Blog Nasıl Açılır? Adım Adım Blog Açma

kategorisinde, en son 17 Ekim 2018 tarihinde güncellendi. 60 yorum yapıldı
Yazıyı puanla >>
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (154 oy, 4,94/5)
Puanlanıyor...

WordPress Kurulumu

Buraya kadar 4200 kelimeden fazla okuduk ve blog açma, blogculuk, blog yazarlığı gibi aklımızda türlü türlü yer eden terimlere, bu işin neden yapılması gerektiğine, yaparken nelere dikkat edeceğimize, teknik işlemleri nasıl kolaylıkla halledeceğimize detaylıca değindik.

Artık finale ulaşma vaktimiz geliyor. Blog hayatımızda ilk yayınımızı yapmak için tek bir engelimiz kaldı: WordPress kurulumu. Şimdi Veridyen üzerinden satın aldığımız hosting paketimizi ve alan adımızı kullanarak bir WordPress kurulumu gerçekleştireceğiz ardından ilk yazımızı tüm dünya ile paylaşacağız! Hazırsanız işin artık en güzel kısmına geçelim.

1. Adım Müşteri panelimize gidiyoruz. Veridyen‘den yukarıda adım adım anlattığım şekilde bir hosting ve domain satın alıp ödemesini yaptıysak artık müşteri panelimizin açılış ekranına gidebiliriz. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Müşteri panelinizin giriş ekranı tıpkı aşağıdaki gibi görünecektir.

Blog nasıl açılır? Müşteri paneli görünümü
Blog nasıl açılır? Müşteri paneli görünümü

2. Adım Hosting paketlerine gidiyoruz. “Toplam 1 hosting” yazan alana tıklıyoruz ve az önce satın aldığımız hosting paketimize ulaşıyoruz. Ya da sol tarafta yer alan menüden Hizmet yönetimi > Hosting hizmetleri > Detayları görüntüle seçenlerine tıklayarak da paketimize ulaşabiliriz.

Hosting paketimizin detaylarını görüntülediğimizde karşımıza birçok seçeneğin olduğu hosting yönetimi sayfası açılıyor. Bu sayfa aşağıdaki resimde gördüğünü gibidir.

Blog nasıl açılır? Hosting yönetimi sayfası
Blog nasıl açılır? Hosting yönetimi sayfası

Açılan bu sayfada yer alan bilgilerin çoğu hostingi satın aldığımızda eposta adresimize gelen maillerde de yer alıyor.

3. Adım cPanel’e gidiyoruz. Hosting yönetimi sayfasında turuncu ve oldukça belirgin bir “CPanel’e Giriş” butonu göreceksiniz. Bu butona tıklıyoruz ve ardından hostingimiz üzerinde teknik olarak birçok işlemi yapabileceğimiz kontrol paneline gidiyoruz. Bu panelin bir görüntüsünü aşağıda bulabilirsiniz.

Blog nasıl açılı? Cpanel görünümü
Blog nasıl açılı? Cpanel görünümü

cPanel’e girdiğimiz zaman birçok farklı sekmede birçok farklı işlem için butonların var olduğunu görüyoruz. Ayrıca sağ tarafta hosting paketimizin kullanım istatistiklerini görebiliyoruz. cPanel’de hiçbir şey yapmadan direkt olarak en aşağıya iniyoruz ve “Tek tıkla script kurulum” sekmesinde yer alan “WordPress” logosuna tıklıyoruz.

4. Adım WordPress kurulumu. Son adımdayız. cPanel’de yer alan WordPress logosuna tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Bu ekrandaki mavi “Instal now” butonuna tıklıyoruz.

Blog nasıl açılır? WordPress kurulumu
Blog nasıl açılır? WordPress kurulumu

Install now butonuna tıkladığımızda bizden WordPress yazılımını kurarken yönetici bilgileri oluşturma, özelleştirme gibi ayarları yapmamızı istediği bir sayfaya geçiyoruz. Bu sayfada hangi ayarı nasıl yapacağınızı aşağıdaki resmin üzerinde yaptığım numaralandırmalara göre resmin altında yer alan açıklamaları okuyarak görebilirsiniz.

