Paypal Türkiye Kapandı

Paypal Kapandı!

Facebook'ta Paylaş Google'da +1 le Tweetle Stumbleupon'a gönder Whatsapp ile gönder

BlogKurdu'nda Yerini Al [yazı-ilk]

Blog Kurdu'nda tüm içeriklerin ilk paragrafında yerini al. Detaylar

Beklenen üzücü haber geldi. Paypal Türkiye pazarından çekildiğini açıkladı. BDDK ile sözleşme konusunda anlaşamayan, lisans başvurusu reddedilen Paypal, bir açıklama ile Türkiye piyasasından tamamen çekildiğini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Paypal nakit kartın bir anda kapatıldığı haberini almıştık. Bu haber Paypal kullanıcılarını oldukça üzmüştü. Olayın perde arkası çok merak edilmiş çeşitli söylemler ortaya atılmıştı. Bu söylemlerin arasında Paypal’ın Türkiye piyasasından tamamen çekilebileceği yorumları da yapılmıştı. Paypal dün internet sitesi üzerinden yaptığı açıklama ile bu haberi doğruladı. Yapılan açıklamada çok net bilgilere yer verilmese de inceden inceden göndermeler vardı. İşte Paypal’ın internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamanın tam metni:

BlogKurdu'nda Yerini Al [yazı-iç]

Blog Kurdu'nda tüm içeriklerin içerisinde yerini al. Detaylar

Türkiye’deki Müşterilerimiz İçin Önemli Bilgilendirme

PayPal olarak Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurduğumuzu üzülerek bildirmekteyiz.

6 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye’deki müşterilerimiz PayPal hesapları üzerinden para gönderme ve alma işlemi yapamayacaklardır.  Müşterilerimiz PayPal hesaplarına giriş yapabilir ve varsa hesaplarındaki bakiyeyi Türkiye’deki banka hesaplarına aktarabilirler.

Belirtmek isteriz ki, PayPal’ın önceliği her zaman müşterileri olmuştur. Ancak yerel düzenleyici kuruluşa yaptığımız lisans başvurusunun reddi ve ilgili kurumun Türkiye’deki faaliyetlerimizi durdurma talimatı doğrultusunda uygulamak durumunda olduğumuz bu karardan dolayı üzüntü duymaktayız.

Müşterilerimiz bilgi sayfasını ziyaret ederek bu sürecin kendilerini nasıl etkileyeceğine ilişkin detaylı bilgi alabilirler.

PayPal olarak tüm müşterilerimize bugüne kadar bizi tercih ettikleri için  teşekkürlerimizi iletmek isteriz. PayPal’a vermiş olduğunuz destek Türkiye’deki çalışanlarımız ve şirketimiz için her zaman önemli olmuştur.

Gelecekte Türkiye’deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir.

Yapılan açıklamanın son cümlesinde Paypal’ın Türkiye pazarındaki faaliyetlerine devam etmek için gerekli izinleri almaya çalışmaya devam edeceğini duyurması en azından bir umut kapısı bıraktı. Paypal’ın Türkiye’den çekilme kararı, BDDK’nın yeni yasalarla birlikte gelen internet servislerinin tüm sunucularını Türkiye’de bulundurma zorunluluğundan kaynaklanıyor olması şuan Paypal’ın Türkiye’den çekilme kararının en büyük sebebi olarak gösteriliyor. Bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu, Paypal’ın Türkiye’deki kullanıcılarının bilgilerini Türkiye’de yer alan bir sunucuda barındırma zorunluluğuna karşın Paypal’ın sunucularını Türkiye’de bulundurmaması ipinin çekilmesine sebep olmuş gibi duruyor. Eğer kapatılma sebebinin arkasındaki gerekçe bu ise BDDK’nın kullanıcıların bilgi güvenliği açısından doğru adımlar attığını söylemek yanlış olmaz. Paypal’ın da bu konuda diretmiş olması şaşırtıcı bir durum. Ancak yüz binlerce kullanıcısı için Paypal muhtemelen bir süre sonra Türkiye’de veri merkezi açarak tekrar bizimle buluşacaktır.

Öte yandan Paypal’ın Türkiye’den çekilme kararının ardından 6 hazirana kadar herkesin Paypal üzerindeki paralarını çekebileceği duyuruldu. Fakat paranızı çekebilmeniz için en  az  ₺15 / 10$ / 10€ paranız olması gerekiyor. Bu durum Ekşi Sözlük yazarları tarafından güzel bir sosyal sorumluluk projesine dönüştürüldü. Yazarların girişimi ile çekilmeyecek tutardaki paralar Lösev’e bağış olarak gönderiliyor.

BlogKurdu'nda Yerini Al [yazı-son]

Blog Kurdu'nda tüm içeriklerin son paragrafında yerini al. Detaylar

Facebook Yorumları

Site Yorumları (5 comments)

  1. Gerçekten kötü oldu. Şimdi çok az da olsa PAPARA var. Paypal’ın yokluğunda yer edinebilirse o da. Ama Paypal geri gelirse tutunamaz bence….

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir