortak kullanırlar, cihazın işlemci gücünü, 360 GB’lık diski de yine ortak kullanırlar. Bu ortak kullanım sebebiyle sitelerin performansı birbirlerine bağlı olarak düşer. Başka bir siteye yapılmış siber saldırıdan sizin siteniz de etkilenebilir. Yani güvenlik zafiyetleri artar. Ve buna benzer birçok sorun ortaya çıkabilir. Tüm bunlara rağmen paylaşımlı hosting paketleri en çok kullanılan hosting paketleridir çünkü daha ucuzdur. Ne yazık ki ucuz hosting paketi almak isterken performans, güvenlik gibi konular riske girer.

Ancak hedefi büyük olmayan, başlangıç aşamasındaki yada geçici süreli projeler için paylaşımlı hosting paketlerinin tercih edilmesi başlangıç maliyetini düşürecektir. Daha sonra daha yüksek bir pakete geçmek mümkün olduğu için burada anlatılanları cebinizi düşenerek değerlendirmeniz çok daha iyi olur.

Bulut Sunucu Nedir?

Bulut sunucu kaynaklarınızı anlık olarak kontrol edebildiğiniz, size özel bir RAM, disk, CPU miktarı olan, sadece bir cihaza bağlı olmadan kaynak yetersizliği durumunda başka bir cihazdan kaynak kullanarak kesintileri önleyebilen, ödemeleri aylık sabit bir ücret yerine kullandığın kadar öde mantığı ile yapılan yeni bir teknolojidir.

Yani siz bir paylaşımlı hosting yerine bir bulut sunucuya sahip olduğunuzda performans, güvenlik, erişebilirlik, kullanışlılık, müdahale edilebilirlik konusunda çok daha fazla avantajlı olacaksınız.

Peki ya ana sorumuzun cevabı nedir? DigitalOcean, bulut sunucu hizmeti veren bir şirkettir. Temel olarak geliştiricilerin yazılımlarını geliştirmeleri, sürüm kontrolü, yeni versiyon geliştirmeleri gibi işlemleri yürütebilmeleri için hayata geçirilmiştir. DigitalOcean şimdilerde dünyanın en büyük bulut sunucu sağlayıcıları listesinde ilk sıralarda Amazon ile birlikte yer alıyor.

Digitalocean kullanan ekipler
Digitalocean kullanan 50binden fazla ekipten ve popüler projelerden bazıları

Netcraft üzerinde aylık olarak yayınlanan verilere göre her ay on binlerce site Digitalocean üzerinde hayata geçiriliyor ve ünlü hosting sağlayıcılarından da on binlerce site Digitalocean’a taşınıyor. Digitalocean Kasım 2014’ten beri dünyanın en büyük 3. hosting şirketi konumunda!

trends.netcraft.com/www.digitalocean.com adresinden sizlerde bu verileri kendiniz inceleyebilirsiniz. Peki nedir Digitaolocean’ı bu kadar avantajlı ve cazip kılan şey? Gelin yazının detaylarına girmeden temel olarak Digitalocean’ın avantajlarına bir göz atalım.

Sadece SSD: Digitaolcean, sadece SSD diskler kullanan bir bulut sunucu sağlayıcısıdır. Yüksek performans daima yüksek performans olarak kalıyor.

Basit Kontrol Paneli: Digitalocean üzerinde işlem yaparken her şeyin ne kadar basit olduğunu göreceksiniz. Oldukça sade ve anlaşılır kontrol paneliniz sayesinde tüm sunucularınızı kolayca yönetebilirsiniz.

Uygun ücretlendirmeler: Aylık 5 dolardan başlayan fiyatlarla inanılmaz uygun bir bütçeyle sitelerinizi barındırabilirsiniz. Ben şuan Blog Kurdu’nu aylık 5 dolarlık pakette gönül rahatlığı ile barındırıyorum. Üstelik aynı sunucumda farklı sitelerim de mevcut.

Linux dağıtımları: DigitalOcean; Ubuntu, CentOS, Debian, Fedora ve CoreOS gibi bir kurulumuna otomatik olarak yüklenebilen beş popüler Linux dağıtımını ve bunların bir çok sürümünü bizlere sunmaktadır. Ayrıca meraklısı için FreeBSD de desteklenmektedir.

Tek tıkla uygulama: LAMP, LEMP, MEAN ve Docker gibi tek bir tıklama ile çok sayıda uygulama setleri yüklenebilir; Ayrıca geliştiriciler için Ruby on Rails, Django ve node; E-ticaret için Magento, CMS ve blog çözümleri WordPress ve Ghost ve MediaWiki gibi popüler uygulamaları tek tıkla sunucunuza kurabilirsiniz.

Çözüme odaklı destek Satın aldığımız bir hizmetten beklediğimiz en önemli unsurlardan birisi de karşılaştığımız problemlere çözüm üretebilecek bir teknik ekibinin olmasıdır. Digitalocean bu konuda da oldukça yetkin ve etkindir.

DigitalOcean’ın avantajlarına kısaca değindim. Gelin şimdi bu avantajları özel bir başlık altında biraz daha detaylandıralım.

DigitalOcean Ücretlendirmeleri

Digitalocean sunduğu kaliteli ve kullanışlı hizmetlerin yanında paketlerindeki ücretlendirmelerle de bizlere çok güzel bir rahatlık sunuyor. Birçok önde gelen firmanın paylaşımlı hosting paketlerine yakın fiyatlarda bulut sunucuya sahip olma imkanı sunan Digitalocean’da ödeme mantığı da oldukça esnek.

Ödeme Kolaylığı

Digitalocean üzerinden satın aldığınız herhangi bir paketin ücretlendirmesi saatlik bazda değerlendirilir. Örneğin en küçük paket olan 5 dolarlık paketin ücretlendirmesi saatlik 0,007 dolardır. Yani siz eğer bu paketteki bir sunucuyu satın alıp 10 saat kullanırsanız ay sonunda 5 dolar değil yalnızca 10×0,007 = 0,07 dolar ödersiniz. Eğer bu sunucuyu 5 gün kullanırsanız da 24x5x0,007 = 0,84 dolar ödersiniz.

