Wordpress Çift Başlık Sorunu Çözümü

WordPress Çift Başlık Sorunu Çözümü 13

Bu içerik 31 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı.

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.


WordPress, en yaygın kullanılan içerik yönetim sistemlerinden birisidir. Her geçen gün yayınlanan yeni WordPress temaları, yeni WordPress eklentileri ve WordPress uygulamaları sitemizi geliştirmemizde oldukça büyük kolaylıklar sağlıyor. Ancak tüm bunların yanında bazen garip hatalarla da karşılaşabiliyoruz. WordPress çift başlık sorunu da bu hataların en sık karşılaşılanlarından.

Siz de bazen birçok WordPress kullanıcısının yaşadığı gibi yazdığınız yazılarla yada sitenizle ilgili sayfa başlığı arama sonuçlarında iki kez çıkıyor, site açıklaması Google’da iki kez çıkıyor, çift başlık sorunu, site adı iki kez çıkıyor benzeri sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu yazımda sizlere WordPress çift başlık sorunu çözümünü adım adım göstereceğim.

WordPress çift başlık sorunu bazı eklentiler ve kullandığınız temaların uyumsuzluklarından kaynaklanabilmektedir. Daha önce burada detaylı bir şekilde anlatımını yaptığım ve Blog Kurdu üzerinde severek kullandığım Yoast SEO eklentisini kullanırken kimi durumlarda bu hatayla karşılaşabilirsiniz. Gelin şimdi yaşadığınız WordPress çift başlık sorununa bir çözüm bulalım.

WordPress Çift Başlık Sorunu Çözümü: Admin Paneli Üzerinden

WordPress sitenizde kullandığınız temanız admin paneli üzerinden dosyaları düzenleme özelliğine sahipse hiç zahmet etmeden bu yöntemi kullanabilirsiniz. WordPress çift başlık sorunu çözümü başlıklı yazımızda sorunumuzun çözümüne dair ilk yolumuzda adımlarımız şu şekilde:

1- Sitenizin admin paneline giriş yapın.

2- Görünüm > Düzenleyici sayfasına gidin.

3- Bu sayfada ana bölümde bir metin alanı ve sağ bölümde de bir dosya listesi göreceksiniz. Aşağıda bir örnek görsel bulabilirsiniz.

Wordpress çift başlık sorunu çözümü nasıl yapılır

4- Sağ taraftaki dosya listesinden “Tema üst bölümü header.php” isimli dosyayı açınız.

5- Açtığınız bu dosyada <head> </head> kodları arasında kalan bölümde <title> açılan ve </title> şeklinde kapanan bir etiket göreceksiniz.

6- WordPress çift başlık sorunu çözümü için <title> </title> etiketleri arasındaki tüm ifadeleri silin ve o bölüme şu kodu yapıştırın: <?php wp_title(”); ?>

7- Son görüntümüz şu şekilde olacaktır: <title><?php wp_title(”); ?></title>

8- Bu değişikliği yaptıktan sonra sol alt tarafta bulunan Dosyayı Güncelle butonuna tıklayın. Sorununuz düzeldi! İşte bu kadar! Artık Google’ın eski indexlerinizi güncellemesini beklemeniz gerekiyor. Yaptığınız değişiklikleri Google algıladıktan sonra indexleriniz düzgün şekilde görünmeye başlayacaktır.

Wordpress çift başlık sorunu çözümü nasıl yapılır

WordPress Çift Başlık Sorunu Çözümü: FTP Üzerinden

Eğer temanız WordPress admin paneli üzerinden dosya düzenlemeyi desteklemiyorsa yada Görünüm > Düzenleyici sayfasına erişim sağlayamıyorsanız FTP bağlantısı yaparak yine WordPress çift başlık sorunu çözümünü gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler adım adım şu şekilde:

1- FTP bilgilerinizle sitenize FTP bağlantısı gerçekleştirin. Bu işlem için sizlere ücretsiz Filezilla programını kullanmanızı tavsiye ederim.

2- FTP bağlantınızı yaptıktan sonra WordPress sitenizin kurulu olduğu dizine gidin.

3- WordPress kurulu dizine ulaştıktan sonra wp-content/themes/tema-klasorunuz/ bölümüne gidin. Temanızın adı neyse o klasörü açmayı unutmayın.

4- Tema klasörünüze eriştikten sonra bu klasördeki header.php dosyasını bilgisayarınıza indirin ve bir metin düzenleme programı yardımıyla açın. Bu işlem için sizlere ücretsiz Sublime Text programını öneririm.

Wordpress çift başlık sorunu çözümü nasıl yapılır

5- Dosyayı açtıktan sonra <head> </head> kodları arasında kalan <title> </title> etiketini bulun ve bu iki etiket arasında kalan tüm ifadeleri silin.

