Blog nasıl açılır blog açmak hakkında detaylı rehber blog nasıl kurulur

Blog Nasıl Açılır? Adım Adım Blog Açmak


Bu içerik 27 Ağustos 2017 tarihinde yayınlandı. En son 18 Ocak 2018 tarihinde güncellendi. Okunabilirlik düzenlemeleri yapıldı. 34

Bu yazıda sizlere blog nasıl açılır konusunda Türkçe kaynaklarda bulabileceğiniz en detaylı anlatımı sunacağım. Özellikle blogculuk ve WordPress üzerine birçok konuda yayınladığım içeriklerde olduğu gibi bu içeriği de A’dan Z’ye eksiksiz bir rehber kıvamında hazırladım. Blog açmak konusunda aklınıza takılan her şeye detaylı bir açıklama bulacağınız bu yazıyı okuduktan sonra kişisel blog nasıl açılır tamamen öğrenmiş olacaksınız. Artık adım adım blog açmak, blog kurma ve blog nasıl açılır konularında ikinci bir kaynağa ihtiyaç duymayacaksınız.

Blog açmanın ne kadar kolay bir iş olduğunu göreceğiniz ve yarım saat gibi kısa bir sürede nasıl blog yazarı olacağınızı eksiksiz öğreneceğiniz bu yazıda sizleri bir de sürpriz bekliyor. Türkiye’nin en iyi hosting şirketlerinden olan Veridyen‘den özel domain+hosting indirimi ile oldukça uygun bir fiyata hosting ve domain sahibi olacaksınız. Hatta domaininiz bir yıllığına tamamen ücretsiz olacak! Böylelikle blog açarken karşılaşacağınız küçük miktardaki hosting ve alan adı ücretini daha da azaltacaksınız.

Blog nasıl açılır başlıklı bu yazıda yer alan detaylı içindekiler bölümü ile deneyimlerinize ya da merakınıza göre içeriğin istediğiniz bölümüne geçiş yapabilir ya da adım adım baştan sona blog açma deneyimi kazanabilirsiniz. Ayrıca yazının en altındaki yorumlar sekmesi aracılığıyla aklınıza takılan tüm soruları bana anında iletebilirsiniz. Ya da profesyonel bir teknik destek alarak yola daha sağlam bir şekilde çıkmak isterseniz hemen benimle iletişime geçip bir teklif isteyebilirsiniz.

Hadi gelin daha fazla beklemeden blog nasıl açılır yazımızın detaylarına geçelim ve hemen bir blog sahibi olalım!

Önemli Not: Blog açmak ve güzel başarılara ulaşmak için doğru bir tema seçmeniz gerekir. Bizzat kendi tasarladığım Minima Blog temasına şimdi sahip olabilirsiniz. Temanın demosunu ve detayları görmek için tıklayın. Minima teması hem hız skorları hem de SEO skorları oldukça yüksek şekilde tasarlanmıştır.

Önemli Güncelleme: Blog nasıl açılır videolu anlatımı “eğitimlerim” sayfasına eklendi. Eğer burada yazan tüm işlemleri adım adım video üzerinden takip etmek isterseniz Blog Nasıl Açılır Video Anlatım eğitimime göz atabilirsiniz.

Blog Nedir ve Neden Blog Açmalısınız?

Blog nasıl açılır başlıklı yazımıza giriş yaparken ilk olarak gideceğimiz yolu iyi tarif etmemiz gerekir. Blogun ne olduğunu, temel mantığını, bir blogla neler yapılebileceğini, blog açmanın bize ne gibi getirileri olacağını size burada aktaracağım.

Blog Nedir?

İnterneti sıradan kullanıcılardan bir tık ötede kullanıyorsanız veya sadece tüketim niyetiyle kullanmıyorsanız muhtemelen “blog” kavramıyla karşılaşmışsınızdır. Şuan blog nasıl açılır başlıklı bir yazıyı okuyor olmanız da aslında bu konuyla iyiden iyiye ilgilendiğinizi gösteriyor. Peki nedir blog?

