Blog Nasıl Açılır? Adım Adım Blog Açma

kategorisinde, en son 7 Temmuz 2019 tarihinde güncellendi. 73 yorum yapıldı
Yazıyı puanla >>
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (159 oy, 4,94/5)
Puanlanıyor...

Bu yazıda sizlere blog nasıl açılır konusunda Türkçe kaynaklarda bulabileceğiniz en detaylı anlatımı sunacağım. Özellikle blogculuk ve WordPress ile alakalı birçok konuda yayınladığım içeriklerde olduğu gibi bu içeriği de A’dan Z’ye eksiksiz bir rehber kıvamında hazırladım. Blog açma konusunda aklınıza takılan her şeye detaylı bir açıklama bulacağınız bu yazıyı okuduktan sonra kişisel blog nasıl açılır tamamen öğrenmiş olacaksınız. Artık adım adım blog açmak, blog kurma ve blog nasıl açılır konularında ikinci bir kaynağa ihtiyaç duymayacaksınız.

Bu rehberde diğer çoğu Türkçe rehberdeki hataya düşmemek için yeni başlayanların aklını karıştırmadan yalnızca blog açma konusunda detaylar bulacaksınız. Gördüğüm kadarıyla farklı rehberler blog açma rehberi adı altında bir anda gereksiz onlarca bilgiyi size dayatıyorlar. Blog Kurdu’nun eşsiz rehberinde kafa karışıklığı yaşamayacaksınız. Konu başlıklarına göre blog açma adımlarını içindekiler bölümünde bulabilirsiniz. Okuması da anlaması da kolay olsun ve yarım saat gibi bir sürede kendi blogunuza kavuşun diye yazıyı bir de sayfalara ayırdım. Her ana konunun bitişinde aşağıdaki sayfalandırma butonları ile diğer sayfaya geçiş yapabilirsiniz.

Blog açmanın ne kadar kolay bir iş olduğunu göreceğiniz ve yarım saat gibi kısa bir sürede nasıl blog yazarı olacağınızı eksiksiz öğreneceğiniz bu yazıda sizler için ayrıca Türkiye’nin en iyi hosting şirketlerinden hosting paketi önerileri de sunacağım. Birçok blog açma rehberinde sizleri tek bir yabancı hosting şirketine yönlendirirlerken ben sizin için 3 farklı kaliteli Türk şirketini aktaracağım.

Hadi gelin daha fazla beklemeden blog nasıl açılır yazımızın detaylarına geçelim ve hemen bir blog sahibi olalım!

Öneri: Blog açmak ve güzel başarılara ulaşmak için doğru bir tema seçmeniz gerekir. Bizzat kendi tasarladığım Minima Blog temasına şimdi sahip olabilirsiniz. Temanın demosunu ve detayları görmek için tıklayın. Minima teması hem hız skorları hem de SEO skorları oldukça yüksek şekilde tasarlanmıştır.

Önemli Ekleme: Blog nasıl açılır videolu anlatımı “eğitimlerim” sayfasına eklendi. Eğer burada yazan tüm işlemleri adım adım video üzerinden takip etmek isterseniz detaylı video eğitimime göz atabilirsiniz.

Blog Nedir ve Neden Blog Açmalısınız?

Blog nasıl açılır başlıklı yazımıza giriş yaparken ilk olarak gideceğimiz yolu iyi tarif etmemiz gerekir. Blogun ne olduğunu, temel mantığını, bir blogla neler yapılebileceğini, blog açmanın bize ne gibi getirileri olacağını size burada aktaracağım.

Blog Nedir?

İnterneti sıradan kullanıcılardan bir tık ötede kullanıyorsanız veya sadece tüketim niyetiyle kullanmıyorsanız muhtemelen “blog” kavramıyla karşılaşmışsınızdır. Şuan blog nasıl açılır başlıklı bir yazıyı okuyor olmanız da aslında bu konuyla iyiden iyiye ilgilendiğinizi gösteriyor. Peki nedir blog?

Blog, en sade ifadeyle sıklıkla güncellenen bir çevrimiçi (online, internette yayınlanan) kişisel günlüktür. Kendinizi dünyaya ifade etmek için, her şeyiyle size özel, tamamen kişisel zevklerinizle donattığınız ve kendi kaleminizden (hayır hayır klavyenizden!) çıkan yazılarla çevrelediğiniz bir internet yayıncılığıdır blog.

Örneğin; bir el işine meraklısınız ve bununla ilgili bilgilerinizi hem kendiniz unutmayın diye hem de meraklısına tecrübelerinizi aktarabilin diye bir blog oluşturabilirsiniz. Düşüncelerinizi, tutkularınızı, deneyimlerinizi hatta belki de tamamen saçma sapan kurguları bile özgürce paylaşabileceğiniz bir araçtır blog. Gerçekten, istediğiniz her şeyi kendi blogunuzla internet dünyasına taşıyabilirsiniz.

Peki ama neden blog açmalısınız ?

