Yoast SEO Premium Sürümünün Avantajları Neler?

kategorisinde, en son 1 Mayıs 2018 tarihinde güncellendi. 4 yorum yapıldı
Yazıyı puanla >>
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 oy, 5,00/5)
Puanlanıyor...

Yoast SEO ayarlarını detaylıca anlattığım ve eklentiye gelen güncellemelere göre sürekli düzenlediğim Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır? yazısının yoğun ilgi görmesi ve “Yoast SEO premium satın almalı mıyım?” tarzında soruların sıkça sorulmasından dolayı Yoast’ı biraz daha irdelemeye karar verdim. Bunun sonucunda da Yoast SEO premium eklentisini Blog Kurdu için kullanmaya başladım. Bu yazıda sizlere Yoast SEO ücretsiz versiyonu ile Yoast SEO premium versiyonun farklarından ve pro sürümünün getirdiği etkili avantajlardan bahsedeceğim. Ücretsiz sürümünü severek kullandığım ve şiddetle tavsiye ettiğim eklentinin ücretli sürümünün özelliklerinin sizi de memnun edeceğinden şüphem yok.

WordPress için geliştirilen SEO eklentilerinin en popüleri ve en kapsamlı özelliklere sahip olanı şüphesiz ki Yoast SEO‘dur. Çok detaylı ayarlara sahip olmasının başlangıç seviyesindeki kullanıcılar için biraz karmaşık gelebileceğinin farkındayım ancak Mart ayının başında gelen dev güncelleme ile Yoast bu karmaşıklığı gidermek için büyük bir adım attı. Çok daha önceden planladığım Yoast premium yazısını özellikle bu güncellemeden sonraya sakladım. Çünkü gerçekten eklentinin yönetici arayüzü baştan sona değişti. Şimdi gelin merakla beklenen Yoast SEO Premium ve Yoast SEO ücretsiz karşılaştırmasını yapalım ve Yoast premium sürümünü neden kullanmanız gerektiğiniz keşfedelim.

Neden Yoast SEO Premium Almalısınız?

Başlık gayet açık ve net. Bana direkt olarak böyle sorulduğu için ben de direkt bu soruya cevap vererek açık ve net ilerlemek istiyorum. Yoast SEO premium eklentisini neden satın almalısınız? Gelin bu sorunun cevabını bulmak için Yoast’ın premium sürümünde bize ne gibi şahane özellikler sunduğuna teker teker bakalım.

Birden Fazla Odak Anahtar Kelime Belirleyebilirsiniz

Öncelikle Yoast SEO eklentisindeki odak anahtar kelimenin (focus keyword) ne işe yaradığını anlamamız gerekiyor.

Odak anahtar kelime, arama motorlarında ön plana çıkmayı hedeflediğimiz anahtar kelimelerdir. Yoast SEO eklentisi odak anahtar kelime alanına girdiğiniz kelimeye göre içeriğinizi analiz eder ve size kapsamlı önerilerde veya uyarılarda bulunur.

Eklentinin ücretsiz sürümünde en güzel özelliklerinden birisi olan odak anahtar kelime belirleme alanı 1 tane iken Yoast SEO Premium 5 kelimeye kadar odak anahtar kelime eklememize izin veriyor. Böylelikle yazımızı 5 farklı anahtar kelime için detaylı analiz edebiliyoruz.

Yoast SEO premium focus keyword özelliği
Yoast SEO premium çoklu odak anahtar kelime ekleme özelliği.

Birden fazla odak anahtar kelime belirlemek dikkatli ve özenle kullandığınızda size birçok konuda fayda sağlayabilir. İlk kelimenizi içeriğinizin ana teması olarak belirleyip diğer 4 odaklanılmış anahtar kelimeyi içeriğinizin arama motorlarındaki destekleyici aramalarla eşleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle Google’ın istediğini yani tek bir kelimeden ziyade ilişkili kelimelere bir bütün olarak odaklanmayı başarabilirsiniz.

# Birden çok odak anahtar kelime kullanırken yazınızı sunileştirmemeye dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Yani Yoast’ın tüm uyarılarını yerine getireceğim diye yazılarınızda anahtar kelimeleri gereksiz ve anlamsız şekillerde kullanmayın. İlk odak anahtar kelimeniz esas kelimeniz olsun. 1’den fazlası yardımcı kelimeler. Her kelimede tüm uyarıları yeşil olacak şekilde ayarlayamayabilirsiniz. Bu çok normal.

Eski URL’leri Yeni URL’lere Yönlendirebilirsiniz

Yoast SEO premium sürümünün benim için hayat kurtarıcı özelliklerden birisi de kesinlikle otomatik ve zahmetsiz 301 yönlendirme modülü.