Blog nasıl açılır? WordPress kurulumu
Blog nasıl açılır? WordPress kurulumu

1- Protokol seçiniz: Bu bölümde sitemizin hangi protokolle açılacağını seçiyoruz. http:// ve https:// arasındaki fark https:// olan protokolün SSL yani güvenlik sertifikası ile açılıyor olması içindir. Bu başlangıç aşamasındaki bir blog için olmazsa olmaz bir gereklilik değildir ve boşuna ek masraf oluşturur. Blogunuza daha sonra da SSL sertifikası alıp kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ancak bu aşamada biz http:// olanı seçeceğiz. Diğer bir durum da sitemize www. ile yada www. olmadan girilmesini belirlemektir. Bu tamamen tercih meselesi olan bir durum ancak bana sorarsanız sitenizin alan adının adres çubuğunda olabildiğince kısa görünmesi önemlidir o yüzden burada www. olmayan seçeneği seçmenizi tavsiye ederim (http://siteniz.com şeklinde olacak).

2- Domain seçiniz: Şuan bu hosting paketimize tanımladığımız zaten bir tane domain olduğu için burada kendi domainimizi seçiyoruz.

3- Yükleme dizini: Bu alana eğer bir şeyler yazarsanız WordPress yazdığınız dizine kurulur. Örnek vermek gerekirse bu alana “selam” yazdığınızı düşünelim. Birisi sizin blogunuza erişmek ve yazılarınızı okumak istediğinde siteniz.com yazarak ulaşamaz. Çünkü siz WordPress’i aslında siteniz.com/selam dizinine kurdunuz. Yani bu alanı WordPress’i ana dizine kurmak için mutlaka boş bırakıp geçiyoruz.

4- Site name: Bu alana sitemizin tarayıcı çubuğunda ve Google sonuçlarında sitemizin başlığının nasıl görünmesini istersek öyle yazıyoruz. Dilediğiniz şeyi yazabilirsiniz.

5- Site description: Yine bu alana sitemize ait bir slogan giriyoruz. Dilediğiniz şekilde doldurabilirsiniz ancak uzun olmamasına dikkat edin.

6- Enable multisite (WPMU): Bu alandaki tiki işaretlemeden geçiyoruz.

7- Admin usarname: Buraya sitemize yönetici girişi yaparken kullanacağımız kullanıcı adını giriyoruz. Burada kesinlikle admin, yonetici, root gibi isimler kullanmayın. Bu ismi sadece siz bileceğiniz için olabildiğince güvenli ve zor bir isim olmasına özen gösterin. Ayrıca Türkçe karakter ve boşluk kullanmayın.

8- Admin password: Yönetici girişi yaparken kullanacağınız şifreyi belirleyin. Yine mutlaka zor bir şifre belirlemeye özen gösterin. 123456 gibi saniyede çözülebilecek şifreler kullanmayın. Zaten şifre alanının hemen altında şifrenin zorluğu ile ilgili bir alan göreceksiniz. O alanı 100/100 olacak şekilde şifrenizi zorlaştırın.

9- Admin email: Buraya sık kullandığınız ve sürekli kontrol ettiğiniz eposta adresinizi girin. Sitenizle ilgili bildirimler bu eposta adresine gelecek.

10- Select language: Bu alandan sitenizin hangi dilde olmasını istediğiniz seçiyorsunuz. Turkish seçeneğini seçerseniz sitenizin yönetici paneli Türkçe olacak ve rahatlıkla kullanabileceksiniz.

11- Limit login attemps: Bu alan otomatik seçili gelecektir.

