Blog nasıl açılır blog açmak hakkında detaylı rehber blog nasıl kurulur

Blog Nasıl Açılır? Adım Adım Blog Açmak 18

Bu içerik 27 Ağustos 2017 tarihinde yayınlandı. En son 1 Ekim 2017 tarihinde güncellendi. Videolu blog açma anlatımı eklendi.

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.


Bu yazıda sizlere blog nasıl açılır konusunda Türkçe kaynaklarda bulabileceğiniz en detaylı anlatımı sunacağım. Özellikle blogculuk ve WordPress üzerine birçok konuda yayınladığım içeriklerde olduğu gibi bu içeriği de A’dan Z’ye eksiksiz bir rehber kıvamında hazırladım. Blog açmak konusunda aklınıza takılan her şeye detaylı bir açıklama bulacağınız bu yazıyı okuduktan sonra kişisel blog nasıl açılır tamamen öğrenmiş olacaksınız. Artık adım adım blog açmak, blog kurma ve blog nasıl açılır konularında ikinci bir kaynağa ihtiyaç duymayacaksınız.

Blog açmanın ne kadar kolay bir iş olduğunu göreceğiniz ve yarım saat gibi kısa bir sürede nasıl blog yazarı olacağınızı eksiksiz öğreneceğiniz bu yazıda sizleri bir de sürpriz bekliyor. Türkiye’nin en iyi hosting şirketlerinden olan Veridyen‘den özel domain+hosting indirimi ile oldukça uygun bir fiyata hosting ve domain sahibi olacaksınız. Hatta domaininiz bir yıllığına tamamen ücretsiz olacak! Böylelikle blog açarken karşılaşacağınız küçük miktardaki hosting ve alan adı ücretini daha da azaltacaksınız.

Blog nasıl açılır başlıklı bu yazıda yer alan detaylı içindekiler bölümü ile deneyimlerinize ya da merakınıza göre içeriğin istediğiniz bölümüne geçiş yapabilir ya da adım adım baştan sona blog açma deneyimi kazanabilirsiniz. Ayrıca yazının en altındaki yorumlar sekmesi aracılığıyla aklınıza takılan tüm soruları bana anında iletebilirsiniz. Ya da profesyonel bir teknik destek alarak yola daha sağlam bir şekilde çıkmak isterseniz hemen benimle iletişime geçip bir teklif isteyebilirsiniz.

Hadi gelin daha fazla beklemeden blog nasıl açılır yazımızın detaylarına geçelim ve hemen bir blog sahibi olalım!

Blog Nedir ve Neden Blog Açmalısınız?

Blog nasıl açılır başlıklı yazımıza giriş yaparken ilk olarak gideceğimiz yolu iyi tarif etmemiz gerekir. Blogun ne olduğunu, temel mantığını, bir blogla neler yapılebileceğini, blog açmanın bize ne gibi getirileri olacağını size burada aktaracağım.

Blog Nedir?

İnterneti sıradan kullanıcılardan bir tık ötede kullanıyorsanız veya sadece tüketim niyetiyle kullanmıyorsanız muhtemelen “blog” kavramıyla karşılaşmışsınızdır. Şuan blog nasıl açılır başlıklı bir yazıyı okuyor olmanız da aslında bu konuyla iyiden iyiye ilgilendiğinizi gösteriyor. Peki nedir blog?

Blog, en sade ifadeyle sıklıkla güncellenen bir çevrimiçi (online, internette yayınlanan) kişisel günlüktür. Kendinizi dünyaya ifade etmek için, her şeyiyle size özel, tamamen kişisel zevklerinizle donattığınız ve kendi kaleminizden (hayır hayır klavyenizden!) çıkan yazılarla çevrelediğiniz bir internet yayıncılığıdır blog.

Örneğin; bir el işine meraklısınız ve bununla ilgili bilgilerinizi hem kendiniz unutmayın diye hem de meraklısına tecrübelerinizi aktarabilin diye bir blog oluşturabilirsiniz. Düşüncelerinizi, tutkularınızı, deneyimlerinizi hatta belki de tamamen saçma sapan kurguları bile özgürce paylaşabileceğiniz bir araçtır blog. Gerçekten, istediğiniz her şeyi kendi blogunuzla internet dünyasına taşıyabilirsiniz.

Peki ama neden blog açmalısınız ?

Neden Blog Açmalısınız?

Yukarıda da dediğim gibi şuan blog kurmakla ilgili bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen az da olsa bu konuyla zaten ilgileniyorsunuz demektir. Eğer henüz hiçbir bilginiz yoksa bu yazının aklınızdaki tüm soru işaretlerini gidereceğinin garantisini veriyorum. Peki, “her şey güzel hoş da ben sadece kendi ilgilendiğim şeyleri yazıp duracak mıyım?”, “blog kurunca başka bir şey yapılmaz mı?” ya da “ben daha yolun başındayım, neden blog açayım ki?” diye düşünceler varsa aklınızda şimdi sıkı durun!

Blog Nasıl Açılır? Neden blog açmalısınız?
Blog Nasıl Açılır? Neden blog açmalısınız? 1

Aşağıda neden blog açmanız gerektiği ve blog açmanın size ne gibi faydaları olacağına dair bir liste yaptım. Siz de bu listeye katkıda bulunmak isterseniz blog tecrübelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde herkesle paylaşabilirsiniz! İşte blog açmanız için size bazı sebepler:

Blog yazmak özgürleştirir: Blog açarak istediğiniz her şeyi internete erişebilen herkesle anında paylaşabilirsiniz. Paylaştığınız yazıları dünyanın neresinde olursa olsun sizin blogunuza gelen birisi rahatlıkla okuyabilir, yorum yapabilir, sizden bir şeyler öğrenebilir ve daha fazlası.

Blog yazmak bilgi birikimi sağlar: Blog açmak yeni şeyler öğrenmenize inanılmaz derecede yardımcı olur. İnsanlarla bir şeyleri paylaşırken ister istemez araştırma yaparsınız ve günün sonunda yazdıklarınızdan çok daha fazla şeyi öğrendiğinizi fark edersiniz.

Blog yazmak düşünme becerinizi geliştirir: Blog kurmak, net ve temiz düşünme becerinizi geliştirir. Açık görüşlü olmak, net düşünebilmek ve fikir üretme yeteneği, hayat boyunca sahip olmamız gereken en kritik becerilerindendir. Blogculuk bu becerinin gelişmesinde büyük bir katkı sağlar.

Blog yazmak özgüveninizi artırır: Blog yazarlığının size kazandıracağı en güzel özelliklerden birisi de özgüveninizi artırması ve insanlarla olan iletişiminizi kuvvetlendirmesidir. Blog yazarak düşüncelerinizi açıkça ifade etmeyi öğrenirsiniz. Kendi öz gücünüzü tanımayı, bir şeyleri sıfırdan inşa etmeyi, zayıf yönlerinizi kabullenmeyi ve bu yönlerinizi iyileştirmeyi öğrenirsiniz.

Blog yazmak konuşma becerinizi geliştirir: Harika bir konuşma, konuya hakim olmakla mümkündür. İlgi alanlarınız hakkında blogunuzda yazmaya başlamanız bilgi birikiminizi artırır ve yeni şeyler öğrenmenizi sağlar. Öğrendiğiniz şeyleri blogunuzdan yazarak paylaşmanız da sizlere sözlü olarak daha rahat bir iletişim gücü katar. Bildiklerinizi çok daha rahat şekilde tartışırsınız. Zamanla bir kitleyle yüzleşmek, ilgi alanlarınızdaki bilgilerinizi paylaşmak çok daha kolay ve etkileyici olur.

Blog yazmak para kazandırır: Evet, yanlış okumadınız. Blog yazarak gayet güzel gelirler elde edebilirsiniz. Bu belki de size en büyük motivasyonu getirecek blog açma sebebidir. Peki bu gerçekten mümkün mü? Sorunun cevabı açık, net ve kesin: tabi ki mümkün! Blog yazarak para kazanmak için bir çok yol ve yöntem var. Bununla ilgili çok daha geniş kapsamlı bir yazıyı yakında yayınlayacağım. Ama burada hemen kısaca bahsedeyim ve size kendimden bir fikir vereyim.

