Digitalocean nedir nasıl kullanılır

DigitalOcean Nedir? Nasıl Kullanılır? A’dan Z’ye Dev Rehber


Bu içerik 20 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı. En son 17 Ocak 2018 tarihinde güncellendi. Digitalocean Wordpress kurulumu yazısı eklendi. 43

Klasik hosting şirketlerinin (büyük bir çoğunluğunun, elbette ki istisnalar mevcut) vadettiklerini veremeyişini görmek yada verdikleri hizmetlerden tam olarak beklediğim performansı alamamak, beni bir süredir ülkemizin internet çağındaki durumu hakkında büyük bir endişeye sokuyor ne yazık ki. Beklediğim performansı alamadığım günlerde yeni servis sağlayıcıları ve yeni çözümler aramaya başlamıştım. İşte bu noktada DigitalOcean ile tanıştım ve şimdi de sizi oldukça memnun kaldığım, inanılmaz esnek ve kullanışlı bu hizmetle tanıştırmak istiyorum. Birebir kendi deneyimlerimi sizlere A’dan Z’ye yardımcı olabilecek şekilde paylaşmak, DigitalOcean nedir?, DigitalOcean nasıl kullanılır? gibi sorulara cevap vermek için bu dev rehberi hazırladım.

Bu rehber ile DigitalOcean üzerinde bir hesap oluşturmadan başlayarak, kredi kartı ekleme, sunucu oluşturma ve gerekli tüm teknik bilgilendirmeleri yapacağım. Bu rehberi okuduktan sonra aklınızda DigitalOcean nedir ve nasıl kullanılır sorusuna tam olarak cevap oluşacağından emin olabilirsiniz.

DigitalOcean sizi sürekli yaşadığınız web kesintilerinden, kaynakları söylenildiği gibi “sınırsız” olmayan paylaşımlı hosting paketlerinden, kendini bilmez, iş bitiremez hizmet sağlayıcılarından kurtaracak bir çözüm. Dilerseniz gelin lafı daha fazla uzatmadan sizi dertlerinizden kurtaracak yeni dünyanın kapılarını aralayalım!

• Hey hey! Eğer Digitalocean üzerine nasıl WordPress kuracağınızı merak ediyorsanız sizin için oldukça anlaşılır bir yazı ve video hazırladım! Hemen okuyun: DigitalOcean WordPress Kurulumu

 • Avada WordPress Teması Tavsiyelerim
  Dünyanın en çok satan Wordpress teması Avada! Tasarımcılarına milyonlarca dolar kazandıran tema aynı zamanda yüzbinlerce kişi tarafından kullanılıyor.

DigitalOcean Nedir?

Digitalocean nedir sorusuna bu başlık altında cevap vereceğim ancak ondan önce bilmeniz gereken bazı temel kavramlar ve bilgiler var. Öncelikle bu temel bilgileri aktaracağım ki DigitalOcean nedir sorusunun cevabı aklınızda daha net canlansın. Hadi şimdi öncelikle bu temel kavramlara göz atalım.

Paylaşımlı Hosting Nedir?

Mantığı; var olan bir sunucunun mevcut kaynaklarını birçok web sitesinin ortak kullanması şeklinde işleyen hosting türüdür. Örneğin 8 GB RAM, 360 GB diski olan bir cihazı parçalara ayırarak her parçaya bir site koyulur. Bu siteler 8 GB RAM’i ortak kullanırlar, cihazın işlemci gücünü, 360 GB’lık diski de yine ortak kullanırlar. Bu ortak kullanım sebebiyle sitelerin performansı birbirlerine bağlı olarak düşer. Başka bir siteye yapılmış siber saldırıdan sizin siteniz de etkilenebilir. Yani güvenlik zafiyetleri artar. Ve buna benzer birçok sorun ortaya çıkabilir. Tüm bunlara rağmen paylaşımlı hosting paketleri en çok kullanılan hosting paketleridir çünkü daha ucuzdur. Ne yazık ki ucuz hosting paketi almak isterken performans, güvenlik gibi konular riske girer.

Ancak hedefi büyük olmayan, başlangıç aşamasındaki yada geçici süreli projeler için paylaşımlı hosting paketlerinin tercih edilmesi başlangıç maliyetini düşürecektir. Daha sonra daha yüksek bir pakete geçmek mümkün olduğu için burada anlatılanları cebinizi düşenerek değerlendirmeniz çok daha iyi olur.

Bulut Sunucu Nedir?

Bulut sunucu kaynaklarınızı anlık olarak kontrol edebildiğiniz, size özel bir RAM, disk, CPU miktarı olan, sadece bir cihaza bağlı olmadan kaynak yetersizliği durumunda başka bir cihazdan kaynak kullanarak kesintileri önleyebilen, ödemeleri aylık sabit bir ücret yerine kullandığın kadar öde mantığı ile yapılan yeni bir teknolojidir.