12- Veritabanı adı: Bu alana 7 karaktere kadar yazabilirsiniz. Bu sitenizin bilgilerinin saklanacağı veritabanı adı olacaktır. Sizin bu isimle kolay kolay hiçbir işiniz olmayacak ancak çok çok güvenli ve zor olması gerekmektedir. benim yukarıdaki resimde gösterdiğim gibi saçma sapan şekilde doldurunuz. Örnek resimdeki ile aynı olmamasına özen gösterin!

13- Table prefix: Bu alana yine 4-5 karakterlik bir şeyler yazın ve sonuna _ işaretini koyun.

14- Auto upgrade: Bu tiki işaretlemeden geçin.

15- Auto upgrade WordPress plugins: Bu tiki işaretlemeden geçin.

16- Auto upgrade WordPress themes: Bu tiki işaretlemeden geçin.

17- Select theme: Bu bölümde sitemiz için bir tema seçebiliriz ancak buna şu aşamada gerek yok zaten WordPress varsayılan olarak 3 farklı temayı otomatik olarak kuracaktır. Yönetici panelinizden dilediğiniz zaman tema ekleyebilirsiniz.

18- Yükle: Yukarıdaki adımları tekrar kontrol ettikten ve anlattığım şekilde yaptığınızdan emin olduktan sonra en son adımda “Yükle” butonuna tıklıyoruz. Bu aşamadan sonra bir süre bekliyoruz ekranda yükleniyor ifadesi belirecek ve kısa sürede yükleme tamamlanacaktır.

Yükleme tamamlandıktan sonra aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi yükleme tamamlandı uyarısı ekranda belirecektir.

Blog nasıl açılır? WordPress kurulumu tamamlandı
Blog nasıl açılır? WordPress kurulumu tamamlandı

WordPress kurulumumuz başarıyla tamamlandı! Şimdi hemen sitemizi ziyaret edelim ve blogumuza kavuşalım! Blogumuzu ziyaret ettiğimizde aşağıya doğru indiğimiz zaman “Hello world!” yada “Merhaba dünya!” şeklinde bir tane örnek yazı yayınlandığını göreceksiniz. Hemen şimdi siz de bir yazı yayınlamak için siteniz.com/wp-admin adresine gidin. Yukarıdaki adımlarda belirlediğiniz yönetici kullanıcı adı ve şifresi ile sitenize giriş yapın 🙂 İşte artık bir blogunuz var.

Blog nasıl açılır? Merhaba dünya yazısı
Blog nasıl açılır? Merhaba dünya yazısı


Abone Ol

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.

Yorum Yap 60 yorum yapıldı

Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.

Talya Tezmen Cevapla
- 15:26

Okunmaya değer içeriğe yorum bırakmamak iyi fikir değil. Kısaca başarılar dilerim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:12

  Teşekkür ederim!

Erdem Temizer Cevapla
- 21:54

Faydalı içeriğiniz için teşekkür ederim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:12

  Teşekkürler!

Recep Cevapla
- 16:51

Valla hocam emeğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş tebrik ederim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:54

  Teşekkürler Recep. Ancak yazıların altına güncel hali şurada, bir başka yazı burada diyerek link bırakıp durmaktan vazgeçmelisin 🙂

Hakan Başatıcı Cevapla
- 07:19

Ömer bey merhaba.
blog ile ilgili Türkiye’yi ait bir kitap okudum. Sonra da sizin bu yazınızı. Düşünüyorum o halde varım sözünden yola çıkarak ben de blog açmaya karar verdim. Aslında youtuber olmaya karar vermiş iken bundan vazgeçtim. Blog yazanlar için tavsiye ve giriş açıklamalarınız harika emeklerinize, elinize sağlık. Benim bloger başarısında görsel tema, fotoğraf ve videolarla kesinlikle desteklenmesi lazım. Bir de süreklilik için word, exel sayfalarında içerikleri baştan oluşturmak yani yayınlamadan arşivlemek gerekir , iyi olur diye düşünüyorum. Her hafta bir içerik , TV dizileri gibi süreklilik gerektiriyor. Siz de her hafta bir içerik olmalı diye tavsiye etmişsiniz. Bu da yılda 52 yeni içerik yapar. Yayınlanmamış arşivde hazır olan bu içerik adedinin en az 20 içeri yazılmalı ve her hafta sıra ile yayınlanmalı , sizin bu konuda tavsiyeniz ne olur yazılarımızı word dosyasından blog sayfamıza kopyalamada nasıl bir yol izlemeli?
Tekrar teşekkür ediyorum, sağlıkla kalın.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 11:07

