Wordpress SEO Dostu kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır

WordPress İçin SEO Dostu Kalıcı Bağlantı Ayarları

kategorisinde, en son 23 Mart 2018 tarihinde güncellendi. 8 yorum yapıldı

SEO dostu kalıcı bağlantı ayarları ya da diğer ifadeyle SEO uyumlu URL yapısı SEO kriterleri arasında büyük bir öneme sahiptir. Uygulaması en basit SEO optimizasyon tekniklerinden birisi olan SEO dostu URL, doğru kullanıldığında sitenize SEO açısından büyük katkılar sağlayacaktır. Siz de WordPress SEO dostu kalıcı bağlantı ayarlarınızı yaparak SEO kriterlerinden önemli bir tanesini yerine getirmiş ve SEO skorunuza güç katmış olacaksınız.

Bu yazıda sizlere WordPress kalıcı bağlantı ayarlarının ne demek olduğunu detaylıca anlatacağım ve sitenizi nasıl SEO dostu URL yapısına kuvuşturacağınızı göstereceğim.

Bir URL’nin Ögeleri

WordPress kalıcı bağlantı ayarlarını derinlemesine incelemeye başlamadan önce genel anlamda bir URL hangi ögelerden oluşur ona göz atalım. Bu size çok temel bir bilgi gibi gelebilir. Ancak hem arama motorlarının istediği yapının hem de kullanıcı deneyiminin orantılı olarak bir arada kullanılması için bu bilgileri mutlaka tekrar gözden geçirmenizde fayda var.

Hadi birlikte bir örnek üzerinden URL’nin ögelerine bakalım:

SEO dostu link yapısı

 1. HTTP (Hypertext Transfer Protocol)
 2. Sitemize ait alan adı (Domain)
 3. Hedef dosya adı (yayınladığımız yazılara & sayfalara ait isim.)

Yukarıda gördüğünüz gibi bir URL temel olarak 3 parçadan oluşur. Birinci parça (http veya https) web üzerinde en yaygın kullanılan iletişim protokolüdür. Bu şuan bizi ilgilendiren URL ögesi değil. Bizim bir URL’de özelleştirebileceğimiz iki bölüm bulunur. Bunlar yukarıdaki ikinci (alan adı) ve üçüncü (hedef dosya adı) parçadır.

İşte bu yazıda sizinle URL ögelerinden hedef dosya adı bölümünün nasıl olması gerektiğini inceleyeceğiz. “Hedef dosya adı” ifadesi size garip gelebilir. Aslında bu ifade ile bahsedilen şey yazılarınızın veya sayfalarının linkte nasıl göründüğüdür.

SEO Dostu Kalıcı Bağlantı Nedir?

SEO dostu kalıcı bağlantı; yazdığımız yazıların anahtar kelimelerini barındıran, hem okuyucularımıza hem de arama motorlarına yazının neyle alakalı olduğuna dair net bilgiler veren URL’ler için kullanılan bir ifadedir. SEO dostu URL yapıları arama motorlarında üst sıralara çıkmamızı sağlayan kriterlerden bir tanesidir.

SEO dostu bir kalıcı bağlantı nasıl görünür?

Örneğin, “Blog Nasıl Açılır?” adında bir yazı yazdığınızı varsayalım. Bu yazı için SEO dostu URL görünümü şu şekildedir:

http://blogkurdu.net/blog-nasil-acilir/

Aynı yazının URL’si şu şekilde de olabilirdi ancak bu kesinlikle SEO dostu bir link olmazdı:

https://blogkurdu.net/?p=2251

SEO dostu URL olabildiğince sade, temiz ve kısa tutulmalıdır. Yazının içeriğini hem ziyaretçilere hem de arama motorlarına özetleyecek anahtar kelimelere sahip olmalıdır. Ancak hemen yukarıdaki hem okunaklı olmayan hem de içeriğe dair herhangi bir terim içermeyen bir link gösterilmiştir.

URL’de Tarih Kullanımı

Yukarıdaki örnek üzerinden devam edelim. “Blog Nasıl Açılır?” yazısını yayınladığımız tarihin URL’de görünmesini isteyebiliriz. Peki bu ne kadar doğrudur?

Teknik olarak yazıların tarihlerini URL içinde göstermenin bir katkısı yoktur. Bu sadece linklerinizi uzatır ve arama sonuçlarında yazı isimlerinin net olarak görünmesini engeller.