Yani siz bir paylaşımlı hosting yerine bir bulut sunucuya sahip olduğunuzda performans, güvenlik, erişebilirlik, kullanışlılık, müdahale edilebilirlik konusunda çok daha fazla avantajlı olacaksınız.

Peki ya ana sorumuzun cevabı nedir? DigitalOcean, bulut sunucu hizmeti veren bir şirkettir. Temel olarak geliştiricilerin yazılımlarını geliştirmeleri, sürüm kontrolü, yeni versiyon geliştirmeleri gibi işlemleri yürütebilmeleri için hayata geçirilmiştir. DigitalOcean şimdilerde dünyanın en büyük bulut sunucu sağlayıcıları listesinde ilk sıralarda Amazon ile birlikte yer alıyor.

Digitalocean kullanan ekipler
Digitalocean kullanan 50binden fazla ekipten ve popüler projelerden bazıları

Netcraft üzerinde aylık olarak yayınlanan verilere göre her ay on binlerce site Digitalocean üzerinde hayata geçiriliyor ve ünlü hosting sağlayıcılarından da onbinlerce site Digitalocean’a taşınıyor. trends.netcraft.com/www.digitalocean.com adresinden sizlerde bu verileri kendiniz inceleyebilirsiniz. Peki nedir Digitaolocean’ı bu kadar avantajlı ve cazip kılan şey? Gelin yazının detaylarına girmeden temel olarak Digitalocean’ın avantajlarına bir göz atalım.

Sadece SSD: Digitaolcean, sadece SSD diskler kullanan bir bulut sunucu sağlayıcısıdır. Yüksek performans daima yüksek performans olarak kalıyor.

Basit Kontrol Paneli: Digitalocean üzerinde işlem yaparken her şeyin ne kadar basit olduğunu göreceksiniz. Oldukça sade ve anlaşılır kontrol paneliniz sayesinde tüm sunucularınızı kolayca yönetebilirsiniz.

Uygun ücretlendirmeler: Aylık 5 dolardan başlayan fiyatlarla inanılmaz uygun bir bütçeyle sitelerinizi barındırabilirsiniz. Ben şuan Blog Kurdu’nu aylık 5 dolarlık pakette gönül rahatlığı ile barındırıyorum. Üstelik aynı sunucumda farklı sitelerim de mevcut.

Linux daıtımları: DigitalOcean; Ubuntu, CentOS, Debian, Fedora ve CoreOS gibi bir kurulumuna otomatik olarak yüklenebilen beş popüler Linux dağıtımını ve bunların bir çok sürümünü bizlere sunmaktadır. Ayrıca meraklısı için FreeBSD de desteklenmektedir.

Tek tıkla uygulama: LAMP, LEMP, MEAN ve Docker gibi tek bir tıklama ile çok sayıda uygulama setleri yüklenebilir; Ayrıca geliştiriciler için Ruby on Rails, Django ve node; E-ticaret için Magento, CMS ve blog çözümleri WordPress ve Ghost ve MediaWiki gibi popüler uygulamaları tek tıkla sunucunuza kurabilirsiniz.

Çözüme odaklı destek Satın aldığımız bir hizmetten beklediğimiz en önemli unsurlardan birisi de karşılaştığımız problemlere çözüm üretebilecek bir teknik ekibinin olmasıdır. Digitalocean bu konuda da oldukça yetkin ve etkindir.

DigitalOcean’ın avantajlarına kısaca değindim. Gelin şimdi bu avantajları özel bir başlık altında biraz daha detaylandıralım.

DigitalOcean Ücretlendirmeleri

Digitalocean sunduğu kaliteli ve kullanışlı hizmetlerin yanında paketlerindeki ücretlendirmelerle de bizlere çok güzel bir rahatlık sunuyor. Birçok önde gelen firmanın paylaşımlı hosting paketlerine yakın fiyatlarda bulut sunucuya sahip olma imkanı sunan Digitalocean’da ödeme mantığı da oldukça esnek.

Ödeme Kolaylığı

Digitalocean üzerinden satın aldığınız herhangi bir paketin ücretlendirmesi saatlik bazda değerlendirilir. Örneğin en küçük paket olan 5 dolarlık paketin ücretlendirmesi saatlik 0,007 dolardır. Yani siz eğer bu paketteki bir sunucuyu satın alıp 10 saat kullanırsanız ay sonunda 5 dolar değil yalnızca 10×0,007 = 0,07 dolar ödersiniz. Eğer bu sunucuyu 5 gün kullanırsanız da 24x5x0,007 = 0,84 dolar ödersiniz.

Bu esnek ödeme mantığı gerçekten anlık işler için yada sunucu taşıma gibi durumlarda büyük bir kolaylık sağlıyor. Kısa süreli bir proje için bir sunucu oluşturup hemen kullanmanız ve sonra işiniz bitince sunucunuzu silmeniz sizleri gereksiz maliyetlerden kurtarıyor.