  Merhabalar Hakan, güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim 🙂 Yazının sizin için bir kıvılcım olmasına çok sevindim. Siz aslında blogculuğun temel kuralını daha başlamadan çözmüşsünüz: istikrar. Blog yazarlarının yaşadığı en büyük sıkıntı istikrarlı bir şekilde içerik üretmektir. Özellikle tek amacı para kazanmak olan bir blogger sürekli yazı yazmaktan sıkılır ve her hafta 1-2 yazı yazarken bir anda 2 hafta da 1 3 haftada 1 yazıya düşer. Bu da hem arama motorlarının sevmediği bir durumdur hem de insanın şevkini kırar. Bu noktada sizin yaklaşımınız gayet doğru. Vakit buldukça bir sonraki haftanın içeriklerini de yazıp hazırda bekletmek sizi büyük bir sıkıntıdan kurtarır. WordPress’in yazı planlama özelliği mevcut. İstediğiniz yazıyı istediğiniz gün ve saatte yayınlanacak şekilde kaydedip bırakabilirsiniz. Hiç öyle Word’le Excel’le uğraşmanıza gerek yok. Yazıyı sitenize yayına hazır hale getirin ve bir sonraki haftaya otomatik programlayın keyfinize bakın 🙂 Şimdiden blog yaşantınızda başarılar diliyorum.

Türker Cevapla
- 21:44

Hocam siz gibi bende öğretmenim ve böyle olduğunu okuyunca sevindim.Kendimi geliştirmek adına bir şeyler yapmak istiyorum ama inanın sizin gibi yazarlardan ne okuyorsam o kadarını biliyorum. Aklımda bir fikir var ve bunu hayata geçirmek istiyorum.Büyük düşünüyorum ve bunun için şöyle kararlar verdim. turhost firmasından bireysel limitsiz paketini düşündüm(?).Belki fazla belki az bilmiyorum.Themeforesttan ücretli tema almanın seo ve görsellik açısından etkili olacağı yöününde yazılar okudum ve ücretli bir tema satın almak istedim(siz de yapıyormussunuz).bu da 59 dolar. bana sadece ikisi 450 tutacak nerdeyse.Daha eklentiler yok. Bugün web tasarım işinde olan birine fikrimi az belirrttim ve 200 liraya siteyi kuracağını benim sadece içerik üreteceğimi söyledi. Sizce blog sayfamı sizden ve kendim öğrendiklerimle kendim mi kurayım yoksa 200 liraya sadece içerik mi üreteyim? Tavsiyeniz benim için çok önemli.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 22:03

  Merhabalar Türker hocam. Kendiniz teknik bilgilerde eksik olasınız bile bunları yavaş yavaş öğrenerek kendi işinizi halletmeniz tabi ki ilk tavsiyem. Ama teknik İşler beni boğuyor derseniz o zaman birisinden yardım almanızı öneririm. Ben de içerisinde kendi tasarımım olan Minima teması da dahil hazır blog kurulumu paketi sunuyorum. Burada dikkat edilmesi gereken şey hizmet alacağınız kişinin teknik donanımı olmalıdır. Güvendiğiniz birilerine iş verin mutlaka. Eğer benim blog paketim hakkında detaylı bilgi almak isterseniz şuradan kontrol edebilirsiniz: https://blogkurdu.net/blog-paketi/

Büşra Nur Cevapla
- 13:12

merhaba bütün adımlarınızı aynen izledim turhosttan worpressi kurdum ancak son adımda verilen url ye tıkladığımda 404 hata veriye ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

  Ömer Faruk Cevapla
  - 13:14

  Büşra hanım merhabalar, son adımda verilen URLden kastınız nedir tam olarak?

