Blog Fikirleri 50+ Farklı Blog Açma Konusu

kategorisinde, en son 28 Ekim 2021 tarihinde güncellendi. 32 yorum yapıldı
Yazıyı puanla >>

Bir blog açmak ve internet dünyasında iz bırakmaya başlamak mı istiyorsunuz? Blog açmaya karar verdiniz ancak hangi konuda blog yazacağınızı bilmiyor musunuz? İşte derdinize derman olabilecek şahane bir liste: Blog fikirleri.

Bir blog yazmanın ardında her zaman bir amaç vardır; hizmet ve servisleri teşvik etmek, ürün tanıtımı ve satışı yapmak ya da bilgi ve tecrübeyi paylaşmak bunlardan birkaçıdır. Sadece içerik yazarak okuyucuların ilgisini çekmek ve onları blogunuzda tutabilmek mümkün değildir. Belirli bir niş etrafında odaklanarak yayın yapmak başarının kapılarını aralayacak esas marifettir.

Blog yazmanın sizler için ne gibi güzel getirileri olacağından daha önce “Neden Blog Yazarlığı Yapmalısınız?” başlıklı yazımda bahsetmiştim. Yeni şeyler öğrenmek, para kazanmak, topluluk önünde konuşabilmek, kitle sahibi olmak gibi birçok güzel neden blog yazarlığı yapmanız için sizi tetikleyebilir. Ama hala içinizde bir çekince varsa ve hangi konuda üzerinde blog yazabilirim ki diye düşünüyorsanız bu yazımda da sizlere birbirinden kaliteli blog fikirleri sunacağım.

Unutmayın ki herkes için blog yazabileceği bir alan vardır. Başarısız olmaktan korkmayın. Çünkü internet dünyasının başarı kriterleri düşündüğünüzden daha farklıdır. Yapabileceğiniz, başarabileceğiniz onlarca şey var. Koskoca bir deryaya açılacağınızı ve bu deryada dilediğiniz yöne kulaç atabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Aşağıda internet deryasından doya doya faydalanabilmeniz için uzunca bir liste yaptım. Bu listede kendinize uygun olduğunu düşündüğünüz, üzerinde emek harcamayı göze alabileceğiniz, aynı zamanda keyif alarak araştırmalar yapabileceğiniz konuyu seçip başlangıç yapabilirsiniz. Eğer aklınızda her konuda zaten yeterli sayıda blog/site var, ben nasıl başarılı olacağım ki şeklinde sorular varsa derhal bu düşünceden kurtulun. İnternette emeklerinizin karşılığını mutlaka alırsınız. Ayrıca kendinizi popüler blog konuları üzerinde yoğunlaşmak zorunda hissetmeyin. Gerçekten ilk ölçütünüz blog yazmaktan keyif almak olsun. Bunu ilk olarak bir hobi niyetiyle yapın.

Zaman ayrılan, emek verilen, üzerine düşülen projeler zamanla rakiplerini geride bırakarak hak ettiği noktayı görecektir. Aşağıdaki geniş listede yer alan blog fikirleri, herhangi bir önceliğe göre sıralanmadı. Hepsi birbirinden önemli olan ve öz gücünüzle çok daha fazlasını yapabileceğiniz bu blog fikirleri, üzerine gayretinizi ve arzunuzu koyarak çalışırsanız bir süre sonra meyvelerini yemeye başlayacaksınızdır.

Haydi gelin şimdi yeni dünyanın kapılarını aralayacak muhteşem 50+ blog konusu listesine bakalım neler varmış!

Şahane Blog Fikirleri – 50+ Blog Konusu

1 Liste Blogu – Özellikle son yıllarda popülaritesi artan liste içerikler üzerine bir blog kurabilirsiniz. Kitleler için yararlı araçlar, kitaplar ya da buna benzer ilgili kaynakların listesini “En çok satan 10 kitap” gibi dikkat çekici başlıklarla yayınlayabilirsiniz.

2 Nasıl Yapılır? Blogu – Yine son yıllarda giderek popüler hale gelmiş neyin nasıl yapılacağını anlatan bloglardan bir tane de siz açabilirsiniz. Bu tarz bloglar adım adım bilgi verir, sürecin doğru şekilde nasıl yürütüleceğini açıklar.

3 Gezi / Seyahat Blogu – Popüler blog konularından, sık sık karşılaştığımız harika fotoğraflarla içimizi ısıtan gezi blogları! Eğer iyi bir şekilde değerlendirirseniz kısa sürede ülke çapında hatta global manada büyük kitlelere sahip olabilirsiniz. Gezdiğiniz tozduğunuz yerleri, can alıcı görsellerle süsleyerek sizin gibi geziye hevesli insanlarla buluşturun. Onlara ilham vereceğinizden kuşkunuz olmasın.

Blog fikirleri: Gezi blogu açmak
Blog konuları: Gezi Blogu Açmak

4 Araştırma/Analiz Blogu – Son zamanlarda ünlü yazarların da başvurduğu ve özgür yazarlığa yeni bir soluk getiren araştırma blogları ile sahip olduğunuz akademik bilgileri meraklısına ulaştırabilirsiniz. Bu tarz bir blog gerçekten ilgilileri çekeceği için sağlam bir takipçi kitleniz olabilir.

5 Kişisel Gelişim Blogu – Kişisel gelişim üzerine insanları harekete geçirecek ve farkındalık oluşturacak içeriklerle donatacağınız bir blog büyük ilgi görebilir. İnsanlar çoğu zaman sıkıntılarını internetten araştırarak gidermeye çalışırlar ve onlara gerçekten doğru fikirler sunarak yol gösterebilirsiniz.

