Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır

Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır? 24

Bu içerik 26 Haziran 2017 tarihinde yayınlandı. En son 28 Eylül 2017 tarihinde güncellendi. Yoast SEO 5.5.1 sürümüne uyumlu anlatım. Video anlatım eklendi.

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.


Yoast SEO eklentisini düzgün bir şekilde yüklemek ve kurmak mı istiyorsunuz? WordPress ile inşa edilmiş web siteleri için en eksiksiz SEO çözümü olan Yoast SEO eklentisini şuan halihazırda Blog Kurdu’nda ben de kullanmaktayım ve oldukça memnunum. Bu makalede Yoast SEO’yu nasıl kuracağınızı ve kullanacağınızı anlatacağım. Yoast SEO ayarları nasıl yapılır ve Yoast ile birlikte gelen muhteşem özelliklerden nasıl yararlanılır adım adım göstereceğim. Lafı fazla uzatmadan geçelim adımlara!

Önemli bir not: Burada anlatacağım ayarlar Yoast SEO eklentisinin son sürümlerine göre sürekli güncellenmektedir. Bu yazıda bahsedilen anlatımları yaparken kullanılan WordPress sürümü: 4.7.x – 4.8.x Yoast SEO ayarları için kullanılan Yoast SEO sürümü: 5.5.1 şeklindedir Yoast’ın bu sürümü 28 Eylül tarihinde yayınlanmıştır.

 • DigitalOcean Tavsiyelerim
  Dünyanın en çok tercih edilen sunucu sağlaycılarından DigitalOcean hakkında bilmeniz gerekenler ve sürpriz hediye kuponu sizleri bekliyor!

Yoast’ın Özellikleri

Yoast SEO, WordPress için geliştirilmiş bir SEO eklentisidir. Birçok yerleşik araç ve özelliklere sahip en kapsamlı WordPress SEO eklentisidir demek belki de çok daha iyi olur. Gelin bu özelliklerden bazılarına hızlı bir göz atalım öncelikle.

 • Yazıların SEO başlığını ve meta açıklamasını yazı bazında değiştirebilme.
 • Google arama sonucu snippet önizleme yapabilme.
 • Odak anahtar kelime belirleyebilme ve canlı bir şekilde test edebilme.
 • Sayfaları, arşivleri, yazıları ve benzeri gönderi türlerini kolay bir şekilde noindex, nofollow konumuna alabilme.
 • Temanıza Schema.org uyumlu breadcrumb özelliği ekleyebilme. Yazıya özel breadcrumb başlığı atayabilme.
 • XML sitemap özelliği.
 • XML sitemap’leri kolayca konfigüre edebilme.
 • .htaccess ve robots.txt dosyalarını direkt olarak güncelleyebilme.
 • Google Web Yöneticisi Araçları, Yahoo Site Araçları ve Bing Web Yöneticisi Araçları’nı zahmetsiz bir şekilde doğrulayabilme.
 • Basit içe aktarma aracı ile All in One SEO gibi araçlardan ayarları otomatik olarak aktarabilme.
 • ve onlarca gelişmiş özellik daha!

Yoast SEO milyonlarca kullanıcısının beğenisini ve takdirini toplamış, çoğu WordPress kullanıcısı tarafından tercih edilen ücretsiz bir eklentidir. Ücretsiz olmasının yanında bir de ücretli versiyonu bulunmaktadır. Bu versiyona özgü bazı özellikleri de şu şekilde sıralayalım:

 • Link yönlendirmelerini kolayca ayarlamanıza olanak sağlayan bir yönlendirme yöneticisi.
 • Eklentinin her özelliğini tamamıyla anlamanıza ve kullanabilmenize yardımcı olacak video dersleri.
 • Yoast ekibi tarafından SEO konusunda başarılı olabilmeniz için birinci sınıf teknik destek.

Yoast SEO Nasıl Kurulur?

WordPress Yoast SEO ayarları nasıl yapılır sorusuna cevap aramaya geçmeden önce ilk yapmamız gereken şey websitemize Yoast SEO eklentisini kurmak ve onu etkinleştirmektir. Gelin eklentimizi nasıl kuracağımıza göz atalım.

İlk olarak yönetici panelimize giriş yapıyoruz ve Eklentiler >> Yeni Ekle linkine tıklıyoruz. Ardından şu adımları takip ederek eklentimizi kurup etkinleştiriyoruz:

* Açılan eklenti ekle sayfasındaki sağ üst tarafta bulunan arama kutusuna “Yoast SEO” yazıyoruz. Çıkan ilk sonuç aradığımız eklenti! 1+ milyon etkin kurulum yazan Yoast SEO eklentisinin sağ tarafındaki Hemen Yükle butonuna tıklıyoruz ve yüklenene kadar bekliyoruz:

Yoast SEO eklentisi nasıl yüklenir?

Yoast SEO eklentisi nasıl yüklenir?

* Şimdi yüklenen eklentimizi etkinleştirmek kaldı! Yapmamız gereken tek şey etkinleştir butonuna tıklamak.
Yoast SEO eklentisi nasıl yüklenir?

* İşte bu kadar! Yoast SEO eklentisini başarılı bir şekilde kurduk ve etkinleştirdik. Şimdi sıra uçuşa geçmede!

Gelişmiş Yoast SEO Ayarları

Ayarları detaylı bir şekilde anlatmaya geçmeden önce belirtmek istediğim bir husus var. Burada anlatacağım ayarlar, tecrübelerim, birikimlerim ve araştırmalarım ışığında en doğru olduğuna inandığım ve tavsiye ettiğim ayarlardır. Diğer uzmanların kendi tercihleri ​​ve takdirleri olabilir. Bu nedenle ileri düzey kullanıcılar hoşlanmadıkları şeyleri görmezden gelebilirler. Ancak eğer yolun başındaysanız ve bu konulara uzaksanız sizi yarı yolda bırakacak hiçbir bilgi paylaşmayacağımı unutmayın 😉

Yoast ayarları oldukça gelişmiş ve girift özelliklere sahiptir. Bu nedenle adımları dikkatli takip edin ve hiçbir adımı atlamamaya özen gösterin.