   Büşra Nur
   - 13:18

   tebrikler wordpress kurum başarılı diyor siteme gitmek için verilen linke tıkladığımda 404 hata veriyor ..yani karşıma blog sayfam çıkmıyor

   Ömer Faruk
   - 13:25

   Peki siz direkt tarayıcıya yazıp denediniz mi?

Aylin Cevapla
- 16:24

Tekrar merhaba.hosting icin yonlendirdiginiz turhost u ziyaret ettim ancak cok fazla secenek gorunuyor.bireysel baslangic , bireysel mini gibi.hangisini almaliyim.bir de domaini goday dan premium secenegiyle alacagim.siralama farkediyormu tam olarak uygulamam gereken islem sirasi nedir.alacagim alan adi daha once satin alinmis 250 tl ye premiumla godayy dan satin alacagim.teeekkurler

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:28

  Aylin hanım alacağınız paketi kendi kullanım amacınıza göre belirleyebilirsiniz. Orta seviye bir paketle başlamak en doğrusu olacaktır sizin için. Alan adı ve hostingi satın almak için bir sıra yok. Birini önce diğerini sonra almanız bir şey değiştirmez. Ancak alan adınızı ve hosting paketinizi aldıktan sonra alan adınızı Turhosttaki hosting paketinize yönlendirmek için DNS ayarlarınızı yapmanız gerekir. O da kolay bir adım zaten.

Aylin Cevapla
- 19:53

Teşekkür ederim açıklamalarınız için.Bir şey daha aklıma takıldi hosting ve domain satin almam gerekiyor.ben belirledigim ismi premium dan aldığımda hosting ve domain satın almış olacakmıyım yoksa her biri için ayrı ayrı mı ilgilenecegim

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:57

  Domaini premium olarak almanız ya da normal fiyatı ile almanız hostingle tamamen alakasız Aylin hanım. Domain ve hosting tamamen farklı kavramlar. O yüzden ikisini birlikte almalısınız mutlaka 🙂 Yazıda anlattığım 3 firmadan herhangi birisinden alırsanız memnun kalacaksınızdır. Özellikle Turhost‘u gönül rahatlığı ile tavsiye ederim.

Aylin Cevapla
- 16:24

Merhabalar.ben alan adi belirledim daha önce alınmıs cikti ancak hemen yaninda yine de almak istiyormusunuz secenegi cikiyor.devam ettigimde 250 tl premierum secenegiyle alabilecegim secenegi cikiyor.bu durumda ne yapmaliyim

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:28

  Merhabalar Aylin hanım, bazı alan adları daha önceden farklı kişiler tarafından alınıp premium şekilde satılabiliyor. Çok talep gören alan adları genellikle bu durumda oluyor. Eğer sizin için çok kritik ve önemli bir alan adı değilse farklı bir alan adı denemenizi tavsiye ederim. Ancak projenizi çok etkileyeceğini düşünüyorsanız 250 TL oldukça uygun bir fiyat. Çünkü genellikle premium alan adları binlerle hatta on binlerle ifadele edilen fiyatlara satılırlar 🙂 Ben sizin yerinizde olsaydım ilk olarak alternatif alan adları düşünürdüm.