Diyelim ki sitenizde bir yazı yayınladınız ve bu yazı uzunca bir süre aynı şekilde kaldı. Google tarafından indexlendi, sosyal medya platformlarında paylaşımlar yaptınız. Yani kısacası yazınızı ilk yayınladığınız hali ile her yerde duyurdunuz. Ancak gel zaman git zaman yazınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekti. Bazı konular güncelliğini yitirdi ve yazı linkinizdeki anahtar kelimenizi tamamen değiştirmeye karar verdiniz.

O da ne! Yazınızı her yerde bu linkle paylaştınız ve Google bu şekilde indexledi. Yazı linkini değiştirmek sıralama kaybına yol açabilir, sosyal medyadan gelen ziyaretçileri kaybetmenize sebep olabilir. Peki ya doğru bir yönlendirme ile link değiştirdiğinizde Google sonuçlarında daha üst sıralara çıkabileceğinizi söyleseydim? Şaşırtıcı değil mi? Gelin hemen Blog Kurdu’ndan örnek vereyim.

# Aylar önce “Digitalocean Nedir? Nasıl Kullanılır?” başlıklı bir yazı yayınlamıştım. Yazdığım bu yazı ile “Digitalocean nedir?” gibi arama sonuçlarında ilk 3 sıra içerisinde yer aldım. Aradan geçen zaman sonunda aslında yazımın Digitalocean sunucu kurulumu üzerine odaklanmış olması arama sonuçlarında daha iyi sonuçlar almamı sağlayacağını fark ettim. Bu doğrultuda yazdığım kapsamlı Digitalocean tanıtım yazısını “Digitalocean sunucu kurulumu” yazısına çevirmeye karar verdim. Ama bir sorunum vardı; yazı başlığını, yazı linkini ve yazının odaklandığım anahtar kelimesini değiştirdiğimde sıralama kaybedebilirdim. Şuan yazımın bulunduğu konuma dönüşüm biraz zor olabilirdi.

Bu durum beni kapsamlı ve dikkatli bir çalışmaya itti. Bu çalışmanın en önemli ve en temel noktası yazının eski linkini değiştireceğim linke 301 kodu ile yönlendirmekti. İşte tam da bu noktada Yoast SEO premium imdadıma yetişti. Ne PHP ile ne htaccess ile 301 yönlendirme yapmaya ya da ek olarak bir eklenti kullanmaya gerek kalmadan ben yazının linkini değiştirdiğim an eski link otomatik olarak yeni linke yönlendirildi. Ek olarak hiçbir şey yapmadım, bir dakikamı bile harcamadım.

Peki ya sonuç? Yazı hiçbir sıralama kaybetmedi üstüne 1-2 hafta içerisinde istediğim ve hedeflediğim anahtar kelimelerden ikisinde 1. sıraya birisinde 3. sıraya yerleşti 🙂 Üstelik kararsız birisi olarak yazının linkini 2 kez değiştirmeme rağmen 😀

Yoast SEO premium otomatik 301 yönlendirmesi oluşturma özelliği
Yoast SEO premium otomatik 301 yönlendirmesi oluşturma özelliği.

Yoast premium otomatik 301 yönlendirme özelliği ile sizi inanılmaz bir dertten kurtacak buna emin olabilirsiniz. Özellikle sonradan yazılarınızda yapacağınız URL değişiklikleri artık size bir eksi olarak değil artı olarak dönecek.

Yoast SEO premium sizlere sitenizde otomatik olarak oluşturulan yönlendirmelerin tamamını görebileceğiniz özel bir sayfa da sunuyor. Böylelikle tüm 301 yönlenlendirmelerinizi rahatlıkla kontrol edebiliyorsunuz.

Sosyal Medya Paylaşım Önizlemesi

Sosyal medya artık web sitelerinin kaçınılmaz bir parçası. Giderek büyüyen sosyal medya platformları insanların internet kullanım alışkanlıklarını ve internet kültürünü beklediğimizden çok daha hızlı bir şekilde geliştiriyor.

Gelişen internet kültürü sosyal mecralarda web sitenizin bağlantısını güçlü kılmanızı zorunlu kılıyor. Yoast SEO premium sosyal medya önizlemesi ile bizlere bu konuda da büyük bir kolaylık ve avantaj sağlıyor.

İçeriklerinizi, yazılarınızı ve web siteniz üzerinden yayınladığınız her şeyi sosyal medya önizleme aracı ile sosyal medya platformlarında paylaşmadan önce nasıl görüneceğini kontrol edebiliyorsunuz. Dilerseniz arama sonuçlarında görünenden farklı bir başlık ve meta açıklaması belirleyebiliyorsunuz. Hatta yazınızın kapak görselini de sosyal medyaya özel olarak değiştirebiliyorsunuz.

Yoast SEO premium sosyal medya paylaşım öncesi önizleme özelliği
Yoast SEO premium sosyal medya paylaşım öncesi önizleme özelliği.