Dashboard Ayarları

Dashboard Ayarları: Dashboard

Eklentimizi kurduktan sonra ilk olarak yapmamız gereken şey admin panelimizde sol tarafa gelen Yoast SEO ikonuna tıklamak. Bu ikona tıkladığımız bizi karşılayan ekran “Dashboard” sekmesi oluyor. Burada Yoast’ın bize verdiği bildirimleri, uyarıları vb. notları görebilirsiniz. Örneğin eğer sitenizi yeni yüklediniz ve Ayarlar >> Genel >> Slogan bölümünden site sloganınızı değiştirmediyseniz varsayılan site sloganını kullandığınıza dair size bir uyarı verecektir. Aşağıda bu uyarıyı görebilirsiniz. Arada bir bu sekmeyi ziyaret etmeniz gözden kaçırmamamnız gereken durumlar için önemlidir.

Yoast SEO Ayarları Dashboard

Dashboard Ayarları: Genel

Bu sekmede Yoast kolay başlangıç kurulumu için kullanabileceğimiz Open the configuration wizard butonunu, Yoast’a katkıda bulunan geliştircileri görebileceğimiz Configuration wizard butonunu ve Yoast ayarlarını varsayılan haline sıfırlamak için kullanabileceğimiz Restore default settings butonunu bulacaksınız.

Ayrıca bu sekmeye Yoast’ın 5.0.2 sürümüyle birlikte gelen “Text link counter” özelliği ile ilgili yeni bir ayar geldi. Text link counter başlıklı bu ayarda site içi linklerimizi sayabileceğimiz bir buton bulunuyor.

Dashboard Ayarları: Features

Yoast’ın can alıcı ayarlarını ve gelişmiş özelliklerini eklentiyi ilk kurduğumuza göremiyoruz. Features sekmesi bizi bu gelişmiş ayarlara ulaştıracak gizli kapının olduğu yer! Hadi hemen Features sekmesinde yer alan ayarlara göz atalım:

Readability analysis: Bu ayar blogunuzdaki yada web sitenizdeki yazılarınızı yayınlamadan önce size “okunabilirlik” analizleri yaparak öneriler sunacak olan yeni ve güzel bir aracı etkinleştirmenizi sağlıyor. Çeviriden kaynaklı kafa karışıklığı yaşamamanız için uyarıyorum, bu ayar “etkin” şekilde kalmalıdır.

Keyword analysis: “Anahtar kelime analizleri” adındaki bu alan Yoast’ın bize sunduğu en harika özelliklerden birisi. Yazınızı yayınlamadan önce yazı girişi yaptığınız metin alanının hemen altında çıkan bu gelişmiş analiz ve öneri kutusu mutlaka etkin konumda olmalıdır. Çok yakında yayınlayacağım bir diğer yazıda “Yoat SEO Nasıl Kullanılır” sorusuna yanıt vereceğim ve bu yazıda “anahtar kelime analizleri” kutusunu nasıl kullanacağınızı detaylı şekilde anlatacağım.

Advanced settings pages: Ve işte gizli kapı! “Gelişmiş ayarlar” manasındaki bu seçeneği gözünüz kapalı bir şekilde etkin hale getirin. Hem de hemen! Yoat SEO’nun birbirinden gelişmiş ve faydalı özelliği ile inanılmaz işleri nasıl başardığını bu ayarda bulacaksınız. Bu ayar varsayılan olarak etkisiz durumda geliyor. İşe biraz heyecan katmak istemişler sanırım! Ayarı “etkin” konumuna getirdikten sonra sol tarafta bulunan Yoast menüsüne yeni butonlar eklendiğini göreceksiniz. Tabi bunun için ayarları kaydet (save changes) butonuna tıklamayı unutmayın.

Ryte: Bu ayar da yine Yoast ayarları içerisinde önemli bir yere sahip. Bu özellik sitenizin günlük olarak indexlenebilir durumda olup olmadığını takip etmek için kullanılıyor. Sitenizin indexlenebilir olduğunu mutlaka bilmelisiniz. Bu yüzden Ryte ayarını “Etkin” moduna getirmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Admin bar menu: Bu ayar ile Yoast SEO ikonunun, ayar linklerinin, bildirimlerinin yukarıdaki admin barında yer alıp almamasını seçiyorsunuz. Ben anlık bildirimler ve hızlı erişim için bu ayarı etkin olarak kullanıyorum.

Cornerstone content: Yoast SEO’nun yepyeni ve harika özelliği “Cornerstone content”. Türkçe karşılığı olarak temel taşı yada köşe taşı şeklinde düşünebilirsiniz. Bu ayarı çok detaylı bir şekilde incelemek en doğrusu olacaktır ve bunun için yakın zamanda yeni bir yazı yayınlayacağım. Ancak burada hemen kısaca detaylarından bahsetmek istiyorum.

“Cornerstone content” sitenizde en kıymetli olduğunu düşündüğünüz 4-5 içeriğinizi seçmenizi ve bu içerikleri sitenizin temel taşları olarak görmenize imkan tanıyor. Şöyle ki, sitenizde sektöre özgü yada seçtiğiniz alanlarda hedeflediğiniz anahtar kelimelere göre yazı yayınlarsınız. Mesela ben Blog Kurdu’nda blogculuk, WordPress kullanımı, WordPress hızlandırma gibi kelimelere odaklı olarak yayınlar yapmaktayım. Bu yayınlarla kaleme aldığım ve en kaliteli olduğunu düşündüğüm 4-5 tane yazımı seçiyorum ve bunları “Cornerstone content” olarak belirliyorum.

 • DigitalOcean Tavsiyelerim
  Dünyanın en çok tercih edilen sunucu sağlaycılarından DigitalOcean hakkında bilmeniz gerekenler ve sürpriz hediye kuponu sizleri bekliyor!

Köşe taşı içerikler, herhangi bir SEO stratejisinde önemli bir rol oynamaktadır. Bir köşe taşı yaklaşımı, bu rekabetçi arama terimlerini çözmenize yardımcı olabilir. Benzer blog yayınlarıyla ilgili çok sayıda makale yazarsanız Google’a hangisinin en önemli olduğunu Google’a bildirmeniz gerekir. Yayınlarınız arasında uygun iç bağlantı yapısını sağlıyorsanız Google’a hangi makalenin en önemli olduğunu gösterebilirsiniz. Bu şekilde rakiplerinizle daha güçlü bir şekilde sıralama mücadelesi verebilirsiniz. Bu ayarı etkinleştirebilirsiniz. Eğer detaylı bilginiz yoksa Blog Kurdu’na abone olarak ilerleyen tarihlerde yayınlayacağım “Cornerstone content” içeriğine hemen ulaşabilirsiniz.