Özlem Cevapla
- 21:54

Selamlar ben wordpress e kayıt olamıyorum nasıl yapılacağını da söylediniz ancak daha yardımcı olur musunız lütfen

  Ömer Faruk Cevapla
  - 22:02

  Özlem hanım merhabalar. Bu yazıda anlattığım adımları tek tek uygularsanız sonuca kolaylıkla ulaşırsınız. WordPress’e kaydolmanız gerekmiyor bu aşamaları yaparken. Yazının 1.2.3.4. sayfalarını dikkatlice adım adım ne denmişse onları yaparak uygulayın kısa sürede blogunuz hazır hale gelecektir.

Ayşegül Cevapla
- 13:14

Merhabalar ıpohone 6 telefon kullanıyorum ve telefonumdan blok açmak istiyorum ama beceremiyorum nereden başlayıp Nasıl yapacağımı yardımcı olursanız çok sevinirim

  Ömer Faruk Cevapla
  - 13:17

  Ayşegül hanım merhabalar, yazıda anlattığım adımların hepsini telefondan da birebir yapabilirsiniz hiçbir değişiklik yok. Tabii ki kontrol etmek daha zor olabilir küçük ekranda ancak yazıda anlattığım adımları dikkatli bir şekilde tek tek uygularsanız sorunsuz şekilde blog açabilirsiniz. Ekranı yan döndürüp yaparsanız sizin için daha kolay olacaktır.

Rüveyda Cevapla
- 13:54

Ömer bey merhaba, ben dediğiniz adımları yaptım. Ama daha öncesinde WordPressin kendi sitesinden alan adımı aktarmayı falan denemiştim. Orada ekstra paketler seçtiriyor WP bu yaptığımızın farkı nedir? Sadece 3 temayla mı iş görebileceğiz? Yoksa ayriyetten pakete takılmadan tema alabilecek miyim? Onun dışında emeğinize sağlık bana çok yardımcı oldu yazınız.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 14:00

  Rüveyda hanım merhabalar, WordPress.com üzerindeki paketler ne kadar ek özellikler içerse de size bu yazıda anlattığım şekilde kuracağınız WordPress’ten daha fazla özgürlük tanıyamaz. Bu yollarla açtığınız zaman hiçbir kısıtlama olmadan dilediğiniz kadar tema yükleyebilirsiniz, dilediğiniz temayı düzenleyebilirsiniz (kodlarını dahi), dilediğiniz eklentiyi kullanabilirsiniz. WordPress.com üzerinde açacağınız WordPress sitesi ise size bu kadar özgürlük vermez. Bu noktada WordPress.com’un Kısıtlamaları Nelerdir? yazıma göz atabilirsiniz.

emine Cevapla
- 01:24

Artık benim de sayenizde blogum oldu, çok teşekkürler.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 01:30

  Harika! Blog dünyasına hoş geldiniz Emine hanım 🙂 Okuyucunuz bol olsun! Mutlu bloglamalar.

emine Cevapla
- 00:48

merhaba bi yerde bloga her giriş yapıldığında google tarafından 0.35 tl gibi bi ücret ödendiğini duymuştum bu doğrumu ya da sadece reklam alınca mı para kazanabiliyoruz?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 00:57

  Emine hanım selamlar, “bloga her giriş yapıldığında google tarafından 0.35 tl gibi bi ücret ödendiği” gibi bir şey söz konusu değil. Eğer öyle olsaydı benim şuan sizden 0,35 TL kazanmış olmam gerekirdi. Ve bu da günde binlerce lira sadece benim bloguma ödeme yapacağı anlamına gelirdi. Blog nasıl açılır yazısını dikkatli bir şekilde okursanız “Neden blog açmalısınız?” sekmesinde blogun nasıl para kazandıracağına birkaç örnek verdim. Reklam yayını yaparak, ürün tanıtarak, ürün satarak vb. birçok yöntemle para kazanmak mümkün. Ancak “ben para kazanacağım” diyerek blog yazmaya başlarsanız çok kısa sürede hüsrana uğrayacağınız konusunda sizi temin ederim. Çünkü blog açmak temelinde günlük tutmak kadar kişiseldir. Bir hobi ya da eğlence gözüyle değil de para kazanma hırsıyla blogculuğa başlarsanız emin olun çok yıpranırsınız.