Vereceğim örnek zaten gözünüzün önünde ve size ilham verebilecek bir örnek. Ben şuan okuduğunuz bu yazıyı tamamen kendi tecrübelerimle, bilgi birikimimle, araştırmalarımla ve büyük bir emekle hayata geçirdim. Burası benim blogum ve siz bu blogu okuyorsunuz. Size verdiğim tavsiyelerle kendi blog serüveninizi çok kısa sürede başlatmak istiyorsunuz. Ben aynı zamanda blogumda büyük şirketlerle, büyük projelerle, kişisel girişimlerle ortaklıklar yapabilmek için bilgi birikimimi kanıtlıyorum, referanslarımı gösteriyorum ve “ben, sizin için kapsamlı bir websitesi yapabilirim” diyorum. Blogumdaki iletişim formuyla bana ulaşan yüzlerce kişiye de profesyonel hizmetler sunuyorum. Böylelikle blogum bana para getiriyor. 🙂

Buna benzer şekilde siz de blogunuzdan hem bildiğiniz işleri yaparak hem reklamlar yayınlayarak hem de ürün tanıtarak para kazanabilirsiniz. Blogunuz tamamen sizin kontrolünüzde olacağı için kendi gelir modelinizi dilediğiniz gibi uyarlayabilirsiniz.

* Ve daha birçok neden: Neden blog açmalısınız sorusuna verdiğim daha onlarca cevap var. Gelin hemen Neden blog yazarlığı yapmalısınız? başlıklı yazımı okuyarak ufuk açacak blog kurma nedenlerini görün.

Blog Yazarken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Eğer halihazırda sahip olduğunuz bir beceri üzerine ya da var olan bilgilerinizi paylaşmak maksadıyla ya da hem kendinizi geliştirmek hem de sizinle aynı ilgi alanlarına sahip insanlara bildiklerinizi sunmak için blog kurmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktaları şu şekilde özetleyebiliriz:

* Eğer blogunuzda bir konuyu hedefleyerek içerik üretiyorsanız sırf yazmış olmak için blog yazmayın. Gerçekten insanlara değer katacak bir yazı yazdığınızı düşündüğünüzde yayınlayın.

* Blog yazmaya para hırsıyla girişmeyin. Para kazanma hırsı ile blog yazmak zirveye ulaşsanız bile hızlı bir çöküşü beraberinde getirir.

* İnsanlara yazdıklarınızla pozitif enerji verin. Onları merak ettikleri bir konuda araştırma yaparken ulaştıkları blogunuzla karşılatıklarına pişman etmeyin.

* Araştırma yapın, bol bol blog okuyun. Hem kendi yayınladığınız kategorilerdeki blogları hem farklı kategorilerdeki blogları okuyun. Bu tarz bir okuma süreci sizlere blogunuzu geliştirme konusunda engin fikirler verir.

* Blog yazarken yazıları mutlaka ilgi çekici yazın. Konuyla alakalı çarpıcı başlıklar, güzel örnekler kullanın.

* Grafiklerinizi özenle seçin. Blogunuzda kullandığınız her resmi mutlaka özenle seçin. Dijitalleşmenin giderek yaygınlaştığı günümüzde kalitesiz ve hiçbir esprisi olmayan görsellerden uzak durun.

Blog yazarken dikkat etmeniz gereken daha onlarca konu var. Bunların hepsini blog nasıl açılır yazısı içerisine sığdırmak kalabalık yapacağından yeni bir başlıkta yayınladım. Blog yazarken dikkat edilmesi gerekenler listesinde 60’tan fazla maddeyle iyi bir blog yazarı olmak için yapmanız ve yapmamanız gerekenleri derledim. Ayrıca başarılı bir blog yazarı olmak için 5 altın kural yazısında da çok çok önemli 5 altın kuralı detaylıca açıkladım. Her iki yazıyı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Haydi gelin şimdi artık yavaş yavaş blog açmak için nelere ihtiyacınız olduğunu ve ihtiyacınız olan şeyleri nasıl karşılayacağınızı görelim.

Blog Nasıl Açılır?

Blog nasıl açılır başlıklı yazımızın bu bölümünde artık teknik bilgilere giriş yapacağız. Bu bilgileri öğrendikten sonra elimizde nur topu gibi bir blog olacak ve internette özgürce içerik üretmeye başlayacağız.

Blog için konu seçimi ve güzel bir blog fikri blogunuzu başarılı noktaya taşımanın temel taşıdır. Blog açmadan önce ilk olarak bir blog fikri belirlemeliyiz. Gelin bu işi detaylandıralım.

Blog Kurmak İçin Konu Seçimi

Bir blog yazarı olmak istiyorsunuz ancak hangi alanda yazacağınız konusunda fikriniz yok mu? Ya da ilgi duyduğunuz şeylerle alakalı içerik üretmek istiyorsunuz ancak bunu tam olarak nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Şuan okuduğunuz blog açma rehberinin size katacağı en büyük artılardan birisi de blog kurarken konu seçiminin nasıl yapılacağına dair bilgiler barındırıyor olması!

Blog için konu seçimi blog yazarlığı yaşantımızın süresini ve kalitesini belirleyecek çok kritik bir adımdır. Eğer başlangıçta size uygun, keyifle içerik üretebileceğiniz, vakit ayırmaktan mutluluk duyacağınız bir blog konusu seçimi yapmazsanız sonunu getirmeniz çok mümkün değil maalesef.

İlgi alanlarınıza uygun, insanlara anlatmayı sevdiğiniz, fedakalık yapabileceğiniz alanları seçerek blog yazmaya başlayabilirsiniz. Blog yazarlığının size başarı getirebilmesi için blogunuzu bir canlıymış gibi beslemeniz bakımını yapıp bitlerini ayıklamanız gerektiğini unutmayın 🙂 Bu nedenle aklınızda içselleştirip huzurla kabullenebildiğiniz bir blog fikri belirleyin.

İnsan oturup düşündüğü zaman blog fikirleri arasında seçim yapmakta zorlanabiliyor. Hatta bazen aklınıza hiçbir şey gelmeyebilir. Bu konuda yine size yardımcı olabilecek harika bir içeriğim var. 50’den fazla blog açma fikrini derlediğim Blog Fikirleri – Blog Açmak İçin Konular adındaki yazımı okuyabilirsiniz. Aklınıza gelen/gelmeyen birçok blog konusunda açıklamalar yaparak geniş bir liste hazırladım. Umarım blog hayatınızın başlangıcında size yardımcı olabilir 🙂

Blog Yayını İçin Platform Seçimi

İşte geldik bir diğer can alıcı başlığa. Blog yayıncılığı yaparken karşınıza birçok blog platformu çıkacaktır. Kimi platform size ücretsiz şekilde yayın yapma şansı tanırken kimisi yarı ücretli ya da tamamen ücretli olarak blog açmanıza izin verir.

Blog platformu seçerken dikkat etmeniz gereken birçok husus var. Ancak işin aslına bakarsanız dünya çapında yapılan araştırmalara, kullanım oranlarına ve memnuniyet yüzdelerine bakarak blog platformu seçiminin çok kolay olduğunu söyleyebilirim. Çünkü yapılan tüm istatistiklerin tek sonucu var: dünya üzerindeki en popüler ve en büyük blog platformu WordPress’tir.

