Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır

Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır? 44

Bu içerik 26 Haziran 2017 tarihinde yayınlandı. En son 9 Ocak 2018 tarihinde güncellendi. Yoast SEO 6.1.0 sürümüne uygunluk gözden geçirildi.

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.


Yoast SEO eklentisini düzgün bir şekilde yüklemek ve kurmak mı istiyorsunuz? WordPress ile inşa edilmiş web siteleri için en eksiksiz SEO çözümü olan Yoast SEO eklentisini şuan halihazırda Blog Kurdu’nda ben de kullanmaktayım ve oldukça memnunum. Bu makalede Yoast SEO’yu nasıl kuracağınızı ve kullanacağınızı anlatacağım. Yoast SEO ayarları nasıl yapılır ve Yoast ile birlikte gelen muhteşem özelliklerden nasıl yararlanılır adım adım göstereceğim. Lafı fazla uzatmadan geçelim adımlara!

Önemli bir not: Burada anlatacağım ayarlar Yoast SEO eklentisinin son sürümlerine göre sürekli güncellenmektedir. Bu yazıda bahsedilen anlatımları yaparken kullanılan WordPress sürümü: 4.7.x – 4.9.x Yoast SEO ayarları için kullanılan Yoast SEO sürümü: 6.1.0 şeklindedir Yoast’ın bu sürümü 9 Ocak 2018 tarihinde yayınlanmıştır.

Önemli bir not daha: Yoast SEO ayarları nasıl yapılır videolu eğitimimi “eğitimlerim” bölümünde yayınladım. Oldukça detaylı ve anlaşılır Yoast SEO ayarları videosunu mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

 • Avada WordPress Teması Tavsiyelerim
  Dünyanın en çok satan Wordpress teması Avada! Tasarımcılarına milyonlarca dolar kazandıran tema aynı zamanda yüzbinlerce kişi tarafından kullanılıyor.

Yoast’ın Özellikleri

Yoast SEO, WordPress için geliştirilmiş bir SEO eklentisidir. Birçok yerleşik araç ve özelliklere sahip en kapsamlı WordPress SEO eklentisidir demek belki de çok daha iyi olur. Gelin bu özelliklerden bazılarına hızlı bir göz atalım öncelikle.

 • Yazıların SEO başlığını ve meta açıklamasını yazı bazında değiştirebilme.
 • Google arama sonucu snippet önizleme yapabilme.
 • Odak anahtar kelime belirleyebilme ve canlı bir şekilde test edebilme.
 • Sayfaları, arşivleri, yazıları ve benzeri gönderi türlerini kolay bir şekilde noindex, nofollow konumuna alabilme.
 • Temanıza Schema.org uyumlu breadcrumb özelliği ekleyebilme. Yazıya özel breadcrumb başlığı atayabilme.
 • XML sitemap özelliği.
 • XML sitemap’leri kolayca konfigüre edebilme.
 • .htaccess ve robots.txt dosyalarını direkt olarak güncelleyebilme.
 • Google Web Yöneticisi Araçları, Yahoo Site Araçları ve Bing Web Yöneticisi Araçları’nı zahmetsiz bir şekilde doğrulayabilme.
 • Basit içe aktarma aracı ile All in One SEO gibi araçlardan ayarları otomatik olarak aktarabilme.
 • ve onlarca gelişmiş özellik daha!

Yoast SEO milyonlarca kullanıcısının beğenisini ve takdirini toplamış, çoğu WordPress kullanıcısı tarafından tercih edilen ücretsiz bir eklentidir. Ücretsiz olmasının yanında bir de ücretli versiyonu bulunmaktadır. Bu versiyona özgü bazı özellikleri de şu şekilde sıralayalım:

 • Link yönlendirmelerini kolayca ayarlamanıza olanak sağlayan bir yönlendirme yöneticisi.
 • Eklentinin her özelliğini tamamıyla anlamanıza ve kullanabilmenize yardımcı olacak video dersleri.
 • Yoast ekibi tarafından SEO konusunda başarılı olabilmeniz için birinci sınıf teknik destek.