6 İnceleme Blogu – Film inceleme blogu, kitap inceleme blogu, ürün inceleme blogu blog fikirleri arasında sizlere güzel getirileri olabilecek başlıklar. Özellikle yeni çıkan filmler, kitaplar ya da ürünler üzerine yazacağınız yazılar size güzel bir takipçi kitlesi getirecektir. Bir süre sonra incelemelerinizin tutarlılığına göre bu kitle sabit takipçiler haline dönüşecektir.

7 Kapsamlı Rehber & Öğretme Blogu – Bir alanda profesyonelseniz veya bazı konulara hakimseniz, kendinize göre daha az beceri ve tecrübeye sahip olan insanlara yardımcı olacak bir blog açabilirsiniz. Rehberler ve kılavuzlar, trafik çekmeye ve takipçileri sitede tutmaya yardımcı olabilecek güçlü araçlardır. Örneğin ben şuan Blog Kurdu üzerinde deneyimli bir blog yazarı olarak başkalarına bir blog yazarı olmak için neler gerektiğini ve nasıl bir blog açılacağını öğretiyorum.

8 Spor/Fitness Blogu – Blog fikirleri listesinde yine popüler bir blog konusu olan spor/fitness blogu önerisinde bulunmasam olmazdı. Özellikle iş yoğunluğu veya günlük meşguliyetlerinden spora vakit ayıramayan insanlar için bir spor blogu açabilirsiniz. Bu blog üzerinde pratik spor aktivitelerine yer vermeniz özellikle iş dünyasındaki insanların ilgisini bir hayli çekecektir.

9 Evcil Hayvanlar Blogu – Evcil hayvanların beslenmesi, eğitilmesi, bakımı konularında ilgilileri için gerçekten takip edilesi bir blog hayata geçirebilirsiniz. Özellikle köpek, kedi, kuş gibi çok sık şekilde karşılaştığımız evcil hayvanlar üzerine faydalı bilgiler aktarabilirsiniz.

10 Çözüm Blogu – Bu blog konusunu üzerine günlük hayatta karşılaşılan problemlerin nasıl çözüleceğini anlatan bir blog açabilirsiniz. Kısa ve etkileyici çözümleri çarpıcı bir şekilde anlatarak sıradanlıktan kurtarmanız size bir özgünlük katacaktır. Örneğin bir problemin yanına yeşil bir tik ve “çözüldü” ifadesi koymanız dikkat çekici ve özgün duracaktır.

11 İş Fikirleri Blogu – Özellikle ülkemizde ek iş fikirleri gibi bloglar oldukça popüler hale gelebiliyor. İnsanların geçinebilmek için sık sık yeni iş fikirlerine başvurduğunu düşünecek olursak blog fikirleri listesinde “iş fikirleri” blogu önemli bir yere sahiptir.

12 Yemek/Tatlı Tarifleri Blogu – Blog fikirleri arasında birçok ev hanımı için oldukça ideal sayılabilecek bir blog konusu “yemek tarifleri”. Evinizden on binlerce takipçiye kavuşup güzel gelirler elde edebilirsiniz. Aynı zamanda sunacağınız özgün tarifler ve özgün lezzetler ile Google’da aramaya gerek duymadan doğrudan blogunuzun adı ile gelen, yani sık kullanılanlar listesinde yer alacağınız sağlam takipçiler edinebilirsiniz.

Blog Fikirleri: Yemek Tarifi Blogu
Blog konusu: Yemek Tarifi Blogu

13 İletişim Becerileri Blogu – Gün geçtikçe işe alım süreçlerinin veya insanlar arasındaki genel iletişimin zorlaştığını hesaba katarsak kimilerinin iletişim becerilerini güçlendirmek için interneti sık sık kullandıklarını tahmin etmek güç olmayacaktır. Bu konuda bilgiye ihtiyacı olan insanları gerçek ve doğru bilgilerle donatırsanız geri dönütleri oldukça iyi olacaktır.

14 Yabancı Dil Öğrenme Blogu – Eğer bir yabancı dil öğretmeniyseniz ya da herhangi bir dilde uzman derecesinde bilgiye sahipseniz bu bilgiyi mutlaka kullanmalısınız ve bir blog açmalısınız. Özellikle ülkemizde İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Çince gibi dillerin büyük rağbet gördüğünü hatta bazı sektörlerde şart koşulduğunu biliyoruz. Bu fırsatı değerlendirirseniz sağlam bir kitleye kavuşabilir ve güzel bir gelir elde edebilirsiniz.

15 Kadın-Erkek İlişkileri Blogu – Karşı cinsler arasındaki ilişki asla bitmeyecek ve iletişim konusunda sorun yaşayanlar insanlık tarihinin sonuna kadar mutlaka devam edecektir 🙂 Hem erkekler hem de kadınlar için bu ilişki problemlerinde ne gibi çözümler uygulayabileceklerini anlatan bir blog oldukça başarılı sonuçlar doğurabilir.

16 Kadın/Güzellik/Bakım/ Blogu – Yine insanlığın sonuna kadar süreceği tahmin edilebilir bir konu. Kadınlara yönelik güzellik önerileri, bakım tavsiyeleri gibi konularda açacağınız bir blog iyi bir emekle güzel noktalara ulaşmak için gerçek bir potansiyele sahiptir.