Neden Blog Açmalısınız?

Yukarıda da dediğim gibi şuan blog kurmakla ilgili bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen az da olsa bu konuyla zaten ilgileniyorsunuz demektir. Eğer henüz hiçbir bilginiz yoksa bu yazının aklınızdaki tüm soru işaretlerini gidereceğinin garantisini veriyorum. Peki, “her şey güzel hoş da ben sadece kendi ilgilendiğim şeyleri yazıp duracak mıyım?”, “blog kurunca başka bir şey yapılmaz mı?” ya da “ben daha yolun başındayım, neden blog açayım ki?” diye düşünceler varsa aklınızda şimdi sıkı durun!

Blog Nasıl Açılır? Neden blog açmalısınız?
Blog Nasıl Açılır? Neden blog açmalısınız? 1

Aşağıda neden blog açmanız gerektiği ve blog açmanın size ne gibi faydaları olacağına dair bir liste yaptım. Siz de bu listeye katkıda bulunmak isterseniz blog tecrübelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde herkesle paylaşabilirsiniz! İşte blog açmanız için size bazı sebepler:

Blog yazmak özgürleştirir: Blog açarak istediğiniz her şeyi internete erişebilen herkesle anında paylaşabilirsiniz. Paylaştığınız yazıları dünyanın neresinde olursa olsun sizin blogunuza gelen birisi rahatlıkla okuyabilir, yorum yapabilir, sizden bir şeyler öğrenebilir ve daha fazlası.

Blog yazmak bilgi birikimi sağlar: Blog açmak yeni şeyler öğrenmenize inanılmaz derecede yardımcı olur. İnsanlarla bir şeyleri paylaşırken ister istemez araştırma yaparsınız ve günün sonunda yazdıklarınızdan çok daha fazla şeyi öğrendiğinizi fark edersiniz.

Blog yazmak düşünme becerinizi geliştirir: Blog kurmak, net ve temiz düşünme becerinizi geliştirir. Açık görüşlü olmak, net düşünebilmek ve fikir üretme yeteneği, hayat boyunca sahip olmamız gereken en kritik becerilerindendir. Blogculuk bu becerinin gelişmesinde büyük bir katkı sağlar.

Blog yazmak özgüveninizi artırır: Blog yazarlığının size kazandıracağı en güzel özelliklerden birisi de özgüveninizi artırması ve insanlarla olan iletişiminizi kuvvetlendirmesidir. Blog yazarak düşüncelerinizi açıkça ifade etmeyi öğrenirsiniz. Kendi öz gücünüzü tanımayı, bir şeyleri sıfırdan inşa etmeyi, zayıf yönlerinizi kabullenmeyi ve bu yönlerinizi iyileştirmeyi öğrenirsiniz.

Blog yazmak konuşma becerinizi geliştirir: Harika bir konuşma, konuya hakim olmakla mümkündür. İlgi alanlarınız hakkında blogunuzda yazmaya başlamanız bilgi birikiminizi artırır ve yeni şeyler öğrenmenizi sağlar. Öğrendiğiniz şeyleri blogunuzdan yazarak paylaşmanız da sizlere sözlü olarak daha rahat bir iletişim gücü katar. Bildiklerinizi çok daha rahat şekilde tartışırsınız. Zamanla bir kitleyle yüzleşmek, ilgi alanlarınızdaki bilgilerinizi paylaşmak çok daha kolay ve etkileyici olur.

Blog yazmak para kazandırır: Evet, yanlış okumadınız. Blog yazarak gayet güzel gelirler elde edebilirsiniz. Bu belki de size en büyük motivasyonu getirecek blog açma sebebidir. Peki bu gerçekten mümkün mü? Sorunun cevabı açık, net ve kesin: tabi ki mümkün! Blog yazarak para kazanmak için bir çok yol ve yöntem var. Bununla ilgili çok daha geniş kapsamlı bir yazıyı yakında yayınlayacağım. Ama burada hemen kısaca bahsedeyim ve size kendimden bir fikir vereyim.

Vereceğim örnek zaten gözünüzün önünde ve size ilham verebilecek bir örnek. Ben şuan okuduğunuz bu yazıyı tamamen kendi tecrübelerimle, bilgi birikimimle, araştırmalarımla ve büyük bir emekle hayata geçirdim. Burası benim blogum ve siz bu blogu okuyorsunuz. Size verdiğim tavsiyelerle kendi blog serüveninizi çok kısa sürede başlatmak istiyorsunuz. Ben aynı zamanda blogumda büyük şirketlerle, büyük projelerle, kişisel girişimlerle ortaklıklar yapabilmek için bilgi birikimimi kanıtlıyorum, referanslarımı gösteriyorum ve “ben, sizin için kapsamlı bir websitesi yapabilirim” diyorum. Blogumdaki iletişim formuyla bana ulaşan yüzlerce kişiye de profesyonel hizmetler sunuyorum. Böylelikle blogum bana para getiriyor. 🙂

Buna benzer şekilde siz de blogunuzdan hem bildiğiniz işleri yaparak hem reklamlar yayınlayarak hem de ürün tanıtarak para kazanabilirsiniz. Blogunuz tamamen sizin kontrolünüzde olacağı için kendi gelir modelinizi dilediğiniz gibi uyarlayabilirsiniz.