WordPress sürekli Google’ın sahip olduğu Blogspot platformu ile kısaylanır. Hangisini seçsem gibi bir soru oluşturulur zihinlerde. Ancak WordPress, Blogspot’tan (Blogger) çok sonra hayata geçirilmiş olmasına rağmen sunduğu sonsuz düzenleme özelliği, on binlerce eklenti havuzu, on binlerce tema havuzu ile Blogspot platformuna inanılmaz bir fark atmıştır. Adı sanı duyulmamış yüzlerce platform arasında WordPress şuan %30’den fazla bir paya sahiptir. En yakın rakibine %25’ten fazla fark atmış durumdadır. Blogspot’un bu pazar payındaki oranı ise %1-%2,5 civarındadır. Aradaki uçurumu görmek oldukça kolay.

Blog nasıl açılır? - Platform Seçimi
Blog nasıl açılır? – Platform Seçimi 2

WordPress, blogunuzu eşsiz şekilde donatmanızı, tasarımını istediğiniz gibi özelleştirmenizi, gerek duyduğunuzda birkaç tıkla kuracağınız eklentilerle birçok sorununuzu aşmanızı sağlayan gerçek bir sektör lideridir. Yukarıda da dediğim gibi blog platformu seçerken zorlanmanın hiçbir anlamı yok. Milyonlarca site WordPress tabanlı olarak çalışmaktadır. Sizin de mutlaka tercih etmeniz gereken platform WordPress’tir.

Bazı ziyaretçilerimden gelen yoğun istek üzerine blog platformları arasındaki farkları ve hangisini tercih etmeniz gerektiğini detaylı bir yazı ile çok yakında değerlendireceğim. Siz de artıları ve eksileri ile tüm platformları görebileceksiniz 🙂

Blog Yayını İçin Alan Adı Seçimi

Artık hangi platform yardımı ile yayın yapacağımızı da belirlediğimize göre belki de yıllar boyu yazılarımızı yayınlayacağımız blogumuza bir isim koymaya geldi sıra. Bir domain yani alan adı seçimi (alan adı nedir?) yaparken dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Gelin öncelikle bu önemli noktalara değinelim:

* Markalaştırılabilir olsun. Bu olmazsa olmaz bir kural değil ancak bir süre sonra blogunuzun gerçek bir patlama yaparak popüler hale gelebileceğini unutmayın. Markalaştırılabilirden kastım duyduğunuzda ya da gördüğünüzde aklınızda kalabilecek şekilde düzgün olmasıdır. Mesela tire işareti veya numaralar içeren bir alan adı markalaşma konusunda eksik kalacaktır.

* Telaffuz edilmesi kolay olsun. “İnsanlar bu alan adını yazacaklar, neden telaffuzu önemli ki?” diye düşünebilirsiniz. Ancak unutmayın ki telaffuzu kolay olan ifadeler daha akılda kalıcıdır ve öğrenmeye açıktır. İnsanların yaşamında ya da zihnindeki her hangi bir şeyle bağlantı kurabileceği bir sadeliğe sahip alan adları unutulması zor olan alan adlarıdır.

* Kısa olsun. Seçeceğiniz alan adını mümkün olan en kısa şekilde belirleyin. Bir alan adında ne kadar az karakter varsa, yazmak, söylemek ve paylaşmak o kadar kolaydır. Sosyal medya paylaşım platformları ve arama sonuçlarındaki linkleriniz alan adınızın kısalığı oranında daha kısa görünür. Böylelikle insanlar ziyaret edeceği linkleri daha kolay okuyabilirler. Akılda kalıcılığı artar.

* .com uzantılı olsun. Satın alacağınız domain mümkünse .com uzantılı olsun. Yıl olmuş 2017 hala .com dan bahsediyorsun onlarca alan adı uzantısı çıktı diye düşünebilirsiniz. Evet haklısınız, yepyeni onlarca uzantı çıktı ancak .com en bilinen ve en ulaşılabilir alan adı uzantısıdır. Sizler de mutlaka duyduğunuz bir alan adını ilk olarak .com uzantısıyla ziyaret etmeyi denemişsinizdir.

Eğer bir alan adını .com uzantılı olarak alamıyorsanız .net uzantılı tercih etmenizi tavsiye ederim. Çünkü .com uzantısından sonra bilinen en popüler uzantı .net’tir.

* Sezgisel olsun. İyi bir alan adı, insanlara web sitesini açtıklarında neyle karşılaşacakları konusunda güçlü bir fikir verir. Bir alan adına bakıp “Muhtemelen şununla ilgili bir site” diyerek ziyaret ettiklerinde bulacakları siteyle ilgili fikre sahip olmaları sizin için büyük bir kazançtır. Örneğin, bilimhane.com alan adı sezgisel olarak gayet nettir ve bilimle alakalı içeriklerle karşılaşılacağını herkes tahmin edebilir.

* Kapsamlı anahtar kelimeler içersin. Arama sonuçları için alan adında anhatar kelimeler barındırmak hala önemli. Google yavaş yavaş bu mantıktan uzaklaşsa da ziyaretçilerin ve arama motorlarının sitenizin içeriği ile bağlantı kuracağı bir alan adını tercih etmek size fayda getirecektir. Ancak sırf anahtar kelime içersin diye mantıksız ve uzun alan adları tercih etmek, markalaşma startejisinden uzaklaşmak doğru bir yaklaşım değildir.

Örneğin; makarna üzerine yayın yapacağınız bir site için alan adı belirlerlen makarnahikayeleri.com, iyimakarna.com, makarnatarifleri.com gibi isimler tercih edilebilir. Ancak yerinizde olsam markalaşmaya daha yatkın makarino.com gibi bir alan adını tercih ederdim. Bu tarz bir alan adını markalaştırmak ve popüler hale getirmek daha kolay olabilir. Google, Amazon, Facebook, Yahoo ya da Türkiye’den Onedio gibi büyük şirketlerin bir anahtar kelime üzerine odaklanmadan nasıl bir markalaşma yakaladıklarını en güzel örnekler olarak verebiliriz.

* Türkçe karakterler içermesin. Son yıllarda geliştirilen yeni sistemlerle alan adında Türkçe karakter kullanmak mümkün oldu. Ancak bu gerçekten hiç doğru ve mantıklı bir seçim değil. Tarayıcılar ne kadar üç.com yazdığınızda siteye gitse de ü ve ç harfini karmaşık kodlamalara (ASCII) çevirir ve bu da görüntü olarak hiç hoş durmaz. Örnekteki üç.com aslında xn--7ca5b.com şeklinde görünmektedir. Hatta her iki adresi ziyaret ederek aynı sayfaya ulaştığınızı kendiniz test edebilirsiniz.

Bir diğer nokta ise, insanların alan adında Türkçe karakter kullanıldığını henüz bilmiyor olmasının size koskoca bir dezavantaj getirmesidir. Çünkü uc.com ve üç.com birbirinden tamamen farklı alan adlarıdır. Buna ek olarak Türkçe karakterler içeren bir alan adı aldığınızda hosting kurulumundan DNS ayarına kadar birçok sorunla karşılaşabileceğinizi de unutmayın.

Yukarıdaki önemli kriterleri dikkate alarak bir alan adı belirlediyseniz hemen bu alan adını bir kenara not edin ve hosting seçimi için dikkat etmeniz gereken kriterleri okuyun. Hosting ve domain satın alma başlığında domain hediyeli olarak nasıl hosting paketi alacağınızı adım adım anlatacağım.

Blog Yayını İçin Hosting Seçimi

Blog nasıl açılır başlıklı yazımızın en kritik başlığına geldik diyebilirim. Blog açarken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir diğeri hosting seçimidir (hosting nedir?). Blog açmak için hosting seçimi yapmak blog yayıncılığı serüvenimizin sağlıklı bir şekilde sürdürebilmemiz için çok önemlidir.