Bu esnek ödeme mantığı gerçekten anlık işler için yada sunucu taşıma gibi durumlarda büyük bir kolaylık sağlıyor. Kısa süreli bir proje için bir sunucu oluşturup hemen kullanmanız ve sonra işiniz bitince sunucunuzu silmeniz sizleri gereksiz maliyetlerden kurtarıyor.

$10 Arkadaş Hediyesi

Digitalocean ekibinin oldukça bonkör oluğundan yukarıda söz etmiştim. Şimdiye kadar çalıştığım en çözüm odaklı ekip olan Digitalocean ekibi sizlere kayıt olurken kullanabileceğiniz bir hediye 10 dolar tanımlıyor. Bu hediyeye sahip olabilmeniz için buraya tıklayarak Digitalocean sitesine gitmeniz yeterlidir. Kaydolduğunuzda otomatik olarak hesabınıza 10 dolar eklenecektir. 10 dolar hediyeyi alıp alamadığınızı anlamak için verdiğim linke tıkladıktan sonra Digitalocean sitesinde aşağıdaki gibi bir uyarı olup olmadığını kontrol ediniz.

Digitaolcean 10 dolar kazandınız uyarısı
Digitaolcean 10 dolar kazandınız uyarısı

Bu uyarı size arkadaşınızdan bir $10 hediye kazandığınızı ve hemen kaydolarak bu hediyeye sahip olabileceğinizi gösteriyor. Peki neler yapılabilir bu 10 dolar ile? Örneğin 5 dolarlık bir sunucuyu 2 ay boyunca hiçbir ücret ödemeden kullanabilirsiniz. Yada yine aynı şekilde 10 dolarlık bir sunucuyu 1 ay boyunca kullanabilirsiniz. Yada 5 dolarlık 2 sunucu oluşturup 1 ay boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Yani siz bu 10 dolarlık krediyi tüketene kadar hiçbir ücret ödemezsiniz. Eğer hala benden size arkadaş kredisini almadıysanız buraya tıklayarak ve Digitalocean’a katılın.

Paket Fiyatları

Digitaolcean sunduğu kaliteli hizmetleri oldukça uygun fiyatlara sunmasıyla da popülerliğini giderek artırmış ve şuan dünyada kendi alanında 2 numaralı koltuğa oturmuş durumda. Rakiplerinin daha cazip olmak için daha ucuz sunucular satıp kaliteden kısmasına karşın Digitalocean kaliteden de uygun fiyatlarından da şimdiye kadar hiç şaşmadı. Şimdi gelin Digitalocean paketlerinin hangi özelliklere sahip olduğunu ve bu paketlerin nasıl ücretlendirildiğini görelim.

Dikkat Dikkat! DigitalOcean paket fiyatları değişti! Artık çok daha uyguna daha üstün sunuculara kavuşacaksınız. Hemen detaylı yazıyı okuyun. Aşağıdaki paketler yeni fiyatlara göre güncellenmiştir.

5 dolarlık paket:

Saatlik ücreti: 0,007 dolar
RAM: 1 GB
vCPU: 1 core
SSD Disk: 25 GB
Bandwith: 1 TB

Benden size hediye 10 dolar kredi ile bu sunucuyu tam iki ay ücretsiz kullanmak için buraya tıklayın ve kaydolun

10 dolarlık paket:

Saatlik ücreti: 0,015 dolar
RAM: 2 GB
vCPU: 1 core
SSD Disk: 50 GB
Bandwith: 2 TB

Benden size hediye 10 dolar kredi ile bu sunucuyu tam 1 ay ücretsiz kullanmak için buraya tıklayın ve kaydolun

15 dolarlık esnek paket 1:

Saatlik ücreti: 0,022 dolar
RAM: 3 GB
vCPU: 1 core
SSD Disk: 60 GB
Bandwith: 3 TB

15 dolarlık esnek paket 2:

Saatlik ücreti: 0,022 dolar
RAM: 2 GB
vCPU: 2 core
SSD Disk: 60 GB
Bandwith: 3 TB

15 dolarlık esnek paket 3:

Saatlik ücreti: 0,022 dolar
RAM: 1 GB
vCPU: 3 core
SSD Disk: 60 GB
Bandwith: 3 TB

Benden size hediye 10 dolar kredi ile esnek sunuculardan herhangi birisini tam 20 gün ücretsiz kullanmak için buraya tıklayın ve kaydolun

20 dolarlık paket:

Saatlik ücreti: 0,03 dolar
RAM: 4 GB
vCPU: 2 core
SSD Disk: 80 GB
Bandwith: 3 TB

Benden size hediye 10 dolar kredi ile bu sunucuyu 15 gün ücretsiz kullanmak için buraya tıklayın ve kaydolun

40 dolarlık paket:

Saatlik ücreti: 0,06 dolar
RAM: 8 GB
vCPU: 4 core
SSD Disk: 160 GB
Bandwith: 4 TB

Benden size hediye 10 dolar kredi ile bu sunucuyu 7 gün ücretsiz kullanmak için buraya tıklayın ve kaydolun

80 dolarlık paket:

Saatlik ücreti: 0,119 dolar
RAM: 16 GB
vCPU: 4 core
SSD Disk: 320 GB
Bandwith: 5 TB

Benden size hediye 10 dolar kredi ile bu sunucuyu 3 fazla ücretsiz kullanmak için buraya tıklayın ve kaydolun

160 dolarlık paket:

Saatlik ücreti: 0,238 dolar
RAM: 32 GB
vCPU: 8 core
SSD Disk: 640 GB
Bandwith: 6 TB

Benden size hediye 10 dolar kredi ile bu sunucuyu 1 günden fazla ücretsiz kullanmak için buraya tıklayın ve kaydolun

Digitalocean yukarıda listelediğim paketler dışında çok daha büyük projelerde kullanabileceğiniz yüksek kapasiteli sunucuları da satışa sunuyor. Bu paketleri de paket fiyatı olarak şu şekilde sıralayabilirim: $320’lık paket, $480’lık paket, $640’lık paket. Yine bu paketlere ek olarak yüksek CPU’ya sahip yada yüksek RAM’li özel bulut sunuculara da yine buna benzer fiyat tarifeleri ile ulaşabilirsiniz.

DigitalOcean Nasıl Kullanılır?

Digitalocean nedir, ne değildir, ne gibi özelliklere sahiptir konularında artık iyi bir fikir sahibi olduğunuzu düşünüyorum. Şimdi gelelim artık DigitalOcean’ı nasıl kullanacağımızı öğrenmeye. Bu başlıkta adım adım Digitalocean nasıl kullanılır onu göreceğiz. Haydi gelin yeni dünyanın yeni teknolojisine adım atalım ve bize verdikleri sözü tutmayan, hizmetleriyle sürekli bizi yarı yolda bırakan sözüm ona “hosting firmalarını” bir kenara koyalım! 🙂

Hesap Oluşturma

Digitalocean, sunduğu hizmetlerin yanında oldukça basit kullanıma sahip bir kontrol paneli ile tüm işleri daha da kolaylaştırıyor. Şimdi bir Digitalocean hesabı oluşturmak için hemen aşağıdaki adımları takip edin:

Öncelikle $10 hediye kazanarak başlangıç paketini iki ay boyunca ücretsiz denemek için buraya tıklayın ve digitalocean.com adresine referans linkimle gidin.

Ardından sağ üst köşede yer alan “Sign Up” butonuna tıklayın.

Digitaolcean 10 dolar kazandınız uyarısı

Açılan sayfada sizeden istenen e-posta adresinizi girin ve bir şifre oluşturun. Ardından sign up butonuna basarak ilk aşamayı geçin.

Digitalocean kaydol

Bu aşamadan sonra karşınıza aşağıda gördüğünüz gibi bir ekran gelecek ve e-posta adresinizi onaylamanız gerekecek. E-posta gelen kutunuza giderek e-posta onayınızı da yapınız.

Digitalocean eposta onaylaın sayfası

E-posta adresinize gelen e-posta onaylama linkine tıkladıktan sonra ise karşınıza kredi kartı bilgilerinizi doldurmanız gereken bir ekran gelecek. Bu ekranı geçemezsiniz. Digitalocean’da geçerli bir kredi kartı kullanmanız gerekmektedir. Güvenlik konusunda herhangi bir sorun olmayacağına emin olabilirsiniz çünkü dediğim gibi bu şirket şuan dünyanın 2 numarası konumunda. Şimdiye kadar 55 milyondan fazla sunucu Digitalocean üzerinde oluşturulmuş ve yüzbinlerce site burada barındırılmış durumda. Ben de çok uzun süredir güven konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadan kullanmaktayım.

Paypal Türkiye faliyetlerini durdurmamış olsaydı Paypal ile kolaylıkla kredi ekleme şansımız olacaktı. Ben bir süre Paypal ile kullandım ancak Paypal kapandıktan sonra kredi kartı ile çalışmaya devam ettim. Önemli bir bilgi: Eğer bir QNB Finansbank Enpara banka kartınız varsa Digitalocean’da bu kartınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ziraat bankasının banka kartı ile denedim ancak o kullanmama izin vermedi. İş bankası kredi kartı ile de denedim ve sorunsuz bir şekilde kullandım. Ancak dediğim gibi eğer siz kredi kartı kullanmam ben arkadaş derseniz Finansbank Enpara bankamatik kartını ücretsiz şekilde talep edebilirsiniz. Evinize kadar getiriyorlar ve EFT/Havale masrafları gibi masraflardan sizleri uzak tutuyorlar. Bu da bir tavsiye olsun 😉

Digitalocean kredi kartı bilgileri girin ekranı

Kredi kartı bilgilerinizi doldurup hesabınızı aktif hale getirdikten sonra gelin sunucu oluşturmadan önce hesap sayfasına gidelim ve size verdiğim 10 doların orada olup olmadığına bir göz atalım 😉 Eğer size verdiğim referans linkine tıklayarak üyeliğinizi tamamlamışsanız sorunsuz bir şekilde hesabınıza 10 dolar aktarıldığını görebilirsiniz. Bunun için sağ üst köşede yer alan profil resmine tıklayın ve ardından “Settings” sayfasına gidin. Bu sayfayı ilk açtığınızda karşınıza profil bilgileriniz gelecek. Açılan sayfada sol tarafta yer alan “Billing” linkine tıklayın. Bu sayfada ödeme bilgilerinize ve hesabınızın finansal geçmişine ulaşacabileceksiniz.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz sayfaya benzer bir sayfa sizi karşılayacak. Sayfanın en üst kısmında “Your credit $10.00” yazdığını göreceksiniz. Sayfanın en altına indiğinizde ve “Billing history” sekmesini kontrol ettiğinizde de “Promotional Credit from Referree10!” yazdığını göreceksiniz. İşte bu! Doya doya kullanabileceğiniz krediniz hesabınıza eklenmiş durumda.

Dikkat Hesabınızda eğer bir hediye kredi eklenmemişse lütfen benimle iletişime geçin ve size nasıl çözüm üretebileceğimizin yollarını aktarayım.