* Ve daha birçok neden: Neden blog açmalısınız sorusuna verdiğim daha onlarca cevap var. Gelin hemen Neden blog yazarlığı yapmalısınız? başlıklı yazımı okuyarak ufuk açacak blog kurma nedenlerini görün.

Blog Yazarken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Eğer halihazırda sahip olduğunuz bir beceri üzerine ya da var olan bilgilerinizi paylaşmak maksadıyla ya da hem kendinizi geliştirmek hem de sizinle aynı ilgi alanlarına sahip insanlara bildiklerinizi sunmak için blog kurmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde özetleyebiliriz:

* Eğer blogunuzda bir konuyu hedefleyerek içerik üretiyorsanız sırf yazmış olmak için blog yazmayın. Gerçekten insanlara değer katacak bir yazı yazdığınızı düşündüğünüzde yayınlayın.

* Blog yazmaya para hırsıyla girişmeyin. Para kazanma hırsı ile blog yazmak zirveye ulaşsanız bile hızlı bir çöküşü beraberinde getirir.

* İnsanlara yazdıklarınızla pozitif enerji verin. Onları merak ettikleri bir konuda araştırma yaparken ulaştıkları blogunuzla karşılatıklarına pişman etmeyin.

* Araştırma yapın, bol bol blog okuyun. Hem kendi yayınladığınız kategorilerdeki blogları hem farklı kategorilerdeki blogları okuyun. Bu tarz bir okuma süreci sizlere blogunuzu geliştirme konusunda engin fikirler verir.

* Blog yazarken yazıları mutlaka ilgi çekici yazın. Konuyla alakalı çarpıcı başlıklar, güzel örnekler kullanın.

* Grafiklerinizi özenle seçin. Blogunuzda kullandığınız her resmi mutlaka özenle seçin. Dijitalleşmenin giderek yaygınlaştığı günümüzde kalitesiz ve hiçbir esprisi olmayan görsellerden uzak durun.

Blog yazarken dikkat etmeniz gereken daha onlarca konu var. Bunların hepsini blog nasıl açılır yazısı içerisine sığdırmak kalabalık yapacağından yeni bir başlıkta yayınladım. Blog yazarken dikkat edilmesi gerekenler listesinde 60’tan fazla maddeyle iyi bir blog yazarı olmak için yapmanız ve yapmamanız gerekenleri derledim. Ayrıca başarılı bir blog yazarı olmak için 5 altın kural yazısında da çok çok önemli 5 altın kuralı detaylıca açıkladım. Her iki yazıyı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Haydi gelin şimdi artık yavaş yavaş blog açmak için nelere ihtiyacınız olduğunu ve ihtiyacınız olan şeyleri nasıl karşılayacağınızı görelim.
Sonraki sayfada: Blog nasıl açılır teknik bilgilerine giriş.Abone Ol

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.

Yorum Yap 73 yorum yapıldı

Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.

Yüksel Saygılı Cevapla
- 11:20

Hocam geri dönütünüz için çok teşekkür ederim ama bu fiyatlar beni biraz aşar. Peki blog kurulumunu telefonlar yapabilir miyim acaba bilgisayar kullanmadan?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 12:40

  Telefonla da olur ancak tabiki zor olur. Size özel bir sürpriz indirim için, e-posta adresinize gelen maili kontrol edin 😉

Yüksel Saygılı Cevapla
- 10:41

Merhaba değerli hocam ben bir üniversite öğrencisiyim ve kendim adına blog açmaya karar verdim. Sizin de blog satış paketinizin olduğunu duyumsadım, bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 11:03

  Merhaba Yüksel, hazır blog paketi sayfasından detayları kontrol edebilirsin. Aklına takılan konularda bana yazabilirsin 🙂

ahmet ever Cevapla
- 18:40

merhaba bloğumu sayenizde kursum her şey bitti fakay bloğumun yorumlar kısmı sanki çökmüş gibi garip yazılar var nasıl düzenlemem gerekir dönüş yapar mısınız

  Ömer Faruk Cevapla
  - 09:16

  Merhabalar, Tam olarak nasıl bir görüntü var?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:34

  Gönderdiğiniz maildeki görüntü üzerinden yorum yapmak zor. Tema dosyalarını incelemek gerekiyor. Site üzerinden inceleme yapmıyorum maalesef.

Nazmi Cevapla
- 15:10

Merhaba
Benim halihazırda wordpress üstünden yıllık 18$ domainim var. Fakat siteyi geliştirmeye çalıştığımda wordpressin bussiness paketini almamı söylüyor. Almamız gerekiyor mu? Ayrıca hosting almadan ücretsiz açıp sadece domain aldım. Hosting neden gerekli? Sonradan alabilir miyiz?
Teşekkürler

  Ömer Faruk Cevapla
  - 21:31

  Merhabalar, siz şu an wordpress.com üzerinde sitenizi barındırıyorsunuz. WordPress.com ve wordpress.org arasında farklar vardır. WordPress.com bazı kısıtlamalara sahip, her istediğinizi yapamazsınız. Hosting alıp kendi wordpress’inizi kurmanız size büyük avantaj ve özgürlük sağlar. Hostingi dilediğiniz zaman alabilirsiniz elbette. Ancak wordpress.com üzerinden paket almak size yine çok fazla artı sağlamayacaktır. Kendi hosting paketinizi kullanmanız benim önerimdir. WordPress.com üzerindeki alan adınızın DNS ayarlarını hosting alacağınız firmanın DNS bilgileri ile değiştirerek kullanabilirsiniz.

Ahmet Cevapla
- 03:34

Merhaba. Mesela diyelim WordPress de ücretsiz blog açcam. Onun içinde domain hosting gibi şeylere gerek var mı ya da ücretli mi ?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 05:57

  Merhabalar, hayır alan adı ve hosting almanız gerekmiyor.

GÜL DEMİRAL Cevapla
- 09:50

Merhaba öncelikle teşekkür ediyorum. Bizleri blog kurma konusunda bilgilendirdiğiniz için. Ben bundan yaklaşık 4 yıl önce bir web sitesi kurdum satış ortaklığı yaptığım bir ürünü tanıtmak amacı ile. Ama maalesef başarılı olamadım. Şimdi yeniden web sitesi ya da blog kurmak istiyorum. ancak tekrar başarısız olmaktan korkuyorum açıkçası. Herhangi bir hata yapmamak ve zaman kaybetmemek adına sizin hazır blog paketinizi satın almak istiyorum.Ancak şu an için durdurulmuş satışlarınız. Ne zaman alma imkanım olur acaba? Ya da siz ne yapmamı önerirsiniz. Çok teşekkür erdim şimdiden.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 23:24

  Merhabalar, satışlar bir süre aktif olamayacak maalesef. Tekrar aktif olduğunda ben uyarıyı kaldırıp yayına açmış olacağım.

Talya Tezmen Cevapla
- 15:26

Okunmaya değer içeriğe yorum bırakmamak iyi fikir değil. Kısaca başarılar dilerim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:12

  Teşekkür ederim!

Erdem Temizer Cevapla
- 21:54

Faydalı içeriğiniz için teşekkür ederim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:12

  Teşekkürler!

Recep Cevapla
- 16:51

Valla hocam emeğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş tebrik ederim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:54

  Teşekkürler Recep. Ancak yazıların altına güncel hali şurada, bir başka yazı burada diyerek link bırakıp durmaktan vazgeçmelisin 🙂

Hakan Başatıcı Cevapla
- 07:19

Ömer bey merhaba.
blog ile ilgili Türkiye’yi ait bir kitap okudum. Sonra da sizin bu yazınızı. Düşünüyorum o halde varım sözünden yola çıkarak ben de blog açmaya karar verdim. Aslında youtuber olmaya karar vermiş iken bundan vazgeçtim. Blog yazanlar için tavsiye ve giriş açıklamalarınız harika emeklerinize, elinize sağlık. Benim bloger başarısında görsel tema, fotoğraf ve videolarla kesinlikle desteklenmesi lazım. Bir de süreklilik için word, exel sayfalarında içerikleri baştan oluşturmak yani yayınlamadan arşivlemek gerekir , iyi olur diye düşünüyorum. Her hafta bir içerik , TV dizileri gibi süreklilik gerektiriyor. Siz de her hafta bir içerik olmalı diye tavsiye etmişsiniz. Bu da yılda 52 yeni içerik yapar. Yayınlanmamış arşivde hazır olan bu içerik adedinin en az 20 içeri yazılmalı ve her hafta sıra ile yayınlanmalı , sizin bu konuda tavsiyeniz ne olur yazılarımızı word dosyasından blog sayfamıza kopyalamada nasıl bir yol izlemeli?
Tekrar teşekkür ediyorum, sağlıkla kalın.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 11:07

  Merhabalar Hakan, güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim 🙂 Yazının sizin için bir kıvılcım olmasına çok sevindim. Siz aslında blogculuğun temel kuralını daha başlamadan çözmüşsünüz: istikrar. Blog yazarlarının yaşadığı en büyük sıkıntı istikrarlı bir şekilde içerik üretmektir. Özellikle tek amacı para kazanmak olan bir blogger sürekli yazı yazmaktan sıkılır ve her hafta 1-2 yazı yazarken bir anda 2 hafta da 1 3 haftada 1 yazıya düşer. Bu da hem arama motorlarının sevmediği bir durumdur hem de insanın şevkini kırar. Bu noktada sizin yaklaşımınız gayet doğru. Vakit buldukça bir sonraki haftanın içeriklerini de yazıp hazırda bekletmek sizi büyük bir sıkıntıdan kurtarır. WordPress’in yazı planlama özelliği mevcut. İstediğiniz yazıyı istediğiniz gün ve saatte yayınlanacak şekilde kaydedip bırakabilirsiniz. Hiç öyle Word’le Excel’le uğraşmanıza gerek yok. Yazıyı sitenize yayına hazır hale getirin ve bir sonraki haftaya otomatik programlayın keyfinize bakın 🙂 Şimdiden blog yaşantınızda başarılar diliyorum.