Yazıların yayınlanma tarihlerini yazı linkinde kullanmanın bir diğer negatif etkisini ise şöyle açıklayabiliriz: Siz eğer bir yazının yayınlanma tarihini yazı linkinde barındırırsanız bu yazının geçmişte yayınlandığını okuyucuya önceden göstermiş olursunuz. Bu potansiyel ziyaretçileri kaybetmenize sebep olur. Çünkü ziyaretçiler güncel ve yeni bilgilere daha çok ilgi duyarlar.

Sonuç olarak: SEO dostu URL yapısında tarih kullanmamalısınız.

URL’de Kategori Kullanımı

“Blog Nasıl Açılır?” adındaki yazı örneğimizle devam edelim. Bazen kategori isimlerini URL yapısı içerisinde kullanmak isteyebilirsiniz. Örnek verecek olursak

http://blogkurdu.net/blogculuk/blog-nasil-acilir/

gibi.

Böyle bir kullanım özellikle kullanıcı deneyimi için olumlu olabilir. Çünkü seçici ziyaretçiler başta olmak üzere çoğu ziyaretçi gideceği linkin neyle alakalı olduğunu olabildiğince net bir şekilde anlamak ister. Yukarıdaki gibi bir link yapısında “blogculuk” adındaki kategoride yayınlanmış “blog nasıl açılır” içeriğine gideceği bilgisini ziyaretçiye vermek güven sağlayacaktır.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken birkaç husus var. Eğer yazılarınızı birden fazla kategoride yayınlayacaksanız ya da alt kategorilerde yayınlayacaksanız linkte kategori isimlerini kullanmak yazı linkini gereksiz şekilde uzatabilir. Bu da kullanıcı deneyimini pozitif yönde etkilemek yerine negatif yönde etkiler. Eğer yazı linklerinde kategori isimlerini de kullanmak istiyorsanız URL’de yalnızca tek bir kategori göründüğünden ve arama sonuçlarında linkin tamamının görünebileceğinden emin olmalısınız.

URL’de .html Kullanımı

Bu web dünyasıyla yeni tanışan hemen hemen herkes SEO konusunda araştırmalar yaparken URL’lerin sonunda .html ifadesi koymanın pozitif etkileri olduğuna dair efsanelerle karşılaşmıştır.

Google bazı dosyaların hangi formatta olduğunu anlamak ve buna göre indexlemek için dosya formatlarının yazılmasını ister ancak bunlara .pdf .doc .xls gibi formatlardır. Site linkinizin sonuna .html koymanızın SEO için bir katkısı yoktur. URL’yi gereksiz şekilde uzattığı için SEO dostu link yapısı için negatif etkileri bile olabilir. Bu konuda Google Webmaster tarafından yayınlanmış (hatta 2009’da) oldukça net ve kesin bir videoyu da şuradan izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=dSG6C33GwsE

WordPress için SEO Dostu Kalıcı Bağlantı

Ve işte geldik WordPress için SEO dostu kalıcı bağlantı ayarlarımızı yapmaya. Yukarıda anlattığım noktaları dikkate aldığımızda link yapısının olabildiğince sade ve yazımızı özetleyecek anahtar kelimeleri içerecek şekilde olması yeterli. Bunun dışında URL’ye ekleyeceğimiz her bir öge SEO uyumlu olmaktan birer birer uzaklaştıracaktır.

Kalıcı Bağlantı Ayarları

Peki WordPress için kalıcı bağlantı ayarları nasıl yapılır? Öncelikle yönetici panelimize giriyoruz. Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar sayfasına gidiyoruz ve açılan sayfada kriterlerimize en uygun olan “Yazı ismi” seçeneğini seçiyoruz.

Wordpress SEO dostu kalıcı bağlantı ayarları

Bu işlem bizi kolay bir şekilde en sağlıklı SEO dostu linklere kavuşturacaktır. Peki diğer seçenekler ne anlama geliyor?

Düz: Bu seçenek listedeki en hatalı seçenek diyebilirim. Yazımızın içeriğine dair hiçbir bilgi vermeyen bu kalıcı bağlantı tipinde URL’de yalnızca içeriğimizin IDsi bulunuyor. SEO dostu değildir.

Gün ve isim: /yıl/ay/gün/yazı-adı şeklinde bir URL yapısı oluşturabileceğimiz bu seçenekte yukarıdaki tarih kullanımı başlığında detaylı bilgilendirme yapmıştım. SEO dostu değildir, kullanıcı deneyimini düşürür.

Ay ve isim: /yıl/ay/yazı-adı şeklinde bir URL yapısı oluşturur. SEO dostu değildir, kullanıcı deneyimini düşürür.

Sayısal: Yine yalnızca yazıların IDlerini barındıran bu seçenek de SEO dostu değildir.