Text link counter: Bu özellik Yoast’ın v5 sürümü ile gelen yeni bir özellik. 13.07.2017 tarihinde yayınlanan yeni bir güncelleme ile bu özelliği aktif yada pasif etme butonu Dashboard ayarları > Features bölümüne eklendi. Text link counter özelliği yazılarınızda kullandığınız site içi bağlantı sayısını görmenize yardımcı oluyor. Böylelikle site içindeki link yerleşimlerini ve dağılımlarını kontrollü olarak yapmanıza imkan sunuyor. “Cornerstone content” özelliğini de destekleyici olacak bu yeni özellik Yoast’ın bir şeyleri kolaylaştırma ve stratejik yaklaşma konusundaki güzel adımlarından bir tanesi diyebilirim.

Yoast’ın bu yeni özelliğinin doğru çalışabilmesi için Dashboard ayarları > Genel sekmesine gelen yeni bir buton ile tüm linkleri saymanız gerekiyor. “Count links in your texts” adındaki butonu kullanarak site içi linklerinizi saydıktan sonra artık bu özelliği doğru bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yoast text link counter özelliği

Yoast SEO Ayarları Dashboard

Yoast SEO Ayarları Dashboard

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.


Yoast ayarları nasıl yapılır başlıklı yazımızda Dashboard – Features sekmesindeki tüm ayarları yukarıda adım adım anlattığım şekilde yaptıktan sonra diğer sekmemiz Your Info‘ya geçiyoruz.

Dashboard Ayarları: Your Info (Firma Bilgileri)

Bu sekmede blogumuz yada websitemizle ilgili Google’ın bir değerlendirme yapabilmesi için teknik birkaç bilgiyi gireceğiz.

Web sitesi ismi / Alternatif İsim: Google’ın sitemizi nasıl tanımlamasını istediğimizi burada belirtebiliriz. Bazı arama sonuçlarının altında site adresimizi değilde site buraya yazdığımız site ismini gösterebilir. Alternatif olarak başka bir isim kullanmak istiyorsanız alternatif isim bölümüne de bu ismi yazabilirsiniz.

Firma yada Kişi: Bu seçenekte yapmanız gereken bu web sitesinin bir şirket tarafından mı yoksa bir kişi tarafından mı yönetildiğini seçmektir. Şirket seçerseniz bir firma adı vermeniz istenir ayrıca şirket logosu da yükleyebilirsiniz. Eğer kişi olarak seçerseniz web sitesinin arkasındaki kişinin adını ekleyebilirsiniz.

Yoast SEO Ayarları Dashboard

Dashboard Ayarları: Webmaster Tools

SEO hakkında biraz bilginiz varsa popüler arama motorlarının site sahiplerinin web yöneticisi araçları alanını kullanarak sitelerini eklemelerine izin verdiklerini biliyorsunuzdur. Yoast SEO bu işlemi kolaylaştırmak için Webmaster Tools sekmesinde arama motorlarından aldığınız doğrulama kodlarını girerek sitenizi doğrulamanıza imkan sağlıyor. Arama motorlarının webmaster araçlarına ekledikten sonra size verilen kodları buradaki gerekli alanlara yazınız ve kaydet bununa basınız.

Yoast SEO Ayarları Dashboard

Dashboard Ayarları: Security

Dashboard ayarlarındaki son sekmemiz “Güvenlik” sekmesi. Bu sekme WordPress SEO meta kutusunun her yazının ve sayfasının düzenleme sayfasındaki gelişmiş SEO ayarları bölümünü devre dışı bırakan tek bir seçeneğe sahiptir. Bu ayar sitenizde Yoast SEO ayarlarına kimlerin erişebileceğini belirlemenize yarıyor. Bu ayarı varsayılan olarak “etkisiz” şeklinde bırakmanızı öneririm. Gelişmiş metabox özelliğini devre dışı bırakmak sitede eğer sizden başka yazar varsa bu yazarların noindex ve kanonik ayarlar gibi gelişmiş değişiklikler yapmasını önleyecektir (ki bu da oldukça önemlidir).

Yoas SEO Ayarları Dashboard

Yoast SEO ayarları yazımızdaki ilk bölümü tamamladık. Şimdi sol tarafta yer alan Yoast menüsünden Başlıklar & metalar bölümüne gidiyoruz.

Başlıklar & metalar

Yoast SEO ayarları yazımızda şimdi sıra “Başlıklar & Metalar” bölümünde. Bu bölümde de birden fazla sekme yer alıyor. Her sekmeyi tek tek inceleyeceğiz.

Başlıklar & Metalar: Genel

Bu sekmede başlıklar arasındaki ayırıcıyı seçebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz sembolü isteğinize göre seçin. Varsayılan seçenek tire’dir hangi sembolü seçeceğinizden emin değilseniz kullanabilirsiniz. Bu ayarın SEO açısında bir artısı yada eksisi yoktur. Burada yalnızca sayfa başlıklarınızın google arama sonuçlarında nasıl görünmesini istediğinizi beliriyorsunuz.

Yoast SEO Ayarları Başlıklar ve Metalar

Başlıklar & Metalar: Anasayfa

Bu sekmede ana sayfamızın başlığını tanımlamaya çalışacağız. Varsayılan olarak bu alanların bir başlık şablonu ile önceden doldurulmuş olduğunu göreceksiniz. Peki bir başlık ve başlık şablonu arasındaki fark nedir?

Örneğin anasayfanızda statik bir başlık, açıklama ve anahtar kelimeler kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak yayınladığınız yazılar için başlık bir yazıdan diğerine değişir. Örneğin bir yazınızın başlığı WordPress JavaScript Dosyalarını Footera Taşımak iken diğerinin başlığı WordPress Yazıları Sosyal Medyada Otomatik Paylaşma şeklinde olabilir.

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.


Bu durumda Yoast SEO ayarlarında başlık şablonu değişken yazı başlıklarının otomatik oluşturulmasına imkan tanıyan bir şablondur demek yanlış olmaz.