Türker Cevapla
- 21:44

Hocam siz gibi bende öğretmenim ve böyle olduğunu okuyunca sevindim.Kendimi geliştirmek adına bir şeyler yapmak istiyorum ama inanın sizin gibi yazarlardan ne okuyorsam o kadarını biliyorum. Aklımda bir fikir var ve bunu hayata geçirmek istiyorum.Büyük düşünüyorum ve bunun için şöyle kararlar verdim. turhost firmasından bireysel limitsiz paketini düşündüm(?).Belki fazla belki az bilmiyorum.Themeforesttan ücretli tema almanın seo ve görsellik açısından etkili olacağı yöününde yazılar okudum ve ücretli bir tema satın almak istedim(siz de yapıyormussunuz).bu da 59 dolar. bana sadece ikisi 450 tutacak nerdeyse.Daha eklentiler yok. Bugün web tasarım işinde olan birine fikrimi az belirrttim ve 200 liraya siteyi kuracağını benim sadece içerik üreteceğimi söyledi. Sizce blog sayfamı sizden ve kendim öğrendiklerimle kendim mi kurayım yoksa 200 liraya sadece içerik mi üreteyim? Tavsiyeniz benim için çok önemli.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 22:03

  Merhabalar Türker hocam. Kendiniz teknik bilgilerde eksik olasınız bile bunları yavaş yavaş öğrenerek kendi işinizi halletmeniz tabi ki ilk tavsiyem. Ama teknik İşler beni boğuyor derseniz o zaman birisinden yardım almanızı öneririm. Ben de içerisinde kendi tasarımım olan Minima teması da dahil hazır blog kurulumu paketi sunuyorum. Burada dikkat edilmesi gereken şey hizmet alacağınız kişinin teknik donanımı olmalıdır. Güvendiğiniz birilerine iş verin mutlaka. Eğer benim blog paketim hakkında detaylı bilgi almak isterseniz şuradan kontrol edebilirsiniz: https://blogkurdu.net/blog-paketi/

Büşra Nur Cevapla
- 13:12

merhaba bütün adımlarınızı aynen izledim turhosttan worpressi kurdum ancak son adımda verilen url ye tıkladığımda 404 hata veriye ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

  Ömer Faruk Cevapla
  - 13:14

  Büşra hanım merhabalar, son adımda verilen URLden kastınız nedir tam olarak?

   Büşra Nur
   - 13:18

   tebrikler wordpress kurum başarılı diyor siteme gitmek için verilen linke tıkladığımda 404 hata veriyor ..yani karşıma blog sayfam çıkmıyor

   Ömer Faruk
   - 13:25

   Peki siz direkt tarayıcıya yazıp denediniz mi?

Aylin Cevapla
- 16:24

Tekrar merhaba.hosting icin yonlendirdiginiz turhost u ziyaret ettim ancak cok fazla secenek gorunuyor.bireysel baslangic , bireysel mini gibi.hangisini almaliyim.bir de domaini goday dan premium secenegiyle alacagim.siralama farkediyormu tam olarak uygulamam gereken islem sirasi nedir.alacagim alan adi daha once satin alinmis 250 tl ye premiumla godayy dan satin alacagim.teeekkurler

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:28

  Aylin hanım alacağınız paketi kendi kullanım amacınıza göre belirleyebilirsiniz. Orta seviye bir paketle başlamak en doğrusu olacaktır sizin için. Alan adı ve hostingi satın almak için bir sıra yok. Birini önce diğerini sonra almanız bir şey değiştirmez. Ancak alan adınızı ve hosting paketinizi aldıktan sonra alan adınızı Turhosttaki hosting paketinize yönlendirmek için DNS ayarlarınızı yapmanız gerekir. O da kolay bir adım zaten.

Aylin Cevapla
- 19:53

Teşekkür ederim açıklamalarınız için.Bir şey daha aklıma takıldi hosting ve domain satin almam gerekiyor.ben belirledigim ismi premium dan aldığımda hosting ve domain satın almış olacakmıyım yoksa her biri için ayrı ayrı mı ilgilenecegim

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:57

  Domaini premium olarak almanız ya da normal fiyatı ile almanız hostingle tamamen alakasız Aylin hanım. Domain ve hosting tamamen farklı kavramlar. O yüzden ikisini birlikte almalısınız mutlaka 🙂 Yazıda anlattığım 3 firmadan herhangi birisinden alırsanız memnun kalacaksınızdır. Özellikle Turhost‘u gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.

