Digitalocean wordpress kurulumu nasıl yapılır

DigitalOcean WordPress Kurulumu


Bu içerik 23 Temmuz 2017 tarihinde yayınlandı. 14

Sizleri yeni dünyanın yeni teknolojisi bulut sunucu ile “Digitalocean nedir?” başlıklı geniş kapsamlı yazımda tanıştırmıştım. Bu yazıda Digitalocean’ı nasıl kullanacağınıza dair detaylı bilgiler aktarmıştım. Yeni yazımda da yine oldukça fazla bir şekilde gelen taleplerden birisine, Digitalocean WordPress kurulumu konusuna değineceğim.

Digitalocean WordPress kurulumu üzerine hazırladığım bu yazıda cPanel gibi kontrol panellerine ihtiyaç duyanlar için de çok güzel bir çözüm yolu göstereceğim. Bir Digitalocean projesi olan Serverpilot ile cPanel gibi sunucu üzerinde boşa yer kaplayan, ekstra RAM ve CPU tüketimine sebep olan bir kontrol paneli yerine daha kullanışlı ve performanslı bir panele nasıl sahip olabileceğinizi anlatacağım. Serverpilot ile hem domain yönetimini hem veritabanı yönetimini hem de çoklu site eklemelerini kolaylıkla yapabileceksiniz. (Serverpilot Digitalocean üzerinde yayınlanmış bir projedir.)

Şimdi lafı daha fazla uzatmadan sizleri zahmetsizce Digitalocean WordPress kurulumu konusunda aydınlatmaya başlayalım. Bu yazıyı okumadan önce eğer Digitalocean hakkında bilgi sahibi değilseniz, hem $10 hediye kuponu kazanmak hem de nasıl uygun fiyatlara bulut sunucu sahibi olabileceğinizi öğrenmek için öncelikle başlangıç yazısını okuyunuz. Hemen buraya tıklayarak “Digitalocean nedir?” sorusuna yanıt bulun. Haydi başlayalım!

Serverpilot Nedir?

Serverpilot 2014 yılında yayına alınmış Digitalocean ile bağlantılı çalışan cPanel gibi fonksiyonlara sahip ancak uzaktan yönetme kabiliyeti olan bir kontrol panelidir. Serverpilot ile sunucunuza ek bir yük bindirmeden tamamen uzaktan kontrol yöntemi ile şu işlemlerin tümünü yapabilirsiniz;

 • Aynı siteye farklı domain ekleme,
 • Subdomain oluşturma,
 • Aynı sunucuda birden fazla site oluşturma (ister WordPress ister farklı),
 • Tek tıkla WordPress kurulumu yapma,
 • Anlık olarak veritabanı ekleyip silme,
 • PHP 5.4, 5.5, 5.6, 7.0, 7.1 sürümlerinden dilediğinizi anlık olarak seçebilme
 • SFTP ile güvenli FTP bağlantısı kurabilme
 • ve daha fazlası.

Serverpilot sayesinde klasik kontrol panellerindeki birçok özelliği ücretsiz olarak oldukça hızlı ve seri bir şekilde kullanabileceksiniz. Üstelik Serverpilot’ın sunucunuza ekleyeceği özel konfigürasyonlarla güvenlik, performans, kullanılabilirlik gibi konularda ekstra avantaj sağlamış olacaksınız.

Serverpilot ile artık DigitalOcean sunucularınızı çok daha kolay ve esnek şekilde yönetebileceksiniz. Şuan ülkemizde bilinirliği az olan bu kontrol paneli yukarıda da bahsettiğim gibi Digitalocean sunucuları için özel olarak geliştirildi ve geliştirilmeye de devam ediyor. Sürekli güncellenen, güvenlik eklemeleri yapılan ve her gün kaputun altında yapılan eklemelerle ileriye giden bu yeni ve pratik kontrol paneli ile Digitalocean sunucularınızı artık çok daha basit bir şekilde kullanabileceksiniz. Haydı gelin şimdi Digitalocean ve Serverpilot güçlerini birleştirelim.