17 Erkek Bakım Blogu – Sadece kadınlar mı? Tabi ki hayır! Gün geçtikçe -ah bu yeni nesil yok mu!- popülaritesi artan bir diğer konu da erkek bakımı. Blog fikirleri listesinde patlamaya hazır bir konu olarak görebilirsiniz. İddialı tüyolarla erkekleri blogunuza bağlayabilirsiniz.

18 Sağlık/Diyet/Beslenme Blogu – Eğer bu konuda uzman derece bilgilere sahipseniz durmayın derim. Çünkü blog konusu olarak oldukça etkili bir alan olan sağlık, beslenme ve diyet size kaliteli, ilgili, sadık takipçiler getirecektir.

19 Kişisel Motivasyon Blogu – Dünya değişiyor ve insanlar giderek içine kapanık hale geliyor. Bu blog konusu hem onlara bir çözüm olması hem de sizin bu fırsatı değerlendirebilmeniz için güzel bir seçim olabilir. İş hayatı, günlük hayat, insan ilişkileri, okul ve sınav gibi konularda motive edici içeriklerle donattığınız bir blog insanlara çekici gelecektir.

20 Alıntı/Replik Blogu – Ünlü yazarların kitaplarından alınmış etkileyici sözler, filmlerden ya da dizilerden hayatımızın tüm alanlarını etkilemiş karakterlerin replikleri hiç eskimeyecek. Bunu güzel bir fırsata çevirmek isterseniz alıntılar/replikler blogu açabilirsiniz.

21 Tatil Blogu – Her köşesi birbirinden güzel doğal oluşumlarla, tarihi yapılarla dolu olan ülkemizde tatili çok seven insanlar yaşıyor 🙂 Ben de onlardan birisiyim! Benim gibi tatil planlarını önemseyen yüz binlerce insan için tatil önerileri, tatil rotaları sunabilirsiniz.

Blog fikirleri: tatil blogu açmak
Blog fikirleri: Tatil Blogu

22 Kariyer/İş Blogu – İş hayatında nasıl davranılacağını, ne gibi zorluklara nasıl çözümler üretilebileceğini, yeni bir iş ararken ve kariyer planı yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini vb. konuları paylaşacağınız bir blog ilgilisi için takip edilesi olacaktır.

23 Vücut Geliştirme Blogu – Genel fitness ve sağlık için sporun dışında tamamen vücut geliştirmeye odaklanmış büyük bir kitle sizi bekliyor. Bunu bir blog açarak değerlendirebilirsiniz.

24 Çocuk Eğitimi Blogu – Ailelerin sürekli danışmana gitmeye vakti yok -ne yazık ki-. Eğer gerçekten profesyonel bilgiye sahipseniz ya da zaten işiniz buysa ailelere çocuk eğitimi konusunda bilgiler veren gayet yerinde bir blog açabilirsiniz.

25 Araba Blogu – Benim hiç ilgim olmasa da birçok erkeğin arabalara meraklı olduğunu hatta bazı kadınların erkekleri geride bıraktığını hepimiz biliyoruz. Arabalarla ilgili bir blog bu meraklıları kitleye dönüştürmek için bir fırsat.

26 Topluluk Önünde Konuşma Blogu – Topluluk önünde konuşmak bir medeni cesaret ürünüdür. İnsanların bu konudaki korkularını yenmeye ve onları cesaretlendirmeye dönük bir blog ziyaretçilerinizi bağlayacaktır.

27 Doğal Yaşam Blogu – Her yer betonlaşırken insanların doğaya özlemi giderek artıyor. Bir doğa tutkunu olan benim gibi birçok insan var. Onlara doğaya nasıl kavuşacaklarını anlatan bir blog tadından yenmez! Lütfen blogunuzu açınca bana da haber verin, takip etmekten keyif alırım 🙂

28 Çiftçilik Blogu – Bir önceki maddede bahsettiğim doğal yaşamla da ilişkili sayılabilecek bir konu. Doğaya olan özlem giderek artarken çiftçilik birçok insan için hayat kurtaran bir hobi haline gelmeye başladı. Bu konuda yeterince bilgisi olmayan insanlara yol gösterecek bir blog birçok insan için başucu kaynağına dönüşebilir.

29 Belirli Bir Hastalığa Odaklanmış Blog – Örneğin kalp rahatsızlığı yaşan insanlar için özel bakım tavsiyeleri, yaşam kalitesini yükseltmek adına öneriler, özel hazırlanmış diyetler vb. önerileri barındıran bir blog açabilirsiniz. Tabi ki yine uyarmam gerekiyor böyle bir blog açabilmeniz için bu işin uzmanı olmanız şart!

30 Spor Kategorilerinden Birisine Odaklanmış Blog – Örneğin sadece basketbol, voleybol, tenis, kampçılık ya da farklı bir spor dalı üzerinde yayın yapan bir blog bu sporla ilgilenen kişileri sabit takipçi kitlesine dönüştürmekte etkili olabilir.

Blog fikirleri: spor blogu açmak
Blog fikirleri: Spor blogu

31 Moda Blogu – “Aman Allah’ım bu yaz yeşil tonları modaymış!” diye çığlıklara boğulan binlerce insan olduğunu biliyor muydunuz? Evet biliyordunuz 🙂 O halde bu insanlara modadan haberler verin, onlara en iyi tavsiyeleri sunun ve gerçekten sektörünüzde farklı sayılabilecek küçük detaylarla öne çıkın. Emin olun geri dönüşü oldukça sağlam olacaktır!