Aylin Cevapla
- 16:24

Merhabalar.ben alan adi belirledim daha önce alınmıs cikti ancak hemen yaninda yine de almak istiyormusunuz secenegi cikiyor.devam ettigimde 250 tl premierum secenegiyle alabilecegim secenegi cikiyor.bu durumda ne yapmaliyim

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:28

  Merhabalar Aylin hanım, bazı alan adları daha önceden farklı kişiler tarafından alınıp premium şekilde satılabiliyor. Çok talep gören alan adları genellikle bu durumda oluyor. Eğer sizin için çok kritik ve önemli bir alan adı değilse farklı bir alan adı denemenizi tavsiye ederim. Ancak projenizi çok etkileyeceğini düşünüyorsanız 250 TL oldukça uygun bir fiyat. Çünkü genellikle premium alan adları binlerle hatta on binlerle ifadele edilen fiyatlara satılırlar 🙂 Ben sizin yerinizde olsaydım ilk olarak alternatif alan adları düşünürdüm.

Özlem Cevapla
- 21:54

Selamlar ben wordpress e kayıt olamıyorum nasıl yapılacağını da söylediniz ancak daha yardımcı olur musunız lütfen

  Ömer Faruk Cevapla
  - 22:02

  Özlem hanım merhabalar. Bu yazıda anlattığım adımları tek tek uygularsanız sonuca kolaylıkla ulaşırsınız. WordPress’e kaydolmanız gerekmiyor bu aşamaları yaparken. Yazının 1.2.3.4. sayfalarını dikkatlice adım adım ne denmişse onları yaparak uygulayın kısa sürede blogunuz hazır hale gelecektir.

Ayşegül Cevapla
- 13:14

Merhabalar ıpohone 6 telefon kullanıyorum ve telefonumdan blok açmak istiyorum ama beceremiyorum nereden başlayıp Nasıl yapacağımı yardımcı olursanız çok sevinirim

  Ömer Faruk Cevapla
  - 13:17

  Ayşegül hanım merhabalar, yazıda anlattığım adımların hepsini telefondan da birebir yapabilirsiniz hiçbir değişiklik yok. Tabii ki kontrol etmek daha zor olabilir küçük ekranda ancak yazıda anlattığım adımları dikkatli bir şekilde tek tek uygularsanız sorunsuz şekilde blog açabilirsiniz. Ekranı yan döndürüp yaparsanız sizin için daha kolay olacaktır.

Rüveyda Cevapla
- 13:54

Ömer bey merhaba, ben dediğiniz adımları yaptım. Ama daha öncesinde WordPressin kendi sitesinden alan adımı aktarmayı falan denemiştim. Orada ekstra paketler seçtiriyor WP bu yaptığımızın farkı nedir? Sadece 3 temayla mı iş görebileceğiz? Yoksa ayriyetten pakete takılmadan tema alabilecek miyim? Onun dışında emeğinize sağlık bana çok yardımcı oldu yazınız.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 14:00

  Rüveyda hanım merhabalar, WordPress.com üzerindeki paketler ne kadar ek özellikler içerse de size bu yazıda anlattığım şekilde kuracağınız WordPress’ten daha fazla özgürlük tanıyamaz. Bu yollarla açtığınız zaman hiçbir kısıtlama olmadan dilediğiniz kadar tema yükleyebilirsiniz, dilediğiniz temayı düzenleyebilirsiniz (kodlarını dahi), dilediğiniz eklentiyi kullanabilirsiniz. WordPress.com üzerinde açacağınız WordPress sitesi ise size bu kadar özgürlük vermez. Bu noktada WordPress.com’un Kısıtlamaları Nelerdir? yazıma göz atabilirsiniz.

emine Cevapla
- 01:24

Artık benim de sayenizde blogum oldu, çok teşekkürler.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 01:30

  Harika! Blog dünyasına hoş geldiniz Emine hanım 🙂 Okuyucunuz bol olsun! Mutlu bloglamalar.

emine Cevapla
- 00:48

merhaba bi yerde bloga her giriş yapıldığında google tarafından 0.35 tl gibi bi ücret ödendiğini duymuştum bu doğrumu ya da sadece reklam alınca mı para kazanabiliyoruz?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 00:57

  Emine hanım selamlar, “bloga her giriş yapıldığında google tarafından 0.35 tl gibi bi ücret ödendiği” gibi bir şey söz konusu değil. Eğer öyle olsaydı benim şuan sizden 0,35 TL kazanmış olmam gerekirdi. Ve bu da günde binlerce lira sadece benim bloguma ödeme yapacağı anlamına gelirdi. Blog nasıl açılır yazısını dikkatli bir şekilde okursanız “Neden blog açmalısınız?” sekmesinde blogun nasıl para kazandıracağına birkaç örnek verdim. Reklam yayını yaparak, ürün tanıtarak, ürün satarak vb. birçok yöntemle para kazanmak mümkün. Ancak “ben para kazanacağım” diyerek blog yazmaya başlarsanız çok kısa sürede hüsrana uğrayacağınız konusunda sizi temin ederim. Çünkü blog açmak temelinde günlük tutmak kadar kişiseldir. Bir hobi ya da eğlence gözüyle değil de para kazanma hırsıyla blogculuğa başlarsanız emin olun çok yıpranırsınız.

