Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır

Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

kategorisinde, en son 9 Mart 2018 tarihinde güncellendi. Dev güncelleme: 7.0 sürümüne göre yazı baştan sona güncellendi. 75 yorum

Yoast SEO eklentisini düzgün bir şekilde yüklemek ve kurmak mı istiyorsunuz? WordPress ile inşa edilmiş web siteleri için en eksiksiz SEO çözümü olan Yoast SEO eklentisini şu an halihazırda Blog Kurdu’nda ben de kullanmaktayım ve oldukça memnunum. Bu makalede Yoast SEO’yu nasıl kuracağınızı ve nasıl kullanacağınızı anlatacağım. Yoast SEO ayarları nasıl yapılır ve Yoast ile birlikte gelen muhteşem özelliklerden nasıl yararlanılır adım adım göstereceğim. Lafı fazla uzatmadan geçelim adımlara!

Önemli bilgi: Burada anlatacağım ayarlar Yoast SEO eklentisinin son sürümlerine göre sürekli güncellenmektedir. Bu yazıda bahsedilen anlatımları yaparken kullanılan WordPress sürümleri 4.7.x – 4.9.x ve Yoast SEO ayarları için kullanılan Yoast SEO sürümü 7.0.1 şeklindedir. Yoast’ın bu sürümü 6 Mart 2018 tarihinde yayınlanmıştır ve yazı bu sürüme göre güncellenmiştir. Daha eski sürüme sahip bir Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız gelen yepyeni özelliklerden faydalanabilmek ve bu yazıda anlatılan ayarları doğru bir şekilde yapabilmek için öncelikle eklentinizi son sürüme güncelleyiniz. Özellikle 7.0 sürümü ile eklenti ayarları tamamen değiştirildiği için yazıyı takip ederken sorun yaşayabilirsiniz.

Hatırlatma: Yoast SEO ayarları nasıl yapılır videolu eğitimimi “eğitimlerim” bölümünde yayınladım. Oldukça detaylı ve anlaşılır Yoast SEO ayarları videosunu mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

YOAST ayarlarına Geçmeden! Yoast SEO ayarlarını yapmadan önce uygulaması en basit SEO tekniklerinden birisi olan SEO uyumlu kalıcı bağlantı ayarlarınızı nasıl yapacağınızı mutlaka okumalısınız. Link yapısı konusunda aklınıza takılan tüm sorulara bu yazıda detaylıca cevap verdim.

Yoast SEO’nun Özellikleri

Yoast SEO, WordPress için geliştirilmiş bir SEO eklentisidir. Birçok yerleşik araç ve özelliklere sahip en kapsamlı WordPress SEO eklentisidir demek belki de çok daha iyi olur. Gelin bu özelliklerden bazılarına hızlı bir göz atalım öncelikle.

 • Yazıların SEO başlığını ve meta açıklamasını yazı bazında değiştirebilme.
 • Google arama sonucu snippet önizleme yapabilme.
 • Odak anahtar kelime belirleyebilme ve canlı bir şekilde test edebilme.
 • Sayfaları, arşivleri, yazıları ve benzeri gönderi türlerini kolay bir şekilde noindex, nofollow konumuna alabilme.
 • Temanıza Schema.org uyumlu breadcrumb özelliği ekleyebilme. Yazıya özel breadcrumb başlığı atayabilme.
 • XML sitemap özelliği.
 • XML sitemap’leri kolayca konfigüre edebilme.
 • .htaccess ve robots.txt dosyalarını direkt olarak güncelleyebilme.
 • Google Web Yöneticisi Araçları, Yahoo Site Araçları ve Bing Web Yöneticisi Araçları’nı zahmetsiz bir şekilde doğrulayabilme.
 • Basit içe aktarma aracı ile All in One SEO gibi araçlardan ayarları otomatik olarak aktarabilme.
 • ve onlarca gelişmiş özellik daha!

Yoast SEO, bugüne kadar 90 milyondan fazla kez yüklenmiş, 5 milyondan fazla aktif kullanıcısının beğenisini ve takdirini toplamış, çoğu WordPress kullanıcısı tarafından tercih edilen ücretsiz bir eklentidir. Ücretsiz olmasının yanında bir de ücretli versiyonu bulunmaktadır. Bu versiyona özgü bazı özellikleri de şu şekilde sıralayalım:

 • Link yönlendirmelerini kolayca ayarlamanıza olanak sağlayan bir yönlendirme yöneticisi.
 • Eklentinin her özelliğini tamamıyla anlamanıza ve kullanabilmenize yardımcı olacak video dersleri.
 • Yoast ekibi tarafından SEO konusunda başarılı olabilmeniz için birinci sınıf teknik destek.

Yoast SEO Nasıl Kurulur?

WordPress Yoast SEO ayarları nasıl yapılır sorusuna cevap aramaya geçmeden önce ilk yapmamız gereken şey websitemize Yoast SEO eklentisini kurmak ve onu etkinleştirmektir. Gelin eklentimizi nasıl kuracağımıza göz atalım.

