Domain ve Hosting Nedir Nasıl Satın Alınır

Facebook'ta Paylaş Google'da +1 le Tweetle Stumbleupon'a gönder Whatsapp ile gönder

BlogKurdu'nda Yerini Al [yazı-ilk]

Blog Kurdu'nda tüm içeriklerin ilk paragrafında yerini al. Detaylar

İnternet dünyasına adım atmanın ilk şartı bir domain ve bir de hostinginizin olmasıdır. Domain ve hosting nedir, ne işe yarar, nasıl satın alınır gibi konularda bu yazım sayesinde aklınızda herhangi bir soru kalmayacak. Sorunuz olsa bile yazının en altındaki yorum yap bölümünü kullanarak anında aklınıza takılanları bana sorabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan hemen başlayalım!

Domain ve Hosting Nedir?

Domain Nedir:

ofyalcin-domainDomain kelime anlamı olarak İngilizce’de alan, ilgi alanı, mülk gibi anlamlara gelmektedir (bkz.: domain). Türkçe’de kullanım şekli ise ‘alan adı’dır. Domain yani alan adı, bir web sitesinin sadece kendisine özel belirlenmiş adıdır. Her web sitesi benzersiz bir IP adresine sahiptir. Mesela Blog Kurdu’nun IP adresi 185.106.211.117 ‘dir. Alan adı da bir sitenin IP adresinin akılda kalıcı olması zor olduğu için geliştirilmiş bir isim verme yöntemidir. Yani blogkurdu.net aslında 185.106.211.117 ‘nin daha akılda kalıcı bir halidir.

Eğer alan adı diye bir şey olmasaydı Blog Kurdu sitesini görebilmeniz için yukarıda verdiğim adresi ezberlemek zorunda kalacaktınız. Her gün girdiğimiz Google’ı ziyaret edebilmek için  208.187.128.26 ‘yı Facebook’a girebilmek içinse  69.171.230.68 ‘i sırasıyla ve bir tane rakam bile eksik olmadan ezbere bilmeniz gerekecekti. Alan adı, nasıl ki size sizi tanıyabilmemiz için bir isim verilmişse IP adreslerini tanıyıp bir web sitesine rahatlıkla ulaşabilmemiz için üretilmiş bir kolaylıktır. Eğer denemek isterseniz verdiğim bu IP adreslerini tarayıcınızın adres çubuğuna yazıp ziyaret edebilirsiniz!

Alan adları herkese açık bir şekilde satılmaktadır. Aslında tam manası ile satılmak da diyemeyiz. Şöyle ki dünya üzerindeki tüm alan adları ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers – İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) adı verilen bir kurum tarafından atanır. Her alan adı bu kurumca bir IP adresine yönlendirilir. ICANN, alan adını son kullanıcılara yani bizlere ulaştırmak için bazı şirketlere sertifika verir. Bu sertifikaya sahip şirketler (Domain şirketleri) bizlere alan adını en az 1, en fazla 10 yıllık olmak üzere kiralarlar. Siz bir alan adı satın aldığınızda aslında o tamamen sizin olmaz. Kiraladığınız süre boyunca size aittir. Alan adınızı süresi dolduğunda yenilemezseniz kayıt sizin üstünüzden silinir ve o alan adını başka birisinin alabilmesi mümkün olur.

DigitalOcean VPS

Domain satışı ICANN tarafından yetkilendirilmiş yüzlerce firma tarafından yapılmaktadır. Ben de şuan kendi domain satış sistemimi kullanmaktayım. Profesyonel iş ağımı sunduğum web sitem ofyalcin.com üzerinden güvenle ve oldukça uygun fiyatlara domain satın almak için lütfen tıklayın: hosting.ofyalcin.com

Özet:
  • Domain (alan adı) bir web sitesinin ismidir.
  • Domain en fazla on yıl en az bir yıl süre ile satın alınabilir (kiralanabilir).
  • Domain olmadan web sitesi yayını yapmak teorik olarak mümkündür ancak siteye ulaşabilmek için IP adresini ezberlemek gerekir.

Hosting Nedir?:

domain ve hostingHosting, İngilizce kelime manası olarak konuk etmek, ağırlamak ve misafir anlamlarına gelmektedir (bkz.: hosting). Türkçe’de internet sitesi barındırma hizmeti olarak geçer. Bir web sitesinin sayfalarının, resimlerinin, müziklerinin ve buna benzer tüm depolanabilir verilerinin özel donanımlara sahip bilgisayarlar (sunucular) üzerinde barındırılması (saklanması, depolanması) gerekir. Bu verilerin kullanıcılara ulaştırılması ve saklanması işine de web hosting adı verilir. Her web hosting bir domain ile beraber çalışır.