Yoast SEO Nasıl Kurulur?

WordPress Yoast SEO ayarları nasıl yapılır sorusuna cevap aramaya geçmeden önce ilk yapmamız gereken şey websitemize Yoast SEO eklentisini kurmak ve onu etkinleştirmektir. Gelin eklentimizi nasıl kuracağımıza göz atalım.

İlk olarak yönetici panelimize giriş yapıyoruz ve Eklentiler >> Yeni Ekle linkine tıklıyoruz. Ardından şu adımları takip ederek eklentimizi kurup etkinleştiriyoruz:

* Açılan eklenti ekle sayfasındaki sağ üst tarafta bulunan arama kutusuna “Yoast SEO” yazıyoruz. Çıkan ilk sonuç aradığımız eklenti! 1+ milyon etkin kurulum yazan Yoast SEO eklentisinin sağ tarafındaki Hemen Yükle butonuna tıklıyoruz ve yüklenene kadar bekliyoruz:

Yoast SEO eklentisi nasıl yüklenir?

Yoast SEO eklentisi nasıl yüklenir?

* Şimdi yüklenen eklentimizi etkinleştirmek kaldı! Yapmamız gereken tek şey etkinleştir butonuna tıklamak.
Yoast SEO eklentisi nasıl yüklenir?

* İşte bu kadar! Yoast SEO eklentisini başarılı bir şekilde kurduk ve etkinleştirdik. Şimdi sıra uçuşa geçmede!

Gelişmiş Yoast SEO Ayarları

Ayarları detaylı bir şekilde anlatmaya geçmeden önce belirtmek istediğim bir husus var. Burada anlatacağım ayarlar, tecrübelerim, birikimlerim ve araştırmalarım ışığında en doğru olduğuna inandığım ve tavsiye ettiğim ayarlardır. Diğer uzmanların kendi tercihleri ​​ve takdirleri olabilir. Bu nedenle ileri düzey kullanıcılar hoşlanmadıkları şeyleri görmezden gelebilirler. Ancak eğer yolun başındaysanız ve bu konulara uzaksanız sizi yarı yolda bırakacak hiçbir bilgi paylaşmayacağımı unutmayın 😉

Yoast ayarları oldukça gelişmiş ve girift özelliklere sahiptir. Bu nedenle adımları dikkatli takip edin ve hiçbir adımı atlamamaya özen gösterin.

Dashboard Ayarları

Dashboard Ayarları: Dashboard

Eklentimizi kurduktan sonra ilk olarak yapmamız gereken şey admin panelimizde sol tarafa gelen Yoast SEO ikonuna tıklamak. Bu ikona tıkladığımız bizi karşılayan ekran “Dashboard” sekmesi oluyor. Burada Yoast’ın bize verdiği bildirimleri, uyarıları vb. notları görebilirsiniz. Örneğin eğer sitenizi yeni yüklediniz ve Ayarlar >> Genel >> Slogan bölümünden site sloganınızı değiştirmediyseniz varsayılan site sloganını kullandığınıza dair size bir uyarı verecektir. Aşağıda bu uyarıyı görebilirsiniz. Arada bir bu sekmeyi ziyaret etmeniz gözden kaçırmamamnız gereken durumlar için önemlidir.

Yoast SEO Ayarları Dashboard

Dashboard Ayarları: Genel

Bu sekmede Yoast kolay başlangıç kurulumu için kullanabileceğimiz Open the configuration wizard butonunu, Yoast’a katkıda bulunan geliştircileri görebileceğimiz View credits butonunu ve Yoast ayarlarını varsayılan haline sıfırlamak için kullanabileceğimiz Restore default settings butonunu bulacaksınız.

Ayrıca bu sekmeye Yoast’ın 5.0.2 sürümüyle birlikte gelen “Text link counter” özelliği ile ilgili yeni bir ayar geldi. Text link counter başlıklı bu ayarda site içi linklerimizi sayabileceğimiz bir buton bulunuyor.