İlk olarak yönetici panelimize giriş yapıyoruz ve Eklentiler >> Yeni Ekle linkine tıklıyoruz. Ardından şu adımları takip ederek eklentimizi kurup etkinleştiriyoruz:

* Açılan eklenti ekle sayfasındaki sağ üst tarafta bulunan arama kutusuna “Yoast SEO” yazıyoruz. Çıkan ilk sonuç aradığımız eklenti! 1+ milyon etkin kurulum yazan Yoast SEO eklentisinin sağ tarafındaki Hemen Yükle butonuna tıklıyoruz ve yüklenene kadar bekliyoruz:

Yoast seo eklentisi nasıl kurulur

* Şimdi yüklenen eklentimizi etkinleştirmek kaldı! Yapmamız gereken tek şey etkinleştir butonuna tıklamak.

Yoast seo eklentisi nasıl yüklenir

* İşte bu kadar! Yoast SEO eklentisini başarılı bir şekilde kurduk ve etkinleştirdik. Şimdi sıra uçuşa geçmede!

Gelişmiş Yoast SEO Ayarları

Ayarları detaylı bir şekilde anlatmaya geçmeden önce belirtmek istediğim bir husus var. Burada anlatacağım ayarlar, tecrübelerim, birikimlerim ve araştırmalarım ışığında en doğru olduğuna inandığım ve tavsiye ettiğim ayarlardır. Diğer uzmanların kendi tercihleri ​​ve takdirleri olabilir. Bu nedenle ileri düzey kullanıcılar hoşlanmadıkları şeyleri görmezden gelebilirler. Ancak eğer yolun başındaysanız ve bu konulara uzaksanız sizi yarı yolda bırakacak hiçbir bilgi paylaşmayacağımı unutmayın 😉

Yoast ayarları oldukça gelişmiş ve girift özelliklere sahiptir. Bu nedenle adımları dikkatli takip edin ve hiçbir adımı atlamamaya özen gösterin.

Genel Ayarlar

Genel: Dashboard

Eklentimizi kurduktan sonra ilk olarak yapmamız gereken şey admin panelimizde sol tarafa gelen Yoast SEO ikonuna tıklamak. Bu ikona tıkladığımızda bizi karşılayan ekran “Genel” sekmesi oluyor. Burada Yoast’ın bize verdiği bildirimleri, uyarıları vb. notları görebilirsiniz. Örneğin eğer WordPress Ayarları >> Okuma >> sayfasından “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış” seçeneğini işaretlediyseniz sitenizin arama motorları tarafından indexlenebilir olmadığını ve bunun büyük bir SEO sorunu olduğunu belirten bir uyarı ve bu sorunu nasıl çözebileceğinizi anlatan adımlar belirecektir. Aşağıda bu uyarıyı görebilirsiniz. Arada bir bu sekmeyi ziyaret etmeniz gözden kaçırmamamnız gereken durumlar için önemlidir.

Yoast SEO Ayarları Dashboard

Genel: Features

Yoast’ın can alıcı ayarlarını ve gelişmiş özelliklerini aktif ya da deaktif hale getireceğimiz belki de eklentinin temel ayarı diyebileceğimiz sekmeye geldik şimdi de. Yoast SEO 7.0 sürümünden sonra buradaki ayarların tümü otomatik olarak etkin şekilde gelmeye başladı. Önceki sürümlerinde bu sekmedeki bazı ayarlar farklı sekmelerde yer alırken bazıları da deaktif durumda geliyordu. Bana kalırsa hepsinin aktif olarak gelmesi iyi oldu çünkü zaten hepsi önemli ve işe yarayan özellikler. Hadi gelin tek tek bu sekmedeki özelliklere ve anlama geldiklerine göz atalım.

Yoast SEO Ayarları Genel Features

1- SEO analysis (Keyword analysis): -Bu özelliğin adı, 6.3 güncellemesi ile SEO analysis şeklinde değiştirilmiştir.- “SEO analizleri” adındaki bu alan Yoast’ın bize sunduğu en harika özelliklerden birisi. Yazınızı yayınlarken yazı girişi yaptığınız metin alanının hemen altında çıkan gelişmiş analiz ve öneri kutusunu görebilmek için bu seçenek mutlaka etkin konumda olmalıdır. Çok yakında yayınlayacağım bir diğer yazıda “Yoat SEO Nasıl Kullanılır” sorusuna yanıt vereceğim ve bu yazıda “anahtar kelime analizleri” kutusunu nasıl kullanacağınızı detaylı şekilde anlatacağım.

2- Readability analysis: Bu ayar blogunuzdaki yada web sitenizdeki yazılarınızı yayınlamadan önce size “okunabilirlik” analizleri yaparak öneriler sunacak olan yeni ve güzel bir aracı etkinleştirmenizi sağlıyor. Metinlerinizde düzenlemeler ve okunabilirlik konusunda güzel ve etkili uyarılar almak istiyorsanız bu aracı mutlaka etkin durumda bırakın.

3- Cornerstone content: Yoast SEO’nun yepyeni ve harika özelliği “Cornerstone content”. Türkçe karşılığı olarak temel taşı yada köşe taşı şeklinde düşünebilirsiniz. Bu ayarı çok detaylı bir şekilde incelemek en doğrusu olacaktır ve bunun için yakın zamanda yeni bir yazı yayınlayacağım. Ancak burada hemen kısaca detaylarından bahsetmek istiyorum.

“Cornerstone content” sitenizde en kıymetli olduğunu düşündüğünüz 4-5 içeriğinizi seçmenizi ve bu içerikleri sitenizin temel taşları olarak görmenize imkan tanıyor. Şöyle ki, sitenizde sektöre özgü yada seçtiğiniz alanlarda hedeflediğiniz anahtar kelimelere göre yazı yayınlarsınız. Mesela ben Blog Kurdu’nda blogculuk, WordPress kullanımı, WordPress hızlandırma gibi kelimelere odaklı olarak yayınlar yapmaktayım. Bu yayınlarla kaleme aldığım ve en kaliteli olduğunu düşündüğüm 4-5 tane yazımı seçiyorum ve bunları “Cornerstone content” olarak belirliyorum.

Köşe taşı içerikler, herhangi bir SEO stratejisinde önemli bir rol oynamaktadır. Bir köşe taşı yaklaşımı, bu rekabetçi arama terimlerini çözmenize yardımcı olabilir. Benzer blog yayınlarıyla ilgili çok sayıda makale yazarsanız Google’a hangisinin en önemli olduğunu Google’a bildirmeniz gerekir. Yayınlarınız arasında uygun iç bağlantı yapısını sağlıyorsanız Google’a hangi makalenin en önemli olduğunu gösterebilirsiniz. Bu şekilde rakiplerinizle daha güçlü bir şekilde sıralama mücadelesi verebilirsiniz. Bu ayarı etkinleştirebilirsiniz. Eğer detaylı bilginiz yoksa Blog Kurdu’na abone olarak ilerleyen tarihlerde yayınlayacağım “Cornerstone content” içeriğine hemen ulaşabilirsiniz.

4- Text link counter: Bu özellik, Yoast’ın 13.07.2017 tarihinde yayınlanan 5. sürümü ile gelen bir özellik. Bu özelliği aktif yada pasif etme butonu 7.0 sürümü ile Genel ayarlar > Features bölümüne taşındı. Text link counter özelliği yazılarınızda kullandığınız site içi bağlantı sayısını görmenize yardımcı oluyor. Böylelikle site içindeki link yerleşimlerini ve dağılımlarını kontrollü olarak yapmanıza imkan sunuyor. “Cornerstone content” özelliğini de destekleyici olacak bu yeni özellik Yoast’ın bir şeyleri kolaylaştırma ve stratejik yaklaşma konusundaki güzel adımlarından bir tanesi diyebilirim.

Eğer eklentiyi yeni kurduysanız Yoast’ın bu özelliğinin doğru çalışabilmesi için Dashboard sekmesine gelen bir bildirim göreceksiniz. O bildirimde “Count links” butonuna tıklayarak site içindeki yazılarda yer alan tüm linkleri saymanız gerekiyor. “Count links” butonunu kullanarak site içi linklerinizi saydıktan sonra artık bu özelliği doğru bir şekilde kullanabilirsiniz. Eğer linkleri saymak için herhangi bir bildirim göremiyorsanız Araçlar bölümünde de “Count links” butonuna erişebilirsiniz.

yoast genel dashboard count links butonu
Yoast Dashboard sekmesindeki “count links” uyarısı.

Yoast text link counter özelliği

5- XML site haritaları Yoast 7.0 sürümünden önce XML site haritaları tamamen ayrı bir sayfada ve daha farklı araçlarıyla birlikte yönetilebilir şekildeydi. Ancak 7.0 sürümüyle birlikte XML site haritalarını aktif ya da deaktif etme özelliği Features sekmesine taşındı. Önceki sürümlerde yer alan “yazılar site haritasında gösterilsin mi”, “sayfalar site haritasında yer alsın mı”, “kategoriler site haritasında yer alsın” gibi ayarlar ise daha mantıklı ve kullanışlı olması açısından “Search Appearance (Arama görünümü)” sekmesinde ilgili bölümlere taşındı. İlerleyen adımlarda onların da sırası gelecek ve detaylıca değineceğim.

6- Ryte integration: Bu ayar da yine Yoast ayarları içerisinde önemli bir yere sahip. Bu özellik sitenizin günlük olarak indexlenebilir durumda olup olmadığını takip etmek için kullanılıyor. Sitenizin indexlenebilir olduğunu mutlaka bilmelisiniz. Bu yüzden Ryte ayarını “Etkin” moduna getirmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

7- Admin bar menu: Bu ayar ile Yoast SEO ikonunun, ayar linklerinin, bildirimlerinin yukarıdaki admin barında yer alıp almamasını seçiyorsunuz. Ben anlık bildirimler ve hızlı erişim için bu ayarı etkin olarak kullanıyorum.

8- Security: no advanced settings for authors: Daha önceki Yoast sürümlerinde Dashboard > Security sekmesinde sadece bu ayar yer almaktaydı. 7.0 sürümüyle gereksiz yer kaplamaktan kurtarılıp features sekmesine taşındı.

Bu ayar sitenizdeki gelişmiş Yoast SEO ayarlarına kimlerin erişebileceğini belirlemenize yarıyor. Bu ayarı varsayılan olarak “evet” şeklinde bırakmanızı öneririm. Gelişmiş metabox özelliğini devre dışı bırakmak sitede eğer sizden başka yazar varsa bu yazarların noindex ve kanonik ayarlar gibi gelişmiş değişiklikler yapmasını önleyecektir (ki bu da oldukça önemlidir). Kısacası bu ayar mutlaka “açık” konumunda olmalıdır.