Blog, en sade ifadeyle sıklıkla güncellenen bir çevrimiçi (online, internette yayınlanan) kişisel günlüktür. Kendinizi dünyaya ifade etmek için, her şeyiyle size özel, tamamen kişisel zevklerinizle donattığınız ve kendi kaleminizden (hayır hayır klavyenizden!) çıkan yazılarla çevrelediğiniz bir internet yayıncılığıdır blog.

Örneğin; bir el işine meraklısınız ve bununla ilgili bilgilerinizi hem kendiniz unutmayın diye hem de meraklısına tecrübelerinizi aktarabilin diye bir blog oluşturabilirsiniz. Düşüncelerinizi, tutkularınızı, deneyimlerinizi hatta belki de tamamen saçma sapan kurguları bile özgürce paylaşabileceğiniz bir araçtır blog. Gerçekten, istediğiniz her şeyi kendi blogunuzla internet dünyasına taşıyabilirsiniz.

Peki ama neden blog açmalısınız ?

Neden Blog Açmalısınız?

Yukarıda da dediğim gibi şuan blog kurmakla ilgili bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen az da olsa bu konuyla zaten ilgileniyorsunuz demektir. Eğer henüz hiçbir bilginiz yoksa bu yazının aklınızdaki tüm soru işaretlerini gidereceğinin garantisini veriyorum. Peki, “her şey güzel hoş da ben sadece kendi ilgilendiğim şeyleri yazıp duracak mıyım?”, “blog kurunca başka bir şey yapılmaz mı?” ya da “ben daha yolun başındayım, neden blog açayım ki?” diye düşünceler varsa aklınızda şimdi sıkı durun!

Blog Nasıl Açılır? Neden blog açmalısınız?
Blog Nasıl Açılır? Neden blog açmalısınız? 1

Aşağıda neden blog açmanız gerektiği ve blog açmanın size ne gibi faydaları olacağına dair bir liste yaptım. Siz de bu listeye katkıda bulunmak isterseniz blog tecrübelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde herkesle paylaşabilirsiniz! İşte blog açmanız için size bazı sebepler:

Blog yazmak özgürleştirir: Blog açarak istediğiniz her şeyi internete erişebilen herkesle anında paylaşabilirsiniz. Paylaştığınız yazıları dünyanın neresinde olursa olsun sizin blogunuza gelen birisi rahatlıkla okuyabilir, yorum yapabilir, sizden bir şeyler öğrenebilir ve daha fazlası.

Blog yazmak bilgi birikimi sağlar: Blog açmak yeni şeyler öğrenmenize inanılmaz derecede yardımcı olur. İnsanlarla bir şeyleri paylaşırken ister istemez araştırma yaparsınız ve günün sonunda yazdıklarınızdan çok daha fazla şeyi öğrendiğinizi fark edersiniz.

Blog yazmak düşünme becerinizi geliştirir: Blog kurmak, net ve temiz düşünme becerinizi geliştirir. Açık görüşlü olmak, net düşünebilmek ve fikir üretme yeteneği, hayat boyunca sahip olmamız gereken en kritik becerilerindendir. Blogculuk bu becerinin gelişmesinde büyük bir katkı sağlar.

Blog yazmak özgüveninizi artırır: Blog yazarlığının size kazandıracağı en güzel özelliklerden birisi de özgüveninizi artırması ve insanlarla olan iletişiminizi kuvvetlendirmesidir. Blog yazarak düşüncelerinizi açıkça ifade etmeyi öğrenirsiniz. Kendi öz gücünüzü tanımayı, bir şeyleri sıfırdan inşa etmeyi, zayıf yönlerinizi kabullenmeyi ve bu yönlerinizi iyileştirmeyi öğrenirsiniz.