Dashboard Ayarları: Features

Yoast’ın can alıcı ayarlarını ve gelişmiş özelliklerini eklentiyi ilk kurduğumuza göremiyoruz. Features sekmesi bizi bu gelişmiş ayarlara ulaştıracak gizli kapının olduğu yer! Hadi hemen Features sekmesinde yer alan ayarlara göz atalım:

Readability analysis: Bu ayar blogunuzdaki yada web sitenizdeki yazılarınızı yayınlamadan önce size “okunabilirlik” analizleri yaparak öneriler sunacak olan yeni ve güzel bir aracı etkinleştirmenizi sağlıyor. Çeviriden kaynaklı kafa karışıklığı yaşamamanız için uyarıyorum, bu ayar “etkin” şekilde kalmalıdır.

Keyword analysis: “Anahtar kelime analizleri” adındaki bu alan Yoast’ın bize sunduğu en harika özelliklerden birisi. Yazınızı yayınlamadan önce yazı girişi yaptığınız metin alanının hemen altında çıkan bu gelişmiş analiz ve öneri kutusu mutlaka etkin konumda olmalıdır. Çok yakında yayınlayacağım bir diğer yazıda “Yoat SEO Nasıl Kullanılır” sorusuna yanıt vereceğim ve bu yazıda “anahtar kelime analizleri” kutusunu nasıl kullanacağınızı detaylı şekilde anlatacağım.

Advanced settings pages: Ve işte gizli kapı! “Gelişmiş ayarlar” manasındaki bu seçeneği gözünüz kapalı bir şekilde etkin hale getirin. Hem de hemen! Yoat SEO’nun birbirinden gelişmiş ve faydalı özelliği ile inanılmaz işleri nasıl başardığını bu ayarda bulacaksınız. Bu ayar varsayılan olarak etkisiz durumda geliyor. İşe biraz heyecan katmak istemişler sanırım! Ayarı “etkin” konumuna getirdikten sonra sol tarafta bulunan Yoast menüsüne yeni butonlar eklendiğini göreceksiniz. Tabi bunun için ayarları kaydet (save changes) butonuna tıklamayı unutmayın.

Ryte: Bu ayar da yine Yoast ayarları içerisinde önemli bir yere sahip. Bu özellik sitenizin günlük olarak indexlenebilir durumda olup olmadığını takip etmek için kullanılıyor. Sitenizin indexlenebilir olduğunu mutlaka bilmelisiniz. Bu yüzden Ryte ayarını “Etkin” moduna getirmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Admin bar menu: Bu ayar ile Yoast SEO ikonunun, ayar linklerinin, bildirimlerinin yukarıdaki admin barında yer alıp almamasını seçiyorsunuz. Ben anlık bildirimler ve hızlı erişim için bu ayarı etkin olarak kullanıyorum.

Cornerstone content: Yoast SEO’nun yepyeni ve harika özelliği “Cornerstone content”. Türkçe karşılığı olarak temel taşı yada köşe taşı şeklinde düşünebilirsiniz. Bu ayarı çok detaylı bir şekilde incelemek en doğrusu olacaktır ve bunun için yakın zamanda yeni bir yazı yayınlayacağım. Ancak burada hemen kısaca detaylarından bahsetmek istiyorum.

“Cornerstone content” sitenizde en kıymetli olduğunu düşündüğünüz 4-5 içeriğinizi seçmenizi ve bu içerikleri sitenizin temel taşları olarak görmenize imkan tanıyor. Şöyle ki, sitenizde sektöre özgü yada seçtiğiniz alanlarda hedeflediğiniz anahtar kelimelere göre yazı yayınlarsınız. Mesela ben Blog Kurdu’nda blogculuk, WordPress kullanımı, WordPress hızlandırma gibi kelimelere odaklı olarak yayınlar yapmaktayım. Bu yayınlarla kaleme aldığım ve en kaliteli olduğunu düşündüğüm 4-5 tane yazımı seçiyorum ve bunları “Cornerstone content” olarak belirliyorum.

 • DigitalOcean Tavsiyelerim
  Dünyanın en çok tercih edilen sunucu sağlaycılarından DigitalOcean hakkında bilmeniz gerekenler ve sürpriz hediye kuponu sizleri bekliyor!