32 Psikoloji Blogu – Yine uzmanı tarafından girişilmesi gereken kritik bir kategori. Psikoloji blogu kendini arayan insanlar ve gerçekten sıkıntılarını kimseciklerle paylaşmaya gücü/fırsatı olmayan insanlar için bir çıkar yol olabilir. Birlikte çalıştığımız samimi bir psikolojik danışman arkadaşım da şuan işinin hakkını veriyor ve internetin gücünü oldukça iyi kullanıyor. Kendisine bizzat tarafımdan açılan web siteleri ve bloglar üzerinden hem insanlara yardımcı olacak paylaşımlar bulunuyor hem de özel seanslar rezervasyonları alıyor.

33 Yeniden Yayımlama Blogu – İnternette hepimiz bir şeyler arıyoruz ama ne yazık ki özellikle Türkçe kaynaklarda aradığımız şeyleri genellikle yarım yamalak olarak buluyoruz. Neden sık aranan konuları tam olarak anlatan ve insanlara aradıkları şeyleri tam anlamıyla sunan bir blog açmayasınız ki? Emin olun “hay eline sağlık be!” diyenleriniz bol olacaktır.

34 Hukuksal Bilgiler / Hukuksal Süreçler Blogu – Ülkemizde hakkımızı arama konusunda hepimizde bir çekingenlik var ne yazık ki. “Hukuk” gözümüzü korkutuyor gittikçe! İnsanlara hukuksal süreçler ve hukuksal konular hakkında içinde “şu madden şu fıkrasının şu bendinin şurasında” ifadelerinin olabildiğince az kullanıldığı açık ve net bir blog açabilirsiniz. Gerçekten oldukça büyük bir ihtiyacı gidereceğinize emin olabilirsiniz.

35 Bilgisayar & Konsol Oyunları Blogu – “Abi steam’de bir indirim var aklını kaçırırsın.”, “Youtube’da yeni bir Minecraft kanalına abone oldum, şahane” gibi ifadeleri artık günlük hayatta duymaya alıştık. Dedelerimizin ninelerimizin “o ne yavrum” bakışıyla yaklaştığına takılmayın yeni nesil -ki biz de bunlara dahiliz- oyun delisi! Yeni neslin inanılmaz gücünü bloglaştırarak güzel başarılara imza atabilirsiniz. Yalnız uyarayım, bu tarz bir blog yenilikçi ve gerçekten samimi olmak zorunda zira sektörde oldukça fazla rakip var.

36 Teknoloji Blogu – Yine oyun blogu tavsiyesinde olduğu gibi bu konuda da açacağınız blog ilgilisine takip edilesi bir seçenek olacaktır. Ancak belirtmeliyim ki son zamanlarda her önüne gelen bilginin çokluğunu ve ulaşılabilirliğini de fırsat bilerek teknoloji sitesi açıyor ne yazık ki. Bu furyanın arasında kaybolup gitmemek için özellikle kaliteli ve farklı yayınlar yapan yabancı teknoloji sitelerinden faydalanarak yeni haberleri ilk olarak yayınlamaya çalışmanız, sansasyonel haberlere ilk olarak imza atmanız kitleyi size yöneltebilir. Yine de ben bu koca blog fikirleri listesinden teknolojiye biraz daha sonra fırsat tanırdım 🙂

37 Mobil Uygulamar Blogu – Bilgisayar oyunları ve teknlojiden sonra gelmesi beklenen bir diğer blog fikri de “mobil uygulamalar”. Çılgınlar gibi akıllı telefonuna gömülen insanları görüyoruz. Onların kişisel tercihleri olduğunu bildiğimiz için “gömülmeyi” bir fırsat olarak değerlendirebiliriz. Mobil oyunların en ilgi çekici olanlarını, popüler mobil oyunları, kısa süreliğine ücretsiz olan ya da kampanya yapılan uygulamaları ve daha fazlasını paylaşacağınız bir blog size hırslı bir takipçi kitlesi kazandırabilir.

38 Doğada Yaşama ve Hayatta Kalma Blogu – Özellike son zamanlarda muhteşem bir çıkış yaşayan ilk takip ettiğimde birkaç yüz bin abonesi varken birkaç haftada milyonlara ulaşan Youtube kanalı Primitive Technology paylaştığı videoları metinleriyle birlikte aynı zamanda blogunda da yayınlıyor. Oldukça güzel geri dönütlerini gördüğümüz bu alan insanların keyifle takip edeceği bir blog kategorisi olabilir. Zamanında Bear Grylls’in videolarını da az izlemedik! İşte yapmanız gereken tam da bu videoları bloglaştırmak. Doğada nasıl hayatta kalınacağını insanlara anlattığınızda tutkulu bir ziyaretçi topluluğuna kavuşacağınızdan emin olun.

39 Ofis Programları Blogu – Ne yazık ki bilgisayar kullanımının bile henüz yeterince yaygınlaşmadığı ülkemizde ofis programlarının kullanımında hala oldukça güçlük çekiliyor. Öğretmenlerimizin bile ofis programlarını kullanırken çok zorlandığını görmek beni üzüyor açıkçası. İnsanlara kaliteli eğitimler verilmediği için oluyor elbette bunlar. Siz de bu açığı kapatacak güzel ve donanımlı bir blog hayata geçirirseniz gerçekten iş görecektir.