Digitalocean 10 dolar hediye kredi

Kredi kartı tanımlama işlemini de tamamladıktan sonra sıra geldi kullanıcı panelimize! Artık her şey hazır ve hemen sunucu oluşturabiliriz. Aşağıda gördüğünüz gibi bir ekran sizi karşılayacak ve kocaman mavi bir butonda “Create Droplet” yazdığını göreceksiniz. Şaşırmayın, biliyorsunuz ki Digitalocean “dijital okyanus” manasına geliyor, burada sunucuya da “droplet” yani damlacık adını vermişler. Kısacası Digitalocean üzerinde droplet oluşturmak sunucu oluşturmak anlamına geliyor 🙂

Digitalocean sunucu kurulumu
Digitalocean sunucu kurulumu

DigitalOcean Sunucu Kurulumu

Yukarıdaki tüm adımları eksiksiz tamamladıysak artık Digitalocean sunucu kurulumu için hiçbir engelimiz kalmadı. Gelin artık Digitalocean nedir, nasıl kullanılır adlı yazımızın ulaşmak istediğimiz noktasına ulaşalım 😉

İlk adım: İlk olarak “Droplets” sayfasında yer alan yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi koca mavi “Create Droplet” butonuna tıklıyoruz. Eğer öyle bir buton görmüyorsanız sağ üst köşedeki yeşil “Create” butonuna tıklayın ve “Droplets” seçeneğini seçin.

İkinci adım: Sunucu kurulumu sayfamız karşımıza geldi! Bu sayfada artık nasıl bir sunucu kuracağımıza karar vereceğiz. Gelin şimdi size nasıl 45 saniyede Digitalocean sunucu kurulumu yapılacağını canlı canlı kaydettiğim gif ile göstereyim:

Digitalocean sunucu kurulumu
Digitalocean sunucu kurulumu nasıl yapılır?

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi sunucu oluşturmak bu kadar kolay! Şimdi yukarıdaki gifte yaptığım adımları tek tek anlatayım:

1- Choose an image: Bu bölümden sunucumuzda kullanmak istediğimiz işletim sistemini seçiyoruz. Ben genellikle Ubuntu ve Centos kullanıyorum. Siz de özelikle WordPress çalıştıracaksanız bu ikisinden birisini tercih edebilirsiniz.

Digitalocean nedir: sunucu oluşturma sunucu işletim sistemi seçin

2- Choose a size: Bu bölümde sunucumuzun RAM, CPU, Disk alanı, Bant genişliği gibi özellikleri seçiyoruz ve ne kadar ücret ödeyeceğimizi görüyoruz. Size verdiğim bu linkten kayıt olmuşsanız ve $10 hediye hesabınıza tanımlanmışsa $5 değerindeki sunucuyu 2 ay ücretsiz deneyebilirsiniz. Tekrar hatırlatayım ben şuan Blog Kurdu’nu bu pakette barındırıyorum.

Digitalocean paket seçimi
Digitalocean sunucu kurulumu – Paketler

3- Add block storage: Bu sekmeyi henüz kullanmanıza gerek yok. İlerleyen süreçte bu konu hakkında detaylı bilgilendirmeyi bu yazıya eklemeler yaparak anlatacağım.

Digitalocean block storage
Digitalocean sunucu kurulumu – Block Storage

4- Choose a datacenter region: Sunucumuzun bulunmasını istediğimiz ana veri merkezini seçiyoruz. Şuan ülkemize en yakın veri merkezi Frankfurt. Daha iyi bir performans için Frankfurt’u seçmenizi öneriyorum.

Digitalocean veri merkezi seçme
Digitalocean sunucu kurulumu – Data Center

5- Select additional options: Bu bölümden ek özellikleri seçiyoruz. Yine bu bölümle ilgili detaylı bilgilendirmeyi yeni yazı güncellemeleriyle detaylıca anlatacağım. Bu bölümde seçmenizi istediğim iki seçenek var birincisi sunucumuzun haftalık olarak tüm ayarlarıyla, tüm dosyalarıyla otomatik olarak yedeklenmesini sağlayacak olan “Backups” özelliği diğeri ise sunucumuzun kaynak tüketim istatistiklerini görebilmemize yardımcı olacak ve bize koyduğumuz sınırlara göre uyarı gönderebilecek “Monitoring” özelliği. Önemli uyarı: Yedekleme sistemi sizin sunucunuzdan ayrı bir sunucuda yedekleme yapar ve herhangi bir sorun durumunda sunucunuzu kaldığı yerden çalışmasını sağlar. Bu yedeği indiremezsiniz. Ancak bu yedekle aynı sunucuyu defalarca kez farklı sunucuya kurabilirsiniz. Ayrıca yedekleme sisteminin aylık maliyeti barındırdığınız paket fiyatının %20si şeklindedir. Yani 5 dolarlık paket için 1 dolar, 10 dolarlık paket için 2 dolar gibi. Kesinlikle ama kesinlikle yedekleme sistemini aktif etmenizi öneririm.

6- Add your SSH keys: Bu bölümde sunucunuz için bir SSH anahtarı oluşturabilirsiniz. Bunu güvenlik için öneririm fakat başlangıç aşamasında kullanmak zorunda değilsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi ilerleyen süreçte yayına alacağım Digitalocean Güvenliği adındaki yazımda bulabilirsiniz. Eğer bu bölümden bir SSH anahtarı oluşturmazsanız sunucunuza ait root bilgileri e-posta adresinize iletilecektir.

Digitalocean ek seçenekler ve ssh anahtarı
Digitalocean sunucu kurulumu – Ek seçenekler & SSH

7- Finalize and create: Ve işte yeni bir sunucuya sahip olma zamanı. Burası son adım. Yukarıda belirlediğimiz özelliklerde kaç adet sunucu oluşturulmasını istiyorsak sol taraftan onu belirliyoruz ve sağ taraftaki alandan da sunucularımız için bir isim veriyoruz. Bu isim çok önemli değil, karışıklığı önlemek adına dilediğiniz ismi verebilirsiniz. Eğer sadece bir sunucu oluşturmak istiyorsak sol taraftaki sunucu sayısını değiştirmenize gerek yok. Tüm ayarları tamamladıysanız yapmanız gereken tek şey “Create” butonuna tıklamak ve beklemek! Kısa süre içerisinde sunucunuza özel IP adresi ve sunucunuz oluşturulacaktır.