Köşe taşı içerikler, herhangi bir SEO stratejisinde önemli bir rol oynamaktadır. Bir köşe taşı yaklaşımı, bu rekabetçi arama terimlerini çözmenize yardımcı olabilir. Benzer blog yayınlarıyla ilgili çok sayıda makale yazarsanız Google’a hangisinin en önemli olduğunu Google’a bildirmeniz gerekir. Yayınlarınız arasında uygun iç bağlantı yapısını sağlıyorsanız Google’a hangi makalenin en önemli olduğunu gösterebilirsiniz. Bu şekilde rakiplerinizle daha güçlü bir şekilde sıralama mücadelesi verebilirsiniz. Bu ayarı etkinleştirebilirsiniz. Eğer detaylı bilginiz yoksa Blog Kurdu’na abone olarak ilerleyen tarihlerde yayınlayacağım “Cornerstone content” içeriğine hemen ulaşabilirsiniz.

Text link counter: Bu özellik Yoast’ın v5 sürümü ile gelen yeni bir özellik. 13.07.2017 tarihinde yayınlanan yeni bir güncelleme ile bu özelliği aktif yada pasif etme butonu Dashboard ayarları > Features bölümüne eklendi. Text link counter özelliği yazılarınızda kullandığınız site içi bağlantı sayısını görmenize yardımcı oluyor. Böylelikle site içindeki link yerleşimlerini ve dağılımlarını kontrollü olarak yapmanıza imkan sunuyor. “Cornerstone content” özelliğini de destekleyici olacak bu yeni özellik Yoast’ın bir şeyleri kolaylaştırma ve stratejik yaklaşma konusundaki güzel adımlarından bir tanesi diyebilirim.

Yoast’ın bu yeni özelliğinin doğru çalışabilmesi için Dashboard ayarları > Genel sekmesine gelen yeni bir buton ile tüm linkleri saymanız gerekiyor. “Count links in your texts” adındaki butonu kullanarak site içi linklerinizi saydıktan sonra artık bu özelliği doğru bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yoast text link counter özelliği

Yoast SEO Ayarları Dashboard

Yoast SEO Ayarları Dashboard

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.


Yoast ayarları nasıl yapılır başlıklı yazımızda Dashboard – Features sekmesindeki tüm ayarları yukarıda adım adım anlattığım şekilde yaptıktan sonra diğer sekmemiz Your Info‘ya geçiyoruz.

Dashboard Ayarları: Your Info (Firma Bilgileri)

Bu sekmede blogumuz yada websitemizle ilgili Google’ın bir değerlendirme yapabilmesi için teknik birkaç bilgiyi gireceğiz.

Web sitesi ismi / Alternatif İsim: Google’ın sitemizi nasıl tanımlamasını istediğimizi burada belirtebiliriz. Bazı arama sonuçlarının altında site adresimizi değilde site buraya yazdığımız site ismini gösterebilir. Alternatif olarak başka bir isim kullanmak istiyorsanız alternatif isim bölümüne de bu ismi yazabilirsiniz.

Firma yada Kişi: Bu seçenekte yapmanız gereken bu web sitesinin bir şirket tarafından mı yoksa bir kişi tarafından mı yönetildiğini seçmektir. Şirket seçerseniz bir firma adı vermeniz istenir ayrıca şirket logosu da yükleyebilirsiniz. Eğer kişi olarak seçerseniz web sitesinin arkasındaki kişinin adını ekleyebilirsiniz.

Yoast SEO Ayarları Dashboard

Dashboard Ayarları: Webmaster Tools

SEO hakkında biraz bilginiz varsa popüler arama motorlarının site sahiplerinin web yöneticisi araçları alanını kullanarak sitelerini eklemelerine izin verdiklerini biliyorsunuzdur. Yoast SEO bu işlemi kolaylaştırmak için Webmaster Tools sekmesinde arama motorlarından aldığınız doğrulama kodlarını girerek sitenizi doğrulamanıza imkan sağlıyor. Arama motorlarının webmaster araçlarına ekledikten sonra size verilen kodları buradaki gerekli alanlara yazınız ve kaydet bununa basınız.