$10 Arkadaş Hediyesi

Digitalocean ekibinin oldukça bonkör oluğundan yukarıda söz etmiştim. Şimdiye kadar çalıştığım en çözüm odaklı ekip olan Digitalocean ekibi sizlere kayıt olurken kullanabileceğiniz bir hediye 10 dolar tanımlıyor. Bu hediyeye sahip olabilmeniz için buraya tıklayarak Digitalocean sitesine gitmeniz yeterlidir. Kaydolduğunuzda otomatik olarak hesabınıza 10 dolar eklenecektir. 10 dolar hediyeyi alıp alamadığınızı anlamak için verdiğim linke tıkladıktan sonra Digitalocean sitesinde aşağıdaki gibi bir uyarı olup olmadığını kontrol ediniz.

Digitaolcean 10 dolar kazandınız uyarısı
Digitaolcean 10 dolar kazandınız uyarısı

Bu uyarı size arkadaşınızdan bir $10 hediye kazandığınızı ve hemen kaydolarak bu hediyeye sahip olabileceğinizi gösteriyor. Peki neler yapılabilir bu 10 dolar ile? Örneğin 5 dolarlık bir sunucuyu 2 ay boyunca hiçbir ücret ödemeden kullanabilirsiniz. Yada yine aynı şekilde 10 dolarlık bir sunucuyu 1 ay boyunca kullanabilirsiniz. Yada 5 dolarlık 2 sunucu oluşturup 1 ay boyunca ücretsiz kullanabilirsiniz. Yani siz bu 10 dolarlık krediyi tüketene kadar hiçbir ücret ödemezsiniz. Eğer hala benden size arkadaş kredisini almadıysanız buraya tıklayarak ve Digitalocean’a katılın.

Paket Fiyatları

Digitaolcean sunduğu kaliteli hizmetleri oldukça uygun fiyatlara sunmasıyla da popülerliğini giderek artırmış ve şuan dünyada kendi alanında 2 numaralı koltuğa oturmuş durumda. Rakiplerinin daha cazip olmak için daha ucuz sunucular satıp kaliteden kısmasına karşın Digitalocean kaliteden de uygun fiyatlarından da şimdiye kadar hiç şaşmadı. Şimdi gelin Digitalocean paketlerinin hangi özelliklere sahip olduğunu ve bu paketlerin nasıl ücretlendirildiğini görelim.

Dikkat Dikkat! DigitalOcean paket fiyatları değişti! Artık çok daha uyguna daha üstün sunuculara kavuşacaksınız. Hemen detaylı yazıyı okuyun.

5 dolarlık paket: Saatlik ücreti: 0,007 dolar, RAM: 512 MB, vCPU: 1 core, SSD Disk: 20 GB, Bandwith: 1 TB

Hediye kredi ile bu sunucuyu tam iki ay ücretsiz kullanmak için buraya tıklayın ve kaydolun.

10 dolarlık paket: Saatlik ücreti: 0,015 dolar, RAM: 1 GB, vCPU: 1 core, SSD Disk: 30 GB, Bandwith: 2 TB

Hediye kredi ile bu sunucuyu tam 1 ay ücretsiz kullanmak için buraya tıklayın ve kaydolun.

20 dolarlık paket: Saatlik ücreti: 0,03 dolar, RAM: 2 GB, vCPU: 2 core, SSD Disk: 40 GB, Bandwith: 3 TB

Hediye kredi ile bu sunucuyu 1/2 ay ücretsiz kullanmak için buraya tıklayın ve kaydolun.

40 dolarlık paket: Saatlik ücreti: 0,06 dolar, RAM: 4 GB, vCPU: 2 core, SSD Disk: 60 GB, Bandwith: 4 TB

Hediye kredi ile bu sunucuyu 7 gün ücretsiz kullanmak için buraya tıklayın ve kaydolun.

80 dolarlık paket: Saatlik ücreti: 0,119 dolar, RAM: 8 GB, vCPU: 4 core, SSD Disk: 80 GB, Bandwith: 5 TB

160 dolarlık paket: Saatlik ücreti: 0,238 dolar, RAM: 16 GB, vCPU: 8 core, SSD Disk: 160 GB, Bandwith: 6 TB

Digitalocean yukarıda listelediğim paketler dışında çok daha büyük projelerde de kullanabileceğiniz gelişmiş yüksek kapasiteli sunucuları da satışa sunuyor. Bu paketleri de paket fiyatı olarak şu şekilde sıralayabilirim: $320’lık paket, $480’lık paket, $640’lık paket. Yine bu paketlere ek olarak yüksek CPU’ya sahip yada yüksek RAM’li özel bulut sunuculara da yine buna benzer fiyat tarifeleri ile ulaşabilirsiniz.

DigitalOcean Nasıl Kullanılır?

