WordPress Tema Adını Değiştirme

kategorisinde, en son 1 Ekim 2017 tarihinde güncellendi. Okunabilirlik düzenlemeleri yapıldı. İlk yorumu yap
Yazıyı puanla >>

Merhaba dostlarım! Bu yazıda sizlere WordPress tema adını değiştirme işleminin nasıl yapılacağına dair bilgiler vereceğim. Bu oldukça kolay hepinizin rahatlıkla yapabileceği bir iş.

WordPress, blog sitesi açmak ya da bir web sitesine sahip olmak isteyenler için inanılmaz kolaylıklar sağlayan şahane bir yazılım. Blog Kurdu üzerinde WordPress’in bize sağladığı bu kolaylıklara olabildiğince değinmeye çalışıyorum. WordPress’in bu kadar kolay düzenlenebilir olması elbette onun açık kaynak kodlu bir PHP yazılımı olmasından geliyor. Bize sağladığı binlerce tema seçeneği, binlerce fonksiyonel eklenti seçeneği, tamamen değiştirebilir fonksiyonları ve çalışma yapısı gibi özellikler onu istediğimiz hale sokabilmemiz için bize tüm imkanları veriyor. Ancak bazen bu değişiklikleri nasıl yapacağımız konusunda sıkıntı yaşayabiliyoruz. Aslında bu çok normal çünkü her şeyi bilmemiz mümkün değil.

  • DigitalOcean 150 Dolar Kuponu Tavsiyelerim
    Dünyanın en çok tercih edilen sunucu sağlaycılarından DigitalOcean hakkında bilmeniz gerekenler ve sürpriz hediye kuponu sizleri bekliyor!

Yaptığım araştırmalara göre en çok yaşanan sıkıntılardan birisi WordPress sitemizde kullandığımız temanın ismini değiştirmek. WordPress tema adını değiştirme; güvenlik amaçlı, ticari kaygılardan ya da tamamen kişisel tercihlerinden dolayı yapmak isteyeceğimiz bir şey olabilir. Şimdi gelin bu sıkıntının ne kadar kolay bir çözümü olduğunu görelim!

WordPress Tema Adını Değiştirme

wordpress tema adını değiştirme
public_html klasörüne girdik

Wordpess sitemizin temasının ismini herhangi bir sebepten dolayı değiştirmek istersek yapmamız gereken ilk şey hemen FTP programları (mesela benim daima kullandığım FileZilla gibi) ya da dosya yöneticisi yardımı ile sitemizin ana dizinine bağlanmak. Bu ana dizin hepinizin bildiği gibi public_html adı ile geçiyor. Eğer Wordpess ana dizin yerine bir alt dizinde kurulu ise (örneğin www.siteniz.com/blog) o zaman bir sonraki işlemleri Wordpess’in kurulu olduğu dizine girip gerçekleştiriyoruz. Wordpess’in kurulu olduğu dizine girdikten sonra sırası ile şu adımları takip ediyoruz:

wp-content klasörüne giriyoruz.
wp-content klasörünün içindeki themes klasörüne giriyoruz.
Sitemizde aktif olarak kullandığımız ya da ismini değişmek istediğimiz temanın klasörüne giriyoruz. (Benim temam Colormag. Temamın klasörüne girdim.)
Temamızın klasörüne girdikten sonra style.css adlı dosyayı buluyoruz ve açıyoruz.
Bu dosyayı çtıktan sonra artık son adıma geldik. style.css dosyasının en başında

/*

Theme Name: abcdefg

Theme Author: Tema Sahibi

*/

şeklinde bir giriş göreceksiniz. Burada yer alan “Theme Name: ColorMag” bölümünün ColorMag kısmını değişiyoruz. Yani mesela “Theme Name: Benim Temam” yapıyoruz ve kaydediyoruz. Unutmayın ColorMag kelimesi yerine kendi temanızın adını göreceksiniz.

wordpress tema adını değiştirme
style.css dosyasının en üstündeki Theme Name kısmını değiştiriyoruz.

İşte bu kadar! Şimdi WordPress admin panelimize gidip temamızın adını kontrol ediyoruz:

Gördüğünüz gibi ColorMag olan tem adımız Benim Temam olarak değişti

Eğer tama linki, tema açıklaması, temanın sahibi bilgileri de değiştirmek isterseniz yine style.css dosyasında yer alana aynı yerdeki Author Name, Author URI, Theme URI gibi bilgileri güncelleyebilirsiniz.

Hepinize mutlu bloglamalar!

Abone Ol

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.
Yorum Yap Henüz yorum yok.

Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* *