İşte Geldi: WordPress 4.9 Sürümü Yayında!

kategorisinde, en son 17 Kasım 2017 tarihinde güncellendi. İlk yorumu yap
Yazıyı puanla >>

Her geçen gün popülerliğine ve kullanışlılığına yeni skorlar ekleyen WordPress, kapsamlı bir güncelleme ile günümüzü şenlendirdi. WordPress 4.9 sürümü 16 Kasım’da yayınlandı!

Son zamanlarda özellikle geliştiriciler olarak merakla beklediğimiz WP 4.9 birçok yeni köşe taşı özellikle geldi. WordPress’in geliştirici ekibi önceki sürümlerdeki klasiği bozmadı ve bu sürümü de bir Jazz müzik efsanesine ithaf etti: Billy Tipton.

Hadi gelin hem son kullanıcı hem de geliştiriciler için heyecan verici özelliklerin yer aldığı yeni sürüme genişçe bakalım!

Yepyeni Özelleştirici, Kapsamlı Kontrol

Wordpress 4.9 Özelleştir bölümü

WordPress 4.9’un en kapsamlı değişikliği Özelleştir aracında yapıldı. Çok daha kapsamlı kontroller ve eklenen yepyeni fonksiyonlar ile artık Özelleştir’i çok daha fazla kullanacaksınız.

Zamanlama özelliği

WordPress’in gönüllü geliştirici ekibi Özelleştir bölümüne kapsamlı özellikler eklemiş. Bunlardan en göze çarpanı şüphesiz taslak olarak kaydetme ve zamanlama fonksiyonu. Bu özellik sayesinde “Özelleştir” aracı üzerinden yaptığınız tasarımsal değişiklikleri tıpkı yazılarınızda olduğu gibi taslak olarak kaydedebileceksiniz. Bu da yetmezmiş gibi yaptığınız değişiklikleri dilediğiniz tarihten sonra yayına almak için zamanlayabileceksiniz.

Wordpress 4.9 zamanlama ve taslak olarak kaydetme özelliği

Bu özellik bizlere Özelleştir aracı üzerinde yaptığımız değişiklikleri hemen uygulama zorunluluğundan kurtaracağı gibi bir kısmını yaptığımız ancak bitirme fırsatımız olmadığında yarıda bıraktığımız değişiklikleri silmeden taslak olarak kaydedebilmeyi ve daha sonra kaldığımız yerden devam edebilmeyi sunuyor.

Ön izleme bağlantısı paylaşabilme

Sıkı durun! Çünkü yeni WordPress’inizin çok sıkı bir özelliği daha var. Özelleştirici bölümünde iyi çalıştıklarını söylemiştim. Bu özellik de yine Özelleştir bölümü ile alakalı.

4.9 sürümünden önceki WordPress sürümlerinde Özelleştir bölümüne yalnızca yönetici girişi yapmış kişiler erişebiliyorken artık sitenizde Özelleştir aracı ile yaptığınız değişiklikleri yayınlama zorunluluğu olmadan dilediğiniz kişiye gösterebileceksiniz. Ön izleme bağlantısı adındaki bu özellik başta benim gibi müşterilerine web sitesi hazırlayan freelancerlar için çok güzel bir fonksiyon olacak. Web siteniz üzerinde yaptığınız değişiklikleri “nasıl olmuş?” diye sormak için yayınlamadan müşterinize gösterebileceksiniz. Şahane!

Wordpress 4.9 tasarım ön izleme özelliği

Bu özelliği daha iyi anlamanız için size hemen bir örnek hazırladım. Örneğin https://www.ofyalcin.com adresine giderseniz menünün herkese açık olarak yayında olan halini görebilirsiniz. Ancak taslak olarak kaydettiğim ve size ön izleme bağlantısını verdiğim halinde menüde “SELAM” diye yeni bir link olduğunu fark edeceksiniz 😉 Ön izleme bağlantısı: https://www.ofyalcin.com/?customize_changeset_uuid=19c02b4a-b2d3-4809-a5d3-2682990deb8e

Tasarım kilitleme

Eğer aynı site üzerinde sizin haricinizde bir başka kişi ya da kişiler de tasarımsal düzenlemeler yapıyorsa sizin yaptıklarınızı onların sildiklerine şahit olmuşsunuzdur. Onca emeğin boca gitmesini ne kadar küfür etseniz de geri döndüremezsiniz. 4.9 sonunda imdadınıza yetişti! Tasarım kilitleme özelliği ile artık yaptığınız değişiklikleri kilitleyerek başkalarının müdahale etmesine engel olabilirsiniz.