Digitalocean nedir, ne değildir, ne gibi özelliklere sahiptir konularında artık iyi bir fikir sahibi olduğunuzu düşünüyorum. Şimdi gelelim artık DigitalOcean’ı nasıl kullanacağımızı öğrenmeye. Bu başlıkta adım adım Digitalocean nasıl kullanılır onu göreceğiz. Haydi gelin yeni dünyanın yeni teknolojisine adım atalım ve bize verdikleri sözü tutmayan, hizmetleriyle sürekli bizi yarı yolda bırakan sözüm ona “hosting firmalarını” bir kenara koyalım! 🙂

Hesap Oluşturma

Digitalocean, sunduğu hizmetlerin yanında oldukça basit kullanıma sahip bir kontrol paneli ile tüm işleri daha da kolaylaştırıyor. Şimdi bir Digitalocean hesabı oluşturmak için hemen aşağıdaki adımları takip edin:

* Öncelikle $10 hediye kazanarak başlangıç paketini iki ay boyunca ücretsiz denemek için buraya tıklayın ve digitalocean.com adresine referans linkimle gidin.

* Ardından sağ üst köşede yer alan “Sign Up” butonuna tıklayın.

Digitaolcean 10 dolar kazandınız uyarısı

* Açılan sayfada sizeden istenen e-posta adresinizi girin ve bir şifre oluşturun. Ardından sign up butonuna basarak ilk aşamayı geçin.

Digitalocean kaydol

* Bu aşamadan sonra karşınıza aşağıda gördüğünüz gibi bir ekran gelecek ve e-posta adresinizi onaylamanız gerekecek. E-posta gelen kutunuza giderek e-posta onayınızı da yapınız.

Digitalocean eposta onaylaın sayfası

* E-posta adresinize gelen e-posta onaylama linkine tıkladıktan sonra ise karşınıza kredi kartı bilgilerinizi doldurmanız gereken bir ekran gelecek. Bu ekranı geçemezsiniz. Digitalocean’da geçerli bir kredi kartı kullanmanız gerekmektedir. Güvenlik konusunda herhangi bir sorun olmayacağına emin olabilirsiniz çünkü dediğim gibi bu şirket şuan dünyanın 2 numarası konumunda. Şimdiye kadar 55 milyondan fazla sunucu Digitalocean üzerinde oluşturulmuş ve yüzbinlerce site burada barındırılmış durumda. Ben de çok uzun süredir güven konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadan kullanmaktayım.

Paypal Türkiye faliyetlerini durmamış olsaydı Paypal ile kolaylıkla kredi ekleme şansımız olacaktı. Ben bir süre Paypal ile kullandım ancak Paypal kapandıktan sonra kredi kartı ile çalışmaya devam ettim. Önemli bir bilgi: Eğer bir QNB Finansbank Enpara banka kartınız varsa Digitalocean’da bu kartınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ziraat bankasının banka kartı ile denedim ancak o kullanmama izin vermedi. İş bankası kredi kartı ile de denedim ve sorunsuz bir şekilde kullandım. Ancak dediğim gibi eğer siz kredi kartı kullanmam ben arkadaş derseniz Finansbank Enpara bankamatik kartını ücretsiz şekilde talep edebilirsiniz. Evinize kadar getiriyorlar ve EFT/Havale masrafları gibi masraflardan sizleri uzak tutuyorlar. Bu da bir tavsiye olsun 😉

Digitalocean kredi kartı bilgileri girin ekranı

* Kredi kartı bilgilerinizi doldurup hesabınızı aktif hale getirdikten sonra gelin sunucu oluşturmadan önce hesap sayfasına gidelim ve size verdiğim 10 doların orada olup olmadığına bir göz atalım 😉 Eğer size verdiğim referans linkine tıklayarak üyeliğinizi tamamlamışsanız sorunsuz bir şekilde hesabınıza 10 dolar aktarıldığını görebilirsiniz. Bunun için sağ üst köşede yer alan profil resmine tıklayın ve ardından “Settings” sayfasına gidin. Bu sayfayı ilk açtığınızda karşınıza profil bilgileriniz gelecek. Açılan sayfada sol tarafta yer alan “Billing” linkine tıklayın. Bu sayfada ödeme bilgilerinize ve hesabınızın finansal geçmişine ulaşacabileceksiniz.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz sayfaya benzer bir sayfa sizi karşılayacak. Sayfanın en üst kısmında “Your credit $10.00” yazdığını göreceksiniz. Sayfanın en altına indiğinizde ve “Billing history” sekmesini kontrol ettiğinizde de “Promotional Credit from Referree10!” yazdığını göreceksiniz. İşte bu! Doya doya kullanabileceğiniz krediniz hesabınıza eklenmiş durumda.

Dikkat Hesabınızda eğer bir hediye kredi eklenmemişse lütfen benimle iletişime geçin ve size nasıl çözüm üretebileceğimizin yollarını aktarayım.