Yoast SEO Ayarları Dashboard

Dashboard Ayarları: Security

Dashboard ayarlarındaki son sekmemiz “Güvenlik” sekmesi. Bu sekme WordPress SEO meta kutusunun her yazının ve sayfasının düzenleme sayfasındaki gelişmiş SEO ayarları bölümünü devre dışı bırakan tek bir seçeneğe sahiptir. Bu ayar sitenizde Yoast SEO ayarlarına kimlerin erişebileceğini belirlemenize yarıyor. Bu ayarı varsayılan olarak “etkisiz” şeklinde bırakmanızı öneririm. Gelişmiş metabox özelliğini devre dışı bırakmak sitede eğer sizden başka yazar varsa bu yazarların noindex ve kanonik ayarlar gibi gelişmiş değişiklikler yapmasını önleyecektir (ki bu da oldukça önemlidir).

Yoas SEO Ayarları Dashboard

Yoast SEO ayarları yazımızdaki ilk bölümü tamamladık. Şimdi sol tarafta yer alan Yoast menüsünden Başlıklar & metalar bölümüne gidiyoruz.Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.


Yorum Yap (44)
KorAykor #
- 20:26

Böyle geniş kapsamlı hemde türkçe olması gerçekten güzel oldu. Elinize sağlık

  Ömer Faruk #
  - 20:28

  İşini görmesine sevindim, Koray. 🙂 İlerleyen süreçte diğer eklentilerle de ilgili olarak çok daha kapsamlı yazılar gelecek. Takipte kal 😉

Ahkmerrah #
- 23:04

Teşekkür ederim baka baka eklentiyi kurup ayarlamalarını yaptım bakalım ilerleyen zamanlarda bir faydası olacak mı gerçekten merak ediyorum.

  Ömer Faruk #
  - 23:06

  Faydalanmış olmanıza sevindim. SEO tek başına bir eklenti kurmak değildir, bir çok önemli ve yapılması gereken görev vardır. Sadece Yoast SEO’yu kurup etki beklemeniz yanlış olabilir 🙂

Halil AKAR #
- 14:46

Tebrikler,
Yazım şekliniz güzel; cümleleriniz genelde kurallı, ifadeleriniz net. Kullanım kılavuzu olarak oldukça iyi bir doküman hazırlamışsınız. Devamını bekleriz.

  Ömer Faruk #
  - 14:48

  Teşekkür ediyorum Halil, devamı için önümüzdeki günlerde yeni yazılar yayınlayacağım.Takipte kal 🙂

Ubi #
- 12:50

Hocam dediğiniz gibi ayarlarını yapıyorum fakat birkaç sorunum var. Mesela başlıklar&metalar bölümünde anasayfa başlık şablonu dediğiniz gibi hiç ellemedim ama başlığım şu şekilde oluyor.
Ders Slaytları – Bilgi ve Doküman KaynağınızDers slaytları | Bilgi ve Doküman Kaynağınız
Nasıl düzeltelebilirim?

  Ömer Faruk #
  - 12:54

  Anasayfa olarak son blog yazılarını mı yoksa sabit bir sayfayı mı kullanıyorsunuz?

Ubi #
- 14:43

Son blog yazılarımı kullanıyorum hocam.

  Ömer Faruk #
  - 14:47

  Temanızda < title>< /title> yapılandırılması doğru yapılmamış olabilir. Yoast > Başlıklar Metalar > Genel sekmesine gidin en üstte “Başlıkları yeniden yazmaya zorla” gibi bir ayar olup olmadığına bakın. Eğer böyle bir ayar varsa bunu “etkin” hale getirin. Eğer sorun düzelmediyse tema dosylarınızdan header.php’yi açın. < title>< /title> etiketlerini bulun. Bunu tamamen silin ve şunu yapıştırın:

  < title>< ?php wp_title(''); ?>< /title>

  Bu büyük ihtimalle sorununuzu çözecektir.