Bu başlıkta sizlere blog açarken hosting seçimini hangi kriterlere göre yapacağınızı, size önerdiğim hosting şirketini ve hosting paketini anlatacağım. İlk olarak hosting seçerken nelere dikkat edilmeli sorusuna yanıtlarımızı sıralayalım:

1 – İhtiyaçlarınızı anlama & belirleme: Eğer bir hosting paketi alıyorsanız ilk adımınız ihtiyacınızın ne olduğunu belirlemektir. Hedeflerinizi, yapacağınız yayınlar sonucunda ulaşma ihtimaliniz olan kitlenin büyüklüğünü, barındıracağınız dosyaların türü (resimler, videolar, dokümanlar vb.), ihtiyaç duyacağınız özel yazılımlar, bütçenizin durumu ve buna benzer kriterleri alt alta topladığınızda karşınıza tahmini bir ihtiyaç çıkacaktır. Hosting seçiminin en önemli adımı budur.

Yaptığım iş gereği yeni bir websitesi/blog açan birisinin ortalama ihtiyaçlarını tahmin edebiliyorum. Sizi büyük bir kitleye ulaşana kadar rahatlıkla taşıyabilecek, ihtiyaç duyduğunuz özellikleri fazlasıyla karşılayabilecek bir hosting paketini yazının sonunda zaten açıklayacağım.

2 – Teknik destek: Satın aldığınız bir hosting paketinde ilerleyen süreçte mutlaka aksaklıklar meydana gelecektir. Ya da aklınıza takılan sorular olacaktır. Bu gibi durumlarda hosting şirketinizin teknik destek ekibine hemen ulaşabilmeli ve sorunlarınıza çözüm üretmelerini talep edebilmelisiniz. Bu çok çok önemli bir noktadır. Sitenizin uzun süre kapalı kalması gibi bir aksiliği yaşamak istemezsiniz.

Size tanıtacağım ve oldukça uygun fiyata paketlerini kullanabileceğiniz hosting şirketinde teknik desteğin hızından ve çözüm üretme kabiliyetinden memnun olacağınıza eminim.

3 – Hizmetler ve özellikler: Hosting seçimi yaparken alacağınız hosting paketinin özellikleri ve size sunduğu teknik detayları iyi araştırmalı ve değerlendirmelisiniz. Hosting paketinizin sahip olduğu depolama alanı, işlemci gücü, size verilen kullanım limitleri vb. kriterleri iyi ölçüp biçmeniz gerekir.

Bu bölüm elbetteki bir takım teknik bilgiye aşina olmanızı gerektirir ancak merak etmeyin ben burada sizler için yaptığım araştırma sonucunda en uygun hosting hizmetini tanıtacağım!

4 – Paket ücretleri & promosyonlar: Hosting paketleri birebir aynı özelliklere sahip olsalar dahi satılan şirketin politikalarına göre farklı ücretlere sahip olurlar. Kullandıkları alt yapı, şirketin genel fiyatlandırma mantığı, müşterilerden gelen talepler ve daha birçok faktör fiyatların belirlenmesinde önemlidir. Hosting seçimi yaparken şirketlerin müşteri memnuniyetine ve fiyat performans oranına mutlaka göz atın.

5 – Paket yenileme ücretleri: Dikkat dikkat dikkat! İnternette yayınlanmış birçok blog nasıl açılır, blog açma yazısında sizlere sunulan hosting önerilerinde ilk yıl oldukça uyguna gelirken ikinci yıl hosting ve domain ücretleri iki katına çıkmakta ve gereksiz masraf yapmaktadır. Siz siz olun bu tuzağa düşmeyin. Satın aldığınız hosting paketi ve alan adının ikinci yıl yenilenme ücretlerini mutlaka kontrol edin.

Domain ve hosting satın alma başlığında sizlere öneri olarak sunacağım hosting şirketinin müşteri portföyü, memnuniyet oranı, tavsiyeler ve fiyat/performans değerlerine göz attığınız zaman sizi gerçekten mutlu edeceğini fark edeceksiniz. Elbette ki buradaki esas amaç gerçekten doğru bir şirket ile çalışmak ve istediğiniz performansı yakalamak.

Yukarıdaki 4 önemli noktayı dikkate alarak hosting paketinizi belirleyebilirsiniz. Özellikle forum sitelerinde derinlemesine araştırmalar yaparak kullanıcıların şirketler hakkındaki değerlendirmelerini bulabilirsiniz. Böylelikle bizzat müşterilerinden hosting şirketleriyle ilgili gerçek yorumları görebilirsiniz. Haydi gelin artık hosting ve alan adımızı alalım!

Hosting Paketi Önerisi

Yukarıdaki son iki adımı geçtik ve artık belirlediğimiz alan adı ile hosting paketimizi almaya geldi sıra. Ancak bu adımdan hemen önce size kendi önerimi suncağım. Yazının geri kalan tüm anlatımını da bu öneri üzerinden yapacağım.

Blog nasıl açılır yazımın en başında sizlere Türkiyenin en dinamik hosting şirketlerinden olan Veridyen‘in şahane sürprizinden söz etmiştim. Şimdi bu sürprizin detaylarına göz gezdirelim.

Veridyen sizlere WordPress için özel olarak hazırlanmış 4 farklı paket ve her paket için de 4 farklı ödeme yöntemi sunuyor. Bu paketlerin hepsinde aşağıdaki özellikleri bulmak mümkün:

* cPanel kontrol paneli ile kolay dosya yönetimi, tek tıkla WordPress kurulumu, email hesabı yönetimi vb. tüm işlemleri yapabilirsiniz.

* Litespeed web servisi ile çok daha hızlı bir bloga sahip olacaksınız.

* Özel güvenlik sistemleri ile zararlı girişimlere karşı korunan bir bloga sahip olacaksınız.

* PHP sürüm seçici ile kullanacağınız eklentilerin ya da temaların uyumluluk sorunlarına karşı rahatlıkla sürüm değişimi yapabileceksiniz.

* Aldığınız hizmetlerden memnn kalmadığınız takdirde 7 gün boyunca koşulsuz iade garantisi.

* 7/24 hızlı destek ile karşılaştığınız sorunlara çözüm üreten bir ekiple muhatap olacaksınız.

* Hosting paketinizi yenilerken ikinci yıl paketlerinizde fahiş artışlar görmeyeceksiniz. Ne aldıysanız onu ödeyeceksiniz.

* * * Ve daha birçok diğer pofesyonel özellik.

Şimdi sıkı durun! Eğer WordPress limitsiz paketini yıllık olarak satın alırsanız 2 ayı bedavaya gelecek ve istediğiniz domain bir yıl boyunca ücretsiz şekilde sizin olacak. Üstelik WordPress Limitsiz paketinin fiyatı yıllık sadece 80 TL. Mesela .com uzantılı bir domain aldığınızı farz edersek; WordPress limitsiz paketinin aylık fiyatı 7,99 olmasına rağmen yıllık aldığınızda 79,99 TL ödeyeceksiniz yani 2 aylık kullanımınız bedavaya gelecek. Ayrıca 32 TL olan domain 1 yıl boyunca ücretsiz sizin olacak böylece toplamda tam 48 TLlik bir kar elde etmiş olacaksınız. Ki aldığınız WordPress paketi de oldukça iyi bir paket olarak işinizi görecek.

Size mümkün olan en faydalı bilgileri ve paketleri sunmaya gayret ediyorum. Blog yaşamınızın minimum masraf ve maksimum kalite ile başlamasını istiyorum çünkü bu işin teknik kısımlarını hemen geçip eğlenceli ve zevkli kısımlarını yani yazı yazmayı, içerik üretmeyi, insanlarla tanışmayı hemen görelim istiyorum.

Eğer hazırsanız gelin şimdi hemen hosting ve alan adımızı satın alalım.

Blog Nasıl Açılır: Domain & Hosting Satın Alma

1.Adım Domain sorgulama. Öncelikle hemen aşağıda yer alan ve sadece Blog Kurdu okuyucularına, blog nasıl açılır yazısı için bizzat tarafımca tasarlanmış domain sorgulama aracını kullanarak Blog Yayını İçin Alan Adı Seçimi başlığındaki kurallar çerçevesinde aklınızda belirlediğiniz alan adının satın almaya müsait olup olmadığını sorgulayalım.