 

Geliştiricilere ve kodlama bilenlere sürpriz

WordPress’in yepyeni sürümü harika bir özelliği daha beraberinde getirdi. Temaları direkt olarak Görünüm > Düzenleyici bölümünden düzenlemek istediğimizde ne alt dizinlere ulaşabiliyorduk ne de yardımcı bir kod editörü bulabiliyorduk. İşte bu artık tarih oldu!

Syntax vurgulama ve hata kontrolü

WordPress’in yeni düzenleyici editörü hem hatalı kodlama uyarısı veriyor hem de anlık olarak sizlere öneriler sunuyor. Bu da yetmedi artık kolaylıkla temalarımızdaki alt dizinlere ulaşabiliyoruz ve alt dizinlerdeki dosyaları düzenleyebiliyoruz. İşte size bu özellikle ilgili kısa bir gif:

Wordpress 4.9 düzenleyici

Beyaz ekran hatalarına son: Sandbox

WordPress’te bazen kodlar üzerinde değişiklik yaptığınızda sitenizde beyaz ekrandan başka bir şey görmediğiniz olmuştur. İşte bu efsane hata tarih oluyor! WordPress yeni sürümünde getirdiği sandbox özelliği ile beyaz ekran hatasına sebep olabilecek hatalar konusunda sizi önceden uyarıyor. Eğer değişikliklerinizi bu uyarıları dikkate alarak yaparsanız beyaz ekranlar yeşillenecek!

Wordpress 4.9 sandbox

Yeni düzenleyici uyarısı

Temalarınıza ve eklentilerinize ait dosyaları direkt olarak admin panelindeki düzenleyici aracılığı ile düzenleyeme çalıştığınızda artık WordPress bunun doğru bir yöntem olmadığı konusunda bizi uyarıyor. Bundan daha doğru yöntemlerin ne olduğundan ve ısrarcıysak ne yapmamız gerektiğinden bize tatlı bir dille bahsediyor.

Tema düzenleme uyarısı

Son kullanıcı için seçmeler

WordPress 4.9 ile yukarıdaki muhteşem özelliklerin yanında bizlere başka değişiklikler ve eklemeler de sunuyor. Bunlara da kısaca hemen değinmek istiyorum:

  • Yeni galeri bileşeni: Artık bileşenler bölümünde yer alan yeni galeri bileşeni ile sidebar alanlarına galeriler ekleyebileceksiniz.
  • Metin bileşeninde bir eksiklik olarak daha ilk yayınlandığı andan itibaren şikayetler alan “ortam ekle” özelliği bu güncelleme ile giderildi. Artık metin bileşenlerine tek tıkla görsel ekleyebileceksiniz.
  • Menü eklerken yaşanılan sorunlar ve hangi sayfayı ekledim hangisi eklemedim karmaşasına yeni sürümle son noktayı koyduk! Özelleştir aracı ile menülerinizi çok daha anlaşılır şekilde yönetebilirsiniz.
  • Temanızı değiştirmek mi istiyorsunuz? Artık yüklü temalardan dilediğinizi değişiklikleri yayına almadan kolayca ön izleme yapabileceksiniz.

Dünyanın bir numaralı web site aracı WordPress yeni sürümü ile daha birçok geliştirici özelliğini yayınladı. Siz de sitenizi mutlaka yeni sürüme yükseltin. Hem güvenlik açıklarından korunun hem de yepyeni özelliklerle tanışın!

Abone Ol

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.
Yorum Yap Henüz yorum yok.

Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* *