Blog yazmak konuşma becerinizi geliştirir: Harika bir konuşma, konuya hakim olmakla mümkündür. İlgi alanlarınız hakkında blogunuzda yazmaya başlamanız bilgi birikiminizi artırır ve yeni şeyler öğrenmenizi sağlar. Öğrendiğiniz şeyleri blogunuzdan yazarak paylaşmanız da sizlere sözlü olarak daha rahat bir iletişim gücü katar. Bildiklerinizi çok daha rahat şekilde tartışırsınız. Zamanla bir kitleyle yüzleşmek, ilgi alanlarınızdaki bilgilerinizi paylaşmak çok daha kolay ve etkileyici olur.

Blog yazmak para kazandırır: Evet, yanlış okumadınız. Blog yazarak gayet güzel gelirler elde edebilirsiniz. Bu belki de size en büyük motivasyonu getirecek blog açma sebebidir. Peki bu gerçekten mümkün mü? Sorunun cevabı açık, net ve kesin: tabi ki mümkün! Blog yazarak para kazanmak için bir çok yol ve yöntem var. Bununla ilgili çok daha geniş kapsamlı bir yazıyı yakında yayınlayacağım. Ama burada hemen kısaca bahsedeyim ve size kendimden bir fikir vereyim.

Vereceğim örnek zaten gözünüzün önünde ve size ilham verebilecek bir örnek. Ben şuan okuduğunuz bu yazıyı tamamen kendi tecrübelerimle, bilgi birikimimle, araştırmalarımla ve büyük bir emekle hayata geçirdim. Burası benim blogum ve siz bu blogu okuyorsunuz. Size verdiğim tavsiyelerle kendi blog serüveninizi çok kısa sürede başlatmak istiyorsunuz. Ben aynı zamanda blogumda büyük şirketlerle, büyük projelerle, kişisel girişimlerle ortaklıklar yapabilmek için bilgi birikimimi kanıtlıyorum, referanslarımı gösteriyorum ve “ben, sizin için kapsamlı bir websitesi yapabilirim” diyorum. Blogumdaki iletişim formuyla bana ulaşan yüzlerce kişiye de profesyonel hizmetler sunuyorum. Böylelikle blogum bana para getiriyor. 🙂

Buna benzer şekilde siz de blogunuzdan hem bildiğiniz işleri yaparak hem reklamlar yayınlayarak hem de ürün tanıtarak para kazanabilirsiniz. Blogunuz tamamen sizin kontrolünüzde olacağı için kendi gelir modelinizi dilediğiniz gibi uyarlayabilirsiniz.

* Ve daha birçok neden: Neden blog açmalısınız sorusuna verdiğim daha onlarca cevap var. Gelin hemen Neden blog yazarlığı yapmalısınız? başlıklı yazımı okuyarak ufuk açacak blog kurma nedenlerini görün.

Blog Yazarken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Eğer halihazırda sahip olduğunuz bir beceri üzerine ya da var olan bilgilerinizi paylaşmak maksadıyla ya da hem kendinizi geliştirmek hem de sizinle aynı ilgi alanlarına sahip insanlara bildiklerinizi sunmak için blog kurmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde özetleyebiliriz:

* Eğer blogunuzda bir konuyu hedefleyerek içerik üretiyorsanız sırf yazmış olmak için blog yazmayın. Gerçekten insanlara değer katacak bir yazı yazdığınızı düşündüğünüzde yayınlayın.

* Blog yazmaya para hırsıyla girişmeyin. Para kazanma hırsı ile blog yazmak zirveye ulaşsanız bile hızlı bir çöküşü beraberinde getirir.

* İnsanlara yazdıklarınızla pozitif enerji verin. Onları merak ettikleri bir konuda araştırma yaparken ulaştıkları blogunuzla karşılatıklarına pişman etmeyin.

* Araştırma yapın, bol bol blog okuyun. Hem kendi yayınladığınız kategorilerdeki blogları hem farklı kategorilerdeki blogları okuyun. Bu tarz bir okuma süreci sizlere blogunuzu geliştirme konusunda engin fikirler verir.

* Blog yazarken yazıları mutlaka ilgi çekici yazın. Konuyla alakalı çarpıcı başlıklar, güzel örnekler kullanın.