ARADIĞINIZ DOMAINİ HEMEN SORGULAYIN

Blog açmanın ilk adımı bir alan adına sahip olmaktır. Şimdi sizin için özel olarak hazırladığım aşağıdaki hızlı domain sorgulama aracı ile hemen aklınızdaki domainin müsait olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Lütfen sorgulamak için bir domain girin. Domain uzantısını seçmeyi unutmayın.
Bu araç, blogkurdu.net tarafından tasarlanmıştır. Sorgulamalar üçüncü taraflarla kesinlikle paylaşılmaz.

2. Adım Veridyen‘e gidiyoruz. Yukarıdaki adımda aklımızda belirlediğimiz domainin başka birisi tarafından kullanılmadığını ve satın almak için müsait olduğunu görmüşsek artık her şeyimizle hazırız demektir. Bu noktada yapmamız gereken ilk şey buraya tıklayarak Veridyen’in sitesine gitmek. Bu işlemin ardından aşağıdaki adıma geçiyoruz.

3. Adım WordPress hosting sayfasına gidiyoruz. Şimdi artık tüm teknik ihtiyaçlarımızı giderme zamanı. Yukarıdaki adımda yer alan linke tıklayarak Veridyen‘in sitesine ulaştık. Siteyi açtığımızda aşağıda gösterdiğim gibi üst menüde yer alan “Hosting” sekmesinin üzerine geliyoruz ve açılan geniş seçeneklerden “WordPress Hosting” sayfasına tıklıyoruz.

Blog nasıl açılır? WordPress hosting paketleri sayfası
Blog nasıl açılır? WordPress hosting paketleri sayfası

4. Adım WordPress hosting paketini seçiyoruz. WordPress hosting paketlerinin listelendiği ve detaylı açıklamaların yer aldığı sayfamız açıldığında en üstte 4 adet paket bulunduğunu göreceksiniz. Bu paketlerin adı sırayla: Başlangıç, Tek Limitsiz, Limitsiz ve Limitsiz +. Her paketin aylık fiyatını, dosya depolama alanını (disk alanı), aylık trafik limitini, kaç tane eposta hesabı açabileceğinizi (örneğin: [email protected] şeklinde), kaç veritabanı ekleyebileceğinizi, kaç adet dosya barındırabileceğinizi ve diğer bütün teknik detayları tek tek görebilirsiniz.

Listede yer alan 4 paketten sizin için en mantıklısı ve en uygunu “Limitsiz” adındaki paket olacaktır. Çünkü yukarıda da dediğim gibi bu paketi alırsanız hem 2 aylık ücretini ödememiş olacaksınız hem de domain için ek masraf yapmayacaksınız. Ben şimdilik en ucuzunu (Başlangıç paketi) alayım derseniz hem yıllık 40 TL hosting ücreti hem de 32 TL domain ücreti vereceksiniz. Yani daha az özelliğe sahip bir paketi daha fazla özelliğe sahip Limitsiz paketiyle neredeyse aynı fiyata alacaksınız. Bu nedenle karlı bir alışveriş yapmak için mutlaka Limitsiz ya da Limitsiz+ paketini almalısınız! Ben bu yazıda Limitsiz paketi üzerinden gideceğim.

Blog nasıl açılır? Hosting paketi seçimi
Blog nasıl açılır? Hosting paketi seçimi

Paket bilgilerinin altındaki satın al butonuna tıklıyoruz. Karşımıza 5 farklı ödeme seçeneği çıkıyor. Burada dikkat etmemiz gereken önemli nokta eğer paketi 2 aylık bedava kullanmak ve domain hediyesini almak istiyorsak mutlaka yıllık ya da 2 yıllık almamız gerektiğidir. Yani karşımıza gelen 5 ödeme seçeneğinden ya 12 aylık olanını ya da 24 aylık olanını seçiyoruz ve “Sonraki Adım” butonuna tıklıyoruz.

Blog nasıl açılır? Hosting paketi seçimi
Blog nasıl açılır? Hosting paketi seçimi

5. Adım Paketimize ücretsiz domain ekliyoruz. 12 ay ya da 24 ay seçeneğini seçtikten sonra karşımıza hosting paketimiz için bir alan adı eklememizi istiyor. Bu adımda “Alan adım yok. Yeni alan adı kaydetmek istiyorum.” seçeneğini işaretliyoruz ve alttaki arama kutusuna yukarıdaki adımlarda belirlediğimiz ve satın almak için müsait olduğunu öğrendiğimiz alan adını yazıyoruz. Ardından arama butonuna tıklıyoruz. Ben bu yazı anlatımı için “kolayblogacma.com” adındaki domaini satın alacağım. Örneklerimi de bu domain üzerinden göstereceğim.

Blog nasıl açılır? Domain ekleme
Blog nasıl açılır? Domain ekleme

Domainimizi yazıp uzantımızı seçtikten sonra arama butonuna basınca sayfa yenilenecek ve sorguladığımız domainin satın almaya uygun olduğu sonucunu gösterecek. Bu sonuçta domainimizin fiyatını da görebileceksiniz ancak sepete eklediğimizde domain otomatik olarak ücretsiz hale gelecek. Sorgulama sonucu pozitif ve domain satın alınabilir durumda ise hem “Devam et” butonuna tıklıyoruz.

Blog nasıl açılır? Domain sorgulama
Blog nasıl açılır? Domain sorgulama

Eğer sorguladığımız domain daha önce başkası tarafından alınmışsa domainin müsait olmadığını gösterecektir ve bu domaini satın alamayacaksınız. Aşağıda blogkurdu.net domaini ile deneme yaptığımızda karşımıza gelecek sonucu görebilirsiniz.

Blog nasıl açılır? Domain sorgulama
Blog nasıl açılır? Domain sorgulama

6. Adım Hosting ek seçenekleri belirliyoruz. Devam et butonuna bastıktan sonra karşımıza çıkan ekranda seçtiğimiz WordPress Limitsiz hosting paketine ek seçenekler eklemek isteyip istemediğimizi belirleyeceğiz. Henüz bu ek seçeneklerin hiçbirisine ihtiyacımız yok. Paketimiz şu anki haliyle bile bize uzun süre yetecek özelliklere sahip. O yüzden buradaki seçenekleri şu şekilde yapıyoruz:

 • Özel IP: İsteniyorum
 • Ek CPU Limiti: Standart
 • Saatlik Eposta Transferi: Standart

Ayrıca en üstte yer alan ödeme döngüsünü de “yıllık” ya da “2 yıllık” seçtiğimizden emin oluyoruz. Tüm seçenekleri doğru şekilde seçtiysek alttaki devam et butonuna tıklıyoruz.

Blog nasıl açılır? Hosting ek seçenekleri
Blog nasıl açılır? Hosting ek seçenekleri

7. Adım Domain ek seçenekleri belirliyoruz. Hosting paketimize ait ek seçenekleri de anlattığım şekilde yaptıysak şimdi yeni sayfada alan adımız için var olan ek seçenekleri belirleyeceğiz. Bu sayfada yer alan bir adet ek seçenek mevcut o da “Whois gizleme” seçeneği. Bu özellik alan adını alırken vermiş olduğunuz bilgilerin herkese açık olarak tutulmasını engellemek içindir.

Bunu şu şekilde açıklayabilirim: Siz bir domain alırken herhangi bir siber suç işleme gibi ihtimallere karşı kim olduğunuzu bilmek için sizden telefon eposta adresi gibi kişisel bilgiler istenir. Bu bilgiler whois sorgulama siteleri üzerinden alan adınız sorgulandığında herkese açık bir şekilde görünür. Bu bilgileri herkese açık değil de sadece yetkililerin görmesini isterseniz gizleme seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu çok masraflı bir seçenek olmadığı için ve güvenlik açısından seçmenizi tavsiye ederim. Ben örnek olduğu için seçmeyeceğim. Seçimi yaptıktan sonra devam et butonuna tıklıyoruz.