Digitalocean 10 dolar hediye kredi

* Kredi kartı tanımlama işlemini de tamamladıktan sonra sıra geldi kullanıcı panelimize! Artık her şey hazır ve hemen sunucu oluşturabiliriz. Aşağıda gördüğünüz gibi bir ekran sizi karşılayacak ve kocaman mavi bir butonda “Create Droplet” yazdığını göreceksiniz. Şaşırmayın, biliyorsunuz ki Digitalocean “dijital okyanus” manasına geliyor, burada sunucuya da “droplet” yani damlacık adını vermişler. Kısacası Digitalocean üzerinde droplet oluşturmak sunucu oluşturmak anlamına geliyor 🙂

Digitalocean sunucu oluşturma

DigitalOcean Sunucu Oluşturma

Yukarıdaki tüm adımları eksiksiz tamamladıysak artık sunucu oluşturmamız için hiçbir engelimiz kalmadı. Gelin artık Digitalocean nedir, nasıl kullanılır adlı yazımızın ulaşmak istediğimiz noktasına ulaşalım 😉

İlk adım: İlk olarak “Droplets” sayfasında yer alan yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi koca mavi “Create Droplet” butonuna tıklıyoruz.

İkinci adım: Sunucu oluşturma sayfamız karşımıza geldi! Bu sayfada artık nasıl bir sunucu oluşturacağımıza karar vereceğiz. Gelin şimdi nasıl 45 saniyede bir sunucu oluşturacağınızı canlı canlı size kaydettiğim gif ile göstereyim:

Digitalocean nedir nasıl sunucu oluşturulur

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi sunucu oluşturmak bu kadar kolay! Şimdi yukarıdaki gifte yaptığım adımları tek tek anlatayım:

1- Choose an image: Bu bölümden sunucumuzda kullanmak istediğimiz işletim sistemini seçiyoruz. Ben genellikle Ubuntu ve Centos kullanıyorum. Siz de özelikle WordPress çalıştıracaksanız bu ikisinden birisini tercih edebilirsiniz.

Digitalocean nedir: sunucu oluşturma sunucu işletim sistemi seçin

2- Choose a size: Bu bölümde sunucumuzun RAM, CPU, Disk alanı, Bant genişliği gibi özellikleri seçiyoruz ve ne kadar ücret ödeyeceğimizi görüyoruz. Size verdiğim bu linkten kayıt olmuşsanız ve $10 hediye hesabınıza tanımlanmışsa $5 değerindeki sunucuyu 2 ay ücretsiz deneyebilirsiniz. Tekrar hatırlatayım ben şuan Blog Kurdu’nu bu pakette barındırıyorum.

Digitalocean paket seçimi

3- Add block storage: Bu sekmeyi henüz kullanmanıza gerek yok. İlerleyen süreçte bu konu hakkında detaylı bilgilendirmeyi bu yazıya eklemeler yaparak anlatacağım.

Digitalocean block storage

4- Choose a datacenter region: Sunucumuzun bulunmasını istediğimiz ana veri merkezini seçiyoruz. Şuan ülkemize en yakın veri merkezi Frankfurt. Daha iyi bir performans için Frankfurt’u seçmenizi öneriyorum.

Digitalocean veri merkezi seçme

5- Select additional options: Bu bölümden ek özellikleri seçiyoruz. Yine bu bölümle ilgili detaylı bilgilendirmeyi yeni yazı güncellemeleriyle detaylıca anlatacağım. Bu bölümde seçmenizi istediğim iki seçenek var birincisi sunucumuzun haftalık olarak tüm ayarlarıyla, tüm dosyalarıyla otomatik olarak yedeklenmesini sağlayacak olan “Backups” özelliği diğeri ise sunucumuzun kaynak tüketim istatistiklerini görebilmemize yardımcı olacak ve bize koyduğumuz sınırlara göre uyarı gönderebilecek “Monitoring” özelliği. Önemli uyarı: Yedekleme sistemi sizin sunucunuzdan ayrı bir sunucuda yedekleme yapar ve herhangi bir sorun durumunda sunucunuzu kaldığı yerden çalışmasını sağlar. Bu yedeği indiremezsiniz. Ancak bu yedekle aynı sunucuyu defalarca kez farklı sunucuya kurabilirsiniz. Ayrıca yedekleme sisteminin aylık maliyeti barındırdığınız paket fiyatının %20si şeklindedir. Yani 5 dolarlık paket için 1 dolar, 10 dolarlık paket için 2 dolar gibi. Kesinlikle ama kesinlikle yedekleme sistemini aktif etmenizi öneririm.

6- Add your SSH keys: Bu bölümde sunucunuz için bir SSH anahtarı oluşturabilirsiniz. Bunu güvenlik için öneririm fakat başlangıç aşamasında kullanmak zorunda değilsiniz. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi ilerleyen süreçte yayına alacağım Digitalocean Güvenliği adındaki yazımda bulabilirsiniz. Eğer bu bölümden bir SSH anahtarı oluşturmazsanız sunucunuza ait root bilgileri e-posta adresinize iletilecektir.

