Wordpess 404 Hata Sayfalarını Anasayfaya Yönlendirme

kategorisinde, en son 30 Eylül 2017 tarihinde güncellendi. 11 yorum yapıldı
Yazıyı puanla >>

Merhaba dostlar! Dünyanın en önde gelen web yazılımı Wordpess bize kullanım kolaylıkları sağlayarak hepimiz için interneti yaşanılabilir bir atmosfere çeviriyor. İstediklerimizi ve hayal ettiklerimizi kolay bir şekilde yapmamızı sağlayan bu içerik yönetim sistemi hakkında çok merak edilen konulardan birisine daha çözüm üretiyoruz: Wordpess 404 hata sayfalarını anasayfaya yönlendirme.

404 hata sayfaları Google gibi arama motoları için web sitenize kıymet biçme konusunda büyük bir belirleyicidir.  Google webmaster konsolunda bazen “hata sayfalarında artış” gibi uyarılar alabilirsiniz. Sitenizden kaldırdığınız ama önceden indexlenmiş sayfalar, domain / hosting değişikliği yada veri kaybı gibi durumlarda yaşanan sayfa silinmeleri 404 hata sayfalarının artmasına ve indexlenen bu sayfalar ziyaretçilerinizin hata sayfalarına yönlendirilmesine sebep olur. Bu kullanıcı dostu Google botları için de aynı sonucu verir ve Google bu durumda size kritik uyarılar gönderir. 404 hatalarının artması sitenizin güvenilirliği konusunda sıkıntılar yaşatabilir.

 • DigitalOcean 150 Dolar Kuponu Tavsiyelerim
  Dünyanın en çok tercih edilen sunucu sağlaycılarından DigitalOcean hakkında bilmeniz gerekenler ve sürpriz hediye kuponu sizleri bekliyor!

Tüm bu sorunların üstesinden gelerek hem ziyaretçilerinizi boş bir hata sayfası ile karşılamanızın önüne geçmek hem de Google botlarının hata oranlarını düşürmek için bu sayfaları web sitenizin anasayfanıza yönlendireceğiz.

Admin Sayfası Aracılığı İle 404 Hata Sayfalarını Anasayfaya Yönlendirme

404 hata sayfalarını anasayfaya yönlendirme herkesin yapabileceği kolaylıkta bir işlem. Öncelikle WordPress sitemizin admin paneline giriyoruz ve şu yolu takip ediyoruz: Görünüm> Düzenleyici. Ardından sağ tarafta header.php index.php gibi dosyaların olduğu kısımdan 404.php dosyasını bulup tıklıyoruz. Açılan sayfada önümüzde 404.php sayfasının içerisindeki kodları görmekteyiz. Bu kodların içerisine php yapısını bozmadan aşağıdaki kodu yapıştırıp kaydediyoruz:FTP Aracılığı İle 404 Hata Sayfalarını Anasayfaya Yönlendirme

 • DigitalOcean 150 Dolar Kuponu Tavsiyelerim
  Dünyanın en çok tercih edilen sunucu sağlaycılarından DigitalOcean hakkında bilmeniz gerekenler ve sürpriz hediye kuponu sizleri bekliyor!

Bazı temalarda 404.php sayfası yapılmamış  ya da hata ile silinmiş olabilir. Hatta bazen admin paneli ile yapacağınız değişikler anlık erişim sorunlarına sebep olabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız FTP ile web sitenizin WordPress kurulu olan dizinine bağlanarak 404 hata sayfalarını anasayfaya yönlendirme işlemini yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerenleri şu şekilde sıralayalım:

1- Öncelikle bir metin editörü ile yeni bir .php dosyası oluşturun. Bunun için Notepad++ programını tavsiye ederim.

2- Ardından aşağıdaki kodu bu dosyanın içine yapıştırın:


3- Dosyayı “BOM olmadan UTF-8” kodlaması ile kaydedin.

4- Dosyayı 404.php şeklinde isimlendirin.