Genel: Webmaster Tools

SEO hakkında biraz bilginiz varsa popüler arama motorlarının site sahiplerinin web yöneticisi araçları alanını kullanarak sitelerini eklemelerine izin verdiklerini biliyorsunuzdur. Yoast SEO bu işlemi kolaylaştırmak için Webmaster Tools sekmesinde arama motorlarından aldığınız doğrulama kodlarını girerek sitenizi doğrulamanıza imkan sağlıyor. Arama motorlarının webmaster araçlarına ekledikten sonra size verilen kodları buradaki gerekli alanlara yazınız ve kaydet bununa basınız.

Yoast SEO Ayarları Genel Webmaster Tools

Yoast SEO ayarları yazımızdaki ilk bölümü tamamladık. Şimdi sol tarafta yer alan Yoast menüsünden Search Appearance (Arama Görünümü) bölümüne gidiyoruz.Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.


Yorum Yap 75 yorum yapıldı

Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.

Hakan #
- 21:58

Teşekkür ederim hocam yardımlarınız için. başka sıkıntılarda rahatsız ederim tekrar iyi akşamlar dilerim.

  Ömer Faruk #
  - 21:59

  Rica ederim. Mutlu bloglamalar!

Hakan #
- 21:13

Şimdi hocam kontrol ettiğim kadar bir sıkıntı göremiyorum herşey normal ama gel gelelim goglede aratınca yazının title ve desc alanı farklı çıkıyor nerede yanlış yapıyorum acaba? prnt.sc/isx9k3 resime bakarmısınız.

  Ömer Faruk #
  - 21:20

  Bazen her şeyi doğru yapsanız da Google istediğiniz gibi göstermeyebilir sonuçları. Biraz kafasına göre davranıyor. Şuan ayarlarınızda sorun görünmüyorsa zamanla düzelecektir arama sonuçları. Genellikle 1-2 ay içinde başlıklar ve meta açıklamaları oturur.

Hakan #
- 20:50

Dediğiniz şekilde yaptım hocam prnt.sc/iswvsw bir sıkıntı yok gibi kontrol edermisiniz..

Ve bir diğer sıkıntıyıda çözmemde yardımcı olursanız sevinirim. i.hizliresim.com/A1bnpp.png resimde göründüğü gibi yazılarımın başlığı sitenin başlığı ve description aynısı. hemen hemen tum sıtelerımde boyle bunu nereden halledebilirim ?

  Ömer Faruk #
  - 20:57

  İlk resimde “etiketler” kısmında hala “arşivleri” yazıyor. Onu kaldırmamışsınız.

  İkinci resimdeki sorunun çözümü için her yazının düzenleme sayfasında yer alan Yoast kutusunu kullanmanızı tavsiye ederim.

Hakan #
- 17:19

Teşekkürler hocam dediğiniz gibi yaptım umarım düzelir.
Başka bir soruna gelicek olursak yazı sonunda arşivleri kelimesi çıkıyor prnt.sc/isucb1 bakabilirsiniz. bunlar hep yazılarımı kategorilendirdim ondan sonra çıkan sorunlar nasıl çözebilirim?

  Ömer Faruk #
  - 17:46

  Rica ederim, umarım. “Arşivleri” ifadesi yazılarda değil kategorilerde, etiket arşivlerinde falan çıkar. Yazıda bu konuda anlatım yaptım zaten dikkatli okursanız 2. sayfada Search Appearance: Kategoriler bölümünde bulabilirsiniz. Not olarak belirteyim, eposta adresinizi yanlış yazdığınız için bildirimler size ulaşmıyor. Eğer doğru yazarsanız yorumlarımdan hızlı haberdar olabilirsiniz.

Gorkem Olur #
- 14:28

Evet hocam türkçe karakter içeren bir anahtar kelime.Bu sorun teşkil edermi ?

  Ömer Faruk #
  - 14:31

  Türkçe karakter içerdiği için tam olarak algılamıyordur hocam. Eğer uyarılarda bahsedilen düzenlemeleri yaptıysanız sorun yok demektir. WordPress eklentilerinin çoğunda olduğu gibi Yoast’ta da Türkçe karakterlerin algılanmasında sorun yaşanabiliyor 🙂 Dediğim gibi, siz eğer Yoast’ın size gösterdiği uyarılardaki düzenlemeleri yaptıysanız sıkıntı olmaz. Orada uyarı görünüyor olmasına aldırmayın.

Hakan #
- 14:15

Hocam yardımcı olurmusunuz yazı başlıkların sonunda ayraçtan sonra gelen kısımda bir türlü istediğim kelimeyi otomatik çıkartamadım numara çıkartmak istiyom otomatik bir şekilde her yazı sonunda ama goglede gozukmemekte bunu nasıl yapabilirim acaba yardımcı olurmusunuz lütfen?
prnt.sc/isf4s1 şöyle birşey yaptım bu olurmu?

  Ömer Faruk #
  - 22:47

  Merhabalar, başlık şablonunuzu şu şekilde düzenleyin: prnt.sc/isl1gy ve ardından site haritanızı Google’a göndererek indexleri değiştirmesini bekleyin. Zamanla istediğiniz şekilde görünmeye başlayacaktır.