Digitalocean ek seçenekler ve ssh anahtarı

7- Finalize and create: Ve işte yeni bir sunucuya sahip olma zamanı. Burası son adım. Yukarıda belirlediğimiz özelliklerde kaç adet sunucu oluşturulmasını istiyorsak sol taraftan onu belirliyoruz ve sağ taraftaki alandan da sunucularımız için bir isim veriyoruz. Bu isim çok önemli değil, karışıklığı önlemek adına dilediğiniz ismi verebilirsiniz. Eğer sadece bir sunucu oluşturmak istiyorsak sol taraftaki sunucu sayısını değiştirmenize gerek yok. Tüm ayarları tamamladıysanız yapmanız gereken tek şey “Create” butonuna tıklamak ve beklemek! Kısa süre içerisinde sunucunuza özel IP adresi ve sunucunuz oluşturulacaktır.

Digitalocean nedir? Sunucu sayısı ve sunucu isimlerini belirleme

Hepsi bu kadar! Artık e-posta adresinize gelen root bilgileri ile sunucunuza erişebilirsiniz ve dilediğiniz şekilde yönetebilirsiniz. Eğer hemen Digitalocean WordPress kurulumunu yapmak gibi bir düşünceniz varsa yayınladığım WordPress kurulum yazısını okuyabilirsiniz.

Digitalocean nedir, Digitalocean nasıl kullanılır gibi konularda detaylı bir rehber oluşturmak adına kaleme aldığım yazının sonuna geldik. Şuan Türkçe kaynaklar arasında bu kadar kapsamlı bir anlatım bulmak çok zor. Digitalocean nedir diye aradığınızda karşınıza çıkan kaynakların çoğunda sizlere yüzeysel bilgiler sunuluyor ne yazık ki. Umarım Blog Kurdu’nda sizlere bu konuda daha fazla yardımcı olabilirim, lütfen çok yakında yayınlamayı planladığım diğer Digitalocean yazıları için abone olmayı ve arkadaşlarınızla bu yazıyı paylaşmayı unutmayın. Bu bana güzel bir moral oluyor 🙂

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.
Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.


Yorum Yap (43)
.... #
- 11:58

merhaba, finansbank’ı kullanamıyorum? kabul etmiyor.

  Ömer Faruk #
  - 12:04

  Merhaba “…”, yorumlarda kendini gizlemen hem sana hitap etmemi güçlendiriyor hem de kullandığın eposta adresi geçersiz olduğu için yazdığın yoruma vereceğim cevaptan haberdar olamayabilirsin. Buna dikkat etsen daha güzel olabilir 🙂

  Soruna gelecek olursak, son günlerde yapılan düzenlemeyle kartların internet alışverişi yapabilmesi için bankanıza onay vermeniz zorunlu hale getirildi. Eğer bu onayı vermemişseniz bankanızı arayarak bu işlemi yapınız. Eğer internet alışverişi yapabiliyor ancak Digitalocean ile ilgili bir sorun varsa bir süre sonra tekrar denemeni tavsiye ederim. Çünkü bizzat ben Finansbank Enpara kartını kullanıyorum.

... #
- 18:08

Bankayı aradım, bizlik bir sorun yok diyor. Kartım yurtdışı kullanımına uygun, sorun ne olabilir acaba?

  Ömer Faruk #
  - 18:11

  Banka tarafında bir sorun yoksa farklı bir kartla denemek daha iyi olabilir. Yada DigitalOcean support birimiyle iletişime geçerek durumu iletebilirsiniz. Dediğim gibi ben şuan sorunsuz kullanıyorum.

... #
- 18:14

Ticket attım ama henüz cevap gelmedi. Ziraat bankasıyla denedim sorun aynı… Kısmet 🙂

  Ömer Faruk #
  - 18:17

  Ziraat bankası önceden beri öyle ama enparayı denemeye devam edin 🙂 Olmazsa bir kredi kartı ekleyerek sorunu çözebilirsiniz.

... #
- 18:22

Son olarak sormak istediğim bir şey var. Cloudflare kullanacak kişiler ns’yi cloud’un dns adresini yapıyor ya hani, digitalocean’ın dns adresini de record a olarak mı ekleyecek? sizin sub domainde yaptığınız gibi…

  Ömer Faruk #
  - 18:33

  Cloudflare ns adreslerini domain için ayarladıktan sonra Cloudflare üzerinden iki A kaydı oluşturmak gerekiyor. Birisi @ için diğeri www için. Her iki hostname için de IP olarak sunucunuzun IP adresini yazmanız yeterli. Benim subdomain için yaptığım şeyi siz @ ve www için yapacaksınız yani 🙂

... #
- 18:36

Teşekkürler. Enpara olursa tabii. Kredi kartım yok.