Digitalocean Serverpilot Bağlantısı

Digitalocean’ı Serverpilot’a bağlamak oldukça kolay ve zahmetsiz. Öncelikle Digitalocean hesabımıza gidiyoruz ve bir sunucu oluşturuyoruz. Digitalocean üzerinde nasıl sunucu oluşturacağınızı bilmiyorsanız öncelikle buradaki detaylı yazımdan bu konu hakkında bilgi edinin ve buraya tekrar dönün.

Digitalocean sunucumuzu oluşturduysak şimdi sıra Serverpilot bağlantısını yapmaya geldi. Aşağıdaki görseller ve maddeler eşliğinde bu işlemi kolaylıkla bitireceğiz:

1- Buraya tıklıyoruz ve Serverpilot.io adresine gidiyoruz. Sağ üst köşede yer alan Sign up butonuna tıklıyoruz ve istenen bilgileri dolduruyoruz.

Serverpilot hesap oluşturma işlemi

2- Serverpilot hesabımızı oluşturduktan sonra hemen hesabımıza giriş yapıyoruz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz ekranla karşılaşacaksınız. Bu ekranda henüz herhangi bir sunucu eklenmiş olmadığı için ilk sunucunu ekle şeklinde büyük bir uyarı göreceksiniz. Bu uyarı metninin altındaki mavi Connect a Server butonuna tıklıyoruz.

Serverpilot sunucu ekleme

3- Butona tıkladıktan sonra bizi aşağıda gördüğünüz ekran bekliyor olacak. Bu ekranda 3 farklı bilgi gireceğiz. Bu bilgiler; Sunucumuzun IP adresi, sunucumuzun root parolası ve yeni oluşturulacak Serverpilot kullanıcısı için kullanmak istediğimiz bir şifre. Bu bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra Connect to Serverpilot butonuna tıklıyoruz. Butona tıkladıktan sonra birkaç dakika boyunca Serverpilot’ın kurulum işlemlerini tamamlamasını bekliyoruz.

serverpilot sunucu ekleme sunucu bilgileri

4- Serverpilot sunucu üzerindeki işlemlerini tamamladıktan sonra artık yapmamız gereken tek şey bir site eklemek olacak! İşlemler tamamlandığında aşağıdaki bir ekran karşınıza çıkacak.

Serverpilot sunucu bağlantısı yapıldı ekranı

Digitalocean WordPress Kurulumu

İşte geldik can alıcı noktaya. Yukarıdaki adımları takip ederek Digitalocean üzerindeki sunucumuzu Serverpilot kontrol paneli ile eşleştirdik. Serverpilot’ın sunucumuz üzerinde yapması gereken konfigürasyonlar, ayarlamalar, kurulumlar hepsi çok kısa sürede tamamlandı. Şimdi artık Serverpilot kontrol panelimiz yardımıyla Digitalocean WordPress kurulumu işlemimizi yapacağız. Gelin şimdi adım adım WordPress kurulumunu gerçekleştirelim:

* Yukarıdaki Serverpilot sunucu ekleme işlemlerinin son adımında karşımıza gelen ekrandaki mavi Create App butonuna tıklıyoruz. Bunu yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran göreceğiz. Bu ekranda yeni bir site oluşturmak için gerekli tüm bilgileri bulacaksınız. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurabilmeniz için formdaki tüm alanları tek tek açıklamak istiyorum:

Name: Bu alana sitemiz için benzersiz bir isim veriyoruz. Burada Türkçe karakter kullanmamaya dikkat edin. Bu alana eklediğimiz isim bizim oluşturduğumuz sitemize ait dizin adı olacak. Yani FTP ile bağlandığımızda buraya yazdığımız ismi gördüğümüz klasör bu sitemize ait dosyaları barındıracak.