Gorkem Olur #
- 19:21

hocam merhaba,
Gösterdiğin ayarları yaparak kullanmaya çalışıyorum ancak;
Odak anahtar kelime, kopyanın ilk paragrafında görünmüyor. İlk fırsatta konunun ne olduğunu netleştirin.(ilk parağrafta anahtar kelime var)
Anahtar kelime yoğunluğu 0% ki bu biraz az; odak anahtar kelime 0 kere bulundu.(anahtar kelime ortalama 3 defa geçiyor.)
Bir meta açıklaması belirtilmiş, ancak hedef anahtar kelimeyi / cümleyi içermiyor.(içeriyor)
Bu sayfada hiç görsel bulunmuyor, bir kaç tane eklemeyi düşünün.(En son iş olarak Gördüm)
No internal links appear in this page, consider adding some as appropriate.
Odak anahtar kelime SEO başlığında görünmüyor.(Aslında Var)

Bu hatalar bir türlü değişmiyor.Sorunu nasıl çözerim?
Yardımcı olurmusunuz ?

  Ömer Faruk #
  - 22:49

  Görkem selamlar, yorumun istenmeyen bölümüne düştüğü için yeni fark ettim kusura bakma 🙂 Odak anahtar kelimende Türkçe karakterler mi kullanıyorsun?

Enver #
- 11:51

Anlatımınız Gerçekten Çok Güzel Olmuş Elinize Sağlık. Premium Versiyonu İle İlgili Ayarlamaları Anlatımınızı Bekliyoruz.

  Ömer Faruk #
  - 12:12

  Çok teşekkür ederim:) Çok yakında her ikisi de gelecek.

hakan #
- 02:37

Merhaba hocam makalenizi çok beğendim yararlı buldum size sormak istediğim bir şey var,
şimdi Yoast eklentisini kurduk ve oradaki sitemap özelliğini kullanıyorum /sitemap.xml yapınca sayfa yazı bileşenleri çıkıyor içinde paylaşılmış şekilde sorum şurada başlıyor biz webmaster toolsta sitemap gönder dediğimiz de /sitemap_index.xml deki urleri tek tek gönder mi yapacağız? Yoksa direkt /sitemap_index.xml bunu mu göndereceğiz? Ek olarak robots.txt dosyası kendini günceller mi yoksa ona da elimizle sitemap_index.xml’deki linkleri yapıştıracağız? Yardım ederseniz sevinirim.

  Ömer Faruk #
  - 12:38

  Hakan merhabalar, güzel yorumun için teşekkür ederim. Yorumun istenmeyen bölümüne düşmüş o yüzden ancak fark ettim kusura bakma 🙂 Webmaster toolsa sadece sitemap_index.xml olarak göndermen yeterli. Alt haritaları Google otomatik olarak algılar. İstersen alt haritaları tek tek de gönderebilirsin ancak dediğim gibi hiç gerek yok sitemap_index.xml olarak göndermen yeterli olacaktır. Alt haritalar anında anlgılanır zaten fark edersin. robots.txt dosyası site haritası için otomatik olarak güncellenmez. Manuel olarak eklemen gerekiyor 🙂

Cenk Martini #
- 00:02

Hocam merhabalar.
Yoast varsayılanı olarak site haritası siteismi.com/sitemap_index.xml şeklinde. bunu sitemap.xml olarak nasıl değiştirebiliriz?

  Ömer Faruk #
  - 01:31

  Merhabalar Cenk, Yoast’ta bu değişiklik için ne yazık ki bir seçenek bulunmuyor.

sercan #
- 02:22

Merhaba başlıklar & metalar içerisinde diğer sekmesi yok bu yeni versiyon ile kaldırıldımı yada bu sekmenin gelmesi için bir ayarmı yapmak gerekiyor
iyi bloglar.

  Ömer Faruk #
  - 02:33

  Sercan merhaba, evet 6.3 sürümünden itibaren bu sekme kaldırıldı. Yazıya onunla ilgili bir güncelleme notu ekledim 🙂 Mutlu bloglamalar!

Burhan #
- 21:25

Hocam merhaba
Şöyle bir problemim var, blog sitem kategorilerden oluşuyor ve menü de alt kategorilerden.Fakat breadcrumb menü sıralamasını takip etmiyor.
Diğer bir sorunum ise yayınlanan yazılar aramalarda çıkıyor fakat tıklayınca anasayfa geliyor yardımcı olabilir misiniz ?

  Ömer Faruk #
  - 21:51

  Merhabalar Burhan, bahsettiğin sorunlar özel teknik sorunlar. Buradan çözüm bulmak mümkün değil ne yazık ki. WordPress hizmetleri sayfasından teklif al formunu kullanarak bir teklif alabilirsin.

Fatih Çolak #
- 00:41

Ömer Faruk hocam Çift başlık sorununu çözme konunuzdaki https://blogkurdu.net/wordpress-cift-baslik-sorunu-cozumu/ işlemi yaptım ve sorun çözüldü. Harıkasınız çok teşekkür ediyorum ilginize paylaşımlarınıza

  Ömer Faruk #
  - 00:42

  Sorunun çözülmesine sevindim, rica ederim ne demek daima takibinizi bekliyorum. Mutlu bloglamalar 🙂

Fatih Çolak #
- 00:31

Örneğin yazı ve sayfanın ayarları bu şekilde;
%%title%% %%page%% %%sep%% %%sitename%%

sondaki sitename kısmını kaldırırsam bu sefer sadece Günübirlik Turlar diye kalıyor

  Ömer Faruk #
  - 00:32

  Fatih hocam çift başlık sorunu çözümü yazısını bir inceleyip adımları uyguladıktan sonra sonucu iletir misin ona göre tekrar bakalım 🙂

Fatih Çolak #
- 00:28

Hızlı cevabınız için çok teşekkürler, Sayfa, yazı, kategori ve Ana Sayfa hepsinde durum aynı maalesef

Fatih Çolak #
- 00:20

Hocam Yoast Seo kurduktan sonra sayfalarımda ve yazılarımda başlıklarım şu şekilde değişti;

Günübirlik Turlar – Gidiyoruz.comGidiyoruz.com – Ankara

ben bunun sadece

Günübirlik Turlar – Gidiyoruz.com şeklinde olmasını istiyorum. Acaba nerede hata yapıyorum.