40 Siber Güvenlik Blogu – Blog fikirleri listesinde geldik 40 numaraya. Benim de ilgili olduğum, üzerine BTK, Havelsan, Aselsan, BGD gibi kurumların düzenlediği eğitimler aldığım bir konu: siber güvenlik. 39. maddede bahsettiğim gibi ülkemizde bilgisayar kullanma eksikliğinin, daha ofis programlarında bile zorluklar yaşıyor olmanın getirdiği bir bilinçsiz internet kullanıcılığı söz konusu. Bu durum giderek artan tehditleri gündeme getiriyor. Aldığım eğitimlere ve dinlediğim birçok yetkilinin de bahsettiğine göre ülkemizde şuan ciddi manada bir siber güvenlik sorunu ve uzman açığı mevcut. Siz de eğer bu konuda yetkinseniz, paylaşabilecek, yol gösterebilecek derecede bilgi sahibiyseniz bir blog açabilirsiniz. Belki de ciddi rakibi en az olan kategori budur. Bilgilerinizi döke saça kullanabilirsiniz. Emin olun gün geçtikçe doğan ihtiyaçların sonucunda ilgi aratacaktır.

41 Hobi Blogu – Küçük şeyler çoğu insanı mutlu eder ve neredeyse her insanın içinde saklı bir ilgi alanı vardır. İnsanların içinde saklanmış bu ilgi alanlarını açığa çıkarabilecekleri şirin mi şirin bir hobi blogu açabilirsiniz. Hatta insanlara araç gereçleri nasıl temin edeceklerini anlatırken size sponsor olabilecek bir firmayla anlaşırsanız işi çok kısa sürede gelir haline dönüştürebilirsiniz 😉

42 Kendin Yap (Do it yourself) Blogu – Parantez içinde do it yourself yazmamın sebebi ne yazık ki bu konunun dilimize bu şekilde yerleşmiş olması. Kendin yap deyince bir garip geliyor insanlara maalesef. Ama güzel dilimizde de gayet net bir şekilde anlatabiliyoruz. Blog fikirleri listesinde büyük bir kitleyi çekebileceğiniz diğer bir başlık kendin yap blogu. İnsanlara evlerinde, iş yerinde, okulda, sokakta kullanabilecekleri araç gereçleri nasıl kolay bir şekilde yapabileceklerini anlatacağınız bir blog sizi gerçekten samimi insanlarla tanıştırmaya yetecektir 🙂

Blog Fikirleri: Kendin yap blogu açmak
Blog konusu fikri: Kendin yap blogu

43 Pratik Bilgiler Blogu – Tıpkı kendin yap blogu gibi pratik bilgiler blogu da “vişne lekesi nasıl çıkar” aramasını yapan samimi insanları blogunuza toplayacaktır. Güzel dostluklar kurabileceğiniz, samimi sohbetlerin döndüğü sosyal bir bloga sahip olmak isterseniz pratik bilgiler kategorisi işinizi görecektir. Aman ha benden demesi, işe yaramayan bilgileri paylaşmayın 😛

44 “Minimalizm” Blogu – Karmaşık hayatın içinden sıyrılmaya çalışan ruhlara sahip bir sürü insan sizi bekliyor. Minimalist nesneler ve konular üzerine yayın yapan bir blogun kaliteli bir takipçi kitlesi olacağından kuşkunuz olmasın. Bu takipçilerden birisi de ben olabilirim! Minimal görseller, minimal müzikler, derin hisler ve çok daha fazlası ilginç ve farklı bir blog olmak için yetecektir.

45 Matematik/Fizik Blogu – Özellikle ülkemizde çok zorlanılan iki alan: matematik ve fizik. Eğer bu alanlarda yeterli bilginiz varsa bu bilgiyi blogunuzdan takipçilerinize sunabilirsiniz. Hiç ölmeyecek bu iki alanda yapacağınız yayınlar hem öğrencilerden bol bol hayır duası almanıza hem de gerçek bir kitleye kavuşmanıza yetecektir. Blog fikirleri listesinde kesinlikle boşluğu doldurmanız gereken bir başlık.

46 Bilim Blogu – Yüzlerce farklı alanda bilim yayını yapabilirsiniz. Özellikle astronomi gibi ilgi çekici alanlar meraklısı için çok güzel içeriklerle donatılmış bir bloga dönüştürülebilir. Bu tarz niş blogların takipçileri aramalarını özel olarak yaptığı için kalıcı takipçi olma ihtimalleri yüksektir. Kalıcı takipçi demek de blogunuzun büyümesi için büyük bir zorunluluk demek 🙂

47 Röportaj Blogu – Çalışmalarının, hayatlarının, mesleklerinin arkasında harika hikayeleri olan ünlüler/popüler insanlar mı tanıyorsunuz? Röportajlar iki durumda son derece etkilidir: nadiren röportajlara yanıt veren ünlü biriyle röportaj yaparsanız veya röportajınız ilgilileri için yararlı ve pratik ipuçları içerirse. Bu iki durumu yakaladığınızda blogunuzun patlayacağından kuşkunuz olmasın.

48 Müzik Blogu – Müzik insanlar için hayat boyu devam edecek ilgi alanlarından birisidir. Sizin kulağınıza hoş gelmeyen, asla dinleyemeyeceğiniz hatta “bu ne be kapı gıcırtısı gibi!” diye söylendiğiniz müziklerin bile dinleyicileri olduğunu; garip müzik gruplarının, tuhaf hareketlerle sanki toplum içinde olsa kabul görmeyecek sanatçıların bile çılgın hayran kitlelerine sahip olduğunu biliyorsunuz. Elinizde böylesine değerli bir alan varken bu alan üzerinde kapsamlı, iyi düşünülüp iyi çalışılmış bir blogun neler başarabileceğini bir hayal edin ve bence eğer sizin de ilginiz varsa daha fazla düşünmeyin!

49 Film Blogu – Başyapıtlar, izle izle doyulmayan Yeşil Yol’lar, 12 Öfkeli Adam’lar, 3 Idiots’lar. Aklımızdan çıkmayan onlarca sahne. Dilimizden düşmeyen jenerik müzikleri. Hepsi filmlerin hayatımızdaki büyük yerini gösteriyor. Hayatımızda kayda değer bir yer kaplayan filmler üzerine açacağınız kaliteli bir blog size sıkı film takipçileri ile güzel muhabbetler kurabileceğiniz bir atmosferin kapılarını aralayacaktır.

50 Test/Quiz Blogu – İnsanlar sıkılan varlıklardır. Sıkıldıklarında eğlenmeleri için, bazen ciddi ciddi düşüncelere daldıklarında onlara fikir verebilmek için ya da hayatın akışında yaşadıkları durumlara karşı bir duruş sergileyebilmeleri için onlara bazı testler sunacağınız, sorular soracağınız bir blog hayata geçirebilirsiniz. WordPress gibi gelişmiş bir alt yapı kullanıyorsanız -ki mutlaka kullanın!- size yardımcı olacak ve yaptığınız testleri oldukça profesyonel şekilde analiz etmenizi sağlayacak birçok test eklentisi mevcut. Eğer gerçekten kaliteli ve ölçütleri geçerli testleri kullanıcılara sunarsanız araştırma şirketlerinin ilgisini çekmeniz için hiçbir engel yok!

51 Doğayı Koruma Blogu – “Kürecek” hep birlikte ısınıyoruz! Doğayı katlediyoruz böylece kendi katlimizi de hazırlıyoruz. Hayvanlara, bitkilere, böceklere, sulara, dağlara taşlara zarar veriyoruz. Doğayı korumamız lazım. Doğayı korumayı anlamamız lazım. Gerçekten bu iş için gönüllüyseniz, gerçek bir sorun için canla başla elimden geleni yaparım diyorsanız her şeyi bir kenara bırakıp doğayı korumak için insanlara telkinlerde bulunduğunuz şahane bir amaçla yürüdüğünüz bir blog açabilirsiniz. Blogunuzu tek bir kişi dahi ziyaret etmese bile emin olun insanlık için çaba sarf etmeyen çoğunluktan biri olmayacaksınız. Bence bu onurlu bir yaşam için oldukça geçerli bir sebep.

52 Meslek Seçimi Blogu – “Öğretmen mi olayım? Mühendis mi? Hiç olmadı polis olurum canım zaten herkes polis oluyor.” Maalesef ülkemizin acı gerçeği. Hiç alakasız sulara dalıp yanlış bir hayat seçimi sonucunda hüsran dolu bir ömür sürüyoruz. Ülkemizdeki gençler için gerçeğe dayalı, doğru istatistiklerle, doğru tahminlerle -ne kadar zor olsa da-, doğru fikirlerle yol gösteren bir blog hem bolca takip edilecek hem de gerçekten güzel bir amaca hizmet edecektir. Ancak ne olur umutla dört dönen insanlar için net bilgiler verin.

53 Kültür Blogu – Dünya üzerinde yaşayan çok çok ilgi çekici ve şahane kültürler var. Bırakın dünyayı güzel ülkemizin her bir köşesinde bilmediğimiz duymadığımız ne kültürler yatıyor. Eğer bu konularda meraklıysanız tıpkı sizin gibi meraklı insanların olduğunu unutmayın. Onları bir araya getirecek güzel bir blog harika içerikler ortaya çıkarmanız için yeter de artar bile.

54 Şehir/Tur Blogu – Hem yurt içi hem yurt dışı şehirleri ve bu şehirler için gezi turlarını tanıtan “nerede ne yapılmalı” tarzında bloglar hiç bitmeyecek gezi merakı için güzel bir blog konusu seçimi olabilir.

55 Alışveriş Blogu – Gün geçtikçe artan yeme, içme, moda ilgisini fırsat bilerek alışveriş üzerine bilgiler veren, biraz moda biraz fiyat/performans değerlendirmesi biraz inceleme karışımıyla hayata geçireceğiniz bir blog alışveriş canavarlarını bir araya toplayabilir.

• • • Hiçbir yerde bulamayacağınız bu detaylı blog fikirleri listesinden kendinize bir blog konusu seçtiniz mi? Eğer hazırsanız artık “Blog nasıl açılır?” başlıklı yazımı okuyarak adım adım anlattığım bilgilerle kendinize çok kısa sürede bir blog açabilir ve hemen ilk yayınınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Eğer kendinize blog açmak için bir sebep arıyorsanız yine ilacınız hazır 😉 “Neden blog yazarlığı yapmalısınız?” yazısında detaylıca blog açmanın sizlere ne gibi getirileri olacağından söz ettim. Hadi daha fazla beklemeden internet dünyasındaki yerinizi alın!

Hey Sen! Eğer size profesyonel olarak teknik destek vermemi isterseniz lütfen benimle iletişim kurun. Size internet dünyasıyla tanışmanızda eşsiz deneyimler sunmak için bekliyorum! Tüm altyapı ihtiyaçlarınızı sizin adınıza giderip size sadece yayın yapmak kalana kadar gereken işlemleri tek tek tamamlayabilirim. Ayrıca dilediğiniz kadar sizinle birlikte yürüyüp ihtiyacınız olduğu an sorunlarınıza çözüm üretebilirim.

Abone Ol

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.
Yorum Yap 32 yorum yapıldı

Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.