Aşağıdaki görselde varsayılan olarak gelen anasayfa başlık şablonunu göreceksiniz. Bu şablon eğer WordPress okuma ayarlarından ön sayfa görünümlerini en son yayınlanan yazılar olarak seçmişseniz çalışacaktır. Sitenizde ön sayfa olarak bir sayfa kullanıyorsanız bu ayarları kullandığınız sayfayı düzenleyerek yapabilirsiniz.

Yoast SEO Ayarları Başlıklar ve Metalar

Yoast SEO Ayarları Başlıklar ve Metalar

Başlıklar & Metalar: Yazı Tipleri

Bu bölümde Yoast’a özel bazı kodlarla karşılaşacaksınız. Öncelikle gelin bu kodların ne anlama geldiğine göz atalım.
%%date%% Yazının/sayfanın yayınlandığı tarihi göstermek için kullanılır.
%%title%% Yazının/sayfasının başlığını göstermek için kullanılır.
%%parent_title%% Yazının/sayfasının ait olduğu üst sayfa başlığını göstermek için kullanılır. Örneğin bir sayfayı başka bir sayfanın alt sayfası olarak yayınlamışsanız bu sayfanın üst sayfasının başlığını çeker.
%%sitename%% WordPress ayarlarından belirlediğiniz site adını gösterir.
%%sitedesc%% WordPress ayarlarından belirlediğiniz site açıklamasını gösterir.
%%excerpt%% Yayınladığınız yazının/sayfanın özet metnini gösterir. Eğer özet girmemişseniz otomatik olarak oluşturulur.
%%excerpt_only%% ayınladığınız yazının/sayfanın özet metnini gösterir. Eğer özet girmemişseniz otomatik olarak oluşturulmaz.
%%tag%% Yazınıza/sayfanıza ekledğiniz etiketleri gösterir.
%%category%% Yazınızı yayınladığınız kategoriyi virgüllerle ayrılmış şekilde gösterir.
%%primary_category%% Yazınızı yayınladığınız birincil kategoriyi gösterir.
%%category_description%% Kategori açıklamasını gösterir.
%%tag_description%% Etiket açıklamasını gösterir.
%%term_description%% Terim açıklamasını gösterir. Örneğin özel yazı tipleri için.
%%term_title%% Terim başlığını gösterir. Örneğin özel yazı tipleri için.
%%searchphrase%% Arama yapılan kelimeyi gösterir.
%%sep%% “Genel” sekmesinde belirlediğiniz başlık ayırıcıyı gösterir.
%%pt_single%% Yayınlanan yazının yazı tipini tekil isim olarak gösterir. Örneğin Filmler diye bir yazı tipiniz olduğunu varsayalım. Bu yazı tipinde yayınladığınız bir yazının başlığında bu kodu kullandığınızda “Film” şeklinde görünecektir.
%%pt_plural%% Yayınlanan yazının yazı tipini çoğul isim olarak gösterir. Örneğin Filmler diye bir yazı tipiniz olduğunu varsayalım. Bu yazı tipinde yayınladığınız bir yazının başlığında bu kodu kullandığınızda “Filmler” şeklinde görünecektir.
%%modified%% Yazının/sayfanın son güncellendiği tarihi gösterir.
%%id%% Yazının/sayfanın ID numarasını gösterir.
%%name%% Yazıyı/sayfayı yayınlayan yazarın adını gösterir.
%%userid%% Yazıyı/sayfayı yayınlayan yazarın ID numarasını gösterir.
%%currenttime%% Şuanki saati göstermenizi sağlar.
%%currentdate%% Şuanki tarihi göstermenizi sağlar.
%%currentday%% Şuanki günü göstermenizi sağlar.
%%currentmonth%% Şuanki ayı göstermenizi sağlar.
%%currentyear%% Şuanki yılı göstermenizi sağlar.
%%page%% Geçerli sayfa numarasını göstermenizi sağlar (2/4 gibi).
%%pagetotal%% Toplam sayfa numarasını göstermenizi sağlar.
%%pagenumber%% Geçerli sayfa numarasını göstermenizi sağlar (2 gibi).
%%caption%% Ek olarak yüklediğiniz resmin açıklamasını gösterir.
%%focuskw%% Odaklanan anahtar kelimeyi gösterir.
%%term404%% 404 hatasına sebep olan kıs urlyi gösterir.
%%cf_%% Özel yazı tipleri için özel alan değeri (field value) göstermenize olanak sağlar. < > işaretlerini kaldırmayı unutmayınız.
%%ct_%% Özel yazı tipleri için taksonomi değerlerini göstermenizi sağlar. < > işaretlerini kaldırmayı unutmayınız.
%%ct_desc_%% Özel yazı tipleri için taksonomi açıklamalarını göstermenizi sağlar. < > işaretlerini kaldırmayı unutmayınız.

Yoast kısa kodlarının ne anlama geldiklerini öğrendikten sonra şimdi hemen bu sekmedeki ayarlarımızı yapmaya başlayabiliriz.

Yazılar: Bu bölümde yazılarımızın indexlenme ve SEO ayarlarını yapıyoruz. Sitemiz için en kritik SEO ayarları burasıdır. Çünkü ziyaretçilerimizi sitemizdeki yazılarla buluruz. Bu bölümde karşınızda şu ayarları bulacaksınız:

Başlık Şablonu: Yazı başlıklarının arama sonuçlarında nasıl bir görünümde olmasını istediğinizi yazıyorsunuz. Burada yukarıda açıklamalarını verdiğim kısa kodların kullanımına dikkat ediniz. Bu bölüm için varsayılan olarak gelen ayarı kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü en temiz ve kullanışlı olan görünüm zaten bu şekildedir.

Meta açıklama şablonu: Bu bölümden yazılarınızın tümünde aynı meta açıklamasının görünmesini isterseniz doldurun. Bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bir sonraki yazımda Yoast SEO Nasıl Kullanılır sorusuna cevap vereceğim. Bu yazıda her yazı için özel meta açıklamasının nasıl oluşturulacağını detaylıca anlatacağım. O yüzden burada yer alan meta açıklama şablonunu mutlaka boş bırakınız.

 • Avada WordPress Teması Tavsiyelerim
  Dünyanın en çok satan Wordpress teması Avada! Tasarımcılarına milyonlarca dolar kazandıran tema aynı zamanda yüzbinlerce kişi tarafından kullanılıyor.