6- title etiketlerini şu şekilde düzenleyin <title><?php wp_title(”); ?></title> ve dosyayı kaydedin.

7- Ardından dosyayı indirdiğiniz tema klasörüne tekrar yükleyin. Hepsi bu kadar! WordPress çift başlık sorunu çözümü işte bu kadar kolay.

WordPress çift başlık sorunu çözümü gibi birçok konuda sizlere çözümler ve öneriler sunduğum WordPress Yazılarımın tamamına göz atın. Belki daha fazla işinize yarayacak içerik bulabilirsiniz 😉 Ayrıca bana destek olmak ve tüm yeni içeriklerden haberdar olmak için Blog Kurdu’na ücretsiz abone olmayı unutmayın! Abone olmak için hemen aşağıdaki Abone Ol butonuna tıklayın.Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.Fikir Banka #
- 00:04

WordPress çift başlık sorunu son zamanlarda bana seo açısından çok dert olmuştu ama bu kadar basit olan çözümü sayesinde seo hatalarından kurtuldum. Size minnettarım.

Batuhan #
- 03:26

çözümü unutmuştum bir an sonra size denk geldim gerçekten çok yardımcı oldu teşekkürler

  Ömer Faruk #
  - 03:28

  Sorunun çözülmesine sevindim Batuhan, yorumun için teşekkür ederim 🙂

barloa #
- 01:40

Çift başlık sorunu benim karşılaştığım sorunla aynı mı bilmiyorum ama buraya yazayım;

çift başlık derken: siteadı.com/ornek-yazi/Örnek%&Yazı şeklinde indexlenen sitenin ve sonuç olarak 404 hatası veren bir index’in wmtools’daki çözümü nasıl olacak ?

  Ömer Faruk #
  - 01:43

  Merhabalar barloa.
  Sanırım senin sorunun yukarıda anlattıklarımdan farklı. Açıkçası tam olarak anlayamadım. Biraz daha netleştirmen mümkün mü?

barloa #
- 15:14

Sorunu şu şekilde yazayım. Çift başlık veya tekrarlanan index tarzı bir sorun.
Örneğin:
https://blogkurdu.net/wordpress-cift-baslik-sorunu-cozumu/
Linkini WMtools şu şekilde index’liyor:
https://blogkurdu.net/wordpress-cift-baslik-sorunu-cozumu/ WordPress Çift Başlık Sorunu Çözümü • Blog Kurdu

Yani blog link’i + / blog title

bu hatanın neden oluştuğunu bilen ve aydınlatacak biri varsa sevinirim tabi. Umarım detaylı aktarabilmişimdir.

  Ömer Faruk #
  - 15:17

  Bu sorun ile burada anlatılan sorun aynı şey değil. Sizin sorununuz çift başlık değil hatalı link. Yazılarınızın linklerine başlıklar da ekleniyor. Site haritanızı kontrol ettiniz mi? Orada normal mi linkler?

barloa #
- 15:22

Evet site haritasında normal. Bu şekilde saçma ve hatalı index aldığında wmtools’da link’e tıkladığınızda 404 hatası veriyor. Linkler bu şekilde çoğalıyor. Sorunun benzeri ile karşılaşan var mı diye yazmak istedim. Biraz benzersiz bir sorun gibi. 🙂 Sebep silinen resimler yüzünden de olabilir. Bilemiyorum. Site haritasında bir sorun yok. Teşekkürler yine de. Sıkıntıyı paylaşmış oldum. Belki ileride benzer sorunla karşılaşan olur.

  Ömer Faruk #
  - 15:33

  Daha önce bu tarz bir sorunla hiç karşılaşmadım maalesef hiçbir yerde de görmedim. Teknik bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Ancak site haritasını Google’dan silip tekrar göndermeyi bir deneyin eğer denemediyseniz bence.

Mahmut #
- 23:53

Hocam suan size ait minima.bkthemes.com temasını kullanıyorum. Bu temada da bu sorun varmı acaba. Yada bende çift başlık varmı bunu nasıl tespit edebilirim

  Ömer Faruk #
  - 23:59

  Merhabalar, Minima temasında şuana kadar böyle bir sıkıntı tespit edilmedi. Gerekli ayarlara dikkat ederek kodlandı zaten. Çift başlık sorunu genelde Google yanlış indexleme yaptığında fark edilir. Dediğim gibi Minima teması zaten Yoast ile uyumlu wp_title fonksiyonu kullanarak tasarlanmıştır. Temalarla ilgili sorularınızı direkt olarak mail yolu ile iletebilirsiniz.

Mahmut #
- 00:11

Evet hocam şuan bende kontrol ettim. Bu sekilde bir problem yok. Bu arada harika bir tema eline sağlık.

  Ömer Faruk #
  - 00:11

  Güzel günlerde kullanın, okuyucunuz bol olsun 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*
*