Digitalocean sunucu kurulumu - Sunucu sayısı ve sunucu isimlerini belirleme
Digitalocean sunucu kurulumu – Sunucu sayısı ve isimleri

Hepsi bu kadar! Artık e-posta adresinize gelen root bilgileri ile sunucunuza erişebilirsiniz ve dilediğiniz şekilde yönetebilirsiniz. Eğer hemen Digitalocean WordPress kurulumunu yapmak gibi bir düşünceniz varsa yayınladığım WordPress kurulum yazısını okuyabilirsiniz.

Digitalocean nedir, Digitalocean nasıl kullanılır gibi konularda detaylı bir rehber oluşturmak adına kaleme aldığım yazının sonuna geldik. Şuan Türkçe kaynaklar arasında bu kadar kapsamlı bir anlatım bulmak çok zor. Digitalocean nedir diye aradığınızda karşınıza çıkan kaynakların çoğunda sizlere yüzeysel bilgiler sunuluyor ne yazık ki. Umarım Blog Kurdu’nda sizlere bu konuda daha fazla yardımcı olabilirim, lütfen çok yakında yayınlamayı planladığım diğer Digitalocean yazıları için abone olmayı ve arkadaşlarınızla bu yazıyı paylaşmayı unutmayın. Bu bana güzel bir moral oluyor 🙂Abone Ol

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.

Yorum Yap 63 yorum yapıldı

Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.

murat Cevapla
- 16:26

hocam verdıgınız lınkden abone olayım dedım ilginç bir şekilde 10 dolar yerine 100 dolar kredi kartınıza hedıye olarak eklenecektır dıyor banka kartı ekledıkten sonra ama sanal kart olusturdum gırıyorum para yook dıyor karta 50 lira koyup dene yıne para yok dıyor kaç para olması lazım kı kartta 100 doların karşılığımı olması lazım bu 100 doları karttan cekıp basımıza bela olmasın sonra

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:38

  Merhabalar, kısa bir süreliğine 100 dolar veriyor evet Digitalocean. Kartınızda bazen hiç para olmasa da kabul edebiliyor bazen de 1$ falan gerekebiliyor. Ama sizin durumunuzda farklı bir problem var anlaşılan ya kartınız uyumlu değil ya da çekim yapamıyor. Destek ekibi ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

   murat
   - 17:04

   hocam baska kartımı eklesem 100 dolar para çekmez dimi içinden ya. Bir de hocam buna panel falan kurmadan kullanamıyor muyuz acaba ya ? Yani ben bi sitem için normal hosting olarak kullanmak isttiyorum bunlarda normalde lınux cpanellı hostıng alamıyoruz sanırım dımı

   Ömer Faruk
   - 18:58

   Hayır öyle bir durum yaşanmaz ama siz yine de destek ekibi ile iletişime geçin daha sağlıklı olur. DO yalnızca sunucu verir size. Panel vs. sizin halletmeniz gerekiyor. Linux konsol bilginiz varsa gerek yok panele ancak hızlı işlemler için free panelleri kullanabilirsiniz.

Cem Cevapla
- 23:02

DO , serverpilot un ücretli hale gelmesinden sonra artık 1-10 sitesi olan kişiler için cazibeliğini yitirmiştir. Bunun yerine 3-4 site paketli paylaşımlı hostingler almak daha mantıklı…

  Ömer Faruk Cevapla
  - 23:07

  Kesinlikle katılmıyorum. Digitalocean, Serverpilot yokken de vardı. Ki zaten Serverpilot, Digitalocean için üretilmiş bir projedir. Serverpilot alternatifi onlarca platform var hala ücretsiz olarak kullanabileceğiniz. Birçok ücretsiz hosting yönetim paneli var. Digitalocean ile paylaşımlı hosting kıyaslanamaz bile. Serverpilot altı üstü size bir yönetim paneli sunar. Kolay bir şekilde çoklu site eklemenizi sağlar. Bunu linux bilginiz dahilinde hiçbir panel olmadan da zaten yapabilirsiniz. Kendinizi Serverpilot’a bağlayıp ücretli olmasından dolayı paylaşımlı hostinglere geri dönmeyin. Tavsiye etmem. Araştırırsanız çözümlerin olduğunu görebilirsiniz.

   Cem
   - 16:10

   Abi zaten linux bilgisi olan sizin gibi tecrübeli insanlar zaten burada sizin sayfanızda zaman geçirmez. Ancak bizim gibi bilgisiz cahil bu işlerde daha paylaşımlı hosting işini ancak becerebilen kesim okur bu tarz siteleri ve makaleleri. O zaman yap bize bir iyilik, Digital Ocean’dan server alıp, hangi ücretsiz yönetim panelleri ile en kolay nasıl kurabiliriz adım adım anlatan bir makale veya video hazırlarsan çok seviniriz.

   Ömer Faruk
   - 16:14

   Estagfurullah, linux bilgisine gerek yok dediğim gibi hala ücretsiz olarak kullanabileceğiniz paneller mevcut. Digitalocean WordPress kurulumu yazısını yakında güncelleyip orada Serverpilot alternatiflerine yer vereceğim.

Mehmet Özdemir Cevapla
- 10:34

Merhaba, emeğinize sağlık.
DO, güzel gibi ama yönetim için ayrıca WHM ye lisans ücreti ödemek biraz zorluyor açıkçası. Bu konuda ucuz veya ücretsiz alternatif başarılı öneriniz var mı?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 11:10

  Merhabalar Mehmet, aslına bakarsan DO oldukça ucuz ama ne yazık ki ülkemizde Dolar’ın fırlamış olması onu fazlaca pahalı hale getiriyor. “Webim” adındaki ücretsiz yönetim paneline göz atmanı öneririm, ben başarılı buluyorum. En azından bir şans verilebilir. Kafana yatarsa WHM için ekstra lisans ücreti vermen gerekmeyecektir. Kolaylıklar diliyorum.

