Wordpress 404 Hata Sayfalarını Anasayfaya Yönlendirme

Wordpess 404 Hata Sayfalarını Anasayfaya Yönlendirme

Facebook'ta Paylaş Google'da +1 le Tweetle Stumbleupon'a gönder Whatsapp ile gönder

BlogKurdu'nda Yerini Al [yazı-ilk]

Blog Kurdu'nda tüm içeriklerin ilk paragrafında yerini al. Detaylar

Merhaba dostlar! Dünyanın en önde gelen web yazılımı Wordpess bize kullanım kolaylıkları sağlayarak hepimiz için interneti yaşanılabilir bir atmosfere çeviriyor. İstediklerimizi ve hayal ettiklerimizi kolay bir şekilde yapmamızı sağlayan bu içerik yönetim sistemi hakkında çok merak edilen konulardan birisine daha çözüm üretiyoruz: Wordpess 404 hata sayfalarını anasayfaya yönlendirme.

404 hata sayfaları Google gibi arama motoları için web sitenize kıymet biçme konusunda büyük bir belirleyicidir.  Google webmaster konsolunda bazen “hata sayfalarında artış” gibi uyarılar alabilirsiniz. Sitenizden kaldırdığınız ama önceden indexlenmiş sayfalar, domain / hosting değişikliği yada veri kaybı gibi durumlarda yaşanan sayfa silinmeleri 404 hata sayfalarının artmasına ve indexlenen bu sayfalar ziyaretçilerinizin hata sayfalarına yönlendirilmesine sebep olur. Bu kullanıcı dostu Google botları için de aynı sonucu verir ve Google bu durumda size kritik uyarılar gönderir. 404 hatalarının artması sitenizin güvenilirliği konusunda sıkıntılar yaşatabilir.

Tüm bu sorunların üstesinden gelerek hem ziyaretçilerinizi boş bir hata sayfası ile karşılamanızın önüne geçmek hem de Google botlarının hata oranlarını düşürmek için bu sayfaları web sitenizin anasayfanıza yönlendireceğiz.

Admin Sayfası Aracılığı İle 404 Hata Sayfalarını Anasayfaya Yönlendirme

404 hata sayfalarını anasayfaya yönlendirme herkesin yapabileceği kolaylıkta bir işlem. Öncelikle WordPress sitemizin admin paneline giriyoruz ve şu yolu takip ediyoruz: Görünüm> Düzenleyici. Ardından sağ tarafta header.php index.php gibi dosyaların olduğu kısımdan 404.php dosyasını bulup tıklıyoruz. Açılan sayfada önümüzde 404.php sayfasının içerisindeki kodları görmekteyiz. Bu kodların içerisine php yapısını bozmadan aşağıdaki kodu yapıştırıp kaydediyoruz:

FTP Aracılığı İle 404 Hata Sayfalarını Anasayfaya Yönlendirme

Bazı temalarda 404.php sayfası yapılmamış  ya da hata ile silinmiş olabilir. Hatta bazen admin paneli ile yapacağınız değişikler anlık erişim sorunlarına sebep olabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız FTP ile web sitenizin WordPress kurulu olan dizinine bağlanarak 404 hata sayfalarını anasayfaya yönlendirme işlemini yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerenleri şu şekilde sıralayalım:

1- Öncelikle bir metin editörü ile yeni bir .php dosyası oluşturun. Bunun için Notepad++ programını tavsiye ederim.

2- Ardından aşağıdaki kodu bu dosyanın içine yapıştırın:

BlogKurdu'nda Yerini Al [yazı-iç]

Blog Kurdu'nda tüm içeriklerin içerisinde yerini al. Detaylar

3- Dosyayı “BOM olmadan UTF-8” kodlaması ile kaydedin.

4- Dosyayı 404.php şeklinde isimlendirin.

5- FTP ile sitenizin WordPress kurulu olan dizinine bağlanın eğer ana dizinde kurulu ise buradan devam edin.

6- wp-content/themes/sizintemanız şeklindeki dizine girin ve 404.php dosyasını bu dizine yükleyin.

7- İşlem tamam!

Artık WordPress 404 hata sayfalarını anasayfaya yönlendirme işlemini tamamladık. İşte bu kadar kolay!

Hepinize mutlu bloglamalar 🙂

BlogKurdu'nda Yerini Al [yazı-son]

Blog Kurdu'nda tüm içeriklerin son paragrafında yerini al. Detaylar

Facebook Yorumları

Site Yorumları (5 comments)

  1. 7000 küsür hata sayfası var, çoğuda etiket ve url ye girilen yanlış karakter hataları, vermiş olduğunuz yöntem ile Google Search Console da çıkan uyarıdan kurtulabilir miyim? Siteme herhangi bir zararı olur mu? Başka öneriniz var mı?

    1. Vermiş olduğum yöntemi uygulayarak sorunu çözebilirsiniz fakat biraz zaman alacaktır hataların giderilmesi. Hatalar giderince 404 sayfanızı eski haline getirebilirsiniz. Fakat bu kadar hata yapmamaya özen gösterin mutlaka.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir