WordPress Çift Başlık Sorunu Çözümü

kategorisinde, en son 30 Ocak 2018 tarihinde güncellendi. 62 yorum yapıldı
Yazıyı puanla >>

WordPress, en yaygın kullanılan içerik yönetim sistemlerinden birisidir. Her geçen gün yayınlanan yeni WordPress temaları, yeni WordPress eklentileri ve WordPress uygulamaları sitemizi geliştirmemizde oldukça büyük kolaylıklar sağlıyor. Ancak tüm bunların yanında bazen garip hatalarla da karşılaşabiliyoruz. WordPress çift başlık sorunu da bu hataların en sık karşılaşılanlarından.

Siz de bazen birçok WordPress kullanıcısının yaşadığı gibi yazdığınız yazılarla yada sitenizle ilgili sayfa başlığı arama sonuçlarında iki kez çıkıyor, site açıklaması Google’da iki kez çıkıyor, çift başlık sorunu, site adı iki kez çıkıyor benzeri sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu yazımda sizlere WordPress çift başlık sorunu çözümünü adım adım göstereceğim.

WordPress çift başlık sorunu bazı eklentiler ve kullandığınız temaların uyumsuzluklarından kaynaklanabilmektedir. Daha önce burada detaylı bir şekilde anlatımını yaptığım ve Blog Kurdu üzerinde severek kullandığım Yoast SEO eklentisini kullanırken kimi durumlarda bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Gelin şimdi yaşadığınız WordPress çift başlık sorununa bir çözüm bulalım.

WordPress Çift Başlık Sorunu Çözümü: Admin Paneli Üzerinden

WordPress sitenizde kullandığınız temanız admin paneli üzerinden dosyaları düzenleme özelliğine sahipse hiç zahmet etmeden bu yöntemi kullanabilirsiniz. WordPress çift başlık sorunu çözümü başlıklı yazımızda sorunumuzun çözümüne dair ilk yolumuzda adımlarımız şu şekilde:

1- Sitenizin admin paneline giriş yapın.

2- Görünüm > Düzenleyici sayfasına gidin.

3- Bu sayfada ana bölümde bir metin alanı ve sağ bölümde de bir dosya listesi göreceksiniz. Aşağıda bir örnek görsel bulabilirsiniz.

Wordpress çift başlık sorunu çözümü nasıl yapılır

4- Sağ taraftaki dosya listesinden “Tema üst bölümü header.php” isimli dosyayı açınız.

5- Açtığınız bu dosyada <head> </head> kodları arasında kalan bölümde <title> açılan ve </title> şeklinde kapanan bir etiket göreceksiniz.

6- WordPress çift başlık sorunu çözümü için <title> </title> etiketleri arasındaki tüm ifadeleri silin ve o bölüme şu kodu yapıştırın: <?php wp_title(”); ?>

7- Son görüntümüz şu şekilde olacaktır: <title><?php wp_title(”); ?></title>

8- Bu değişikliği yaptıktan sonra sol alt tarafta bulunan Dosyayı Güncelle butonuna tıklayın. Sorununuz düzeldi! İşte bu kadar! Artık Google’ın eski indexlerinizi güncellemesini beklemeniz gerekiyor. Yaptığınız değişiklikleri Google algıladıktan sonra indexleriniz düzgün şekilde görünmeye başlayacaktır.

Wordpress çift başlık sorunu çözümü nasıl yapılır

WordPress Çift Başlık Sorunu Çözümü: FTP Üzerinden

Eğer temanız WordPress admin paneli üzerinden dosya düzenlemeyi desteklemiyorsa yada Görünüm > Düzenleyici sayfasına erişim sağlayamıyorsanız FTP bağlantısı yaparak yine WordPress çift başlık sorunu çözümünü gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler adım adım şu şekilde:

1- FTP bilgilerinizle sitenize FTP bağlantısı gerçekleştirin. Bu işlem için sizlere ücretsiz Filezilla programını kullanmanızı tavsiye ederim.

2- FTP bağlantınızı yaptıktan sonra WordPress sitenizin kurulu olduğu dizine gidin.

3- WordPress kurulu dizine ulaştıktan sonra wp-content/themes/tema-klasorunuz/ bölümüne gidin. Temanızın adı neyse o klasörü açmayı unutmayın.

4- Tema klasörünüze eriştikten sonra bu klasördeki header.php dosyasını bilgisayarınıza indirin ve bir metin düzenleme programı yardımıyla açın. Bu işlem için sizlere ücretsiz Sublime Text programını öneririm.

Wordpress çift başlık sorunu çözümü nasıl yapılır

5- Dosyayı açtıktan sonra <head> </head> kodları arasında kalan <title> </title> etiketini bulun ve bu iki etiket arasında kalan tüm ifadeleri silin.

6- title etiketlerini şu şekilde düzenleyin <title><?php wp_title(”); ?></title> ve dosyayı kaydedin.

7- Ardından dosyayı indirdiğiniz tema klasörüne tekrar yükleyin. Hepsi bu kadar! WordPress çift başlık sorunu çözümü işte bu kadar kolay.

WordPress çift başlık sorunu çözümü gibi birçok konuda sizlere çözümler ve öneriler sunduğum WordPress Yazılarımın tamamına göz atın. Belki daha fazla işinize yarayacak içerik bulabilirsiniz 😉 Ayrıca bana destek olmak ve tüm yeni içeriklerden haberdar olmak için Blog Kurdu’na ücretsiz abone olmayı unutmayın! Abone olmak için hemen aşağıdaki Abone Ol butonuna tıklayın.

Abone Ol

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.
Yorum Yap 62 yorum yapıldı

Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.

İsmail Yanıtla
- 18:49

Hocam selam yazı için teşekkürler şöyle bir sorunum var çözemedim. Sitemde yoast kullanıyorum normalde titlea baktığımda doğru fakat google indexleyince yanlış birşeyler oluyor. Olması gereken “Samsung Galaxy A51 Özellikleri, Fiyat, Yorumlar ve İnceleme” Olan: “Samsung Galaxy A51 Özellikleri, Fiyat, Yorumlar ve İnceleme cep telefonları cep telefonları” o cep telefonları kelimesi sadece logo alt tagında ve logo titleda kullanılıyor.

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 18:55

  Merhaba, Search Appearance sayfasında Genel sekmesinde yer alan “Başlıkları yeniden yazmaya zorla” seçeneği görünüyor ise aktif hale getirin. Ayrıca ilgili yazıyı açın, F12 tuşuna tıklayın ve geliştirici seçeneklerinde <title> şeklinde arama yapın eğer doğru görünüyor ise sorun yok demektir, zamanla düzelecektir. Yukarıda anlattığım şeyleri de kontrol etmeniz lazım tabiki.

çınar anaokulu Yanıtla
- 11:00

merhaba, bizim problemimiz burada bahsedilenden biraz daha farklı, site başlığını değiştirdik ve bir daha giriş yapamıyoruz admin sayfasına. eski adıyla girdiğimizde ”Bu siteye ulaşılamıyor. silivricinaranaokulu.com ana makinesinin sunucu IP adresi bulunamadı.” diye bir hata veriyor. Değiştirdiğimiz ismiyle de admin girişi yapamıyoruz. nasıl çözebiliriz bu problemi acaba?

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 12:02

  Merhabalar, cPanel üzerinden veritabanınıza bağlanarak (cPanelde yer alan phpMyAdmin aracılığı ile) “options” tablosuna girin siteurl ve home satılarını düzenleyin. Sitenizin alan adını doğru bir şekilde başında http:// koyarak ekleyin. Alan adınızı değiştirmeden önce satın almış olmanız gerekiyor.

Berat Yanıtla
- 02:03

Merhaba Ömer Bey.
Benim sorunum çift başlık sorununa giriyor mu bilmiyorum fakat yazılarımda H1 etiketini sadece 1 sefer kullanmama rağmen analizlerde h1 etiketi 4 sefer çıkıyor. Bunun nedeni temayla alakalı mı yoksa kullandığım yoast seo eklentisi midir. Bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olursanız sevinirim

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 00:10

  Merhabalar, bahsettiğiniz sorun çift başlık sorunu değil. Kullandığınız temanın kodlaması ile alakalıdır büyük ihtimalle.

halil Yanıtla
- 23:22

all in one seo kullanıyorum bende 3 tane daha oyun sitesi var friv.red falobi.com gibi onlarda böyle bir sorun yok ama friv.party olan sitemde maalesef böyle birşey başıma geldi.

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 08:55

  Aynı temaları mı kullanıyorsunuz? Kaynak kodlarınızı kontrol edip title etiketleri arasında kalan ifadeyi gözden geçirebilirsiniz. Eğer sorunsuz görünüyorsa bir süre sonra Google sonuçlarında da düzelecektir.

halil Yanıtla
- 00:29

Benim sorunum sitemin başlığı Friv-Friv Games-Friv 2-Juegos Friv bu ancak google aramalarında friv party diye yazdığımda friv.party diye çıkıyor birde site:friv.party diyede yazarsam google da Friv-Friv Games-Friv 2-Juegos Friv – Friv.party böyle çıkıyor sonundaki friv.party ‘nin cıkmasını istemiyorum ne yapabilirim acaba yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 23:12

  Yoast kullanıyorsanız site başlığı ayarlarını gözden geçirebilirsiniz.

demir Yanıtla
- 17:48

Son sürümde “başlıkları yeniden yazmaya zorla seçeneği” yokki hocam nasıl bu sorunu aşacağız

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 19:18

  O seçenek temanızın yapılandırmasına göre görünüp gizleniyor. Sitenizi görüntülerken bir adet mi iki adet mi title etiketi görüyorsunuz?

demir Yanıtla
- 23:11

Hocam sizin dediğiniz şekilde title değiştirince bu defa sayfalarda title ayarı bozuluyor ikinci üçüncü sayfaya geçince title kısmında sayfa 1,2,3 yazmıyor sadece site başlığı görünüyor

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 23:23

  Yoast ayarlarındaki başlıkları yeniden yazmaya zorla seçeneğini işaretlemeyi deneyebilirsiniz.

Barış Yanıtla
- 00:07

Hocam Serkan bey için yazdığınız kod; sorunu çözdü, çok teşekkür ederim 🙂

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 00:10

  Harika, çok sevindim 😉 O halde mutlu bloglamalar!

Barış Yanıtla
- 23:17

Hocam adamın dibisin

Şu kod işimi çözdü yazıda verdiğin ana sayfada sloganı gösteriyordu text olarak logonun yanında. Bununla çözüldü

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 23:38

  Barış, sorununun çözülmüş olmasına sevindim 🙂 Eklediğin kodlar görünmüyor, kodlarının başına ve sonuna ``` (3 ters tırnak) koyarsan görünecektir 🙂

Hülya Yanıtla
- 17:48

Biçimlendirmeye zorla etkin durumda.Söylediğiniz gibi eklentileri kontrol edeyim.Çok teşekkür ederim cevabınız için. İyi çalışmalar dilşiyorum

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 17:48

  Rica ederim, kolaylıklar diliyorum 🙂

Hülya Yanıtla
- 17:22

Öncelikle cevap için tşk ederim.Sayfamda All in one seo’yu kullanıyorum ayarlar kısmında başlık ayarları kısmı var ,Başlıkları Yeniden Yazmaya Zorla bölümü yok!

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 17:27

  Bu konuda anlatılan yöntemler daha çok Yoast SEO eklentisi kullanırken karşılaşılan hataların çözümü için kullanılıyor Hülya hanım. Başlıkları yeniden yazmaya zorla ayarını All In SEO Pack eklentisinde “Performans” sayfasına bulabilirsiniz. “Biçimlendirmeye Zorla” şeklinde bir seçenek. Onu etkin değilse etkin hale getirip deneyebilirsiniz. Onun dışında kullandığınız eklentileri devre dışı bırakarak sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edebilirsiniz, hangi eklentinin sorun yaptığını bulabilirsiniz.

Hülya Yanıtla
- 16:40

Merhabalar benim sayfada da title kodları yok fakat sizin de öylediğiniz gibi kodları aynı yere ekledim .Fakat sorun hala düzelmedi!Temam wordpres MHEdition teması temayla alakalı bir durum olabilir mi?

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 16:42

  Hülya hanım merhabalar, evet temanızla alakalı bir durum olması muhtemel. Yoast ayarlarından “Başlıklar & Metalar” kısmına giderek “Başlıkları Yeniden Yazmaya Zorla” seçeneğini etkin hale getirip dener misiniz?

bilal Yanıtla
- 23:59

düzelmedi bütün sitelerde aynısı var ama düzelmiyor

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 00:08

  Demek ki farklı bir probleminiz var. Ya da bir yerlerde hata yapıyor olabilirsiniz.

   bilal Yanıtla
   - 02:12

   kullandığım temanın header bölümü hocam ama çift başlık çıkıyor. all in soe plugini yüzündenmi anlamadım

    Ömer Faruk
    - 02:22

    Burada anlatılanlar daha çok Yoast SEO ile alakalı. Farklı eklentilerden kaynaklanan bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bunu keşfetmek için tek tek eklentilerinizi deaktif edip deneyebilirsiniz.

celil yılmaz Yanıtla
- 14:07

Arkadaşlar merhaba bir film izleme sitesi var fakat bazı sorunları var bizim bunları gidermemiz gerekiyor lakin çözemiyoruz örneğin cast bölümü girildiğin de oyuncu isimleri ve resimleri ekleniyor fakat sayfa yayınlandığında oyuncu resimleri çıkmıyor bi incelerseniz seviniriz.

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 14:38

  Özel talepler için WordPress hizmetleri sayfasındaki teklif alma formunu kullanabilirsiniz.

Serkan Yanıtla
- 15:43

Sadece Ana Sayfada Böyle yazı sayfalarında sorun yok

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 15:57

  O halde <title><?php wp_title(''); ?></title> hodunu şu kod ile değiştirmeyi deneyin: <title><?php if(is_home()) {bloginfo('name'); echo ' - '; bloginfo('description');} else{ wp_title(''); } ?></title>

Serkan Yanıtla
- 13:11

Siteye girdigimiz de http://www.blogkurdu.net ve onun hemen üstünde sitenin ismi ve sloganı oluyor ya bnde sitenin sloganı yerine yine aynı şekilde http://www.blogkurdu.net yani slogan yerine yine sitenin url geliyor

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 13:14

  Tarayıcı başlığındaki site ismi ve slogandan bahsediyorsunuz sanırım. Yazı sayfalarında da aynı mı yoksa sadece anasayfada mı böyle?

Serkan Yanıtla
- 00:35

Tekrardan merhaba dediginiz gibi yaptim hocam sorun duzeldi fakat soyle bi sorun var smdi normalde site örnek http://www.blogkurdu.net onun üstundede site ismi ve sloganı olur fakat bnde sitenin üsündede http://www.blogkurdu.net şeklinde nasıl yapabilirim ?

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 02:34

  Anlatmak isteğiniz şeyi tam olarak anlayamadım. Üstünde derken neyi kast ediyorsunuz?

Serkan Yanıtla
- 22:50

Merhaba hocam header kısmında title kısmı yok nasıl olacak yardımcı olursanız sevirinim yazılarda çift başlık ve slogan olarak indexleniyor

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 22:54

  Merhaba Serkan,
  Eğer header.php dosyasında <head> </head> kodları arasında <title> </title> etiketi yoksa bunu kendin ekleyebilirsin. wp_head ifadesinden önce bir yere yazıda anlattığım şekilde <title><?php wp_title(''); ?></title> kodunu eklemen yeterli olacaktır.

Gökhan Yanıtla
- 15:51

deneyeceğim hocam destekleriniz için çok teşekkürler

Gökhan Yanıtla
- 15:22

hayır hocam tema değiştirdikten sonra bu sorun ortaya çıktı. Daha doğrusu temayı yükselttikten sonra

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 15:25

  Eğer burada anlatılanlar sizin için çözüm olmuyorsa “Başlıkları yeniden yazmaya zorla” ayarını etkin hale getirip header.php de yer alana title/title kodlarını tamamen silip deneyebilirsiniz. Bu da çözüm üretmezse tema yapımcınızla konu hakkında iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

Gökhan Yanıtla
- 15:06

Hocam başlıklar ve metalar bölümünden herhangi bir ayraç seçmek gerekiyor. Ancak ben ayraç olmasını istemiyorum çünkü şu şekilde görünüyor. – Site Adı – Slogan oluyor…. Ben Site Adı – Slogan olmasını istiyorum.

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 15:18

  WordPress Ayarlar > Genel kısmında site başlığına site adınızı site sloganı kısmına sloganınızı yazdığınızdan eminseniz farklı bir problem yaşıyor olabilirsiniz. Başlıklar ve metalar bölümünden Başlıkları yeniden yazmaya zorla seçeneğini etkin hale getirmeyi deneyebilirsiniz. Ancak dediğim gibi önce site başlığı ve slogan bölümünü kontrol edin. Çünkü hem site adını hem de site sloganını slogan kısmına yazmış olabilirsiniz.

Gökhan Yanıtla
- 15:00

Hocam dediğinizi yaptım; tekrar etmiyor ancak sanırım yoast seodan olacak ki Açıklamanın önünde – işareti kaldı

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 15:02

  Onu da başlıklar ve metalar bölümünden değiştirebilirsin.

Gökhan Yanıtla
- 14:52

nereye ekleyeceğim hocam ? skype ile yardımcı olabilmeniz mümkün mü ?

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 14:57

  Title kodlarının olmadığını fark ettiysen olmadığını düşündüğün yerde yok demektir. Yani olmadığını düşündüğün ama olması gereken yere eklemelisin 🙂
  Kodu temanın header.php dosyasında yer alan <head> </head> etiketleri arasına eklemen gerekiyor. Yukarıda iki adımda da bunu anlattım zaten.

Gökhan Yanıtla
- 14:49

bende title kodları yok

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 14:49

  O halde yazıda anlattığım kodları kendin ekleyebilirsin Gökhan.

Mahmut Yanıtla
- 00:11

Evet hocam şuan bende kontrol ettim. Bu sekilde bir problem yok. Bu arada harika bir tema eline sağlık.

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 00:11

  Güzel günlerde kullanın, okuyucunuz bol olsun 🙂

Mahmut Yanıtla
- 23:53

Hocam suan size ait minima.bkthemes.com temasını kullanıyorum. Bu temada da bu sorun varmı acaba. Yada bende çift başlık varmı bunu nasıl tespit edebilirim

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 23:59

  Merhabalar, Minima temasında şuana kadar böyle bir sıkıntı tespit edilmedi. Gerekli ayarlara dikkat ederek kodlandı zaten. Çift başlık sorunu genelde Google yanlış indexleme yaptığında fark edilir. Dediğim gibi Minima teması zaten Yoast ile uyumlu wp_title fonksiyonu kullanarak tasarlanmıştır. Temalarla ilgili sorularınızı direkt olarak mail yolu ile iletebilirsiniz.

barloa Yanıtla
- 15:22

Evet site haritasında normal. Bu şekilde saçma ve hatalı index aldığında wmtools’da link’e tıkladığınızda 404 hatası veriyor. Linkler bu şekilde çoğalıyor. Sorunun benzeri ile karşılaşan var mı diye yazmak istedim. Biraz benzersiz bir sorun gibi. 🙂 Sebep silinen resimler yüzünden de olabilir. Bilemiyorum. Site haritasında bir sorun yok. Teşekkürler yine de. Sıkıntıyı paylaşmış oldum. Belki ileride benzer sorunla karşılaşan olur.

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 15:33

  Daha önce bu tarz bir sorunla hiç karşılaşmadım maalesef hiçbir yerde de görmedim. Teknik bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Ancak site haritasını Google’dan silip tekrar göndermeyi bir deneyin eğer denemediyseniz bence.

barloa Yanıtla
- 15:14

Sorunu şu şekilde yazayım. Çift başlık veya tekrarlanan index tarzı bir sorun.
Örneğin:
https://blogkurdu.net/wordpress-cift-baslik-sorunu-cozumu/
Linkini WMtools şu şekilde index’liyor:
https://blogkurdu.net/wordpress-cift-baslik-sorunu-cozumu/ WordPress Çift Başlık Sorunu Çözümü • Blog Kurdu

Yani blog link’i + / blog title

bu hatanın neden oluştuğunu bilen ve aydınlatacak biri varsa sevinirim tabi. Umarım detaylı aktarabilmişimdir.

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 15:17

  Bu sorun ile burada anlatılan sorun aynı şey değil. Sizin sorununuz çift başlık değil hatalı link. Yazılarınızın linklerine başlıklar da ekleniyor. Site haritanızı kontrol ettiniz mi? Orada normal mi linkler?

barloa Yanıtla
- 01:40

Çift başlık sorunu benim karşılaştığım sorunla aynı mı bilmiyorum ama buraya yazayım;

çift başlık derken: siteadı.com/ornek-yazi/Örnek%&Yazı şeklinde indexlenen sitenin ve sonuç olarak 404 hatası veren bir index’in wmtools’daki çözümü nasıl olacak ?

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 01:43

  Merhabalar barloa.
  Sanırım senin sorunun yukarıda anlattıklarımdan farklı. Açıkçası tam olarak anlayamadım. Biraz daha netleştirmen mümkün mü?

Batuhan Yanıtla
- 03:26

çözümü unutmuştum bir an sonra size denk geldim gerçekten çok yardımcı oldu teşekkürler

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 03:28

  Sorunun çözülmesine sevindim Batuhan, yorumun için teşekkür ederim 🙂

Fikir Banka Yanıtla
- 00:04

WordPress çift başlık sorunu son zamanlarda bana seo açısından çok dert olmuştu ama bu kadar basit olan çözümü sayesinde seo hatalarından kurtuldum. Size minnettarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* *