Özel yapı: Kendi URL yapımızı oluşturabileceğimiz bu seçenekte birçok etiket bulunmaktadır.

Etiketler İle Kalıcı Bağlantı Oluşturma

%year% URL’ye yazı yılını eklememizi sağlar. (sayı)

%monthnum% URL’ye yazının yayınlandığı ayı eklememizi sağlar. (sayı)

%day% URL’ye yazının yayınlandığı günü eklememizi sağlar. (sayı)

%hour% URL’ye yazının yayınlandığı saati eklememizi sağlar.

%minute% URL’ye yazının yayınlandığı dakikayı eklememizi sağlar.

%second% URL’ye yazının yayınlandığı saniyeyi eklememizi sağlar.

%post_id% URL’ye yazının ID numarasını eklememizi sağlar.

%postname% Yazı başlığınızın ayıklanmış ve düzenlenmiş halini URL’ye eklememizi sağlar. Örneğin “WordPress İçin SEO Dostu Kalıcı Bağlantı Ayarları” başlığındaki yazının URLsi şu şekilde görünür: wordpress-icin-seo-dostu-kalici-baglanti-ayarlari

%category% URL’ye yazının kategorisini eklememizi sağlar.

%author% URL’ye yazının yazarını eklememizi sağlar.

Kalıcı bağlantı ayarlarınızı değiştirip kaydet butonuna tıkladığınızda WordPress otomatik olarak .htaccess dosyasına yeni yapıyı yerleştirir.

Eski Siteler İçin Uyarı!

Eğer 6 aydan fazladır yayın yapan bir websiteniz varsa kalıcı bağlantı ayarlarınızı değiştirmeyiniz! Kalıcı bağlantı ayarlarınızı değiştirmek sosyal medya paylaşımlarınızdaki sayaçların sıfırlanmasına ve SEO sıralamanızı kaybetmenize sebep olabilir!

Eğer gerçekten kalıcı bağlantı yapınızı değiştirmek istiyorsanız veya bunu yapmak zorundaysanız mutlaka bir uzmandan destek almalısınız. Sosyal medya paylaşım sayaçlarınızın tümü yine de sıfırlanır. Ancak SEO sıralamanızı kaybetmenizi önleyecek gerekli yönlendirmeleri bir uzman yapabilir.

Bu durumun sadece bir istisnası var. Kalıcı bağlantı ayarlarınızı daha önce “Düz” olarak seçmişseniz ne kadar çok içeriğiniz olursa olsun ya da sosyal medya paylaşım sayaçlarınız sıfırlanacak bile olsa mutlaka kalıcı bağlantılarınızı değiştirmelisiniz.

Bu yazı umarım sizin için bilgilendirici olmuştur. Kalıcı bağlantı ayarlarının SEO için çok önemli bir etkisi olduğunu kesinlikle unutmayın! Eğer hatalı bir kalıcı bağlantı yapısı oluşturduysanız ve henüz yolun başındaysanız gecikmeden SEO dostu link yapısına geçiniz.Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.


Yorum Yap 8 yorum yapıldı

Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.

mceber Cevapla
- 16:16

ağa en sonki bölümü okumadım dediğini yaptım gerçi pek değişmedi ama googlede rahat çıktım eline sağlık

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:18

  İşinize yaramasına sevindim 🙂

Senol Cevapla
- 22:10

Eyvallah usta sağol çok teşekkürler

  Ömer Faruk Cevapla
  - 22:11

  Rica ederim, mutlu bloglamalar 🙂

Senol Cevapla
- 22:06

Evet bende bu yaziyi okuduktan sonra dediğiniz gibi yaptım..ayrıca hızlı cevap için teşekkürler.kucuk bir soru daha ☺️alan adinin başındaki www kısmını kaldirabilirmiyim veya kaldıran bir faydası olurmu? Örnek www.siteadi.com Yerine siteadi.com şeklinde..şimdiden teşekkürler

  Ömer Faruk Cevapla
  - 22:08

  Evet kaldırmanız kullanıcı deneyimi açısından daha iyi olacaktır. link kısaldığı için de daha sağlıklı olacaktır 🙂

Senol Cevapla
- 21:55

Kalıcı bağlantılar için birçok seçenek sunuluyor hangisi olması gerekir bilemedim..

  Ömer Faruk Cevapla
  - 21:57

  Yukarıda gayet detaylı bir açıklama yaptım, zaten yazının amacı da bu 🙂 siteniz/yazi-adi en kullanışlı ve SEO dostu olan kullanımdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* *