Ömer Faruk #
- 18:40

Umarım olur 🙂

... #
- 23:58

Sanırım destek kısmı biraz ağır işliyor, öğlen yazdığım ticket hala cevaplanmadı. Bu da gözümden düşmelerine neden oldu…

  Ömer Faruk #
  - 00:02

  Böyle bir tecrübeyle başlamanıza üzüldüm. Tüm aksilikler sizde birleşmiş görünüyor 🙂 Yine de beklemenizi ve denemenizi tavsiye ederim. Yazıda da bahsettiğim gibi şuan dünyada ilk sıralarda yer alan ve müşterilerinin çoğunun memnun kaldığı oldukça yenilikçi bir firma. Ancak tabiki karar sizin. Umarım yaşadığınız sorunları çözüme kavuşturabilirsiniz. Ben teknik destekle iletişime geçtiğimde yaşadığım tüm sıkıntılara çözüm bulabildim.

  Kolaylıklar dilerim.

Ahmet #
- 22:28

Merhaba, mail server olarak öneriniz nedir, siz ne kullanıyorsunuz. Sonuçta blog da iletişim bölümü var…

  Ömer Faruk #
  - 22:30

  Merhabalar, Yandex mail servisini ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ahmet #
- 01:03

Merhaba, cloudflare ssl kullanıyorum ssl hatası vermeye başladı. Flexible seçili sizce neden böyle yapıyor? 1 aydır hiçbir problem yoktu. Böyle hata veriyorsa bu işin esprisi nedir… Sizin sitenizde comodo var ücreti nedir bunun kaç liraya aldınız ve kurulum hakkında bilgi verebilir misiniz. Teşekkürler.

  Ömer Faruk #
  - 01:08

  Merhaba Ahmet, nasıl bir hata alıyorsun? Biraz daha detaylarındırır mısın?

  SSL ücretlendirmeleri satın alacağın firmaya göre değişebilir.

Ahmet #
- 01:13

Site açılmıyor. Sql dan siteyi http yapınca açılıyor. Cloudflare ssl hatası veriyor.

  Ömer Faruk #
  - 01:44

  Sitede yapmış olduğunuz herhangi bir değişiklik, yanlış eklenmiş bir JavaScript ya da CSS, kurulan yeni bir eklenti ya da güncellenen bir eklenti buna sebep olabilir. Cloudflare üzerindeki SSL ayarını full moduna getirip deneyin. Bir süre bekleyin ve tekrar flexible moduna getirip deneyebilirsiniz. Cloudflare SSL konusunda sıkıntı yapmaz. Birçok sitemde sıkıntısız olarak kullanıyorum. Hatta az önce de bir müşterimin sitesi için aktif ettim. Sitenizde yaptığınız son değişiklikleri gözden geçirmenizi öneririm.

orcun #
- 16:52

Hocam selamlar. Öncelikle bu yazı için bayağı bir emek sarf etmiş ve uğraşmışsın. Çok teşekkürler. Benim sorum, daha doğrusu talebim godaddy’de bulunan domainimizi DO’daki sunucumuza nasıl bağlayacağız? ve sunucumuzun (web sitemizin) güvenliğini nasıl sağlayacağız? Tekrardan teşekkürler.

  Ömer Faruk #
  - 16:59

  Orçun yorumun için teşekkür ederim. Bahsettiğin konuyla ilgili yazıyı bugün yazmaya başlamıştım ben de. cPanel’den DigitalOcean’a taşıma ve domain bağlama işlemlerini anlatacağım. Blog Kurdu’nu sık sık takip edersen önümüzdeki günlerde bu konudaki yazımı yayına alacağım. Ancak kısaca şu şekilde anlatabilirim: Digitalocen hesabından network kısmında bulunan domainler alanına domainini ekliyorsun. Ardından orda görünen 3 farklı DigitalOcean DNS adresini godadday hesabındaki domain ile eşleştiriyorsun.

orcun #
- 22:50

Hallettim şimdi. Çok teşekkür ederim tekrardan. İşlemleri yaptıktan sonra biraz beklemek en iyisi olacaktır. Buradan takip eden arkadaşlara da bunu söyleyeyim isterim. Hızlı hızlı yapınca yükleme anında hata verebiliyor bazen.

  Ömer Faruk #
  - 22:52

  Halletmiş olmana sevindim 🙂 DNS değişiklikleri genelde hızlı bir şekilde tamamlanır ancak bazen yoğunluğa göre 24 saati bulabilir. Dediğin gibi doğru şekilde yapılandırma yapıp beklemek en sağlıklısıdır 🙂

Ulas #
- 18:14

Digitalocean firmasında ki VPS kaynaklarını Upload veya Download için kullanabilir miyiz?

  Ömer Faruk #
  - 18:24

  Merhaba Ulas,Digitalocean üzerinde bu şekilde bir kısıtlama yok. Paketinizin bant genişliğinin izin verdiği kadar down up yapabilirsiniz. Bant genişliğini aştığınızda GB başına $0.01 şeklinde ücretlendirilir. Detaylı bilgi: digitalocean.com/pricing

Ulas #
- 19:22

Ömer bey Teşekkür ederim cevap için. Paketlerde ki 1TB /2 TB Transfer yazan kısım bant genişliği midir? Ayrıca Linux kodları ile terminalde daha önce çalıştım. Daha kolay bir panel durumu var mı? serverpilot.io bu işe yarar mı? Teşekkürler / Saygılarımla.