Serdar Cevapla
- 15:04

Merhaba,
Öncelikle anlatım için çok teşekkürler. Bir çok soru işaretini giderdiniz.

Benim sormak istediğim bir konu var. Henğz çok yeniyim ve ilk VPS deneyimim oluyor bu yüzden ilk başta dediğiniz gibi droplet oluşturdum ve tecrübesizliğimden dolayı hatalar yapımca dropleti silerek yeniden oluşturdum. Bunu iki kez tekrar ettim. Bu sorun oluşturur mu sonradan masrafla karşılaşır mıyım?

Bu bahsettiğim dropletler 3,4 saat aktif kaldı ama siteyi bir türlü yayına alamamıştım buna rağmen borcum 0 dolar olarak görünüyor. Şimdi yeni sıfırdan oluşturduğum droplet ile hatasız kurmayı planlıyorum az da olsa tecrübe kazandım.

Teşekkür ederim tekrardan 🙂

  Ömer Faruk Cevapla
  - 15:09

  Merhabalar Serdar, güzel düşüncelerin için teşekkür ederim 🙂 Eski dropletleri sildiysen sadece kullandığın 3-4 saat kadar ücret ödersin. Her dropletin ücretlendirmesi saat hesabı olarak yansır. 3-4 saatlik kullanım çok küçük bir ücret yapar zaten 🙂 Ama eski dropletleri silmeden hesabında yeni droplet açarsan onlara ücret ödemeye devam edersin unutma. Onları mutlaka sil. her

   Serdar
   - 15:11

   Anladım hocam yanıt için teşekkür ederim.

   Sitenizi favorilerime ekledim, en kısa sürede DigitalOcean Güvenliği ile ilgili rehber yazınızı bekliyoruz 🙂

   Saygılar.

   Ömer Faruk
   - 17:26

   Blog Kurdu’nun favorilerine girmiş olmasına sevindim 😉 Sağ taraftaki ya da içeriklerin altındaki abonelik formundan abone olarak yeni içeriklerden haberdar anında olabilirsiniz. Mutlu bloglamalar!

Mustafa Cevapla
- 13:15

Digital Ocean’ın ddos saldırılarında hiç bir çözüm sunmadığı, hatta aşırı olunca hesabı kapattığı yönünde müşteri şikayetleri okudum. Siz ddos saldırısı olursa diye bir önlem aldınız mı hocam?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 13:24

  Selamlar Mustafa, DO firewall için konfigürasyon yapabileceğiniz bir arayüz sunuyor. Ben Serverpilot ve Cloudflare ile bu konuda şimdiye kadar herhangi bir sorun yaşamadım. Tabii ki herkes için aynı durum söz konusu olmayabilir. Ancak 2 yılı aşkın süredir birçok müşterim ve bizzat kendi sitelerimde dediğim gibi herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Okuduğunuz yorumlar spekülasyon da olabilir gerçekten sorun yaşamış olanlar da vardır. Ben yetkili bir teknik danışman olmadığım için ancak tecrübelerimi paylaşabilirim 🙂 DO şuan dünyanın en büyük bulut sunucu sağlayıcıları arasında yer alıyor. Birçok ünlü yazılım ekibi DO altyapısını kullanarak yazılımlarını geliştiriyor. Yani ben öyle hesap kapatma olayına durduk yere gireceklerini hiç sanmıyorum açıkçası. Tabii sunucunun tüm root yetkisi sizde olduğu için kendi konfigürasyonlarınızı da sağlam yapmak zorundasınız.

Osman Yıldız Cevapla
- 16:26

Ömer üstad mesaj ve bilgilendirme için teşekkür ederim. Sanıyorum hatayla uğraşmaktan bizde hatlar karıştı beyin alt üst oldu jet hızıyla hem cevap vermişsin göremedik yine aynı jet hızıyla maile cevap vermişsin MaşaAllah. Değerli dostum gerçekten teşekkür ediyorum. Şunu belirteyim işini hakkıyla yapanlardan kim var diye sorulsa tereddütsüz işaret parmağım seni gösterecektir. Teşekkürler. Belirttiğin şekilde yapcam İnşaAllah.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 17:42

  Çok teşekkür ederim. Umarım sorununuz hallolur iyi çalışmalar diliyorum 🙂

Osman Yıldız Cevapla
- 15:14

Ömer üstad ben digitalocean ‘daki sitemi yedekten yeni bir droplet oluşturarak bunun üzerinden ayarladım fakat site >> impexron-gmbh.com gördüğün gibi hala hata veriyor. Şimdi ben kısa ve öz şunu soruyorum. Bu yedekten ikinci dropletten hariç olarak en başa sitemin ilk haline ilk halindeki dosyalarla yayınına nasıl dönebilirim?. Acil bilgi verirsen sevinirim. İyi çalışmalar

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:19

  Dönebileceğiniz en eski yedek “Backups” bölümünde görünen en eski yedektir. Onun dışında sizin elinizde bir yedeğiniz yoksa ilk haline dönmeniz mümkün değil. Haftalık olarak otomatik yedeğiniz oluşturuluyor o yedeklerden en eskisini kullanmalısınız. Temiz bir şekilde farklı bir sunucuya serverpilot ile kurmanızı tavsiye etmeye devam ediyorum 🙂

ismail Cevapla
- 21:59

İngilizce satış ortaklığı ürün inceleme sitesi için sizin hazır temalarınızdan hangisini tavsiye edersiniz ?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 22:03

  Minima teması şuan bu ihtiyacını karşılayacaktır. İçerik odaklı, sade. İlerleyen zamanlarda gelecek inceleme yazısı özelliği ile puanlama yapma gibi fonksiyonlara da kavuşacak.

ismail Cevapla
- 21:54

Teşekkür ederim güzel olmuş, iyi çalışmalar 🙂

  Ömer Faruk Cevapla
  - 21:56

  Ben teşekkür ederim 🙂

ismail Cevapla
- 21:47

Merhaba bu konuyla alakasız olabilir kullandığınız temanızı öğrenebilirmiyim :))

  Ömer Faruk Cevapla
  - 21:49

  Merhabalar İsmail. Blog Kurdu temasını Blog Kurdu’na özel tasarladım 🙂 Footer bölümünde buna dair bir bilgi notu yer alıyor. Eğer senin için benzer bir tema tasarlamamı istersen benimle iletişime geçebilirsin 🙂

Ali Cevapla
- 19:08

Hocam 2-3 defa denedim.Hesabinizi inceliyoruz gibi bir şey yazıyor.Create droplet yazısı gelmiyor.İs bankası kredi kartı girdim halbuki

  Ömer Faruk Cevapla
  - 20:08

  Hesaplar bazen incelemeye alınabiliyor. Şüpheli hareketler falan tespit edilmiş olabilir aynı IP üzerinden. Eğer hala çözülmediyse destek ekibiyle iletişime geçmeniz en doğrusu olacaktır.

mert Cevapla
- 13:37

Yetişkin içerikli site kurmak için bu firmadan hosting almak istiyorum digitalocean kişisel bilgileri gizliyor mu?Bir sorun yaşarmıyım.Domainide farklı bir yabancı sunucudan alıp ns bağlayacağım

  Ömer Faruk Cevapla
  - 14:13

  Digitalocean’ın asıl mantığı geliştiricilere dönük hizmet vermek. Bu nedenle yetişkin içerikli sitelere izin vereceklerini sanmıyorum.

Selim Cevapla
- 15:04

İlk önce bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim..Bu firmayla bir arkadaşım aracılığı ile ilgilenmeyebaşladım. Kendim için up/down yapacağım bir vps arıyordum oda ekşisözlükten bunu görmüş ve araştırmamı önerdi. google’dende sizin siteye ulaştım. up/down hizmeti için kullanılabiliyorsa kurulumu naıl olduğu konusunda bilginiz var mı? Ona göre üyelik işlemlerine başlayım yoksa başka firma araştırmasına devam edeyim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:11

  Merhabalar Selim, Digitalocean üzerinde yaptığın işlemler yasal olmak kaydıyla kullanım kısıtlaması yok. Sunucu kurulumunu yaparak kullanmaya başlayabilirsin. Up/down kurulumu konusunda ne yazık ki bir bilgim yok.

ercan Cevapla
- 19:30

Cevabınız için teşekkür ederim

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:31

  Rica ederim 🙂

ercan Cevapla
- 19:07

Kayıt oldum 3-4 saattir “We’re reviewing your account
Your account is under review and you will shortly receive an email from us with any next steps.” ekranında kaldım. Bir türlü geçmiyor. Ödeme yöntemi ekle şeklinde mail geldi ama giriş yapamıyorum bu ekranda kaldı.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:28

  Normal şartlarda herhangi bir bekleme olmadan direkt olarak tüm adımlara ulaşırsınız. Ancak IP hareketlerinizle ilgili şüpheli bir durumla karşılaşılmış ya da bir teknik aksaklık yaşanmış olabilir. Farklı bir tarayıcıdan giriş yapmayı deneyin. Olmazsa support ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

Ulas Cevapla
- 19:40

Cevaplarınız için çok teşekkürler.

Ulas Cevapla
- 19:22

Ömer bey Teşekkür ederim cevap için. Paketlerde ki 1TB /2 TB Transfer yazan kısım bant genişliği midir? Ayrıca Linux kodları ile terminalde daha önce çalıştım. Daha kolay bir panel durumu var mı? serverpilot.io bu işe yarar mı? Teşekkürler / Saygılarımla.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:28

  Evet en küçük pakette 1 TB bant genişliği bulunuyor. Sunucu taraflı işlemleri linux terminali üzerinden yapıyorsunuz. cPanel benzeri ücretsiz kontrol panelleri var ancak ben tavsiye etmiyorum. Serverpilot ile kolaylıkla sunucunuza birden fazla site, veritabanı vs. ekleyip yönetebilirsiniz. Tabi panel ile ne yapmak istediğinize göre ihtiyaçlarınızı karşılar ya da karşılamaz bilemiyorum. DNS yönetimi için de zaten Digitalocean üzerinde detaylı bir DNS yönetimi alanı mevcut.

Ulas Cevapla
- 18:14

Digitalocean firmasında ki VPS kaynaklarını Upload veya Download için kullanabilir miyiz?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 18:24

  Merhaba Ulas,Digitalocean üzerinde bu şekilde bir kısıtlama yok. Paketinizin bant genişliğinin izin verdiği kadar down up yapabilirsiniz. Bant genişliğini aştığınızda GB başına $0.01 şeklinde ücretlendirilir. Detaylı bilgi: digitalocean.com/pricing

orcun Cevapla
- 22:50

Hallettim şimdi. Çok teşekkür ederim tekrardan. İşlemleri yaptıktan sonra biraz beklemek en iyisi olacaktır. Buradan takip eden arkadaşlara da bunu söyleyeyim isterim. Hızlı hızlı yapınca yükleme anında hata verebiliyor bazen.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 22:52

  Halletmiş olmana sevindim 🙂 DNS değişiklikleri genelde hızlı bir şekilde tamamlanır ancak bazen yoğunluğa göre 24 saati bulabilir. Dediğin gibi doğru şekilde yapılandırma yapıp beklemek en sağlıklısıdır 🙂

orcun Cevapla
- 16:52

Hocam selamlar. Öncelikle bu yazı için bayağı bir emek sarf etmiş ve uğraşmışsın. Çok teşekkürler. Benim sorum, daha doğrusu talebim godaddy’de bulunan domainimizi DO’daki sunucumuza nasıl bağlayacağız? ve sunucumuzun (web sitemizin) güvenliğini nasıl sağlayacağız? Tekrardan teşekkürler.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:59

  Orçun yorumun için teşekkür ederim. Bahsettiğin konuyla ilgili yazıyı bugün yazmaya başlamıştım ben de. cPanel’den DigitalOcean’a taşıma ve domain bağlama işlemlerini anlatacağım. Blog Kurdu’nu sık sık takip edersen önümüzdeki günlerde bu konudaki yazımı yayına alacağım. Ancak kısaca şu şekilde anlatabilirim: Digitalocen hesabından network kısmında bulunan domainler alanına domainini ekliyorsun. Ardından orda görünen 3 farklı DigitalOcean DNS adresini godadday hesabındaki domain ile eşleştiriyorsun.