Celal Cevapla
- 01:14

“Tebrikler, hosting hizmetiniz başarıyla oluşturuldu. Bu e-postanın elinize ulaştığı andan itibaren hizmetinizi aktif olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.”Diye bir e-posta aldım lakin yazınızda ki talimatları bir bir yerine getirdiğim için öyle bir mesaj beklemekteyim acaba onaylama işlemi mi değişti…

  Ömer Faruk Cevapla
  - 01:20

  Bazen e-posta gönderiminde aksaklıklar oluşabiliyor bazen her domain için aynı işlem gerekmeyebiliyor. Müşteri panelinize gidip sol taraftaki menüden ” Müşteri profili > Gönderilen epostalar” sekmesine gidin. Eğer orada size gönderilen postalar arasında domain doğrulamak için 15 gün süreniz var şeklinde bir cümle içeren bir posta varsa ulaşmamış demektir. Az önce belirttiğim gibi mutlaka bir destek bildirimi oluşturun kısa sürede hallederler 🙂

Celal Cevapla
- 00:44

onay almak için gönderilen e posta ne kadar sürede gelir

  Ömer Faruk Cevapla
  - 00:48

  Merhaba Celal, onay almaktan tam olarak neyi kast ettiğini söyleyebilir misin? Eğer domain ve hosting’i kaydettikten sonra gelecek domain doğrulama mailinden bahsediyorsanız 10-15 dakika içinde gelmesi gerekir. Eğer bu sürede gelmediyse veridyen müşteri paneline girip bir destek bildirimi oluşturun ve bana böyle bir mail gelmedi deyin. Onlar gerekli işlemi yapacaklardır.

rafiye kececi Cevapla
- 23:49

çok teşekkürler.her yolu denedim. you tube da videoda denilen herşeyi yaptım ama eklediğim meta etiketi ile ilgili header da değil diye sürekli error alıyorum. Ne kadar zorlamışlar bu işi:(

  Ömer Faruk Cevapla
  - 23:54

  Aslında hiç zor değil. İşlemlerde mutlaka bir hata yapıyor olmalısınız. Tekrar kontrol etmenizi tavsiye ederim. Ya da meta etiketi ile onaylamak yerine dosya yükleyerek onaylama işlemi de yapabilirsiniz.

rafiye kececi Cevapla
- 20:52

merhaba tüm adımları takip ettim ama bloğumu google da aratınca bulamıyorum, yazımı da bulamıyorum,yardımcı olur musunuz

  Ömer Faruk Cevapla
  - 20:56

  Sitenizi Google arama sonuçlarında gösterilebilmesi için Google kaydı yapmanız gerekmektedir. Webmaster konsoluna giderek sitenizi eklemeniz ve ardından onaylamanız gerekmektedir. Eğer yapmakta zorlanırsanız iletişim sayfası aracılığı ile bana ulaşabilirsiniz.

Hatice Cevapla
- 15:28

Şimdi ben site ayarlarında arama motorlarinda sitemin çıkması için dogrulamdigimi farkettim çok uğraşıyorum dogrulamayi beceremedim şimdi sitem silinir mi lütfen yardımcı olur musunuz ?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 15:30

  Hayır siteniz silinmez Hatice hanım endişe etmenize gerek yok. Az önceki yorumumda da anlattığım şekilde sitenizi arama motorlarında doğrulayabilirsiniz.

Hatice Cevapla
- 15:00

Merhabalar ben wordpressde blog kurdum ama dogrulayamiyorum lütfen yardımcı olur musunuz ?arama motorunda da yazılarım çıkmıyor

  Ömer Faruk Cevapla
  - 15:04

  Merhabalar Hatice hanım, doğrulamaktan kastınız tam olarak nedir? Biraz daha açıklarsanız daha iyi yol gösterebilirim. Arama motorlarında yazılarınızın çıkması için sitenizi arama motorlarına kaydetmelisiniz. Google için Webmaster konsoluna gidip giriş yapın ve sitenizi ekleyin. Sitenizi ekledikten sonra Yoast SEO eklentisini yükleyin ve Yoast SEO ayarları nasıl yapılır yazımdaki arama motoru doğrulama adımını kontrol ederek doğrulama kodunuzu sitenize ekleyin.

