Hazır Olun Bulutlara Uçuyoruz! DigitalOcean’dan İnanılmaz Fiyat Değişikliği!

kategorisinde, en son 25 Ocak 2018 tarihinde güncellendi. Sunucu yükseltme anlatımı eklendi. 6 yorum yapıldı
Yazıyı puanla >>

Birkaç yıl içerisinde dünyanın lider bulut sunucu sağlayıcılarından olan ve kısa sürede bu konuma ulaşma başarısıyla dikkatleri bir anda üzerine çeken DigitalOcean sektörde dengeleri değiştirecek bir hamle daha yaptı. 2018’de herkesi bulutlara uçurmayı hedefleyen Digitalocean fiyat tarifelerini değiştirdi. Hadi gelin bulutlara uçalım!

Tavsiye yazı: DigitalOcean Nedir? Nasıl Kullanılır? A’dan Z’ye Dev Rehber
Tavsiye yazı: DigitalOcean WordPress Kurulumu
Tavsiye Video: Digitalocean WordPress Kurulumu

DigitalOcean ekibi geçtiğimiz hafta 2018’de atacakları adımlar için bir yol haritası yayınlamıştı. Dün (16.01.2018) bu yol haritasındaki ilk adımı attılar ve sürpriz bir şekilde Droplet yani sunucu fiyatlarını güncellediler. Sektöre hareket getirecek bu yeni güncelleme ile artık klasik hosting şirketleriden kurtulmak daha da masrafsız olacak.

Fiyat-performans konusunda küçük ve büyük projeler için ücretlendirmenin önemli bir yer tuttuğunun farkında olan DO ekibi aynı fiyata daha fazla kaynak sağlamaya karar vermiş. Bu doğrultuda paketler 3 sınıfa ayrılmış: Standart, Yüksek CPU ve Yüksek RAM sunucuları. İşte tüm bu sınıfların ve paketlerin detayları:

Digitalocean Standart Planları

Bloglar, web uygulamaları, veritabanları için tavsiye edilen standart planlar CPU-RAM-Depolama dengesi gözetilerek oluşturulmuş. Projeleriniz büyüdükçe daha dengeli bir şekilde bir sonraki pakete geçebilmenizi sağlamak adına 14 farklı standart plan karşımıza çıkıyor. Bunlardan bazıları tanıdık ancak eskisinden daha yüksek özellikler sahip.

Güncellenen ve yeni getirilen planları aşağıdaki tablo yardımıyla detaylıca inceleyebilirsiniz.

Digitalocean yeni standart plan fiyatları

Yeni standart planlarda en göze çarpan değişiklikler tabii ki çoğu kişinin tercih etme sebebi olan $5 ve $10’lık paketler. Öncekine göre 2 katına çıkan RAM miktarı ve artırılan disk alanı Digitalocean’ı tercih edenlerin sayısını artıracak önemli bir değişiklik. Sizin için buraya kadar yeterli olduysa hemen şimdi size 2 ay yetecek $10 hediye ile Digitalocean’a kaydolun.

Standart planların bir diğer dikkat çeken özelliği ise 15 dolarlık 3 farklı esnek pakete sahip olması. Artık sunucularınızı bir üst pakete geçirirken tam olarak neye ihtiyacınız varsa ona göre yükseltebileceksiniz. Üstelik aynı fiyata. RAM mi CPU mu. Sadece ihtiyacınız olanı seçmeniz yeterli!

Digitalocean Yüksek Performans Planları

Digitalocean 6 ay evvel yüksek performans için optimize edilmiş sunucularını duyurmuştu. Daha bir yıl bile geçmeden bu şahane planlara da olağanüstü bir yükseltme getirdi ve CPUseverlerin yüreğine su serpti diyebilirim. Artık aynı fiyata daha yüksek kaynaklara sahip bulut sunuculara sahip olmak mümkün. Yüksek CPU planlarının adını “Optimize Edilmiş Planlar” olarak değiştiren DO ekibi bu paketlerdeki RAM ve disk miktarlarını yükselterek gerçekten yüksek performans için optimize edilmiş kaynaklara sahip paketleri ortaya çıkardı. Gelin göz atalım:

Digitalocean yüksek cpu planları

Optimize edilmiş performans paketlerindeki bu güzel değişikliklerle birlikte Digitalocean marketteki en yakın rakiplerine de bir çelme takmış gibi görünüyor. Zira dünyada listenin başındaki Amazon Cloud ve Google Cloud servisleri yenilenen CPU paketlerinden fiyat/performans olarak daha geride kalmış durumda. Digitalocean verilerine dayanarak bir karşılaştırma tablosu koyalım hemen:

Digitalocean AWS Google karşılaştırması

Bir diğer değişiklik sonucunda yenilenen standart planlarla birlikte yüksek bellek paketleri de standart planlara dahil edilmiş ve çok daha güzel bir fiyatlandırma tablosu ortaya çıkmış.

Var Olan Sunucularınızı Yükseltin

Digitaocean’ın yeni paket kaynaklarıyla önceden oluşturduğunuz paketleri değiştirmek isteyebilirsiniz. Örneğin $5’lık paketle güncellemeden önce 512MB RAM kullanıyorken artık aynı fiyata 1GB RAM sahibi olmak isteyebilirsiniz. Digitalocean bunun otomatik yapılmasını istememiş çünkü herkesin yedeklerini alıp dilediği paketi seçmesinin daha doğru olduğunu düşünmüş. Ki bence de haklı bir tutum. On binlerce kişinin sunucularını otomatik yükseltmek geri dönülmez sıkıntılara yol açabilirdi. Gelin hemen sunucularımızı yeni boyutlarına nasıl yükselteceğimize bakalım.