* Grafiklerinizi özenle seçin. Blogunuzda kullandığınız her resmi mutlaka özenle seçin. Dijitalleşmenin giderek yaygınlaştığı günümüzde kalitesiz ve hiçbir esprisi olmayan görsellerden uzak durun.

Blog yazarken dikkat etmeniz gereken daha onlarca konu var. Bunların hepsini blog nasıl açılır yazısı içerisine sığdırmak kalabalık yapacağından yeni bir başlıkta yayınladım. Blog yazarken dikkat edilmesi gerekenler listesinde 60’tan fazla maddeyle iyi bir blog yazarı olmak için yapmanız ve yapmamanız gerekenleri derledim. Ayrıca başarılı bir blog yazarı olmak için 5 altın kural yazısında da çok çok önemli 5 altın kuralı detaylıca açıkladım. Her iki yazıyı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Haydi gelin şimdi artık yavaş yavaş blog açmak için nelere ihtiyacınız olduğunu ve ihtiyacınız olan şeyleri nasıl karşılayacağınızı görelim.
Sonraki sayfada: Blog nasıl açılır tekBlog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.


Yorum Yap (34)
Fikir Banka #
- 21:28

İnanır mısınız sayenizde bir çok şey öğreniyoruz ve tecrübelerimize tecrübe katıyoruz. Bence bu rehber, blog nasıl açılır sorusunun en net cevabı olmuş. Blog açma rehberi konusunda bulduğum en sağlam kılavuz bu diyebilirim. Çok teşekkürler.

  Ömer Faruk #
  - 21:33

  Yine sizden harika bir yorum 🙂 Teşekkür ediyorum. Blog açma konusunda merak edenler için olabildiğince kapsamlı ve anlaşılır bir yazı olsun istedim. Size faydalı olması benim için en büyük motivasyon kaynağı! Takipte kalın ve yeni içerikleri kaçırmayın.

Oğuzhan #
- 12:41

Hayatım boyunca az rastladığım yazılardan birisine denk geldim. Blog açmak isteyenlere, blog açtıktan sonra neler yapılması gerektiklerine ve nasıl ileri seviyelere getirebileceğimizi anlatan bir yazı olmuş emeğinize sağlık

  Ömer Faruk #
  - 12:46

  Yorumunuz için teşekkür ederim 🙂 Umarım blog açmak isteyen herkese faydalı olur!

Gökhan #
- 11:36

Blog açmak hakkındaki okuduğum en güzel makaleler arasında yer arıyor kafamı karıştıran tüm soruları buldum özellikle wordprees mi yoksa blogspot mu diye düşünürken hepsini çözüm buldum buradan hocamıza çok teşekkür ederim iyi çalışmalar 🙂

  Ömer Faruk #
  - 11:43

  Yazıdan faydalanmış olmanıza sevindim 🙂 Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Blog nasıl açılır sorusunda karşınıza çıkan tüm detayları bu yazıda bulabiliyorsunuz. Umarım herkes sizin gibi faydalanabilir. Mutlu bloglamalar!

Nazlı #
- 11:17

Merhaba, hazır bir template’de contact 7 form’u nasıl kullanabilirim? Yani, wordpress kuruluyken sayfaya shortcode ekleyince veya form kodunu ekleyince çalışıyor template’ye ekleyince hata veriyor. Doğru yerden mi soruyorum bilmiyorum ama benim için önemli bir soru. Bu konuda kaynak bulamadım veya doğru arayamadım. Teşekkürler.

  Ömer Faruk #
  - 11:24

  Merhaba Nazlı hanım, PHP dosyalarının içinde kısa kod kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey kısa kodu su şekilde doğru yere eklemektir: < ?php echo do_shortcode('[contactform7]'); ? > burada verdiğim [contactform7] bölümüne kendi kısa kodunuzu eklemeyi unutmayın.

Nazlı #
- 12:07

Cevabınız için teşekkürler. : Uncaught Error: Call to undefined function do_shortcode() in şu şekilde hata veriyor. Contact 7 formunu göremiyor sanırım, sadece tek bir sayfa template bu.