Polat Şaşkın Cevapla
- 16:04

Blog açmak için birçok kaynağa başvurdum. Çoğu detaya girmeden anlaşılır olmayan bir dille yazılmış. Bazıları da aşırı detaya girip kafa karıştırmış. Sizin anlattıklarınızla adım adım giderek blog açtım. Blog nasıl açılır videosu da yazıdan öğrendiklerimi sağlamlaştırdı. Çok teşekkür ederim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:17

  Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim Polat 🙂 Blog açmak için blog nasıl açılır yazısından ve videosundan faydalanmış olmana çok sevindim. Umarım dilediğin noktalara gelirsin. Mutlu bloglamalar!

Doruk Cevapla
- 17:53

Blog için hosting seçimi konusunda fikir sahibi oldum. Dolayısıyla domain ve hosting arayışım da sona erdi sayenizde.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:43

  Yorumunuz için teşekkür ederim Doruk Bey. İşinize yaramış olmasına sevindim 🙂

Nazlı Cevapla
- 12:43

Tamam oldu. Süpersiniz…

  Ömer Faruk Cevapla
  - 12:48

  Rica ederim 🙂 Sorununuzun hallolmasına sevindim.

Nazlı Cevapla
- 12:14

Temaya ait değil, özel bir dosya. Ana dizinde bulunan bir klasörün içinde diyelim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 12:24

  Aslında WordPress fonksiyonlarını WordPress dosyaları dışında kullanmak biraz karmaşık ve sıkıntılıdır. Ancak şu şekilde deneyebilirsiniz. Öncelikle eklemek istediğiniz dosyanın en başına şunu ekleyin:

  < ?php require( './wp-load.php' ); ? >

  Ardından önceki mesajımda verdiğim shortcode ekleme yöntemiyle istediğiniz yere ekleyiniz.

Nazlı Cevapla
- 12:07

Cevabınız için teşekkürler. : Uncaught Error: Call to undefined function do_shortcode() in şu şekilde hata veriyor. Contact 7 formunu göremiyor sanırım, sadece tek bir sayfa template bu.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 12:12

  Nazlı hanım bu kısa kodu kullanmak istediğiniz dosya WordPress temanıza mı ait yoksa özel bir dosya mı? Yani /wp-content/themes/ bölümünde yer alan bir temaya mı eklemeye çalışıyorsunuz yoksa bu klasör dışındaki farklı bir dosya mı?

Nazlı Cevapla
- 11:17

Merhaba, hazır bir template’de contact 7 form’u nasıl kullanabilirim? Yani, wordpress kuruluyken sayfaya shortcode ekleyince veya form kodunu ekleyince çalışıyor template’ye ekleyince hata veriyor. Doğru yerden mi soruyorum bilmiyorum ama benim için önemli bir soru. Bu konuda kaynak bulamadım veya doğru arayamadım. Teşekkürler.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 11:24

  Merhaba Nazlı hanım, PHP dosyalarının içinde kısa kod kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey kısa kodu su şekilde doğru yere eklemektir: < ?php echo do_shortcode('[contactform7]'); ? > burada verdiğim [contactform7] bölümüne kendi kısa kodunuzu eklemeyi unutmayın.

Gökhan Cevapla
- 11:36

Blog açmak hakkındaki okuduğum en güzel makaleler arasında yer arıyor kafamı karıştıran tüm soruları buldum özellikle wordprees mi yoksa blogspot mu diye düşünürken hepsini çözüm buldum buradan hocamıza çok teşekkür ederim iyi çalışmalar 🙂

  Ömer Faruk Cevapla
  - 11:43

  Yazıdan faydalanmış olmanıza sevindim 🙂 Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Blog nasıl açılır sorusunda karşınıza çıkan tüm detayları bu yazıda bulabiliyorsunuz. Umarım herkes sizin gibi faydalanabilir. Mutlu bloglamalar!

Oğuzhan Cevapla
- 12:41

Hayatım boyunca az rastladığım yazılardan birisine denk geldim. Blog açmak isteyenlere, blog açtıktan sonra neler yapılması gerektiklerine ve nasıl ileri seviyelere getirebileceğimizi anlatan bir yazı olmuş emeğinize sağlık

  Ömer Faruk Cevapla
  - 12:46

  Yorumunuz için teşekkür ederim 🙂 Umarım blog açmak isteyen herkese faydalı olur!

Fikir Banka Cevapla
- 21:28

İnanır mısınız sayenizde bir çok şey öğreniyoruz ve tecrübelerimize tecrübe katıyoruz. Bence bu rehber, blog nasıl açılır sorusunun en net cevabı olmuş. Blog açma rehberi konusunda bulduğum en sağlam kılavuz bu diyebilirim. Çok teşekkürler.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 21:33

  Yine sizden harika bir yorum 🙂 Teşekkür ediyorum. Blog açma konusunda merak edenler için olabildiğince kapsamlı ve anlaşılır bir yazı olsun istedim. Size faydalı olması benim için en büyük motivasyon kaynağı! Takipte kalın ve yeni içerikleri kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* *