Bu bence oldukça faydalı bir özellik. Çünkü sosyal medyada çarpıcı paylaşımlar yapmak size güzel geri dönütler sağlayabilir. Yazınızın ne orijinal başlığını ne meta açıklamasını ne de öne çıkan görselini değiştirmeden sadece sosyal medya platformlarına özel başlık, açıklama ve kapak resmi belirlemek bunun yanında da paylaşmadan önce kontrolünü yapabilmek ziyaretçi kitlenizi artıracaktır.

Hızlı ve Pratik İç Bağlantı Önerileri

İç bağlantı öneri aracı Yoast SEO premium özellikleri arasında bence en etkili ve pratik olan özelliklerden birisi. Yazdığınız yazıdaki kelimeleri tarayarak size diğer yazılarınıza bağlantılar oluşturmanız için öneriler sunuyor. Örneğin bir yazı yazıyorsunuz ve “rich snippets” kelimesini bu yazıda kullandınız. Daha önce buna benzer bir kelime kullandığınız yazının linki size öneri olarak gösteriliyor. Böylelikle site içinde şahane bir linkleme yapabiliyorsunuz. Yazılarınızı anahtar kelimelerle birbirlerine bağlayabiliyorsunuz.

Yoast SEO premium yazı içeriğine göre anahtar kelimeye dayalı benzer yazı önerileri ve iç bağlantı özelliği
Yoast SEO premium yazı içeriğine göre anahtar kelimeye dayalı benzer yazı önerileri ve iç bağlantı özelliği.

Yazılarınızın içinde diğer içeriklerinize linkler vermek ve sitenizde bir bağlantı ağı örmek önemli SEO stratejileri arasında yer alır. Yoast SEO premium size bunu kolaylıkla ve uğraşmadan yapma fırsatı sunuyor.

Daha önce yazdığınız yazıların nelere odaklandığını unutabilirsiniz. Yoast premium size bu unutkanlığı ortadan kaldırmak için iç linkleme özelliğini sunuyor. Doya doya kullanın 🙂

Not: Bu özellik şuan Türkçe dilini desteklemiyor. Yani Türkçe yayın yapan bir siteniz varsa bu özelliği göremeyebilirsiniz. Eğer Türkçe için de destek eklenirse bu uyarıyı mutlaka güncelleyeceğim. Desteklenen tüm dillerin listesini buradan görebilirsiniz.

Yoast Premium Almalı mısınız?

Yoast premium, ücretsiz sürümüne ek olarak yukarıda listelediğim şahane ek özelliklere sahip olmanızı sağlıyor. Vereceğiniz paranın uzun vadede size güzel getirileri olacağından şüpheniz olmasın.

Ayrıca premium sürümünü kullanan kullanıcılarına direkt olarak email desteğinin olması da büyük bir avantaj. Sorunlarınıza hızlı bir şekilde çözüm üreten şahane bir ekiple muhattap olacağınız için kafanız daima rahat 😉

Ben hem uzun bir süredir merak ettiğim için hem de bu yazıyı yazmak için Yoast SEO premium sürümünü test ettim. Küçük ama etkili özelliklerinin bana gerçekten artıları oldu. 301 yönlendirmesi ve birden fazla odak anahtar kelime analiz aracı bana inanılmaz kolaylıklar sağladı.

Eğer bütçeniz elveriyorsa Yoast pro sürümünü size de şiddetle tavsiye ederim! 🙂

Yoast SEO eklentisinin ayarlarını nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız Yoast SEO ayarları nasıl yapılır? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. Ayrıca SEO dostu kalıcı bağlantı ayarlarını nasıl yapacağınızdan emin değilseniz WordPress SEO dostu URL oluşturma yazıma göz atabilirsiniz.

Yoast SEO premium sürümü ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları her zaman olduğu gibi aşağıdaki yorum bölümünden bana sorabilirsiniz. Hepinize mutlu bloglamalar!Abone Ol

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.

Yorum Yap 4 yorum yapıldı

Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.

Türker Kulcu Cevapla
- 14:55

Merhaba, Yoast premium aldım ancak Yoast internal linking kısmı ile sosyal medya ön izleme kısımları çıkmadı. Bunun ayarı mı var?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 15:04

  Merhabalar, sosyal medya önizleme bölümü yazı altındaki Yoast kutusunda mevcut. Internal linking için bir not bırakmıştım eğer Türkçe yayın yapıyorsanız bu özelliği henüz göremiyorsunuz.

   Türker Kulcu
   - 18:05

   Teşekkür ederim sağolun. Bir soru daha soracaktım. Yorum sisteminde hangi eklenti kullanıyorsunuz, yorum onaylandığında e posta gidiyor.

   Ömer Faruk
   - 18:16

   Rica ederim 🙂 Comment Approved eklentisini kullanıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* *