Melike Yanıtla
- 22:20

Merhaba ben yemek ve tatil üstüne yoğunlaşmak istiyorum. Fakat devamlılık olması için dizi de yorumlamak istiyorum. Fakat diziden fotoğraflar kullanmak telif hakkına tabi mi bilmiyorum. Diziden görsel almam konusunda aydınlatırsanız çok sevinirim.

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 23:00

  Merhaba, dizi yayıncılarına göre değişen bir durum bu. Yayıncının telif koşullarına ulaşmayı denemelisiniz. Kendi web sitelerinde bu konuda bilgi bulabilirsiniz.

Bedia Yanıtla
- 18:01

Merhaba, ben bir blog açmak istiyorum fakat bu konuların dışında, kendi yazılarımı veya şiirlerimi paylaştığım bir şey olsun istiyorum. Sizce başarılı bir blog olur mu?

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 20:27

  Merhabalar, blog bir günlüktür. Dilediğiniz şeyi yazma özgürlüğünüz var. Günlüğüm güzel mi diye bir soruya cevap vermek ne kadar sübjektif ise sizin sorunuza cevap vermek de o kadar sübjektif 🙂

almina Yanıtla
- 13:57

merhaba blog açmak için bir paketiniz var mı varsa fiyat alabilir miyim yada nasıl bir yardımda bulunuyorsunuz

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 00:57

  Merhaba! Buradaki hazır blog paketi hizmetime göz atabilirsiniz 🙂

nuray Yanıtla
- 00:10

İlginiz beni ziyadesiyle memnun etti Ömer Bey. Acemi bir Blogger olarak sizden tavsiye almak gercekten benim icin cok onemli. Şuan blogumu biraz olsun doldurmaya calisiyorum. Bir süre sonra evet yavaş devam ederim dediginiz gibi. Lakin cok onemli bir sorunum var linki yazmasına ragmen sayfami bulamayan arkadaslarim var. Sayfam arama motoruna acık oysaki. Nerde hata yapiyor olabilirim. Son kez cevap verirseniz sizi bir daha yormam.

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 00:17

  Tekrar merhaba, rica ederim 🙂 Blogunuz hemen arama sonuçlarında çıkmaz. Bunun için Google Search Console üzerinden blogunuzu eklemeniz gerekiyor. Şurada anlatılanları takip edebilirsiniz: support.google.com/webmasters/answer/70950?hl=tr ayrıca buna ek olarak şurada anlatılanları da okumanızı öneririm support.google.com/blogger/answer/41373?hl=tr Mutlu bloglamalar!

nuray Yanıtla
- 17:06

merhaba ömer bey. yorumuma cevap verdiginiz icin oncelikle tesekkur ederim. blog sayfami olusturdum. hatta bi kac sayfa actim gezi ve yemek icerikli.yorucu diyemem aksine cok keyif verici ama neyi nerde kullanacagini cok bilmek gerek tabi. henuz sayfa tasarimina hala karar veremedim. bu saydigim konularla tamamen kendim ilgileniyorum alınti kullanmak iatemiyorum blogumda ve arsivim epey bi kalabalik bi cok konuda. aylarca yetecek yazi ve fotograf yada videoya sahibim. ama bunlari dogru bir sekilde okuyuculari sıkmadan yerli yerinde bir sayfa olmasini istiyorum. sayfam henuz tam dolu degil. belki fikir verirsiniz sayfamin adı aktivitedelisi.blogspot.com simdiden tesekkur ederim

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 23:40

  Blog dünyasına hoş geldiniz Nuray hanım 🙂 İçeriklerinizi toplu olarak yayınlamak yerine her güne 1 içerik olacak şekilde yayınlamanızı öneririm. Bir süre sonra 3 güne 1 içerik gibi arayı biraz açabilirsiniz belki. Ama istikrarlı yayın yapmaya gayret edin mutlaka. Başarılar!

nuray Yanıtla
- 04:31

Evde vakit gecirmek zorunda oldugumuz bu gunlerde uzaktan egitimle bloggeelik ögreniyorum ve blog sayfası açmadan önce farklı fikirler edinmek icin internette gezinirken sizin yaziniza denk geldim. Gercekten teşvik edici ve destekleyici bilgiler var. Lakin bende genel anlamda herşeyin oldugu yemek , tatil ,fotograf , tasarim vs. gibi bircok konu barındiran bir blog sayfası yazmak istiyorum. Ama nerden nasil baslamaliyim bilmiyorum. Tavsiyeniz ne olur benim icin ?

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 04:35

  Merhaba Nuray hanım. En önemli tavsiyem ilk aşamada belirli bir konuya odaklanıp o konuda içerik üretmeniz olacaktır. Birden fazla alanda içerik üretip istikrar sağlamak biraz yorucu olabilir. Bu da işin başında hevesinizi kırabilir. O yüzden saydığınız alanları biraz daha daraltarak işe başlamanızı tavsiye ederim 🙂

Arife Nevin Özdemir Yanıtla
- 02:31

Merhaba,
Blog açma fikrini çok sevdim ve uzman olduğum, yazarken keyif alacağım bir alan var mı diye düşünürken abone olayım ve yazılarınızı takip edeyim dedim.
Elbet bir gün bir konu bulacağım.
Emeğiniz için Teşekkürler

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 03:07

  Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim! Herkes bir başkasından farklı yazar. O yüzden uzman olmak zorunda değilsiniz. Gönlünüzden geçen şeyleri yazın yeter 🙂