  Ömer Faruk #
  - 00:24

  Merhabalar, bahsettiğiniz içerik tekil yazı mı kategori mi anasayfa mı?

Life Medikal #
- 12:24

çok faydalı bir çalışma çok teşekkürler,Emeğinize sağlık.

  Ömer Faruk #
  - 12:29

  Yorumunuz için teşekkür ederim.
  Faydalı olmasına sevindim 🙂

Muhammed Emin #
- 13:46

Seo ile ilgili karşılaştığım sorunda kısa zamanda benimle iletişime geçerek yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Başarılarınızın devamını dilerim.

  Ömer Faruk #
  - 13:48

  Merhabalar Muhammed Emin,
  Rica ederim ne demek 🙂 Blog Kurdu’nu takip etmeyi ve içeriklerimi ilgilenen arkadaşlarınla paylaşmayı da unutma 😉 İyi çalışmalar.

Blogger #
- 14:25

Merhaba, tekrar rahatsız ediyorum.

Makalenizde yer alan tüm ayrıntıları eksiksiz olarak uygulamama rağmen google indexlerinde sorun yaşıyorum. Anasayfa metasını girdim ancak google indexinde açıklama yazması yerine menüdeki kategoriler görünüyor. Kategorilerimin tamamında açıklama girdim, açıklama yerine şu yazıyor: “This page shows all posts filed under the category Kategori Adı.” Bazı kategorilerde çift başlık yazıyor, bazılarında slogan ile beraber başlık yazıyor. Halbuki bunların tamamını düzenledim. Bazılarında da çift çizgi çıkmış. Google index almaya başladı ancak bu ciddi bir sorun. Nasıl çözebiliriz?

  Ömer Faruk #
  - 14:32

  Öncelikle bir uyarı yapmak istiyorum. Blog Kurdu’na yorum yaparken lütfen gerçek eposta adresinizi kullanın. Hele ki var olan bir sitenin uzantısı ile bir eposta adresi girerseniz bu Blog Kurdu için de hoş sonuçlar doğurmaz. Lütfen bu konuda dikkatli olun.

  Sorununuza gelecek olursak. Eğer siz Yoast ile gerekli ayarları yaptıysanız endişe etmenize gerek yok. Google sitenizi yanlış indexlemiş olsa bile bu zamanla düzelecektir. Indexlerin değişmesi için çoğu zaman 1-3 ay beklemek gerekir. Google sitenizi ilk fark ettiğinde siteniz nasıl görünüyorsa o şekilde indexlemiştir. Ancak botlar zamanla tekrar ziyaret eder ve indexlerini günceller. Kısacası zamanla düzelecektir. Site haritanızı Google search konsola mutlaka ekleyin. Çift başlık sorunu için WordPress Çift Başlık Sorunu Çözümü yazısını okuyabilirsiniz.

B-Blog #
- 10:28

Ama yine de dediğiniz yola girmenin bir nebze de olsa başlangıcı sayılabilir gibi.:)

  Ömer Faruk #
  - 10:29

  Tabi ki, en azından yazılarınızı kurallara uygun yazdığınızı gösteriyor 🙂

B-Blog #
- 10:22

Şimdilik aktif olmamasına rağmen 20 adet özgün makalemin SEO durumu iyi olarak görünüyor ve yeşil durumda. Bu durumu korursam özgün makaleler ile yükselişim hakkında ne diyebilirsiniz?

  Ömer Faruk #
  - 10:27

  SEO tek başına Yoast SEO’dan yeşil uyarı almak değildir. Yaost SEO size yazılarınızda dikkat etmeniz gerekenleri checklist şeklinde sunar. Yaptığınız doğru ve yanlışları sayarak size yeşil turuncu kırmızı gibi puanlar verir. Yoast’tan geçer not almak yazınızı belli kurallara uyarak yaptığınızı gösterir. Ancak iş sadece bununla bitmez. SEO için farklı sitelerde tanıtımlar, sosyal medya paylaşımları vb. çalışmalar da olması gerekir. Yani sadece Yoast’ın yeşil uyarısına bakarak yola çıkmak yanlış olur. Sadece onunla değerlendirme yapamayız maalesef.

B-Blog #
- 10:18

Merhabalar,

Kategorilerimde de Yoast seo ayarlarını yaptım. Ancak kategorilerdeki SEO puanı kırmızı olarak görünüyor. Başlık girmemi veya açıklama yazmamı istiyor. Bunun böyle kırmızı kalması sorun olur mu yoksa anahtar kelimesi ve meta açıklaması girmek yeterli mi?

  Ömer Faruk #
  - 10:20

  Merhabalar B-Blog, kategori sayfaları için yeterli kategori açıklaması ve meta açıklaması girdiğiniz sürece sıkıntı yaşamazsınız. En önemli olan içeriklerdir.

Mehmet #
- 16:03

Evet dediğiniz gibi anasayfam frontpage ayarlı. Fakat meta açıklamam baya çok oldu uzun zamandır google’da index almıyor. Sanırım ön sayfayı bu eklenti desteklemiyor. Aklıma iki tane fikir geldi ön sayfa görünümlerini en son yazılarınız ayarlayıp anasayfa yazısını nasıl kaldırabilirim ? yani böyle seçtiğim zaman alan adımın yanında anasayfa yazısı gözüküyor bunun gözükmesini istemiyorum bu yazıyı nasıl kaldırabilirim ? ikinci fikrim ise anasayfamın en altında yoast seodaki gelişmiş denilen yere tıkladığım zaman meta robots index ve meta robots followu noindex yapıp meta robots advanced kısmını ise hiçbiri ayarlayıp düzenleyiciden meta tag mı gireyim ? hangisini yapayım ? Teşekkürler.

  Ömer Faruk #
  - 16:10

  Yoast’ın ön sayfayı desteklememesi gibi bir durum söz konusu değil. Elbette ki destekliyor.
  Birinci söylediğiniz şeyi yaparsanız sitenizin adresine gittiğinizde direkt olarak son yayınladığınız yazılar görünür. Ve Başlıklar & metalar kısmında anasayfa sekmesinde resimlerde gördüğünüz gibi meta alanı açılır. Zaten sitenizin ana sayfası son yazıları göstereceği için siteniz/anasayfa sayfası işlevsiz kalacaktır. Eğer son yazılarınızı göstermek istiyorsanız bu yöntemi seçebilirsiniz. İkinci dediğinizi yaparsanız sitenizin anasayfası Google sonuçlarında hiç görünmez. Onu kesinlikle yapmayın. Bunların hiçbirini yapmadan site haritanızı webmaster araçlarına yeniden göndermenizi tavsiye ederim. Dediğim gibi ayarlarınızı doğru yapılandırdığınız sürece meta açıklamanız sıkıntısız görüntülenecektir. Ancak bu sınırı belli olmayan bir zaman alacaktır. Kolaylıklar dilerim.

Mehmet #
- 06:15

Merhaba Ömer Bey ben yoast seoda anasayfa butonuna tıkladığım zaman sizin resimdeki gibi meta kutusu gözükmüyor. editing the front page itself diyorum doğrudan anasayfayama giriş yapıyor. Anasayfamın en altında meta kutusu var orada yazmış olduğum meta başlığım google’da çıkıyor fakat meta açıklamam google’da istediğim gibi çıkmıyor. Google rastgele kendisi meta açıklaması atıyor. Halbuki ben anasayfa makalemi anahtar kelimeli yazdım. Yazı sayfalarımda bir sorun yok sadece anasayfamda sorun var. Bu sorunu nasıl çözebilirim ? Teşekkürler.

  Ömer Faruk #
  - 09:13

  Mehmet bey merhabalar.
  Bir sayfayı anasayfa olarak kullandığınız için çıkmıyor sizde o alan. Zaten dediğiniz gibi frontpage bölümüne tıkladığınızda açılan sayfada meta bölümleri çıkıyor sizin anasayfanızın ayarı o bölümde yer alıyor. Doğru adımları yapıyorsunuz. Hiçbir sıkıntı yok. Ben anasayfa olarak frontpage kullanmadığım için ayarlar bu bölümde
  görünüyor. Eğer kullandığınız ayarlar Google’da istediğiniz gibi görünmüyorsa bir süre beklemeniz gerekir. Genelde Google değişiklikleri yansıtmak için bir süre beklemenizi ister.

Berk #
- 14:24

Youtube’daki videodan geldim. Hem anlatım hem de videoda söylendiği gibi şu anda okuduğum yazının sürekli güncel olması gerçekten güzel. Bu nedenle yorum yapmadan da geçmek istemedim. Kısa bir süre sonra Yoast kurmayı düşünüyorum. Yazıyı okumaya geri döneceğim. Teşekkürler.

  Ömer Faruk #
  - 14:35

  Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için 🙂 Umarım faydalı olur.

Ahmet #
- 09:44

YoastSEO premium mu kullanıyorsun? Yoksa ücretsiz ile bu yapmış olduğun tüm ayarları yapabilir miyiz? Premium gibi verim alabilir miyiz?

  Ömer Faruk #
  - 09:47

  Merhabalar Ahmet, burada anlattığım tüm ayarlar yoast SEO’nun ücretsiz versiyonu üzerinden anlatılmıştır. Rahatlıkla uygulayabilirsin.

Ayhan Albayrak #
- 13:41

Merhaba;
Yoast seo kurulumu ayarları yapıldıktan sonra (site adı acıklamaları v.s) bir yere anahtar kelime girmek gerekmiyor mu? sanki öyle bir bölüm vardı ama bulamadım.
saygılarımla.