Blog nasıl açılır? Domain seçenekleri
Blog nasıl açılır? Domain seçenekleri

8. Adım Sepet. Bu adımda artık hem hosting paketimizi hem domainimizi belirlemiş şekilde sepete gidiyoruz. Sepete gittiğimizde hosting pkaetimizin 79,99 TL olduğunu yani 2 ay bedavaya geldiğini görüyoruz. Buna ek olarak bir de seçtiğimiz alan adının tamamen bedavaya geldiğini görebiliyoruz. Örnekte yok ama eğer whois gizleme özelliğini de eklemişseniz toplam ödememiz gereken tutar sadece 83,99 TL oluyor. Hemen sağ alt köşede yer alan “Ödemeyi gerçekleştir” butonuna tıklıyoruz ve son adımımıza gidiyoruz.

 Blog nasıl açılır? Sepeti gözden geçirme
Blog nasıl açılır? Sepeti gözden geçirme

9. Adım Müşteri profili oluşturma ve ödeme. Bu adımda hem fatura kesilebilmesi hem bize bir müşteri hesabı açılabilmesi hem de alan adımızın bize ait olduğunu tüm dünyaya duyurmak için kişisel bilgilerimizi giriyoruz. Bu bilgilerin doğru olması çok önemlidir. Lütfen tekrar tekrar kontrol ediniz.

Yine aynı sayfada yer alan iki farklı ödeme seçeneğinden size uygun olanı ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapmanız hosting ve domaininizin hemen aktif hale gelmesi için öneriyorum. Havale yöntemini seçerseniz işlem tabiki biraz uzayacaktır.

Blog nasıl açılır? Hesap oluşturma ve ödeme
Blog nasıl açılır? Hesap oluşturma ve ödeme

Kredi kartı ile ödeme seçeneğini seçtikten sonra siparişi tamamlama butonuna tıklıyoruz ve bekliyoruz. Yepyeni bir sayfa açılıyor. Bu sayfa bizim için oluşturulan müşteri panelimiz. Tüm ürünlerimiz ve tüm bilgilerimizi bu panel aracılığı ile yöneteceğiz. Ancak tüm bunları yapabilmek için öncelikle satın aldığımız hosting ve domainin ödemesini tamamlamamız gerekiyor. Bu sırada bilgilerinizi doldururken verdiğiniz eposta hesanızı kontrol ettiğinizde size birçok mailin geldiğini göreceksiniz. Bu maillerde alan adını ve hosting paketinizin başarıyla sipariş edildiğini, oluşturduğunuz hesabın bilgilerini ve benzeri birçok detayı bulacaksınız.

Blog nasıl açılır? Ödeme sayfası
Blog nasıl açılır? Ödeme sayfası

10. Adım Alan adını doğrulama. Yukarıdaki adımlarla kredi kartı ödememizi yaptık ve artık hosting ile alan adımızı nihayet satın aldık. Hayırlı uğurlu olsun, mutlu mutlu bloglamanızı umuyorum 🙂 Daha bitmedi! Şimdi hemen eposta adresimizi kontrol ediyoruz. Verdiyen‘den bize birçok mail geleceğini söylemiştim. Bu maillerde hem hesap bilgilerimizi hem de hosting bilgilerimizi bulabiliriz. Ancak bundan daha önemli bir mail var orada. “Please confirm your contact details for” başlıklı epostayı açıyoruz ve alan adımızı satın alırken kullandığımız bilgilerin doğru olduğunu onaylamak için epostanın içinde yer alan onaylama linkine tıklıyoruz. Aşağıda kolayblogacma.com için gelen maili be hangi linke tıklanması gerektiğini görebilirsiniz:

Domain doğrulama
Domain doğrulama

Yukarıdaki şekilde bilgilerinizi kontrol edip resimde gösterdiğim linke tıkladığınızda yeni bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Bu sayfada da son olarak birkaç işlem yapacağız ve alan adımızı tamamen sahiplenmiş olacağız. İşte son adımda yapacağımız işlemler (Yapmanız gereken işaretlemeleri kırmızı ile belirttim. En son submit butonuna basınız.):

Domain doğrulama
Domain doğrulama

İşte bu kadar! Artık 1 yıl boyunca kullanabileceğimiz kaliteli bir hosting paketimiz ve alan adımız var. Bir yıl sonraya kadar hiçbir ücret ödemeyeceğiz. Yıl sonunda alan adı ve domainimizi yenileceğiz. Artık nasıl wordpress kurup ilk yazımızı nasıl yayınlayacağımıza geçebiliriz. Çok heyecanlı! 🙂

WordPress Kurulumu

Buraya kadar 4200 kelimeden fazla okuduk ve blog açmak, blogculuk, blog yazarlığı gibi aklımızda türlü türlü yer eden terimlere, bu işin neden yapılması gerektiğine, yaparken nelere dikkat edeceğimize, teknik işlemleri nasıl kolaylıkla halledeceğimize detaylıca değindik.

Artık finale ulaşma vaktimiz geliyor. Blog hayatımızda ilk yayınımızı yapmak için tek bir engelimiz kaldı: WordPress kurulumu. Şimdi Veridyen üzerinden satın aldığımız hosting paketimizi ve alan adımızı kullanarak bir WordPress kurulumu gerçekleştireceğiz ardından ilk yazımızı tüm dünya ile paylaşacağız! Hazırsanız işin artık en güzel kısmına geçelim.

1. Adım Müşteri panelimize gidiyoruz. Veridyen‘den yukarıda adım adım anlattığım şekilde bir hosting ve domain satın alıp ödemesini yaptıysak artık müşteri panelimizin açılış ekranına gidebiliriz. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Müşteri panelinizin giriş ekranı tıpkı aşağıdaki gibi görünecektir.

Blog nasıl açılır? Müşteri paneli görünümü
Blog nasıl açılır? Müşteri paneli görünümü

2. Adım Hosting paketlerine gidiyoruz. “Toplam 1 hosting” yazan alana tıklıyoruz ve az önce satın aldığımız hosting paketimize ulaşıyoruz. Ya da sol tarafta yer alan menüden Hizmet yönetimi > Hosting hizmetleri > Detayları görüntüle seçenlerine tıklayarak da paketimize ulaşabiliriz.

Hosting paketimizin detaylarını görüntülediğimizde karşımıza birçok seçeneğin olduğu hosting yönetimi sayfası açılıyor. Bu sayfa aşağıdaki resimde gördüğünü gibidir.

Blog nasıl açılır? Hosting yönetimi sayfası
Blog nasıl açılır? Hosting yönetimi sayfası

Açılan bu sayfada yer alan bilgilerin çoğu hostingi satın aldığımızda eposta adresimize gelen maillerde de yer alıyor.

3. Adım cPanel’e gidiyoruz. Hosting yönetimi sayfasında turuncu ve oldukça belirgin bir “CPanel’e Giriş” butonu göreceksiniz. Bu butona tıklıyoruz ve ardından hostingimiz üzerinde teknik olarak birçok işlemi yapabileceğimiz kontrol paneline gidiyoruz. Bu panelin bir görüntüsünü aşağıda bulabilirsiniz.

Blog nasıl açılı? Cpanel görünümü
Blog nasıl açılı? Cpanel görünümü

cPanel’e girdiğimiz zaman birçok farklı sekmede birçok farklı işlem için butonların var olduğunu görüyoruz. Ayrıca sağ tarafta hosting paketimizin kullanım istatistiklerini görebiliyoruz. cPanel’de hiçbir şey yapmadan direkt olarak en aşağıya iniyoruz ve “Tek tıkla script kurulum” sekmesinde yer alan “WordPress” logosuna tıklıyoruz.

4. Adım WordPress kurulumu. Son adımdayız. cPanel’de yer alan WordPress logosuna tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Bu ekrandaki mavi “Instal now” butonuna tıklıyoruz.