Yine Blog Kurdu üzerinden örnek verelim. Şuan bu yazıları okuyabilmenizi sağlayan şey web hosting’dir. Blog Kurdu’ndaki her metin, her resim, her sayfa kısacası her öge bir sunucu üzerinde depolanmaktadır. Depolanan bu veriler web hosting aracılığıyla da bizlere gönderilmektedir. Domain ve hosting ‘i de birbiri ile eşleştirerek bu verilere ulaşılabilmektedir. Web Hosting, tıpkı bir hard disk gibi markasına, boyutuna, yazma okuma hızı gibi özelliklerine göre fiyatlandırılabilir bir servistir. Bir web hosting’in kalitesini ve maliyetini belirleyen faktörleri sıralayalım.

1: Sunucu İşletim Sistemi: Her sunucu aslında özel bir bilgisayardır. Her bilgisayar da bir işletim sistemi ile çalışır. Sunucuların işletim sistemleri Linux ve Windows şeklinde ikiye ayrılır. Ancak bu biz web sitemizi kullanırken fark edilebilir bir durum değildir (bulunulan internet sayfasının uzantılarından anlaşılabilir. Linux: .php Windows: .aspx). Bazı sistemsel ve yazılımsal özelliklerinden dolayı farklar oluşur. Ben şuan Blog Kurdu sitesini Linux işletim sistemli bir sunucuda barındırmaktayım. Çoğu web sitesi Linux işletim sistemli sunucularda barındırılır. Bir sunucunun işletim sistemi web hosting paketinin fiyatını çoğunlukla etkilemez.
2: Disk Alanı – Depolama Alanı (Disk Space): Web hosting paketinizin depolama alanının sınırını gösterir. Örneğin bir flash belleğin 8 GB boyutuna sahip olması onun disk alanının sınırıdır. Web hosting de aynı şekilde satın alacağınız firmanın paketlerine göre değişik depolama alanına sahip olabilir. Depolama alanı bir web hosting paketinin fiyatını belirleyen en önemli özelliklerindendir. Aşağıdaki görselde hosting.ofyalcin.com üzerinden satışta olan hosting paketlerinin özelliklerini görebilirsiniz.

3: Bant Genişliği (Bandwidth): Bir barındırma hizmetinin en önemli özelliklerinden olan bant genişliği, belirli süre içerisinde (1 ay) kullanılabilir toplam veri aktarım sınırıdır. Yani diyelim ki bant genişliği 10 GB olan bir hosting paketi satın aldınız. Bu sizin bir ay içerisinde web siteniz üzerinden tüm ziyaretçilerin kullandığı veriler de dahil olmak üzere indirebileceğiniz veri limitini ifade eder. Siz şuan bu yazıyı okurken aslında benim hosting paketimden küçük bir miktar veriyi indirmiş oluyorsunuz. Ve bu da benim aylık bant genişliği kotamdan düşüyor. Tüm ziyaretçilerin indirdiği veriler birleşiyor ve toplam bant genişliği kullanımım oluşuyor. Eğer benim bant genişliği sınırım aylık 10 GB ve ben bu sınırı aşmış isem web sitem aylık döngü tamamlanana dek kapalı kalıyor. Bu aynı sunucu üzerinde barındıran sitelerin birbiri üzerine ağırlık yapmaması için konulmuş tedbirlerdendir. Bant genişliği, bir hosting paketinin fiyatını belirleyen en önemli unsurlarındandır. Ziyaretçi sayısı çok olan bir web sitesinin bant genişliği yüksek olmaz ise 1 ay dolmadan fazla veri indirmekten dolayı site kapanacaktır. Başlangıç için ise bant genişliği çok yüksek bir paket almaya hiç gerek yoktur. Çoğu hosting şirketi istediğiniz an bant genişliğini artırma opsiyonuna sahiptir.

4: Lokasyon: Bir hosting paketinin lokasyonu o hosting paketinin depolandığı sunucuların dünya üzerinde bulunduğu yeri ifade eder. Lokasyon hem hosting paketinin fiyatına hem de kalitesine etki eden, ziyaretçileriniz için de dikkat etmeniz gereken çok önemli bir özelliktir. Diyelim ki sizin ziyaretçi kitleniz tamamen Türkiye’deki insanlar ve siz gittiniz yabancı bir ülkede bulunan sunuculardan hosting aldınız. Verilerin Türkiye’ye ulaşmasını geciktirecek bu durum web sitenizin yavaş açılmasına ve ziyaretçi kaybetmenize sebep olabilecek bir durumdur. Bu sebeptendir ki hosting paketi satın alırken mutlaka ama mutlaka lokasyon bilgisini gözden geçirin. Hedef kitlenize göre lokasyon belirleyin.

5: MySQL Veritabanı: Bir blogger olacaksanız bu terimi sık sık duymaya alışın. Çünkü çoğu tüm blog yazılımları ve çoğu web sitesi verileri (yazdığınız yazıları, kategorilerinizi, sayfa numaralarınızı vs.) kaydetmek için veritabanı kullanır. Özellikle Worpress kullanacaksanız veritabanı bilginizi biraz da olsa artırmanızı tavsiye ederim. Bir hosting paketinin MySQL Veritabanı sayısı o hosting paketinin maliyetini belirleyen özelliklerdendir.