Ercument Cilingir Yanıtla
- 22:08

Değerli bloger ustası,
Ben hayatımı çektiğim fotoğraflarla kazanmaya çalışan bir fotografçıyım. Özellikle abd ve avrupa da yaşayan fotoğrafseverlere ürünlerimi pazarlama ve satış yapmak için nasıl bir blog sayfası ile en doğru yerden çıkış yapabilirim?
(Word press, wix. Vb. bilinenler dışında arayıştayım.) Teşekkürler

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 10:27

  Merhabalar, konuyla ilgili olarak gönderdiğiniz eposta üzerinden dönüş sağladım 🙂

muzaffer Yanıtla
- 11:41

merhabalar ben yerel bir blok açmak istiyorum yaşadığım şehir kahramanmaraş her nakadar büyük şehir olarak geçsede çokta büyük değil açacağım site kahramanmaraşın genelinimi yoksa merkez ilçelerinimi kapsamalı

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 10:32

  Merhaba, teknik manada yerel blog diye bir kavram yok. Açtığınız blog internet üzerinde herkese erişilebilir şekilde olacaktır. Ancak yazacağınız içerikler Kahramanmaraş ile alakalı olabilir tabi ki. İçerik olarak yerel şeyler paylaşabilirsiniz yani. Blogunuzun içeriğini tamamen kendiniz belirliyorsunuz. Eğer blog açma konusunda teknik bir alt yapınız yoksa profesyonel blog paketimi inceleyebilirsiniz.

Tolga Yanıtla
- 23:59

Merhaba, yazılarını takip ediyorum çok güzel ve bilgilendirici yazılar yazıyorsunuz blog tarzı site açmak için motive edici yazılarınız var. Benim aklıma takılan bir soru hakkında bilgi almak istiyorum. Ben bir konu üzerine blog açtım diyelim fakat konu hakkında bilgim yok ya da yazma konusunda iyi değilim bu konuda profesyonel yardım alıp belirli sitelerden makale yazarları ile çalışmaya başlasam düzenli bir şekilde makale yazan biri ile çalışsam ve yazdıklarını sitemde paylaşsam kazanç elde etme durumum ne olur ? Bu durum mantıklı mı ? Benim isteklerim üzerinde belirli konuda yazı yazdırmak açtığım site için güzel bir yol olur mu ? Dezavantajları var mı ? Yoksa kendi çalışmam daha iyi bir sonuç mu oluşturur ?

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 00:09

  Merhabalar, kendi blogunuzda elbette farklı yazarlardan destek alabilirsiniz. Bu tamamen sizin bütçenizle alakalı bir konu. Ancak bilmeniz gereken en önemli konu blog yazan herkesin para kazanamacağının bir garantisi olmayışıdır. Bana sorarsanız kazanç sağlayana dek kendi yazılarınızı kendiniz yazın.

nur Yanıtla
- 13:54

Peki bir blog sadece 1 konu mu içermeli. Hem seyahatten hem kitaplardan bahsetmemiz mümkün değil mi?

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 14:43

  Tabi ki hayır. Blogunuzda dilediğiniz tüm konularda yazabilirsiniz 🙂 Hiçbir kısıtlılık yok.

Leyla Kaplanoğlu Yanıtla
- 01:39

Titizlikle hazırlanmış bir yazı.Tebrik ederim.Cesaretlendirici olması ayrı güzel.Emeğinize sağlık

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 01:41

  Güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim Leyla hanım. Mutlu bloglamalar! 🙂

aysel Yanıtla
- 15:16

Yazınızı gerçekten çok beğendim ve faydalı buldum.Bende bir blog açmak istiyorum ama kendimde şu konuda iyiyim diyebileceğim bir konu yok gibi geliyor. Blog açmak için herhangi bir konuda profesyonel olmalı mıyım bunu bilmiyorum açıkcası korkuyorum biraz. Bana ne önerirsiniz bu konuda?

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 15:20

  Merhabalar Aysel,
  Blogculuk keyifle yapılması gereken bir iş. Bir hobi. Benim ısrarla hakim olduğunuz konularda yayın yapın dememin sebebi keyif almadan yapacağınız bir işin çok sağlıklı ve uzun sürmeyecek olmasından kaynaklı. Yani eğer bir disiplin içinde keyifle yayın yapabilirim derseniz illaki bir konuya odaklanmanıza gerek yok. Keyif alın yeter 🙂

Erva Yanıtla
- 15:25

Acaba genel bir blog kursak ta olur mu ?

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 15:27

  Elbette, blog konunuzu tamamen keyfinize göre belirleyebilirsiniz 🙂

Apkloft Yanıtla
- 01:12

Yazınızı çok beğendim, bu tür yazılarınızın devamını bekliyor, sizden bir ricada bulunmak istiyorum, bu yazıyı mail adresime postalar mısınız?

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 01:21

  Yorumunuz için teşekkür ederim 🙂 Blogculuk üzerine buna benzer güzel içerikler ilerleyen süreçte artarak devam edecek. Yan taraftaki abonelik formu üzerinden yeni içeriklerden haberdar olmak için abone olabilirsiniz. Yazı burada zaten hiçbir yere gittiği yok dilediğiniz zaman okuyabilirsiniz, tekrar ziyaretinizden mutluluk duyarım 🙂

Kürşat Yanıtla
- 01:05

Yazınız fikir vermesi açısından gerçekten çok güzel, blogunuz da öyle. Başarılarınızın devamını dilerim.

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 01:07

  Kürşat yorumun için çok teşekkür ederim. Senin için faydalı olmasına çok sevindim. Umarım herkes için ufuk açıcı olur 🙂 Blog Kurdu’na abone olarak bu tarz içerikleri eposta kutuna göndermeme izin verebilirsin 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* *