Ubi #
- 14:49

Herhangi bir bir etiket görünmüyor gönderdiğiniz yorumda.

  Ömer Faruk #
  - 14:50

  Şimdi düzenledim. Kodlar hata veriyor. Siz boşlukları silin mutlaka < işaretinden sonraki.

Ubi #
- 14:51

Evet öyle bir etiket var. Dediğiniz gibi yaptım düzeldi hocam. sağ olun.

  Ömer Faruk #
  - 14:53

  Sorununun çözülmüş olmasına sevindim Ubi, geçmiş olsun 🙂

Ghost #
- 13:36

Güzel bir yazı olmuş teşekkürler

  Ömer Faruk #
  - 13:38

  Teşekkür ederim Ghost, umarım faydalı olmuştur 🙂

Yusuf BAYALAN #
- 16:47

WordPress Seo Yoast eklentisi, bütün bloglarımda kullandığım temel bir eklenti. Bu kadar ayrıntılı bir anlatım için çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

  Ömer Faruk #
  - 16:49

  Yusuf bey yorumunuz için teşekkür ederim

Fikir Banka #
- 17:35

Yeni kurmuş olduğum internet sitem için, sizin yoast seo ayarları makalenizi kılavuz alarak ayarlarımı yaptım. Gerçekten de mükemmel oldu. Anlatım detaylarınız ve hangi fonksiyonun ne işe yaradığını paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

  Ömer Faruk #
  - 19:13

  İçeriğin sizin için faydalı olmasına çok sevindim Umarım diğer içerikler de aynı şekilde faydalı olabilir.

Mücahit #
- 16:02

Gerçekten WordPress Seo Yoast eklentisi hakkında güzel bir yazı olmuş. WordPress Seo Yoast eklentisi ayarları üzerine yazılan diğer makalelerden kat kat daha güzel bir makale.

  Ömer Faruk #
  - 16:06

  Yorumun için teşekkür ederim Mücahit. Yoast ayarları konusunda verilebilecek en kapsamlı bilgileri vermek istiyorum. Umarım bu konuda başarılıdır 🙂 Seni mutlu etmesine sevindim. İyi okumalar.

Ayhan Albayrak #
- 13:41

Merhaba;
Yoast seo kurulumu ayarları yapıldıktan sonra (site adı acıklamaları v.s) bir yere anahtar kelime girmek gerekmiyor mu? sanki öyle bir bölüm vardı ama bulamadım.
saygılarımla.

  Ömer Faruk #
  - 13:45

  Merhabalar Ayhan Bey.
  Başlıklar ve metalar > Diğer kısmında yaptığım açıklamalara bakarsanız meta anahtar kelimeleri nasıl etkinleştireceğinizi anlattım. Eğer bu ayarı etkin konuma getirdiyseniz ancak hala anahtar kelime alanı görünmüyorsa statik bir anasayfa kullandığınız içindir. Sayfalar bölümüne giderek anasayfa olarak kullandığınız sayfanının seo ayarları bölümünden anahtar kelimeleri ekleyebilirsiniz.

Ahmet #
- 09:44

YoastSEO premium mu kullanıyorsun? Yoksa ücretsiz ile bu yapmış olduğun tüm ayarları yapabilir miyiz? Premium gibi verim alabilir miyiz?

  Ömer Faruk #
  - 09:47

  Merhabalar Ahmet, burada anlattığım tüm ayarlar yoast SEO’nun ücretsiz versiyonu üzerinden anlatılmıştır. Rahatlıkla uygulayabilirsin.

Berk #
- 14:24

Youtube’daki videodan geldim. Hem anlatım hem de videoda söylendiği gibi şu anda okuduğum yazının sürekli güncel olması gerçekten güzel. Bu nedenle yorum yapmadan da geçmek istemedim. Kısa bir süre sonra Yoast kurmayı düşünüyorum. Yazıyı okumaya geri döneceğim. Teşekkürler.

  Ömer Faruk #
  - 14:35

  Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için 🙂 Umarım faydalı olur.