Meta robots: Bu ayar çok ama çok kritiktir. Burada yazılarımızın arama motorları tarafından indexlenip indexlenmemesini seçiyoruz. Eğer yazılarımızın arama sonuçlarında listelenmesini istiyorsak bu ayarın mutlaka index seçili olacak şekilde yapılandırmalısınız.

Kod parçacığı ön izlemesindeki tarih: Bu ayar ile arama sonuçlarında gösterilen yazılarımızın meta açıklamasından hemen önce yazının yayınlandığı tarihin gösterilip gösterilmeyeceğini seçiyoruz.

Yoast SEO meta kutusu: Bu ayarı da mutlaka aktif hale getiriniz. Aktif hale getirdiğimizde her yazının düzenleme sayfasında özel bir SEO ayarı kutusu yer alacaktır.

Yoast SEO Ayarları Başlıklar ve Metalar Yazı Tipleri

Yoast SEO Ayarları Başlıklar ve Metalar Yazı Tipleri

Sayfalar: Yazılar için yaptığımız ayarları bu kez sayfalarımız için yapıyoruz. Tavsiye ettiğim ayarlar yine varsayılan olarak gelen ayarlardır.

Yoast SEO Ayarları Başlıklar ve Metalar Yazı Tipleri

Ortam: Ortam dosyalarının arama sonuçlarındaki durumu için gelişmiş ayarlarını bu bölümde yapıyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta “ortam” diye kast edilen şeyin resimlerin indexlenmesi olmadığıdır. Burada “ortam” kelimesi yüklenen her resim için WordPress tarafından oluşturulan sayfalardır. Bu sayfaları Google sonuçlarında göstermek kalabalık yapmaktan başka bir şeye yaramayacağı için indexlenmesini kapatmanızı tavsiye ederim.

Yoast SEO Ayarları Başlıklar ve Metalar Yazı Tipleri

Özel Yazı Tipi: Ben Blog Kurdu temasını tasarlarken sizlere daha kullanışlı bir tema sunabilmek adına özel bir kodlama yaptım ve bazı alanları daha farklı göstermek için özel yazı tipleri oluşturdum. Tavsiyelerim ve Temalarım oluşturduğum bu yazı tiplerindendir. Siz de özel yazı tiplerine sahip temalar kullanıyor olabilirsiniz. Örneğin Portfolio, Firmalar, Filmler gibi yada daha farklı özel yazı tipleri temanızda olabilir. Yoast SEO bu tip özel yazı tipleri için de SEO ayarı yapmanıza imkan tanıyor. Aşağıda benim temada kullandığım özel yazı tipleri için nasıl ayar yaptığımı göstereceğim. Siz de bunlara bakarak örnek bir ayar yapabilirsiniz.

Yoast SEO Ayarları Başlıklar ve Metalar Yazı Tipleri

Yoast SEO Ayarları Başlıklar ve Metalar Yazı Tipleri

Özel Yazı Tipi Arşivleri: Bu bölümde de yukarıda söz ettiğim özel yazı tiplerinin arşiv sayfaları için gerekli ayarları yapıyoruz. Varsayılan olarak arşiv başlıklarına “Arşiv” kelimesini ekliyor Yoast SEO ancak ben oluşturduğum özel yazı tipleri için bu arşiv kelimesinin görünmesini istemiyorum çünkü sayfa başlığı örneğin “Temalarım Arşiv” şeklinde görünür. Ben “Temalarım” şeklinde görünmesini istediğim için “Arşiv” kelimesini siliyorum. Siz de isteğinize göre şekillendirebilirsiniz.

Bu ayarlamayı da yaptıktan sonra “Yazı tipleri” sekmesindeki ayarlarımızı tamamlamış oluyoruz. Değişiklikleri kaydet butonuna tıkladıktan sonra diğer sekmemize geçiyoruz.

Başlıklar & Metalar: Kategoriler

Bu sekmede kategoriler, etiketler, özel yazı tipi kategorileri gibi ayarlara ulaşabilirsiniz.

Kategoriler: Bir önceki sekmede yazılara, sayfalara, ortam dosyalarına yaptığımız gibi bu kez kategorilere SEO ayarlarını yapıyoruz. Yoast SEO varsayılan olarak yine kategori şablonuna “arşivleri” kelimesini ekliyor. Ancak ben bu şekilde kullanmak istemediğim için başlık şablonundaki “arşivleri” kelimesini kaldırıyorum. Diğer ayarları varsayılan olarak bırakıyorum. Eğer sitenizdeki kategori sayfalarının çok boş ve gereksiz olduğunu düşünüyorsanız Meta Robots ayarını noindex olarak değiştirebilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize bağlı şekilde değişecektir.

Yoast SEO Ayarları Başlıklar ve Metalar Kategoriler

Etiketler:

Yoast SEO Ayarları Başlıklar ve Metalar Kategoriler

Özel yazı tipi kategorileri:

Yoast SEO Ayarları Başlıklar ve Metalar Kategoriler

Bu sekmedeki ayarlarımızı da bitirdikten sonra sıradaki sekmemize geçiyoruz.

Başlıklar & Metalar: Arşivler

Bu bölümde yazar arşivi, tarih arşivi gibi farklı arşiv tiplerini yönetebilirsiniz. Bu sekme için geçerli ayarları aşağıdaki görsellerdeki gibi yapmanızı tavsiye ederim.

Yoast SEO Ayarları Başlıklar ve Metalar Arşivler

Yoast SEO Ayarları Başlıklar ve Metalar Arşivler

Başlıklar & Metalar: Diğer

Diğer sekmesinde iki ayar bizi bekliyor. Bu ayarlardan birincisi Arşivlerin alt sayfaları ikincisi Meta anahtar kelime etiketleri kullanılsın mı?. Yazıların yada arşivlerin alt sayfalarının da indexlenmesini isterseniz birinci ayarımızı etkin hale getirebilirsiniz. Ben bunu etkin değil şeklinde kullanıyorum.

İkinci ayarımız son zamanlarda gündemi fazlaca meşgul eden meta anahtar kelimelerle ilgili.