1.Adım: Öncelikle yükseltmek istediğimiz Droplet’in detaylar sayfasına ulaşıyoruz ve soldaki menüden “Resize” sekmesine gidiyoruz. Hiçbir şeye dokunmadan sağ üst köşedeki On-Off butonundan öncelikle sunucumuzu kapatıyoruz. Bunu yapmadan önce mutlaka bir yedek alın.

DO sunucu yükseltme 1

2.Adım: Dropletimiz kapandıktan sonra alt taraftaki “CPU and RAM only” veya “Disk, CPU and RAM” seçeneklerinden kendimize göre uygun olanı seçiyoruz. Sadece CPU ve RAM yükseltmek için ilk seçeneği CPU, RAM ve ek olarak disk alanını da yükseltmek için ikinci seçeneği seçebilirsiniz. Ben 2. seçenekle devam ediyorum.

3.Adım: Bu adımda sunucumuzu yükseltmek istediğimiz yeni sunucuyu belirliyoruz. Ben aynı fiyata daha fazla kaynak kullanmak istediğim için sunucumu değiştirmiyorum ve yine “Standart Droplets” bölümündeki $5’lık paketi seçiyorum.

4.Adım: İşlemleri başlatmak için son olarak en alttaki “Resize” butonuna tıklıyoruz ve birkaç dakika bekliyoruz.

DO sunucu yükseltme 2

DO yükseltme 3

İşlem tamam! Sunucumuz başarıyla aynı fiyata daha yüksek özelliklere kavuştu. Hepsi bu kadar. Eğer daha farklı bir pakete sahipseniz ve sunucunuzu aynı fiyatla daha fazla kaynağa sahip hale getirmek istiyorsanız bu işlemleri kendi sunucu tipinize göre adım adım yapmanız yeterli olacaktır.

DO sunucu yükseltme

Şahane Yenilik: Saniye Bazında Fiyatlandırma

Digitalocean’ın 2018 yol haritasından şahane bir haberi de bu güncellemeyle almış olduk. Daha önce Digitalocean kullanma rehberinde bahsetmiştim, Digitalocean ücretlendirmelerini saatlik olarak yapıyor. Yani siz eğer bir sunucuyu 3 saat kullanmışsanız kullandığınız sürenin ücretini ödüyorsunuz. Yukarıdaki tablolarda saatlik fiyatlandırmaları bu yüzden paylaştım.

2018 yılı içerisinde planlanan bir diğer yeniliğe göre paket fiyatlandırmaları daha da harika bir boyuta taşınacak ve saniye bazında ücretlendirme sistemine geçilecek. Artık bir paketi 5 dakika kullandıysak 5 dakikalık ödeyeceğiz! Tek kelimeyle mükemmel bir plan.

Digitalocean ve Gelecek

Bu yazıyı bir şekilde okuduysanız muhtemelen artık klasik hosting firmalarının sinir bozucu yaklaşımlarından sıkılmış ve kendinize bir çıkış yolu aramaya başlamışsınız demektir. Doğru yoldasınız. Yıllardır internet sektöründe ikamet eden bir arkadaşınız olarak birçok hosting firmasıyla çalıştım ve en sonunda internet hayatımın en doğru seçimlerimin başında gelen Digitalocean ile çalışmaya başladım.

Mutlu olacağınıza emin olun. Ve şimdi buraya tıklayarak benim size hediyem $10 ile 2 ay hiçbir ücret ödemeden $5’lık paketi kullanın. Kalitli hizmeti hepiniz hak ediyorsunuz!

Detaylar Digitalocean Blog‘dan alınmıştır.

Abone Ol

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.
Yorum Yap 6 yorum yapıldı

Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.

ufuk Yanıtla
- 16:20

Lütfen, AWS , DigitalOcean ve Wasabi bunların arasındaki farkları, fiyatları ve en iyisi hangisinin olduğunu değerlendiren bir yazı yazar mısınız ? Saygılar.

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 16:24

  Selamlar, kısa bir cümlede özetleyebiliriz. Digitalocean karmaşık değil, kullanışlı ve hesaplı 🙂

erhan Yanıtla
- 14:48

Merhaba bu konuyla ilgili bir yazı yazarmısın rica etsem. Ek bir güvenlik önlemi olarak, biz de şiddetle Hesabınıza SSH anahtarı eklemeyi öneriyoruz.

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 14:50

  Merhabalar, hangi konuyla alakalı bir yazı yayınlamamı istediğinizi tam olarak anlamadım.

onur Yanıtla
- 20:10

Merhabalar

Daha önceki yazılarınızda sizde bu şirketi kullandığınızı söylemiştiniz hala kullanıyor musunuz ve hangi paketi kullanıyorsunuz teşekkür ederim

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 20:14

  Merhabalar Onur, evet kullanıyorum. DigitalOcean üzerinde gerek kişisel gerek kurumsal birçok siteyi farklı paketlerde çalıştırıyorum. Blog Kurdu için en küçük paket fazlasıyla yeterli oluyor 🙂 Özellikle fiyat değişikliğinden sonra küçük pkaetteki kaynakların artması daha da güzel hale getirdi olayı. Ancak projelerin büyüklüğüne göre daha büyük paketlerde kullanıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* *