Mehmet #
- 06:15

Merhaba Ömer Bey ben yoast seoda anasayfa butonuna tıkladığım zaman sizin resimdeki gibi meta kutusu gözükmüyor. editing the front page itself diyorum doğrudan anasayfayama giriş yapıyor. Anasayfamın en altında meta kutusu var orada yazmış olduğum meta başlığım google’da çıkıyor fakat meta açıklamam google’da istediğim gibi çıkmıyor. Google rastgele kendisi meta açıklaması atıyor. Halbuki ben anasayfa makalemi anahtar kelimeli yazdım. Yazı sayfalarımda bir sorun yok sadece anasayfamda sorun var. Bu sorunu nasıl çözebilirim ? Teşekkürler.

  Ömer Faruk #
  - 09:13

  Mehmet bey merhabalar.
  Bir sayfayı anasayfa olarak kullandığınız için çıkmıyor sizde o alan. Zaten dediğiniz gibi frontpage bölümüne tıkladığınızda açılan sayfada meta bölümleri çıkıyor sizin anasayfanızın ayarı o bölümde yer alıyor. Doğru adımları yapıyorsunuz. Hiçbir sıkıntı yok. Ben anasayfa olarak frontpage kullanmadığım için ayarlar bu bölümde
  görünüyor. Eğer kullandığınız ayarlar Google’da istediğiniz gibi görünmüyorsa bir süre beklemeniz gerekir. Genelde Google değişiklikleri yansıtmak için bir süre beklemenizi ister.

Mehmet #
- 16:03

Evet dediğiniz gibi anasayfam frontpage ayarlı. Fakat meta açıklamam baya çok oldu uzun zamandır google’da index almıyor. Sanırım ön sayfayı bu eklenti desteklemiyor. Aklıma iki tane fikir geldi ön sayfa görünümlerini en son yazılarınız ayarlayıp anasayfa yazısını nasıl kaldırabilirim ? yani böyle seçtiğim zaman alan adımın yanında anasayfa yazısı gözüküyor bunun gözükmesini istemiyorum bu yazıyı nasıl kaldırabilirim ? ikinci fikrim ise anasayfamın en altında yoast seodaki gelişmiş denilen yere tıkladığım zaman meta robots index ve meta robots followu noindex yapıp meta robots advanced kısmını ise hiçbiri ayarlayıp düzenleyiciden meta tag mı gireyim ? hangisini yapayım ? Teşekkürler.

  Ömer Faruk #
  - 16:10

  Yoast’ın ön sayfayı desteklememesi gibi bir durum söz konusu değil. Elbette ki destekliyor.
  Birinci söylediğiniz şeyi yaparsanız sitenizin adresine gittiğinizde direkt olarak son yayınladığınız yazılar görünür. Ve Başlıklar & metalar kısmında anasayfa sekmesinde resimlerde gördüğünüz gibi meta alanı açılır. Zaten sitenizin ana sayfası son yazıları göstereceği için siteniz/anasayfa sayfası işlevsiz kalacaktır. Eğer son yazılarınızı göstermek istiyorsanız bu yöntemi seçebilirsiniz. İkinci dediğinizi yaparsanız sitenizin anasayfası Google sonuçlarında hiç görünmez. Onu kesinlikle yapmayın. Bunların hiçbirini yapmadan site haritanızı webmaster araçlarına yeniden göndermenizi tavsiye ederim. Dediğim gibi ayarlarınızı doğru yapılandırdığınız sürece meta açıklamanız sıkıntısız görüntülenecektir. Ancak bu sınırı belli olmayan bir zaman alacaktır. Kolaylıklar dilerim.

B-Blog #
- 10:18

Merhabalar,

Kategorilerimde de Yoast seo ayarlarını yaptım. Ancak kategorilerdeki SEO puanı kırmızı olarak görünüyor. Başlık girmemi veya açıklama yazmamı istiyor. Bunun böyle kırmızı kalması sorun olur mu yoksa anahtar kelimesi ve meta açıklaması girmek yeterli mi?

  Ömer Faruk #
  - 10:20

  Merhabalar B-Blog, kategori sayfaları için yeterli kategori açıklaması ve meta açıklaması girdiğiniz sürece sıkıntı yaşamazsınız. En önemli olan içeriklerdir.