Google meta anahtar kelimeleri artık dikkate almayacağını duyurduğu için birçok yerde bunların gereksiz olduğuna dair bilgiler yer almaktadır. Ancak ben Blog Kurdu’nda eskiden beri meta anahtar kelimeleri kullanıyorum. Hem genel yapının bozulmaması hem de diğer arama motorlarının böyle bir değişikliğe gittiğine dair bir bilginin olmaması beni bu ayarı aktif halde tutmama yetiyor.

Sonuçta biz SEO’yu bir tek Google için yapmıyoruz. Zaten Google bu kelimeleri dikkate almayacağını söylediği için siz ekleseniz de sadece dikkate almayacaktır.

Ancak burada şunu belirtmeliyim ki, meta anahtar kelimeler önceden de şimdi de abartılmaya gelmez. Yazınızla ilgili birkaç anahtar kelime eklemeniz yeterlidir. Bundan fazlası diğer arama motorları için de iyi olmaz.

Yoast SEO Ayarları Başlıklar ve Metalar Diğer

Meta anahtar kelimeler seçeneğini aktif hale getirip değişiklikleri kaydet butonuna tıklarsanız diğer sekmelerde yer alan yazı tipleri, kategoriler vb. alanlarda meta anahtar kelime şablonu şeklinde yeni bir bölüm geldiğini görebilirsiniz. Bu alanları boş bırakabilirsiniz.

Sosyal

Başlıklar & metalar bölümündeki tüm ayarları yaptıktan sonra şimdiki bölüm sosyal medya ayarlarını yapacağımız bölüm. Sosyal medyanın giderek SEO’nun önemli bir parçası olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Yoas SEO ayarlarında da bunun için özel bir bölüm oluşturulmuş durumda. Gelin bu bölümdeki ilk sekmemize göz atalım.

Sosyal: Hesaplar

Bu sekmede sitemizin sosyal medya hesaplarını ekliyoruz. Arama motorları eklediğimiz bu hesaplarla sitemizi eşleştirecek algoritmalara sahiptir. Sahip olduğunuz hesapları mutlaka ekleyiniz. Ayrıca Blog Kurdu’nun sosyal medya hesaplarını takip etmeyi unutmayın 😉

Yoast SEO Ayarları Sosyal

Sosyal: Facebook

Facebook ayarlarında en önemli bölüm Open Graph Meta verisi ekle bölümüdür. Bu seçeneği mutlaka etkinleştirin. Facebook üzerinde yayınladığınız yazıların resimlerinin otomatik olarak çekilmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda her yazının Yoast SEO ayarları bölümünde Facebook’ta farklı bir resim gösterilmesine imkan tanıyan bir Facebook sekmesi olacaktır.

Yoast SEO Ayarları Sosyal

Sosyal: Twitter

Bu sekmede Twitter üzerinde paylaştıştığımız yazılarımızda görsel olarak iyileştirmeler yapabiliyoruz. Yoast’ın “Twitter card” desteği ile içeriklerinizin linklerini Twitter’da paylaştığınızda otomatik olarak öne çıkan görselin paylaşımlarınızda gösterilmesini sağlıyorsunuz. Bu şekilde takipçilerinize daha kaliteli gönderiler sunabiliyorsunuz.

Yoast SEO Ayarları Sosyal

Sosyal: Pinterest & Google+

Pinterest ve Google+ sekmelerinde de hem Pinterest sayfamızı onaylamamıza hem de Google+ sayfamızı ekleyebilmemize yarayan ayarları bulabilirsiniz. Bu ayarları kendi bilgilerinize göre doldurabilirsiniz.

Yoast SEO Ayarları Sosyal

Yoast SEO Ayarları Sosyal

XML site haritaları

Yoast SEO eklentisinin bize sunduğu güzel avantajlardan birisi de XML sitemap oluşturabilme özelliğidir. Bu özellik sayesinde detaylı bir şekilde site haritaları oluşturup yönetebiliriz. XML site haritası oluşturmak için boş yere farklı bir eklenti kullanmayın. Bu sadece sitenizde gereksiz bir yük oluşturacaktır. Yoast’ın sahip olduğu entegre site haritası özelliği yeter de artar bile. Site haritaları ile ilgi sekmelere aşağıdaki görsellerden göz atabilirsiniz:

XML site haritaları: Genel

Bu sekmede Yoast’ın site haritaları özelliğini kullanmak isteyip istemediğimizi seçiyoruz. Benim önerim eğer farklı bir eklenti kullanmayacaksanız – ki hiç gerek yok – bu özelliği etkin hale geitirmenizdir.

xml site haritaları ayarları

XML site haritaları: Kullanıcı Site Haritası

Bu sekmede yazar/kullanıcı profillerinin site haritalarına eklenip eklenmeyeceğini seçiyoruz. Etkisiz olarak seçmenizi tavsiye ederim.

xml site haritaları ayarları

XML site haritaları: Yazı Tipleri

Bu sekmede yazı tipleri için site haritaları oluşturulup oluşturulmayacağını seçiyoruz. Benim Blog Kurdu’nda kullandığım ayarlar aşağıdaki şekildedir. Özellikle yazılar ve sayfalar için site haritalarını mutlaka etkinleştiriniz.

xml site haritaları ayarları

XML site haritaları: Hariç Tutulanlar

Bu sekmede site haritalarına eklenmesini istemediğimiz yazıları özel olarak çıkarabiliyoruz. Site haritalarından çıkarılmasını istediğimiz yazıların ID numaralarını virgüllerle ayırarak yazabilirsiniz.

xml site haritaları ayarları

XML site haritaları: Kategoriler

Bu sekmede sitemizdeki kategoriler için site haritası oluşturulup oluşturulmayacağını seçiyoruz. Benim Blog Kurdu’nda kullandığım ayarlar aşağıdaki gibidir.

xml site haritaları ayarları

Gelişmiş

Yoast SEO ayarlarında yeni sayfamız “Gelişmiş”. Bu sayfada ek özelliklerle ilgili ayarları bulabiliriz. Gelişmiş sayfasında karşımıza çıkan 3 sekme ve bu sekmelerin nasıl yapılandırılacağına dair bilgiler aşağıda sizleri bekliyor.