BlogKurdu'nda Yerini Al [yazı-iç]

Blog Kurdu'nda tüm içeriklerin içerisinde yerini al. Detaylar

 

Yukarıda saydığım 5 terim bir web hosting paketinin fiyatını ve kalitesini belirleyen başlangıç terimleridir. Başlangıç terimi dememin sebebi bu konularda başlangıç seviyesinde olanlar için bu verilere dikkat etmesinin yeterli olacağından dolayıdır. İlerleyen günlerde bir hosting paketinde daha profesyonel bir web sitesi için maliyet ve kaliteyi belirleyen özellikleri derleyip yayınlayacağım.

Domain ve Hosting Nasıl Satın Alınır?

Domain ve hosting satın alırken herhangi bir üründe olduğu gibi en başta güvenilir ve isimi duyulmuş markaları tercih etmekten yana davranın. Belki birkaç lira daha fazla ödeyebilirsiniz evet ama bu daha sağlam bir iş yapmak için ilk adımdır. Bir domain ve hosting’in fiyatını belirleyen özellikleri ana hatları ile yukarıda anlatmıştım. Domain alırken sağlam bir domain kayıt firması olduğuna emin olun. Kaydınızı yaptıktan sonra domaininizin bir anda elinizden uçup gitmesini istemiyorsanız buna çok dikkat edin. Popüler uzantılar için (.com, .net, .org, .biz) ortalama fiyat genellikle 25-40 lira arasındadır.

Domain ve Hosting firma önerileri

DigitalOcean VPS

ofyalcin-hosting-domainOFYALCIN HOSTING: Kendi hosting ve domain şirketimde dünyanın en büyük hosting markalarından Reseller Club güvencesi ile .com domaini 32,99 TL, .net domaini 37,99 TL, .org domaini 20 TL (31 Mart 2015’e kadar indirimli), .biz domaini ise 20 TL (31 Ocak 2015’e kadar indirimli) den satın alabilirsiniz. Bütün satın alım işlemlerinizi bizzat ben kontrol etmekteyim ve takibinde birebir olarak iletişimde kalmaktayım. Ofyalcin Hosting üzerinde Türkiye lokasyonlu ve başlangıç için oldukça iyi özellikleri içinde barındıran paketleri bulabilirsiniz. Aylık 8 TL ile harika bir web hostinge sahip olabilirsiniz. Dilerseniz Kombo paket alarak hem alan adını hem SINIRSIZ (sınırsız disk alanı + sınırsız bant genişliği)  hostingi aylık sadece 9 TL’ye kullanmaya başlayabilirsiniz. Ofyalcin Hosting ile sizi memnun edebileceğime inanıyorum.

Güzel Hosting

GÜZEL HOSTING: Kullandığım ve ürünlerinden gayet memnun olduğum bir domain ve hosting şirketidir. Sizi memnun edecek öne çıkan domain uygun fiyatları ile, aylık ödeme kolaylığı bulunan ve yeterince uygun fiyatlara sahip hosting paketleri ile aradığınızı rahatlıkla bulacağınıza şüphem yok. Türkiye’nin en hızlı hosting şirketlerinden birisi olan Güzel Hosting‘den çok uygun fiyatlara çok güzel sonuçlar verecek ürünler satın almanız işten bile değil.

Turhost HostingTURHOST: En güvenilir ve en hızlı Türk hosting şirketlerinin başında gelen Turhost ortalama domain kaydı fiyatları ve hosting paketleri ile sizi mutlu edecektir. WordPress Hosting paketleri ile iyi bir blogger olmanız için güzel imkanlar sunan Turhost‘a rahtlıkla güvenebilir ve alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yukarıda verdiğim domain ve hosting şirketleri ilk aşamada işinizi rahatlıkla görecek bütün donanımsal özelliklere sahip ürünleri size sunacaklardır. Yeni yazılarımda daha detaylı şirket incelemeleri ürün karşılaştırmaları ve puanlamalarla daha sağlıklı seçimler yapmanıza yardımcı olacağım. Bu yazıda domain ve hosting nedir, nasıl satın alınır konusunda fikir vermeye ve tecrübelerimi sizinle paylaşmaya çalıştım. Daha kaliteli ve daha hızlı içerik üretebilmem için ücretsiz olarak e-posta abonesi olabilir içeriklere de anında herkesten önce ulaşabilirsiniz.

Yeni bir yazı da görüşmek üzere!

 

BlogKurdu'nda Yerini Al [yazı-son]

Blog Kurdu'nda tüm içeriklerin son paragrafında yerini al. Detaylar

Facebook Yorumları

Site Yorumları (4 yorum )

Bir yorum yazmaya ne dersin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir