Wordpress Çift Başlık Sorunu Çözümü

WordPress Çift Başlık Sorunu Çözümü 3

Bu içerik 31 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.


WordPress, en yaygın kullanılan içerik yönetim sistemlerinden birisidir. Her geçen gün yayınlanan yeni WordPress temaları, yeni WordPress eklentileri ve WordPress uygulamaları sitemizi geliştirmemizde oldukça büyük kolaylıklar sağlıyor. Ancak tüm bunların yanında bazen garip hatalarla da karşılaşabiliyoruz. WordPress çift başlık sorunu da bu hataların en sık karşılaşılanlarından.

Siz de bazen birçok WordPress kullanıcısının yaşadığı gibi yazdığınız yazılarla yada sitenizle ilgili sayfa başlığı arama sonuçlarında iki kez çıkıyor, site açıklaması Google’da iki kez çıkıyor, çift başlık sorunu, site adı iki kez çıkıyor benzeri sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu yazımda sizlere WordPress çift başlık sorunu çözümünü adım adım göstereceğim.

WordPress çift başlık sorunu bazı eklentiler ve kullandığınız temaların uyumsuzluklarından kaynaklanabilmektedir. Daha önce burada detaylı bir şekilde anlatımını yaptığım ve Blog Kurdu üzerinde severek kullandığım Yoast SEO eklentisini kullanırken kimi durumlarda bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Gelin şimdi yaşadığınız WordPress çift başlık sorununa bir çözüm bulalım.

WordPress Çift Başlık Sorunu Çözümü: Admin Paneli Üzerinden

WordPress sitenizde kullandığınız temanız admin paneli üzerinden dosyaları düzenleme özelliğine sahipse hiç zahmet etmeden bu yöntemi kullanabilirsiniz. WordPress çift başlık sorunu çözümü başlıklı yazımızda sorunumuzun çözümüne dair ilk yolumuzda adımlarımız şu şekilde:

1- Sitenizin admin paneline giriş yapın.

2- Görünüm > Düzenleyici sayfasına gidin.

3- Bu sayfada ana bölümde bir metin alanı ve sağ bölümde de bir dosya listesi göreceksiniz. Aşağıda bir örnek görsel bulabilirsiniz.

Wordpress çift başlık sorunu çözümü nasıl yapılır

4- Sağ taraftaki dosya listesinden “Tema üst bölümü header.php” isimli dosyayı açınız.

5- Açtığınız bu dosyada <head> </head> kodları arasında kalan bölümde <title> açılan ve </title> şeklinde kapanan bir etiket göreceksiniz.

6- WordPress çift başlık sorunu çözümü için <title> </title> etiketleri arasındaki tüm ifadeleri silin ve o bölüme şu kodu yapıştırın: <?php wp_title(”); ?>

7- Son görüntümüz şu şekilde olacaktır: <title><?php wp_title(”); ?></title>

8- Bu değişikliği yaptıktan sonra sol alt tarafta bulunan Dosyayı Güncelle butonuna tıklayın. Sorununuz düzeldi! İşte bu kadar! Artık Google’ın eski indexlerinizi güncellemesini beklemeniz gerekiyor. Yaptığınız değişiklikleri Google algıladıktan sonra indexleriniz düzgün şekilde görünmeye başlayacaktır.

Wordpress çift başlık sorunu çözümü nasıl yapılır

WordPress Çift Başlık Sorunu Çözümü: FTP Üzerinden

Eğer temanız WordPress admin paneli üzerinden dosya düzenlemeyi desteklemiyorsa yada Görünüm > Düzenleyici sayfasına erişim sağlayamıyorsanız FTP bağlantısı yaparak yine WordPress çift başlık sorunu çözümünü gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler adım adım şu şekilde:

1- FTP bilgilerinizle sitenize FTP bağlantısı gerçekleştirin. Bu işlem için sizlere ücretsiz Filezilla programını kullanmanızı tavsiye ederim.

2- FTP bağlantınızı yaptıktan sonra WordPress sitenizin kurulu olduğu dizine gidin.

3- WordPress kurulu dizine ulaştıktan sonra wp-content/themes/tema-klasorunuz/ bölümüne gidin. Temanızın adı neyse o klasörü açmayı unutmayın.

4- Tema klasörünüze eriştikten sonra bu klasördeki header.php dosyasını bilgisayarınıza indirin ve bir metin düzenleme programı yardımıyla açın. Bu işlem için sizlere ücretsiz Sublime Text programını öneririm.

Wordpress çift başlık sorunu çözümü nasıl yapılır

5- Dosyayı açtıktan sonra <head> </head> kodları arasında kalan <title> </title> etiketini bulun ve bu iki etiket arasında kalan tüm ifadeleri silin.

6- title etiketlerini şu şekilde düzenleyin <title><?php wp_title(”); ?></title> ve dosyayı kaydedin.

7- Ardından dosyayı indirdiğiniz tema klasörüne tekrar yükleyin. Hepsi bu kadar! WordPress çift başlık sorunu çözümü işte bu kadar kolay.

WordPress çift başlık sorunu çözümü gibi birçok konuda sizlere çözümler ve öneriler sunduğum WordPress Yazılarımın tamamına göz atın. Belki daha fazla işinize yarayacak içerik bulabilirsiniz 😉 Ayrıca bana destek olmak ve tüm yeni içeriklerden haberdar olmak için Blog Kurdu’na ücretsiz abone olmayı unutmayın! Abone olmak için hemen aşağıdaki Abone Ol butonuna tıklayın.Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.Fikir Banka #
- 00:04

WordPress çift başlık sorunu son zamanlarda bana seo açısından çok dert olmuştu ama bu kadar basit olan çözümü sayesinde seo hatalarından kurtuldum. Size minnettarım.

Batuhan #
- 03:26

çözümü unutmuştum bir an sonra size denk geldim gerçekten çok yardımcı oldu teşekkürler

    Ömer Faruk #
    - 03:28

    Sorunun çözülmesine sevindim Batuhan, yorumun için teşekkür ederim 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*
*