  Ömer Faruk #
  - 12:12

  Nazlı hanım bu kısa kodu kullanmak istediğiniz dosya WordPress temanıza mı ait yoksa özel bir dosya mı? Yani /wp-content/themes/ bölümünde yer alan bir temaya mı eklemeye çalışıyorsunuz yoksa bu klasör dışındaki farklı bir dosya mı?

Nazlı #
- 12:14

Temaya ait değil, özel bir dosya. Ana dizinde bulunan bir klasörün içinde diyelim.

  Ömer Faruk #
  - 12:24

  Aslında WordPress fonksiyonlarını WordPress dosyaları dışında kullanmak biraz karmaşık ve sıkıntılıdır. Ancak şu şekilde deneyebilirsiniz. Öncelikle eklemek istediğiniz dosyanın en başına şunu ekleyin:

  < ?php require( './wp-load.php' ); ? >

  Ardından önceki mesajımda verdiğim shortcode ekleme yöntemiyle istediğiniz yere ekleyiniz.

Nazlı #
- 12:43

Tamam oldu. Süpersiniz…

  Ömer Faruk #
  - 12:48

  Rica ederim 🙂 Sorununuzun hallolmasına sevindim.

Doruk #
- 17:53

Blog için hosting seçimi konusunda fikir sahibi oldum. Dolayısıyla domain ve hosting arayışım da sona erdi sayenizde.

  Ömer Faruk #
  - 19:43

  Yorumunuz için teşekkür ederim Doruk Bey. İşinize yaramış olmasına sevindim 🙂

Polat Şaşkın #
- 16:04

Blog açmak için birçok kaynağa başvurdum. Çoğu detaya girmeden anlaşılır olmayan bir dille yazılmış. Bazıları da aşırı detaya girip kafa karıştırmış. Sizin anlattıklarınızla adım adım giderek blog açtım. Blog nasıl açılır videosu da yazıdan öğrendiklerimi sağlamlaştırdı. Çok teşekkür ederim.

  Ömer Faruk #
  - 16:17

  Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim Polat 🙂 Blog açmak için blog nasıl açılır yazısından ve videosundan faydalanmış olmana çok sevindim. Umarım dilediğin noktalara gelirsin. Mutlu bloglamalar!

Hatice #
- 15:00

Merhabalar ben wordpressde blog kurdum ama dogrulayamiyorum lütfen yardımcı olur musunuz ?arama motorunda da yazılarım çıkmıyor

  Ömer Faruk #
  - 15:04

  Merhabalar Hatice hanım, doğrulamaktan kastınız tam olarak nedir? Biraz daha açıklarsanız daha iyi yol gösterebilirim. Arama motorlarında yazılarınızın çıkması için sitenizi arama motorlarına kaydetmelisiniz. Google için Webmaster konsoluna gidip giriş yapın ve sitenizi ekleyin. Sitenizi ekledikten sonra Yoast SEO eklentisini yükleyin ve Yoast SEO ayarları nasıl yapılır yazımdaki arama motoru doğrulama adımını kontrol ederek doğrulama kodunuzu sitenize ekleyin.

Hatice #
- 15:28

Şimdi ben site ayarlarında arama motorlarinda sitemin çıkması için dogrulamdigimi farkettim çok uğraşıyorum dogrulamayi beceremedim şimdi sitem silinir mi lütfen yardımcı olur musunuz ?

  Ömer Faruk #
  - 15:30

  Hayır siteniz silinmez Hatice hanım endişe etmenize gerek yok. Az önceki yorumumda da anlattığım şekilde sitenizi arama motorlarında doğrulayabilirsiniz.

rafiye kececi #
- 20:52

merhaba tüm adımları takip ettim ama bloğumu google da aratınca bulamıyorum, yazımı da bulamıyorum,yardımcı olur musunuz

  Ömer Faruk #
  - 20:56

  Sitenizi Google arama sonuçlarında gösterilebilmesi için Google kaydı yapmanız gerekmektedir. Webmaster konsoluna giderek sitenizi eklemeniz ve ardından onaylamanız gerekmektedir. Eğer yapmakta zorlanırsanız iletişim sayfası aracılığı ile bana ulaşabilirsiniz.