  Ömer Faruk #
  - 13:45

  Merhabalar Ayhan Bey.
  Başlıklar ve metalar > Diğer kısmında yaptığım açıklamalara bakarsanız meta anahtar kelimeleri nasıl etkinleştireceğinizi anlattım. Eğer bu ayarı etkin konuma getirdiyseniz ancak hala anahtar kelime alanı görünmüyorsa statik bir anasayfa kullandığınız içindir. Sayfalar bölümüne giderek anasayfa olarak kullandığınız sayfanının seo ayarları bölümünden anahtar kelimeleri ekleyebilirsiniz.

Mücahit #
- 16:02

Gerçekten WordPress Seo Yoast eklentisi hakkında güzel bir yazı olmuş. WordPress Seo Yoast eklentisi ayarları üzerine yazılan diğer makalelerden kat kat daha güzel bir makale.

  Ömer Faruk #
  - 16:06

  Yorumun için teşekkür ederim Mücahit. Yoast ayarları konusunda verilebilecek en kapsamlı bilgileri vermek istiyorum. Umarım bu konuda başarılıdır 🙂 Seni mutlu etmesine sevindim. İyi okumalar.

Fikir Banka #
- 17:35

Yeni kurmuş olduğum internet sitem için, sizin yoast seo ayarları makalenizi kılavuz alarak ayarlarımı yaptım. Gerçekten de mükemmel oldu. Anlatım detaylarınız ve hangi fonksiyonun ne işe yaradığını paylaştığınız için teşekkür ediyorum.

  Ömer Faruk #
  - 19:13

  İçeriğin sizin için faydalı olmasına çok sevindim Umarım diğer içerikler de aynı şekilde faydalı olabilir.

Yusuf BAYALAN #
- 16:47

WordPress Seo Yoast eklentisi, bütün bloglarımda kullandığım temel bir eklenti. Bu kadar ayrıntılı bir anlatım için çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık.

  Ömer Faruk #
  - 16:49

  Yusuf bey yorumunuz için teşekkür ederim

Ghost #
- 13:36

Güzel bir yazı olmuş teşekkürler

  Ömer Faruk #
  - 13:38

  Teşekkür ederim Ghost, umarım faydalı olmuştur 🙂

Ubi #
- 14:51

Evet öyle bir etiket var. Dediğiniz gibi yaptım düzeldi hocam. sağ olun.

  Ömer Faruk #
  - 14:53

  Sorununun çözülmüş olmasına sevindim Ubi, geçmiş olsun 🙂

Ubi #
- 14:49

Herhangi bir bir etiket görünmüyor gönderdiğiniz yorumda.

  Ömer Faruk #
  - 14:50

  Şimdi düzenledim. Kodlar hata veriyor. Siz boşlukları silin mutlaka < işaretinden sonraki.

Ubi #
- 14:43

Son blog yazılarımı kullanıyorum hocam.

  Ömer Faruk #
  - 14:47

  Temanızda < title>< /title> yapılandırılması doğru yapılmamış olabilir. Yoast > Başlıklar Metalar > Genel sekmesine gidin en üstte “Başlıkları yeniden yazmaya zorla” gibi bir ayar olup olmadığına bakın. Eğer böyle bir ayar varsa bunu “etkin” hale getirin. Eğer sorun düzelmediyse tema dosylarınızdan header.php’yi açın. < title>< /title> etiketlerini bulun. Bunu tamamen silin ve şunu yapıştırın:

  < title>< ?php wp_title(”); ?>< /title>

  Bu büyük ihtimalle sorununuzu çözecektir.

Ubi #
- 12:50

Hocam dediğiniz gibi ayarlarını yapıyorum fakat birkaç sorunum var. Mesela başlıklar&metalar bölümünde anasayfa başlık şablonu dediğiniz gibi hiç ellemedim ama başlığım şu şekilde oluyor.
Ders Slaytları – Bilgi ve Doküman KaynağınızDers slaytları | Bilgi ve Doküman Kaynağınız
Nasıl düzeltelebilirim?

  Ömer Faruk #
  - 12:54

  Anasayfa olarak son blog yazılarını mı yoksa sabit bir sayfayı mı kullanıyorsunuz?

Halil AKAR #
- 14:46

Tebrikler,
Yazım şekliniz güzel; cümleleriniz genelde kurallı, ifadeleriniz net. Kullanım kılavuzu olarak oldukça iyi bir doküman hazırlamışsınız. Devamını bekleriz.

  Ömer Faruk #
  - 14:48

  Teşekkür ediyorum Halil, devamı için önümüzdeki günlerde yeni yazılar yayınlayacağım.Takipte kal 🙂

Ahkmerrah #
- 23:04

Teşekkür ederim baka baka eklentiyi kurup ayarlamalarını yaptım bakalım ilerleyen zamanlarda bir faydası olacak mı gerçekten merak ediyorum.

  Ömer Faruk #
  - 23:06

  Faydalanmış olmanıza sevindim. SEO tek başına bir eklenti kurmak değildir, bir çok önemli ve yapılması gereken görev vardır. Sadece Yoast SEO’yu kurup etki beklemeniz yanlış olabilir 🙂

KorAykor #
- 20:26

Böyle geniş kapsamlı hemde türkçe olması gerçekten güzel oldu. Elinize sağlık

  Ömer Faruk #
  - 20:28

  İşini görmesine sevindim, Koray. 🙂 İlerleyen süreçte diğer eklentilerle de ilgili olarak çok daha kapsamlı yazılar gelecek. Takipte kal 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*
*