Yönetici Paneli Nedir?

Yönetici paneli WordPress sitelerinizin içeriklerini, kategorilerini, görünüm seçeneklerini, kullanıcıları, genel ayarlarını ve diğer tüm yönetimsel işlevleri yapabildiğiniz sayfadır. Eğer ek bir uygulama ile değişiklik yapılmadıysa çoğunlukla site adresinin sonuna /wp-admin/ yazılara ulaşılır.

WordPress tabanlı bir sitenin yöneticisi “Yönetici Paneli” içindeki tüm bölümlere ve ayarlara tam erişim yetkisine sahiptir. Editör, içerik sağlayıcılar veya yazar gibi diğer rollerdeki kullanıcılar, yönetici paneli üzerinde sınırlı yetkilere sahiptir. Abone rolündeki kullanıcılar gibi bazı kullanıcılar ise yalnızca yönetici alanındaki profil sayfalarına erişebilirler.

Yönetim ekranının üst kısmında bir araç çubuğu ya da diğer adıyla yönetici çubuğu bulunur. Bu çubuk bazı fonksiyonlara hızlı erişim sağlar. Yönetici panelinin sol tarafında ise WordPress yönetim araçlarının çoğuna erişim sağlayan ana gezinme menüsü bulunur. Menüdeki her bölüm genelde ek seçenekleri gösterecek şekilde alt menülere sahiptir. Örneğin “Yazılar” bölümünde “tüm yazılar,yeni ekle,kategoriler,etiketler” gibi seçeneklere sahip bir alt menü vardır.

Yönetici panelinde ekranın ortasındaki alana çalışma alanı denir. Bu alanda yazıları yazabilir, düzenleyebilir ve silebilirsiniz ve diğer tüm ayarları yapabilirsiniz.

Yönetim sayfasının alt kısmında alt bilgi bulunur. Alt bilgi bölümünde WordPress’e ve şu anda kullanmakta olduğunuz WordPress sürümüne ait bilgiler bulunur.

Benzer Kullanımlar:  Yönetici alanı, Admin paneli, Kontrol paneli
Orijinali - Kökeni:  Admin Area, Admin Dashboard