rafiye kececi #
- 23:49

çok teşekkürler.her yolu denedim. you tube da videoda denilen herşeyi yaptım ama eklediğim meta etiketi ile ilgili header da değil diye sürekli error alıyorum. Ne kadar zorlamışlar bu işi:(

  Ömer Faruk #
  - 23:54

  Aslında hiç zor değil. İşlemlerde mutlaka bir hata yapıyor olmalısınız. Tekrar kontrol etmenizi tavsiye ederim. Ya da meta etiketi ile onaylamak yerine dosya yükleyerek onaylama işlemi de yapabilirsiniz.

Celal #
- 00:44

onay almak için gönderilen e posta ne kadar sürede gelir

  Ömer Faruk #
  - 00:48

  Merhaba Celal, onay almaktan tam olarak neyi kast ettiğini söyleyebilir misin? Eğer domain ve hosting’i kaydettikten sonra gelecek domain doğrulama mailinden bahsediyorsanız 10-15 dakika içinde gelmesi gerekir. Eğer bu sürede gelmediyse veridyen müşteri paneline girip bir destek bildirimi oluşturun ve bana böyle bir mail gelmedi deyin. Onlar gerekli işlemi yapacaklardır.

Celal #
- 01:14

“Tebrikler, hosting hizmetiniz başarıyla oluşturuldu. Bu e-postanın elinize ulaştığı andan itibaren hizmetinizi aktif olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.”Diye bir e-posta aldım lakin yazınızda ki talimatları bir bir yerine getirdiğim için öyle bir mesaj beklemekteyim acaba onaylama işlemi mi değişti…

  Ömer Faruk #
  - 01:20

  Bazen e-posta gönderiminde aksaklıklar oluşabiliyor bazen her domain için aynı işlem gerekmeyebiliyor. Müşteri panelinize gidip sol taraftaki menüden ” Müşteri profili > Gönderilen epostalar” sekmesine gidin. Eğer orada size gönderilen postalar arasında domain doğrulamak için 15 gün süreniz var şeklinde bir cümle içeren bir posta varsa ulaşmamış demektir. Az önce belirttiğim gibi mutlaka bir destek bildirimi oluşturun kısa sürede hallederler 🙂

emine #
- 00:48

merhaba bi yerde bloga her giriş yapıldığında google tarafından 0.35 tl gibi bi ücret ödendiğini duymuştum bu doğrumu ya da sadece reklam alınca mı para kazanabiliyoruz?

  Ömer Faruk #
  - 00:57

  Emine hanım selamlar, “bloga her giriş yapıldığında google tarafından 0.35 tl gibi bi ücret ödendiği” gibi bir şey söz konusu değil. Eğer öyle olsaydı benim şuan sizden 0,35 TL kazanmış olmam gerekirdi. Ve bu da günde binlerce lira sadece benim bloguma ödeme yapacağı anlamına gelirdi. Blog nasıl açılır yazısını dikkatli bir şekilde okursanız “Neden blog açmalısınız?” sekmesinde blogun nasıl para kazandıracağına birkaç örnek verdim. Reklam yayını yaparak, ürün tanıtarak, ürün satarak vb. birçok yöntemle para kazanmak mümkün. Ancak “ben para kazanacağım” diyerek blog yazmaya başlarsanız çok kısa sürede hüsrana uğrayacağınız konusunda sizi temin ederim. Çünkü blog açmak temelinde günlük tutmak kadar kişiseldir. Bir hobi ya da eğlence gözüyle değil de para kazanma hırsıyla blogculuğa başlarsanız emin olun çok yıpranırsınız.

emine #
- 01:24

Artık benim de sayenizde blogum oldu, çok teşekkürler.

  Ömer Faruk #
  - 01:30

  Harika! Blog dünyasına hoş geldiniz Emine hanım 🙂 Okuyucunuz bol olsun! Mutlu bloglamalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*
*