Domain: Sitemizde kullanacağımız domaini (alan adı) ekliyoruz. Daha sonra dilersek aynı siteye farklı alan adları da ekleyebiliriz ancak burada ana alan adımızı belirliyoruz. Ben örnek anlatımda ve Digitalocean WordPress kurulum videosunda bu bölüme elimde boşta bir alan adı olmadığı için blogkurdu’na bir subdomain oluşturarak bu subdoamini ekledim. Sizler buna takılmayın, dilediğiniz alan adını burada kullanabilirsiniz.

WordPress: Bu seçeneği mutlaka seçiyoruz. Tüm yazının amacı zaten Digitalocean WordPress kurulumu nasıl yapılır olduğu için bu seçeneği seçmezsek yazık olur 🙂 Seçeneği seçtiğimizde karşımıza birkaç alan daha gelecek.

Title: Oluşturduğumuz WordPress sitesi için bir başlık giriyoruz.

User: Oluşturduğumuz WordPress sitesi için yönetici kullanıcı adını belirliyoruz.

Password: Oluşturduğumuz WordPress sitesinin yönetici şifresini belirliyoruz.

Email: Oluşturduğumuz WordPress sitesinin yönetici mail adresini giriyoruz.

Runtime: Sitemizde kullanmak istediğimiz PHP sürümünü seçiyoruz.

Server: Oluşturduğumuz sitenin hangi sunucuya kurulacağını belirliyoruz. Şuan Serverpilot hesabımızda zaten tek bir sunucu olduğu için bu sunucuyu seçiyoruz.

System user: Bu bölümü serverpilot olarak seçiyoruz.

Digitalocean WordPress kurulumu

Tüm bu ayarlamaları yaptıktan sonra “Create App” butonuna tıklıyoruz ve hiç beklemeden WordPress sitemize kavuşuyoruz! İşte hepsi bu kadar. Digitalocean WordPress kurulumu hiç bu kadar kolay olmamıştı. Dilerseniz video anlatımdaki yöntemle aynı sunucuya birden fazla WordPress site kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Video anlatım sekmesine buraya tıklayarak gidebilirsiniz.

Domain DNS Ayarları

Digitalocean WordPress kurulumu anlatımımızda sitemizin çalışabilmesi için mutlaka domain DNS ayarlarını yapmış olmamız gerekiyor. Ben video anlatımında ve görsellerde blogkurdu üzerinde bir subdomain kullanarak kurulum gerçekleştirdim. blogkurdu.net domaini Cloudflare üzerinde olduğu için direkt olarak bu subdomaini sunucumun IP adresine bir A kaydı girerek yönlendirdim. Sizlerde kullanacağınız domain için NS kayıtları oluşturarak bu işlemi kolaylıkla halledebilirsiniz. Eğer Cloudflare gibi bir aracı kullanmıyorsanız yapmanız gereken işlemler şu şekilde:

1- Domain satın aldığınız alan adı sağlayıcısında hesabınıza giriş yaparak NS ayarlarınızı Digitalocean NS kayıtlarına göre güncelleyin. Digitalocean NS kayıtları şu şekildedir:

ns1.digitalocean.com
ns2.digitalocean.com
ns3.digitalocean.com

2- Digitalocean hesabınıza giriş yaptıktan sonra üst menüdeki Networking sayfasına gidin ve bu sayfadaki Domains sekmesinden eklemek istediğiniz domaini girip “Add Domain” butonuna tıklayın.

Digitalocean domain ekleme

3- Ardından oluşturduğununuz bu domainin ayarlarına gidin ve @ host adı için bir A kaydı oluşturun. IP adresi bölümünde WordPress sitenizi kurduğunuz sunucunuzu seçin. Bu kaydı oluşturduktan sonra bir A kaydı daha oluşturun. Oluşturduğunuz bu kayıt için hostname kısmına www yazın ve IP adresi kısmında da yine sunucunuzu seçin.

Digitalocean domain ekleme

Bu işlemleri yaptıktan sonra domain DNS kaydının güncellemesini beklemeniz gerekebilir bir süre. DNS kaıtları güncellendikten sonra artık rahatlıkla sitenize ve WordPress’inize erişebilirsiniz 🙂

İşte bu kadar! Adım adım Digitalocean WordPress kurulumunu tamamladık. Sizler için bu yazıda bir sürpriz yapmak istedim ve detaylı video anlatımı hazırladım. Hemen aşağıda bu video yardımıyla da Digitalocean WordPress kurulumu işlemlerini halledebilirsiniz.