Blog nasıl açılır? WordPress kurulumu
Blog nasıl açılır? WordPress kurulumu

Install now butonuna tıkladığımızda bizden WordPress yazılımını kurarken yönetici bilgileri oluşturma, özelleştirme gibi ayarları yapmamızı istediği bir sayfaya geçiyoruz. Bu sayfada hangi ayarı nasıl yapacağınızı aşağıdaki resmin üzerinde yaptığım numaralandırmalara göre resmin altında yer alan açıklamaları okuyarak görebilirsiniz.

Blog nasıl açılır? WordPress kurulumu
Blog nasıl açılır? WordPress kurulumu

1- Protokol seçiniz: Bu bölümde sitemizin hangi protokolle açılacağını seçiyoruz. http:// ve https:// arasındaki fark https:// olan protokolün SSL yani güvenlik sertifikası ile açılıyor olması içindir. Bu başlangıç aşamasındaki bir blog için olmazsa olmaz bir gereklilik değildir ve boşuna ek masraf oluşturur. Blogunuza daha sonra da SSL sertifikası alıp kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ancak bu aşamada biz http:// olanı seçeceğiz. Diğer bir durum da sitemize www. ile yada www. olmadan girilmesini belirlemektir. Bu tamamen tercih meselesi olan bir durum ancak bana sorarsanız sitenizin alan adının adres çubuğunda olabildiğince kısa görünmesi önemlidir o yüzden burada www. olmayan seçeneği seçmenizi tavsiye ederim (http://siteniz.com şeklinde olacak).

2- Domain seçiniz: Şuan bu hosting paketimize tanımladığımız zaten bir tane domain olduğu için burada kendi domainimizi seçiyoruz.

3- Yükleme dizini: Bu alana eğer bir şeyler yazarsanız WordPress yazdığınız dizine kurulur. Örnek vermek gerekirse bu alana “selam” yazdığınızı düşünelim. Birisi sizin blogunuza erişmek ve yazılarınızı okumak istediğinde siteniz.com yazarak ulaşamaz. Çünkü siz WordPress’i aslında siteniz.com/selam dizinine kurdunuz. Yani bu alanı WordPress’i ana dizine kurmak için mutlaka boş bırakıp geçiyoruz.

4- Site name: Bu alana sitemizin tarayıcı çubuğunda ve Google sonuçlarında sitemizin başlığının nasıl görünmesini istersek öyle yazıyoruz. Dilediğiniz şeyi yazabilirsiniz.

5- Site description: Yine bu alana sitemize ait bir slogan giriyoruz. Dilediğiniz şekilde doldurabilirsiniz ancak uzun olmamasına dikkat edin.

6- Enable multisite (WPMU): Bu alandaki tiki işaretlemeden geçiyoruz.

7- Admin usarname: Buraya sitemize yönetici girişi yaparken kullanacağımız kullanıcı adını giriyoruz. Burada kesinlikle admin, yonetici, root gibi isimler kullanmayın. Bu ismi sadece siz bileceğiniz için olabildiğince güvenli ve zor bir isim olmasına özen gösterin. Ayrıca Türkçe karakter ve boşluk kullanmayın.

8- Admin password: Yönetici girişi yaparken kullanacağınız şifreyi belirleyin. Yine mutlaka zor bir şifre belirlemeye özen gösterin. 123456 gibi saniyede çözülebilecek şifreler kullanmayın. Zaten şifre alanının hemen altında şifrenin zorluğu ile ilgili bir alan göreceksiniz. O alanı 100/100 olacak şekilde şifrenizi zorlaştırın.

9- Admin email: Buraya sık kullandığınız ve sürekli kontrol ettiğiniz eposta adresinizi girin. Sitenizle ilgili bildirimler bu eposta adresine gelecek.

10- Select language: Bu alandan sitenizin hangi dilde olmasını istediğiniz seçiyorsunuz. Turkish seçeneğini seçerseniz sitenizin yönetici paneli Türkçe olacak ve rahatlıkla kullanabileceksiniz.

11- Limit login attemps: Bu alan otomatik seçili gelecektir.

12- Veritabanı adı: Bu alana 7 karaktere kadar yazabilirsiniz. Bu sitenizin bilgilerinin saklanacağı veritabanı adı olacaktır. Sizin bu isimle kolay kolay hiçbir işiniz olmayacak ancak çok çok güvenli ve zor olması gerekmektedir. benim yukarıdaki resimde gösterdiğim gibi saçma sapan şekilde doldurunuz. Örnek resimdeki ile aynı olmamasına özen gösterin!

13- Table prefix: Bu alana yine 4-5 karakterlik bir şeyler yazın ve sonuna _ işaretini koyun.

14- Auto upgrade: Bu tiki işaretlemeden geçin.

15- Auto upgrade WordPress plugins: Bu tiki işaretlemeden geçin.

16- Auto upgrade WordPress themes: Bu tiki işaretlemeden geçin.

17- Select theme: Bu bölümde sitemiz için bir tema seçebiliriz ancak buna şu aşamada gerek yok zaten WordPress varsayılan olarak 3 farklı temayı otomatik olarak kuracaktır. Yönetici panelinizden dilediğiniz zaman tema ekleyebilirsiniz.

18- Yükle: Yukarıdaki adımları tekrar kontrol ettikten ve anlattığım şekilde yaptığınızdan emin olduktan sonra en son adımda “Yükle” butonuna tıklıyoruz. Bu aşamadan sonra bir süre bekliyoruz ekranda yükleniyor ifadesi belirecek ve kısa sürede yükleme tamamlanacaktır.

Yükleme tamamlandıktan sonra aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi yükleme tamamlandı uyarısı ekranda belirecektir.

Blog nasıl açılır? WordPress kurulumu tamamlandı
Blog nasıl açılır? WordPress kurulumu tamamlandı

WordPress kurulumumuz başarıyla tamamlandı! Şimdi hemen sitemizi ziyaret edelim ve blogumuza kavuşalım! Blogumuzu ziyaret ettiğimizde aşağıya doğru indiğimiz zaman “Hello world!” yada “Merhaba dünya!” şeklinde bir tane örnek yazı yayınlandığını göreceksiniz. Hemen şimdi siz de bir yazı yayınlamak için siteniz.com/wp-admin adresine gidin. Yukarıdaki adımlarda belirlediğiniz yönetici kullanıcı adı ve şifresi ile sitenize giriş yapın 🙂 İşte artık bir blogunuz var.

Blog nasıl açılır? Merhaba dünya yazısı
Blog nasıl açılır? Merhaba dünya yazısı

İlk yazıyı yayınlama

Hadi gelin son olarak nasıl bir yazı yayınlayacağımıza göz atalım ve blog nasıl açılır başlıklı bu dev rehberi sonlandıralım. İlk olarak yukarıda da dediğim gibi alanadiniz.com/wp-admin adresine gidin. Ben kolayblogacma.com alan adı ile anlatım yapıyorum o halde kolayblogacma.com/wp-admin adresine gitmem gerekiyor. Bu adrese gittiğimde kullanıcı adı ve şifre istiyor. Buradaki bilgileri doldurup giriş butonuna basıyorum.

Wordpress giriş ekranı
WordPress giriş ekranı

Giriş butonuna tıkladıktan sonra karşımda artık görmeye alışacağımız klasik WordPress yönetim paneli geliyor. Bu panel ile blogumuzu bambaşka boyutlara taşıyacağız. Ona bir selam verin 😉

Wordpress yönetici paneli
WordPress yönetici paneli

Yönetici panelimize girdik. Sırada ilk yazımızı yayınlamak var! Bunun için sabırsızlandığınızı biliyorum. Hem sol taraftaki menüde yer alan “Yazılar”ın üstüne gelin. Bir menü daha açılacak. Bu menüden “yeni ekle” seçeneğine tıklayın. Huzurlarınızda yeni yazı ekleme ekranı! Bu ekranın bir örneğini aşağıdaki resimde göreceksiniz. Resmin hemen altında 1, 2 ve 3 numaralı işlemlerin açıklamasını yaptım.