  Ömer Faruk #
  - 19:28

  Evet en küçük pakette 1 TB bant genişliği bulunuyor. Sunucu taraflı işlemleri linux terminali üzerinden yapıyorsunuz. cPanel benzeri ücretsiz kontrol panelleri var ancak ben tavsiye etmiyorum. Serverpilot ile kolaylıkla sunucunuza birden fazla site, veritabanı vs. ekleyip yönetebilirsiniz. Tabi panel ile ne yapmak istediğinize göre ihtiyaçlarınızı karşılar ya da karşılamaz bilemiyorum. DNS yönetimi için de zaten Digitalocean üzerinde detaylı bir DNS yönetimi alanı mevcut.

Ulas #
- 19:40

Cevaplarınız için çok teşekkürler.

ercan #
- 19:07

Kayıt oldum 3-4 saattir “We’re reviewing your account
Your account is under review and you will shortly receive an email from us with any next steps.” ekranında kaldım. Bir türlü geçmiyor. Ödeme yöntemi ekle şeklinde mail geldi ama giriş yapamıyorum bu ekranda kaldı.

  Ömer Faruk #
  - 19:28

  Normal şartlarda herhangi bir bekleme olmadan direkt olarak tüm adımlara ulaşırsınız. Ancak IP hareketlerinizle ilgili şüpheli bir durumla karşılaşılmış ya da bir teknik aksaklık yaşanmış olabilir. Farklı bir tarayıcıdan giriş yapmayı deneyin. Olmazsa support ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

ercan #
- 19:30

Cevabınız için teşekkür ederim

  Ömer Faruk #
  - 19:31

  Rica ederim 🙂

Selim #
- 15:04

İlk önce bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim..Bu firmayla bir arkadaşım aracılığı ile ilgilenmeyebaşladım. Kendim için up/down yapacağım bir vps arıyordum oda ekşisözlükten bunu görmüş ve araştırmamı önerdi. google’dende sizin siteye ulaştım. up/down hizmeti için kullanılabiliyorsa kurulumu naıl olduğu konusunda bilginiz var mı? Ona göre üyelik işlemlerine başlayım yoksa başka firma araştırmasına devam edeyim.

  Ömer Faruk #
  - 19:11

  Merhabalar Selim, Digitalocean üzerinde yaptığın işlemler yasal olmak kaydıyla kullanım kısıtlaması yok. Sunucu kurulumunu yaparak kullanmaya başlayabilirsin. Up/down kurulumu konusunda ne yazık ki bir bilgim yok.

mert #
- 13:37

Yetişkin içerikli site kurmak için bu firmadan hosting almak istiyorum digitalocean kişisel bilgileri gizliyor mu?Bir sorun yaşarmıyım.Domainide farklı bir yabancı sunucudan alıp ns bağlayacağım

  Ömer Faruk #
  - 14:13

  Digitalocean’ın asıl mantığı geliştiricilere dönük hizmet vermek. Bu nedenle yetişkin içerikli sitelere izin vereceklerini sanmıyorum.

Ali #
- 19:08

Hocam 2-3 defa denedim.Hesabinizi inceliyoruz gibi bir şey yazıyor.Create droplet yazısı gelmiyor.İs bankası kredi kartı girdim halbuki

  Ömer Faruk #
  - 20:08

  Hesaplar bazen incelemeye alınabiliyor. Şüpheli hareketler falan tespit edilmiş olabilir aynı IP üzerinden. Eğer hala çözülmediyse destek ekibiyle iletişime geçmeniz en doğrusu olacaktır.

ismail #
- 21:47

Merhaba bu konuyla alakasız olabilir kullandığınız temanızı öğrenebilirmiyim :))

  Ömer Faruk #
  - 21:49

  Merhabalar İsmail. Blog Kurdu temasını Blog Kurdu’na özel tasarladım 🙂 Footer bölümünde buna dair bir bilgi notu yer alıyor. Eğer senin için benzer bir tema tasarlamamı istersen benimle iletişime geçebilirsin 🙂

ismail #
- 21:54

Teşekkür ederim güzel olmuş, iyi çalışmalar 🙂

  Ömer Faruk #
  - 21:56

  Ben teşekkür ederim 🙂

ismail #
- 21:59

İngilizce satış ortaklığı ürün inceleme sitesi için sizin hazır temalarınızdan hangisini tavsiye edersiniz ?

  Ömer Faruk #
  - 22:03

  Minima teması şuan bu ihtiyacını karşılayacaktır. İçerik odaklı, sade. İlerleyen zamanlarda gelecek inceleme yazısı özelliği ile puanlama yapma gibi fonksiyonlara da kavuşacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*
*