Video Anlatımı

Evet işte bir sürpriz! Youtube üzerinde bu yazıya ait bir video yayınladım. Aslında prodüksiyon becerilerime güvenirdim ama yeni bir programla denediğim için başlangıçta ve bazı yerlerde ufak kesintiler yaşanmış videoda. Onlar haricinde kolaylıkla faydalanabileceğiniz bir video oldu gibi geliyor 🙂 Umarım düşündüğüm gibi faydalı olur.

Bu videoyla birlikte Youtube işine de el atmış olayım diyorum. Eğer yorumlarla ve aboneliklerinizle beni desteklerseniz çok memnun olurum. Hem Youtube üzerinden kanalıma abone olup hem de videolara beğeni/yorum desteği sağlarsanız ilerleyen süreçte üreteceğim içerikler için büyük bir motivasyon kaynağı olacaktır. Ayrıca hemen aşağıdaki butona tıklayarak Blog Kurdu’nun içeriklerinden haftalık olarak haberdar olan onlarca kişi arasına siz de katılabilirsiniz.

Şimdi gelin artık Digitalocean WordPress kurulumu videomuzu izleyelim ve pratik şekilde adım adım Digitalocean WordPress kurulumu yapalım.

Digitalocean WordPress Kurulumu Videolu anlatımı “eğitimlerim” sayfasında bulabilirsiniz.Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.


Yorum Yap (14)
Gökhan #
- 03:52

DO hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler, yabancı dilde yayın yapan ve Amerika, Avrupa konumlarımda host arayanlar ve hatta yurtiçi hostinglere yüksek meblalar ödeyen ve alternatif arayışına girenler için güzel bir döküman olmuş. Teşekkürler!

  Ömer Faruk #
  - 04:00

  Teşekkür ederim Gökhan. Umarım herkes için faydalı olur!

Emre #
- 20:34

Kanayan yaraya parmak basmışsınız. Teşekkürler. Bir sorum var. Ben 2 adet site açacağım wordpress ile. Gösterdiğiniz yöntem güzel. Fakat plesk, cpanel, direct admin gibi panel kurulumlarını anlatıyor diğer siteler. Bu sistemin bir dezavantajı var mı diğer panellere göre? Sitenin hızı ve seosuna bir etki yaratır mı?

  Ömer Faruk #
  - 20:52

  Merhabalar Emre. Yorumun için teşekkür ederim. Bu paneller tamamen yönetim taraflı çalışır. Yani hiç biri seoya direkt olarak etki edecek bir fonksiyona sahip değildir. Site hızından ziyade sunucu hızı diye değerlendirmek daha doğru olur. Serverpilot uzaktan erişim sağlayarak sunucunu kontrol etmene olanak tanır. Ancak cPanel/plesk vb. paneller direkt olarak sunucu üzerinde çalışır. Yani aslında bu paneller sunucuda gereksiz olarak yük oluşturarak sitenin tükettiğinin dışında kaynak tüketir. Bu yüzden ben cPanel gibi bir panel yerine bunu tercih ederdim. Ki ediyorum. Zaten siteyi kurup içerik girmeye başladıktan sonra panelle çok bir işin kalmayacaktır.

Emre #
- 23:19

Anladım. Peki, yeni açacağım site için droplet fikrinizi almak istiyorum. 5 dolar düşünüyorum. 1 2 ay sonra 200 300 kişiyi kaldırabilmeli. 5 dolarlık paket yeterli olur mu sizce? Ve buradaki 512 1 gb kavramlarını merak ediyorum. WordPress için sizin gibi Ubuntu seçeceğim. Bu konuda fikriniz nedir?