Wordpress yeni yazı ekleme
WordPress yeni yazı ekleme

1-Başlık girin Bu alana eklediğimiz yazı için bir başlık giriyoruz. Yazınız neyle alakalı ise onu anımsatacak şeyler yazmanız önemlidir. Olabildiğince kısa ve öz bir başlık seçiniz.

2-İçerik girin Tıpkı bir Microsoft Word dosyasında olduğu gibi yazılarınızı bu boşluğa yazacaksınız. Hemen üst kısımda yer alan “Ortam ekle” butonu ile yazınıza bilgisayarınızdan bir resim ekleyeip istediğiniz tarafa hizalayabileceğiniz gibi yine menüdeki kalınlaştırma, altı çizik yazı, renkli yazı, hizalama gibi diğer butonlar aracılığı ile yazınızı kolayca şekillendirebilirsiniz.

3-Yayınlayın 3. adımımız ise hazır durumdaki yazımızı tüm insanlıkla buluşturma aşaması. Sağ taraftaki bu buton bizim ürettiğimiz, kendi kalemimizden çıkan, emeklerimizin ürününü insanlarla buluşturmamıza yarayan o önemli butondur. Hemen şimdi bu butona tıklıyoruz ve “yazı yayımlandı!” uyarısından sonra sitemizin anasayfasına gidip sayfayı yeniliyoruz. Ve işte ilk blog yazımız yayında! Vuhuuuuuuuuuuuuu!

Wordpress ilk yazım!
WordPress ilk yazım!

Siz artık bir blogcusunuz! Aramıza hoş geldiniz. Vallahi ben bile mutlu oldum şuan sizi düşünemiyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Bundan sonrası emin olun emeklerinizle hızla gelişecektir. Ben Blog Kurdu ile birlikte daima yanınızda olacağım 🙂 Aklınıza takılan soruları yazının hemen altındaki yorum bölümü aracılığı ile iletebilirsiniz.

Videolu Anlatım

İşte karşınızda videolu Blog Nasıl Açılır anlatımı! Sizler için özel olarak hazırladığım detaylı video anlatımını da yazıya ekliyorum. Uygulamalı olarak nasıl blog açılacağını görmek isteyenler için şahane bir kaynak!

Tam 5500 kelimelik bu dev rehberi okuyarak blog hayatınıza katkıda bulunabildiysem ne mutlu bana! Eğer küçük bir teşekkür etmek isterseniz bu yazıyı Facebook’ta, Google+’ta ve Twitter’da paylaşabilirsiniz 🙂 Ayrıca aşağıdaki abone ol butonuna tıklayarak Blog Kurdu’na ücretsiz abone olabilir ve blogculukla ilgili şahane bilgileri sürekli takip edebilirsiniz. Şimdiden hepinize teşekkürler.

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.


Mutlu bloglamalar!

 1. resim: Copyright Andrew Neel
 2. resim: Copyright Ilya Pavlov/a>Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.Fikir Banka #
- 21:28

İnanır mısınız sayenizde bir çok şey öğreniyoruz ve tecrübelerimize tecrübe katıyoruz. Bence bu rehber, blog nasıl açılır sorusunun en net cevabı olmuş. Blog açma rehberi konusunda bulduğum en sağlam kılavuz bu diyebilirim. Çok teşekkürler.

  Ömer Faruk #
  - 21:33

  Yine sizden harika bir yorum 🙂 Teşekkür ediyorum. Blog açma konusunda merak edenler için olabildiğince kapsamlı ve anlaşılır bir yazı olsun istedim. Size faydalı olması benim için en büyük motivasyon kaynağı! Takipte kalın ve yeni içerikleri kaçırmayın.

Oğuzhan #
- 12:41

Hayatım boyunca az rastladığım yazılardan birisine denk geldim. Blog açmak isteyenlere, blog açtıktan sonra neler yapılması gerektiklerine ve nasıl ileri seviyelere getirebileceğimizi anlatan bir yazı olmuş emeğinize sağlık

  Ömer Faruk #
  - 12:46

  Yorumunuz için teşekkür ederim 🙂 Umarım blog açmak isteyen herkese faydalı olur!

Gökhan #
- 11:36

Blog açmak hakkındaki okuduğum en güzel makaleler arasında yer arıyor kafamı karıştıran tüm soruları buldum özellikle wordprees mi yoksa blogspot mu diye düşünürken hepsini çözüm buldum buradan hocamıza çok teşekkür ederim iyi çalışmalar 🙂

  Ömer Faruk #
  - 11:43

  Yazıdan faydalanmış olmanıza sevindim 🙂 Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Blog nasıl açılır sorusunda karşınıza çıkan tüm detayları bu yazıda bulabiliyorsunuz. Umarım herkes sizin gibi faydalanabilir. Mutlu bloglamalar!

Nazlı #
- 11:17

Merhaba, hazır bir template’de contact 7 form’u nasıl kullanabilirim? Yani, wordpress kuruluyken sayfaya shortcode ekleyince veya form kodunu ekleyince çalışıyor template’ye ekleyince hata veriyor. Doğru yerden mi soruyorum bilmiyorum ama benim için önemli bir soru. Bu konuda kaynak bulamadım veya doğru arayamadım. Teşekkürler.

  Ömer Faruk #
  - 11:24

  Merhaba Nazlı hanım, PHP dosyalarının içinde kısa kod kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey kısa kodu su şekilde doğru yere eklemektir: < ?php echo do_shortcode('[contactform7]'); ? > burada verdiğim [contactform7] bölümüne kendi kısa kodunuzu eklemeyi unutmayın.

Nazlı #
- 12:07

Cevabınız için teşekkürler. : Uncaught Error: Call to undefined function do_shortcode() in şu şekilde hata veriyor. Contact 7 formunu göremiyor sanırım, sadece tek bir sayfa template bu.

  Ömer Faruk #
  - 12:12

  Nazlı hanım bu kısa kodu kullanmak istediğiniz dosya WordPress temanıza mı ait yoksa özel bir dosya mı? Yani /wp-content/themes/ bölümünde yer alan bir temaya mı eklemeye çalışıyorsunuz yoksa bu klasör dışındaki farklı bir dosya mı?

Nazlı #
- 12:14

Temaya ait değil, özel bir dosya. Ana dizinde bulunan bir klasörün içinde diyelim.

  Ömer Faruk #
  - 12:24

  Aslında WordPress fonksiyonlarını WordPress dosyaları dışında kullanmak biraz karmaşık ve sıkıntılıdır. Ancak şu şekilde deneyebilirsiniz. Öncelikle eklemek istediğiniz dosyanın en başına şunu ekleyin:


  < ?php require( './wp-load.php' ); ? >

  Ardından önceki mesajımda verdiğim shortcode ekleme yöntemiyle istediğiniz yere ekleyiniz.

Nazlı #
- 12:43

Tamam oldu. Süpersiniz…

  Ömer Faruk #
  - 12:48

  Rica ederim 🙂 Sorununuzun hallolmasına sevindim.

Doruk #
- 17:53

Blog için hosting seçimi konusunda fikir sahibi oldum. Dolayısıyla domain ve hosting arayışım da sona erdi sayenizde.

  Ömer Faruk #
  - 19:43

  Yorumunuz için teşekkür ederim Doruk Bey. İşinize yaramış olmasına sevindim 🙂

Polat Şaşkın #
- 16:04

Blog açmak için birçok kaynağa başvurdum. Çoğu detaya girmeden anlaşılır olmayan bir dille yazılmış. Bazıları da aşırı detaya girip kafa karıştırmış. Sizin anlattıklarınızla adım adım giderek blog açtım. Blog nasıl açılır videosu da yazıdan öğrendiklerimi sağlamlaştırdı. Çok teşekkür ederim.

  Ömer Faruk #
  - 16:17

  Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim Polat 🙂 Blog açmak için blog nasıl açılır yazısından ve videosundan faydalanmış olmana çok sevindim. Umarım dilediğin noktalara gelirsin. Mutlu bloglamalar!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*
*