Ahmet Cevapla
- 01:13

Site açılmıyor. Sql dan siteyi http yapınca açılıyor. Cloudflare ssl hatası veriyor.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 01:44

  Sitede yapmış olduğunuz herhangi bir değişiklik, yanlış eklenmiş bir JavaScript ya da CSS, kurulan yeni bir eklenti ya da güncellenen bir eklenti buna sebep olabilir. Cloudflare üzerindeki SSL ayarını full moduna getirip deneyin. Bir süre bekleyin ve tekrar flexible moduna getirip deneyebilirsiniz. Cloudflare SSL konusunda sıkıntı yapmaz. Birçok sitemde sıkıntısız olarak kullanıyorum. Hatta az önce de bir müşterimin sitesi için aktif ettim. Sitenizde yaptığınız son değişiklikleri gözden geçirmenizi öneririm.

Ahmet Cevapla
- 01:03

Merhaba, cloudflare ssl kullanıyorum ssl hatası vermeye başladı. Flexible seçili sizce neden böyle yapıyor? 1 aydır hiçbir problem yoktu. Böyle hata veriyorsa bu işin esprisi nedir… Sizin sitenizde comodo var ücreti nedir bunun kaç liraya aldınız ve kurulum hakkında bilgi verebilir misiniz. Teşekkürler.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 01:08

  Merhaba Ahmet, nasıl bir hata alıyorsun? Biraz daha detaylarındırır mısın?

  SSL ücretlendirmeleri satın alacağın firmaya göre değişebilir.

Ahmet Cevapla
- 22:28

Merhaba, mail server olarak öneriniz nedir, siz ne kullanıyorsunuz. Sonuçta blog da iletişim bölümü var…

  Ömer Faruk Cevapla
  - 22:30

  Merhabalar, Yandex mail servisini ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

... Cevapla
- 23:58

Sanırım destek kısmı biraz ağır işliyor, öğlen yazdığım ticket hala cevaplanmadı. Bu da gözümden düşmelerine neden oldu…

  Ömer Faruk Cevapla
  - 00:02

  Böyle bir tecrübeyle başlamanıza üzüldüm. Tüm aksilikler sizde birleşmiş görünüyor 🙂 Yine de beklemenizi ve denemenizi tavsiye ederim. Yazıda da bahsettiğim gibi şuan dünyada ilk sıralarda yer alan ve müşterilerinin çoğunun memnun kaldığı oldukça yenilikçi bir firma. Ancak tabiki karar sizin. Umarım yaşadığınız sorunları çözüme kavuşturabilirsiniz. Ben teknik destekle iletişime geçtiğimde yaşadığım tüm sıkıntılara çözüm bulabildim.

  Kolaylıklar dilerim.

Ömer Faruk Cevapla
- 18:40

Umarım olur 🙂

... Cevapla
- 18:36

Teşekkürler. Enpara olursa tabii. Kredi kartım yok.

... Cevapla
- 18:22

Son olarak sormak istediğim bir şey var. Cloudflare kullanacak kişiler ns’yi cloud’un dns adresini yapıyor ya hani, digitalocean’ın dns adresini de record a olarak mı ekleyecek? sizin sub domainde yaptığınız gibi…

  Ömer Faruk Cevapla
  - 18:33

  Cloudflare ns adreslerini domain için ayarladıktan sonra Cloudflare üzerinden iki A kaydı oluşturmak gerekiyor. Birisi @ için diğeri www için. Her iki hostname için de IP olarak sunucunuzun IP adresini yazmanız yeterli. Benim subdomain için yaptığım şeyi siz @ ve www için yapacaksınız yani 🙂

... Cevapla
- 18:14

Ticket attım ama henüz cevap gelmedi. Ziraat bankasıyla denedim sorun aynı… Kısmet 🙂

  Ömer Faruk Cevapla
  - 18:17

  Ziraat bankası önceden beri öyle ama enparayı denemeye devam edin 🙂 Olmazsa bir kredi kartı ekleyerek sorunu çözebilirsiniz.

... Cevapla
- 18:08

Bankayı aradım, bizlik bir sorun yok diyor. Kartım yurtdışı kullanımına uygun, sorun ne olabilir acaba?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 18:11

  Banka tarafında bir sorun yoksa farklı bir kartla denemek daha iyi olabilir. Yada DigitalOcean support birimiyle iletişime geçerek durumu iletebilirsiniz. Dediğim gibi ben şuan sorunsuz kullanıyorum.

.... Cevapla
- 11:58

merhaba, finansbank’ı kullanamıyorum? kabul etmiyor.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 12:04

  Merhaba “…”, yorumlarda kendini gizlemen hem sana hitap etmemi güçlendiriyor hem de kullandığın eposta adresi geçersiz olduğu için yazdığın yoruma vereceğim cevaptan haberdar olamayabilirsin. Buna dikkat etsen daha güzel olabilir 🙂

  Soruna gelecek olursak, son günlerde yapılan düzenlemeyle kartların internet alışverişi yapabilmesi için bankanıza onay vermeniz zorunlu hale getirildi. Eğer bu onayı vermemişseniz bankanızı arayarak bu işlemi yapınız. Eğer internet alışverişi yapabiliyor ancak Digitalocean ile ilgili bir sorun varsa bir süre sonra tekrar denemeni tavsiye ederim. Çünkü bizzat ben Finansbank Enpara kartını kullanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* *