B-Blog #
- 10:22

Şimdilik aktif olmamasına rağmen 20 adet özgün makalemin SEO durumu iyi olarak görünüyor ve yeşil durumda. Bu durumu korursam özgün makaleler ile yükselişim hakkında ne diyebilirsiniz?

  Ömer Faruk #
  - 10:27

  SEO tek başına Yoast SEO’dan yeşil uyarı almak değildir. Yaost SEO size yazılarınızda dikkat etmeniz gerekenleri checklist şeklinde sunar. Yaptığınız doğru ve yanlışları sayarak size yeşil turuncu kırmızı gibi puanlar verir. Yoast’tan geçer not almak yazınızı belli kurallara uyarak yaptığınızı gösterir. Ancak iş sadece bununla bitmez. SEO için farklı sitelerde tanıtımlar, sosyal medya paylaşımları vb. çalışmalar da olması gerekir. Yani sadece Yoast’ın yeşil uyarısına bakarak yola çıkmak yanlış olur. Sadece onunla değerlendirme yapamayız maalesef.

B-Blog #
- 10:28

Ama yine de dediğiniz yola girmenin bir nebze de olsa başlangıcı sayılabilir gibi.:)

  Ömer Faruk #
  - 10:29

  Tabi ki, en azından yazılarınızı kurallara uygun yazdığınızı gösteriyor 🙂

Blogger #
- 14:25

Merhaba, tekrar rahatsız ediyorum.

Makalenizde yer alan tüm ayrıntıları eksiksiz olarak uygulamama rağmen google indexlerinde sorun yaşıyorum. Anasayfa metasını girdim ancak google indexinde açıklama yazması yerine menüdeki kategoriler görünüyor. Kategorilerimin tamamında açıklama girdim, açıklama yerine şu yazıyor: “This page shows all posts filed under the category Kategori Adı.” Bazı kategorilerde çift başlık yazıyor, bazılarında slogan ile beraber başlık yazıyor. Halbuki bunların tamamını düzenledim. Bazılarında da çift çizgi çıkmış. Google index almaya başladı ancak bu ciddi bir sorun. Nasıl çözebiliriz?

  Ömer Faruk #
  - 14:32

  Öncelikle bir uyarı yapmak istiyorum. Blog Kurdu’na yorum yaparken lütfen gerçek eposta adresinizi kullanın. Hele ki var olan bir sitenin uzantısı ile bir eposta adresi girerseniz bu Blog Kurdu için de hoş sonuçlar doğurmaz. Lütfen bu konuda dikkatli olun.

  Sorununuza gelecek olursak. Eğer siz Yoast ile gerekli ayarları yaptıysanız endişe etmenize gerek yok. Google sitenizi yanlış indexlemiş olsa bile bu zamanla düzelecektir. Indexlerin değişmesi için çoğu zaman 1-3 ay beklemek gerekir. Google sitenizi ilk fark ettiğinde siteniz nasıl görünüyorsa o şekilde indexlemiştir. Ancak botlar zamanla tekrar ziyaret eder ve indexlerini günceller. Kısacası zamanla düzelecektir. Site haritanızı Google search konsola mutlaka ekleyin. Çift başlık sorunu için WordPress Çift Başlık Sorunu Çözümü yazısını okuyabilirsiniz.

Muhammed Emin #
- 13:46

Seo ile ilgili karşılaştığım sorunda kısa zamanda benimle iletişime geçerek yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim.

  Ömer Faruk #
  - 13:48

  Merhabalar Muhammed Emin,
  Rica ederim ne demek 🙂 Blog Kurdu’nu takip etmeyi ve içeriklerimi ilgilenen arkadaşlarınla paylaşmayı da unutma 😉 İyi çalışmalar.

Life Medikal #
- 12:24

çok faydalı bir çalışma çok teşekkürler,Emeğinize sağlık.

  Ömer Faruk #
  - 12:29

  Yorumunuz için teşekkür ederim.
  Faydalı olmasına sevindim 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*
*