Gelişmiş: Yol Haritası

Bu sekmede yer alan tek bir ayarımız bulunmaktadır:

Breadcrumbs settings Sitemizde breadcrumb kullanmak isterseniz bu ayarı etkinleştirebilirsiniz. Ayarı etkin hale getirdikten sonra açılan gelişmiş breadcrumb ayarlarını isteğinize göre yapabilirsiniz. Ayarları yaptıktan sonra breadcrumbı temanıza manuel olarak entegre etmeyi unutmayınız. Bu bölümle ilgili detaylı anlatımı yakında yayınlayacağım Yoast SEO Nasıl Kullanılır isimli yazımda bulabilirsiniz.

Yoast Gelişmiş Ayarlar Sekmesi

Gelişmiş: Kalıcı Bağlantılar

Bu sekmede bizleri yine önemli ayarlar bekliyor. Burada yapacağımız değişiklikler sitemize SEO açısından artılar katabileceği gibi hatalı değişikliklerin sonucu da çok kötü olabilir. O yüzden ne yaptığınızın farkında olarak hareket etmeniz çok önemli. Gelin şimdi bu sekmedeki ayarlara göz atalım.

Adresleri değiştir Bu ayar ile sitemizdeki kalıcı bağlantıları varsayılan WordPress ayarlarına ek olarak farklı seçeneklerle de yönetebiliyoruz. Burada dikkatinizi çekmek istediğim nokta Kategori linker için varsayılan uzantıyı kaldır seçeneği. Bu seçenek bizlere kategorilerimizden önce gelen /category/ ifadesinin kaldırılması imkanını veriyor. Eğer sitenizi yeni açıyorsanız ve henüz içeriğiniz yoksa bu ayarı istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Ancak eğer fazlaca içeriğiniz var ve kategorileriniz /category/ eki ile birlikte indexlenmişse bu ayarı kesinlikle değiştirmeyin ve “tut” seçili olacak şekilde bırakın.

Örneğin ben Blog Kurdu’nda kategori linklerini /kategori/kategori-adi olacak şekilde kullanıyorum. Başlangıçtan beri bu şekilde kullandığım için bu ayarı daima bu şekilde tutacağım.

 • Avada WordPress Teması Tavsiyelerim
  Dünyanın en çok satan Wordpress teması Avada! Tasarımcılarına milyonlarca dolar kazandıran tema aynı zamanda yüzbinlerce kişi tarafından kullanılıyor.

Bir diğer ayarımız Redirect attachment URLs to parent post URL. Bu ayar ile ortam dosyalarımız için WordPress tarafından otomatik olarak oluşturulan ek sayfalarını dosyanın yüklendiği yazıya yönlendirilip yönlendirilmemesini seçiyoruz. Bu ayarı “Yönlendirme” seçeneği aktif olarak kullanmanızı öneririm.

Kalıcı bağlantıları temizle Bu bölümdeki ayarlar yine kalıcı bağlantılarımızdaki ince ayarları içeriyor. Stop words in slug ayarı ile Yoast bizlere linklerden sık kullanılan küçük kelimeleri kaldıracağını ve böylelikle daha temiz bir link yapısı sunacağını söylüyor. Ancak ben Yoast’a bu konuda pek katılmıyorum ve bu ayarı “kaldır” konumunda bırakıyorum.
?replytocom değişkenlerini kaldırır. bu ayar bizlere yorum bölümünde birisinin yazdığı yoruma cevap verme linkini iptal eder. Bu sitenizde çok yorumlu yazılar varsa güzel bir performans artışı sağlayabilir ve kopya içerik riskini azaltır. Çünkü bu özellik “Tut” konumundayken WordPress otomatik olarak her yoruma cevap verme linki oluşturur ve bu sayfaların her biri aynı içeriğe sahipmiş gibi görünür. Bu ayarda önerim “kaldır” seçeneğini seçmenizdir.

Çoğu durumda, Redirect ugly URLs to clean permalinks. (Not recommended in many cases!) seçeneğini kullanmak gereksizdir. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız onu görmezden gelmenizi öneririm. Yani bu ayar “yönlendirme yok” şeklinde olmalıdır.

Yoast Gelişmiş Ayarlar Sekmesi

Gelişmiş: RSS

Bu sekmede RSS beslemelerinize özel bilgiler ekleyebilirsiniz. İçeriklerinizi RSS ile çekerek paylaşanlar varsa bu özellik sayesinde eklediğiniz özel bilgiler bu içeriklerde otomatik olarak paylaşılacak ve size backlink sağlayacaktır. Ayrıca Google gibi arama motorları da yazının size ait olduğunu anlayacaklardır.

Yoast Gelişmiş Ayarlar Sekmesi

Araçlar

Yoast ayarları nasıl yapılır yazımızda diğer sayfamız “Araçlar” sayfası Bu sayfada Dosya düzenleyicisi, Toplu Düzenleyici, İçeri Al / Dışarı Aktar araçları bulunmaktadır.

Yoast Araçlar

Dosya düzenleyicisi aracı ile robots.txt ve .htaccess dosyalarınızı FTP bağlantısı yapmadan düzenleyebilirsiniz.

Yoast Araçlar

Toplu düzenleyici ile yazılarımızın başlıklarını ve açıklamalarını toplu bir şekilde düzenleyebiliyoruz. Bu oldukça kullanışlı bir araç.

Yoast Araçlar

İçeri Al / Dışarı Aktar aracı ile farklı bir yerden kaydedilen Yoast ayarlarını içeri aktarabilirsiniz. Yada bu sitenizde yaptığınız ayarları dışarı akatabilirsiniz. Bu aracın güzel özelliklerinden birisi de diğer SEO eklentilerinden ayar aktarmanıza imkan sağlıyor olmasıdır.

Arama Konsolu

Bu sayfada Google Webmaster konsolu ile kurduğunuz bağlantı sonucunda yaşanan URL sorunlarını direkt olarak kontrol edebilirsiniz. Böylelikle webmaster konsoluna erişim sağlamadan sitenizdeki link hatalarını tespit edebilirsiniz. Bu hatalar için anında yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Yoast Arama Konsolu

Yoast Arama Konsolu

Video Anlatım

Yoast SEO ayarlarını daha pratik bir şekilde yapabilmeniz için bir video hazırladım! Siz de bu videoyu izleyerek adım adım Yoast SEO eklentisinin ayarlarını yapabilirsiniz.

Bu yazımda sizler için Yoas SEO ayarları nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştım. Bu yazıdaki ayarların hepsi hem kendi tecrübelerime hem de yararlandığım kaynaklara göre tavsiye edilen ayarlardır. Eğer ne yaptığınızın farkındaysanız kendinize göre özelleştirmeler yapabilirsiniz.

Blog Kurdu’nda yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için aşağıdaki Abone Ol butonuna tıklayarak onlarca abone arasına katılmayı unutmayın! Bir sonraki içerikte görüşmek üzere, hoşça kalın!Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.KorAykor #
- 20:26

Böyle geniş kapsamlı hemde türkçe olması gerçekten güzel oldu. Elinize sağlık

  Ömer Faruk #
  - 20:28

  İşini görmesine sevindim, Koray. 🙂 İlerleyen süreçte diğer eklentilerle de ilgili olarak çok daha kapsamlı yazılar gelecek. Takipte kal 😉

Ahkmerrah #
- 23:04

Teşekkür ederim baka baka eklentiyi kurup ayarlamalarını yaptım bakalım ilerleyen zamanlarda bir faydası olacak mı gerçekten merak ediyorum.

  Ömer Faruk #
  - 23:06

  Faydalanmış olmanıza sevindim. SEO tek başına bir eklenti kurmak değildir, bir çok önemli ve yapılması gereken görev vardır. Sadece Yoast SEO’yu kurup etki beklemeniz yanlış olabilir 🙂

Halil AKAR #
- 14:46

Tebrikler,
Yazım şekliniz güzel; cümleleriniz genelde kurallı, ifadeleriniz net. Kullanım kılavuzu olarak oldukça iyi bir doküman hazırlamışsınız. Devamını bekleriz.

  Ömer Faruk #
  - 14:48

  Teşekkür ediyorum Halil, devamı için önümüzdeki günlerde yeni yazılar yayınlayacağım.Takipte kal 🙂

Ubi #
- 12:50

Hocam dediğiniz gibi ayarlarını yapıyorum fakat birkaç sorunum var. Mesela başlıklar&metalar bölümünde anasayfa başlık şablonu dediğiniz gibi hiç ellemedim ama başlığım şu şekilde oluyor.
Ders Slaytları – Bilgi ve Doküman KaynağınızDers slaytları | Bilgi ve Doküman Kaynağınız
Nasıl düzeltelebilirim?

  Ömer Faruk #
  - 12:54

  Anasayfa olarak son blog yazılarını mı yoksa sabit bir sayfayı mı kullanıyorsunuz?

Ubi #
- 14:43

Son blog yazılarımı kullanıyorum hocam.

  Ömer Faruk #
  - 14:47

  Temanızda < title>< /title> yapılandırılması doğru yapılmamış olabilir. Yoast > Başlıklar Metalar > Genel sekmesine gidin en üstte “Başlıkları yeniden yazmaya zorla” gibi bir ayar olup olmadığına bakın. Eğer böyle bir ayar varsa bunu “etkin” hale getirin. Eğer sorun düzelmediyse tema dosylarınızdan header.php’yi açın. < title>< /title> etiketlerini bulun. Bunu tamamen silin ve şunu yapıştırın:

  < title>< ?php wp_title(''); ?>< /title>

  Bu büyük ihtimalle sorununuzu çözecektir.

Ubi #
- 14:49

Herhangi bir bir etiket görünmüyor gönderdiğiniz yorumda.

  Ömer Faruk #
  - 14:50

  Şimdi düzenledim. Kodlar hata veriyor. Siz boşlukları silin mutlaka < işaretinden sonraki.

Ubi #
- 14:51

Evet öyle bir etiket var. Dediğiniz gibi yaptım düzeldi hocam. sağ olun.

  Ömer Faruk #
  - 14:53

  Sorununun çözülmüş olmasına sevindim Ubi, geçmiş olsun 🙂

Ghost #
- 13:36

Güzel bir yazı olmuş teşekkürler

  Ömer Faruk #
  - 13:38

  Teşekkür ederim Ghost, umarım faydalı olmuştur 🙂

Yusuf BAYALAN #
- 16:47

WordPress Seo Yoast eklentisi, bütün bloglarımda kullandığım temel bir eklenti. Bu kadar ayrıntılı bir anlatım için çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

  Ömer Faruk #
  - 16:49

  Yusuf bey yorumunuz için teşekkür ederim

Fikir Banka #
- 17:35

Yeni kurmuş olduğum internet sitem için, sizin yoast seo ayarları makalenizi kılavuz alarak ayarlarımı yaptım. Gerçekten de mükemmel oldu. Anlatım detaylarınız ve hangi fonksiyonun ne işe yaradığını paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

  Ömer Faruk #
  - 19:13

  İçeriğin sizin için faydalı olmasına çok sevindim Umarım diğer içerikler de aynı şekilde faydalı olabilir.

Mücahit #
- 16:02

Gerçekten WordPress Seo Yoast eklentisi hakkında güzel bir yazı olmuş. WordPress Seo Yoast eklentisi ayarları üzerine yazılan diğer makalelerden kat kat daha güzel bir makale.

  Ömer Faruk #
  - 16:06

  Yorumun için teşekkür ederim Mücahit. Yoast ayarları konusunda verilebilecek en kapsamlı bilgileri vermek istiyorum. Umarım bu konuda başarılıdır 🙂 Seni mutlu etmesine sevindim. İyi okumalar.

Ayhan Albayrak #
- 13:41

Merhaba;
Yoast seo kurulumu ayarları yapıldıktan sonra (site adı acıklamaları v.s) bir yere anahtar kelime girmek gerekmiyor mu? sanki öyle bir bölüm vardı ama bulamadım.
saygılarımla.

  Ömer Faruk #
  - 13:45

  Merhabalar Ayhan Bey.
  Başlıklar ve metalar > Diğer kısmında yaptığım açıklamalara bakarsanız meta anahtar kelimeleri nasıl etkinleştireceğinizi anlattım. Eğer bu ayarı etkin konuma getirdiyseniz ancak hala anahtar kelime alanı görünmüyorsa statik bir anasayfa kullandığınız içindir. Sayfalar bölümüne giderek anasayfa olarak kullandığınız sayfanının seo ayarları bölümünden anahtar kelimeleri ekleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*
*