  Ömer Faruk #
  - 23:23

  Ubuntu uygun sıkıntı yapmaz. Centos performans olarak biraz daha üstün ancak Ubuntu da sorunsuz götürür. 5 dolarlık paket 200-300 kişiyi çok çok rahat kaldırır. Çok az bir sayı günlük 300 kişi. Rahatlıkla kullanırsın. 512 MB bulut sunucunun ram miktarı, 1 core çekirdek gücü. Dediğim gibi Ubuntu+5 dolarlık paket yeterlidir başlangıç için.

Emre #
- 17:43

Hocam namecheap’ten cyber monday ile hosting kodu aldım $4.88. Satın almadan önce size sormak istedim. Digital oceandan vps ile wordpress kurulumu mu yoksa namecheap’den hosting alıp kurmak mı? Namechep shared hosting bu arada.

  Ömer Faruk #
  - 17:45

  Ben tabii ki de Digitalocean derdim bu soruya 🙂 Çünkü şuan tüm projelerimde Digitalocean kullanıyorum. Ama bu sizin tercihiniz.

Ali Eci #
- 00:07

Merhaba öncelikle video için çok teşekkürler şuanda yurtdışından bir hosting firmasından hizmet alıyorum wordpress kullanıyorum query limit diye birşey olduğunu ve bu limitin 75.000 olduğunu ve bunu aştığım içinde 1 saat siteye erişimsiz beklememi söylüyorlar sorum şu digitaloceanda bunu kaldırma veya böyle şeylerle karşılaşma durumum nedir yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

  Ömer Faruk #
  - 00:15

  Merhabalar Ali,
  Ben de yorumun için teşekkür ederim 🙂 Digitalocean’da şimdiye kadar böyle bir sınırlama ile karşılaşmadım. Zaten bulut sunucu mantığında da böyle bir sınırlama yoktur. Yani satın aldığın bulut sunucunun CPU, RAM, Disk ve Trafik kotası tabii değişiklik gösteriyor. Anladığım kadarıyla bir paylaşımlı hosting kullanıyorsun. Digitalocean paylaşımlı hosting mantığındaki sorgu limitleri ya da dosya limitleri gibi herhangi bir limite sahip değil. Paylaşımlı hostinglerde sorgularda, dosya sayısında ve buna benzer birçok konuda limitlendirme yapılır.

Ali Eci #
- 00:27

bahsettiğim sitede ssl için 40 dolar ödeme yaptım 35 dolarda yıllık hosting ve domain hizmeti veriyor ancak digitaloceanda kuponkodları ile sanırım daha kaliteli hizmeti daha uygun fiyata alabilirim bu durumda paramı bu firmadan geri alma imkanım var son sorum hostingi değiştirmem halinde wordpress dosyalarınıda taşımam gerekicek bu durumda wordpressin çalışmasında veya hata gibi bir durumla kaşılaşırmıyım acaba tekrar teşekkürler

  Ömer Faruk #
  - 00:34

  SSL sertifika bilgilerinizi Digitalocean sunucunuza yükleyerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Domaininizi de yine Digitalocean DNS adresleri ile eşleştirdiğinizde sıkıntısız şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Digitalocean size bulut sunucu sağlamaktadır. Bu da kendi sunucunuzu kendinizin kurması ve yönetmesi anlamına geliyor. Yani eğer konsoldan işlem yapma ve sunucu yönetimi gibi konularda kendinize güveniyorsanız kullanmanızı mutlaka öneririm. Size herhangi bir panel (cPnael ya da Plesk gibi) verilmediğini zaten videoda da görmüşsünüzdür. Taşırken de dosyalarınızı ve veritabanınızı doğru şekilde taşıdığınızda herhangi bir sıkıntı ile karşılamazsınız.

Ali Eci #
- 13:04

Kusura bakmayın sizi tekrar rahatsız ediyorum araştırma yaparken vultr hostinge rastladım bu hosting hakkında bilginiz varmı acaba yada çevrenizde kullanan bilen birisi teşekkürler tekrardan

  Ömer Faruk #
  - 13:14

  Maalesef daha önce kullanmadım kullanan bir tanıdığım da yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*
*