5- FTP ile sitenizin WordPress kurulu olan dizinine bağlanın eğer ana dizinde kurulu ise buradan devam edin.

6- wp-content/themes/sizintemanız şeklindeki dizine girin ve 404.php dosyasını bu dizine yükleyin.

7- İşlem tamam!

Artık WordPress 404 hata sayfalarını anasayfaya yönlendirme işlemini tamamladık. İşte bu kadar kolay!

Hepinize mutlu bloglamalar 🙂

Abone Ol

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.
Yorum Yap 11 yorum yapıldı

Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.

Mehmet Güzel Yanıtla
- 16:29

Merhaba. Benim bir web sitem var. Web sitemde yanlış bir url yazınca.., örneğin; http://www.siteadi.com/ yanlış
404 hata vermesi gerekirken bilmediğim başka bir web siteye yönlendiriyor. 404.php dosyası ile alakalı bir durum değil. 404.php dosyasını sildim ve yine aynı durum ile karşılaştım. Lütfen yardımcı olur musunuz?

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 16:33

  Selam ✋ Sitenizdeki başka bir sayfaya mı yönlendiriyor tamamen farklı bir siteye mi?

Güler Yanıtla
- 13:36

WordPress de paketimi premium a Yükselttim ve bir yıllık alan adı ücretsiz aldım. Alan adımı kendi siteme eklemek yerine yeni site oluşturup eklemişim daha sonra bunu kaldırdım ve kendi siteme eklemeye çalıştım ama olmuyor, bu alan adı zaten eşleştirilmiş deyip beni paralıya yönlendiriyor bunu nasıl düzeltebilirim?

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 16:02

  Merhaba, bu durum yazıyla alakalı bir konu değil ne yazık ki. WordPress destek ekibine yazmanız gerekiyor durumla ilgili.

Ayhan Albayrak Yanıtla
- 21:40

Merhaba;
Benim Wordpres sitemde görünüm altında düzenleyici yok.bunu eklemek mümkün mü?

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 21:50

  Merhaba Ayhan, eğer siteni wordpress.com üzerinde barındrıyorsan tema editörünü kullanmak mümkün değil maalesef. Ancak WordPress’i kendi hosting paketinde çalıştırıyorsan FTP ile site dizinine bağlanıp wp-config.php dosyasında define('DISALLOW_FILE_EDIT', true); şeklinde bir satır olup olmadığını kontrol et. Eğer böyle bir satır varsa “true” kısmını “false” yap. Eğer böyle bir satır yoksa sitende kullandığın güvenlik eklentileri düzenleyiciyi engelliyor olabilir. (iThemes security gibi)

hatavecozum.com Yanıtla
- 02:21

resim baya ilgi çekici olmuş 404 bu kadar güzel anlatan resim olmaz dı herhalde 🙂

sadri ercan Yanıtla
- 01:07

Kodla uğraşmak istemeyen kişiler bu işi yapan eklentileride kullanabilirler. Örneğin : https://tr.wordpress.org/plugins/all-404-redirect-to-homepage/ eklentisi tüm 404 hatalarını anasayfaya yönlendiriyor.

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 16:18

  Bana sorarsan küçücük bir kodla bunu yapmak mümkünken yeni bir eklentiyle sisteme yük bindirmeye gerek yok 🙂

kotyora Yanıtla
- 23:32

7000 küsür hata sayfası var, çoğuda etiket ve url ye girilen yanlış karakter hataları, vermiş olduğunuz yöntem ile Google Search Console da çıkan uyarıdan kurtulabilir miyim? Siteme herhangi bir zararı olur mu? Başka öneriniz var mı?

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 23:36

  Vermiş olduğum yöntemi uygulayarak sorunu çözebilirsiniz fakat biraz zaman alacaktır hataların giderilmesi. Hatalar giderince 404 sayfanızı eski haline getirebilirsiniz. Fakat bu kadar hata yapmamaya özen gösterin mutlaka.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* *