Celal Cevapla
- 01:14

“Tebrikler, hosting hizmetiniz başarıyla oluşturuldu. Bu e-postanın elinize ulaştığı andan itibaren hizmetinizi aktif olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.”Diye bir e-posta aldım lakin yazınızda ki talimatları bir bir yerine getirdiğim için öyle bir mesaj beklemekteyim acaba onaylama işlemi mi değişti…

  Ömer Faruk Cevapla
  - 01:20

  Bazen e-posta gönderiminde aksaklıklar oluşabiliyor bazen her domain için aynı işlem gerekmeyebiliyor. Müşteri panelinize gidip sol taraftaki menüden ” Müşteri profili > Gönderilen epostalar” sekmesine gidin. Eğer orada size gönderilen postalar arasında domain doğrulamak için 15 gün süreniz var şeklinde bir cümle içeren bir posta varsa ulaşmamış demektir. Az önce belirttiğim gibi mutlaka bir destek bildirimi oluşturun kısa sürede hallederler 🙂

Celal Cevapla
- 00:44

onay almak için gönderilen e posta ne kadar sürede gelir

  Ömer Faruk Cevapla
  - 00:48

  Merhaba Celal, onay almaktan tam olarak neyi kast ettiğini söyleyebilir misin? Eğer domain ve hosting’i kaydettikten sonra gelecek domain doğrulama mailinden bahsediyorsanız 10-15 dakika içinde gelmesi gerekir. Eğer bu sürede gelmediyse veridyen müşteri paneline girip bir destek bildirimi oluşturun ve bana böyle bir mail gelmedi deyin. Onlar gerekli işlemi yapacaklardır.

rafiye kececi Cevapla
- 23:49

çok teşekkürler.her yolu denedim. you tube da videoda denilen herşeyi yaptım ama eklediğim meta etiketi ile ilgili header da değil diye sürekli error alıyorum. Ne kadar zorlamışlar bu işi:(

  Ömer Faruk Cevapla
  - 23:54

  Aslında hiç zor değil. İşlemlerde mutlaka bir hata yapıyor olmalısınız. Tekrar kontrol etmenizi tavsiye ederim. Ya da meta etiketi ile onaylamak yerine dosya yükleyerek onaylama işlemi de yapabilirsiniz.

rafiye kececi Cevapla
- 20:52

merhaba tüm adımları takip ettim ama bloğumu google da aratınca bulamıyorum, yazımı da bulamıyorum,yardımcı olur musunuz

  Ömer Faruk Cevapla
  - 20:56

  Sitenizi Google arama sonuçlarında gösterilebilmesi için Google kaydı yapmanız gerekmektedir. Webmaster konsoluna giderek sitenizi eklemeniz ve ardından onaylamanız gerekmektedir. Eğer yapmakta zorlanırsanız iletişim sayfası aracılığı ile bana ulaşabilirsiniz.

Hatice Cevapla
- 15:28

Şimdi ben site ayarlarında arama motorlarinda sitemin çıkması için dogrulamdigimi farkettim çok uğraşıyorum dogrulamayi beceremedim şimdi sitem silinir mi lütfen yardımcı olur musunuz ?

  Ömer Faruk Cevapla
  - 15:30

  Hayır siteniz silinmez Hatice hanım endişe etmenize gerek yok. Az önceki yorumumda da anlattığım şekilde sitenizi arama motorlarında doğrulayabilirsiniz.

Hatice Cevapla
- 15:00

Merhabalar ben wordpressde blog kurdum ama dogrulayamiyorum lütfen yardımcı olur musunuz ?arama motorunda da yazılarım çıkmıyor

  Ömer Faruk Cevapla
  - 15:04

  Merhabalar Hatice hanım, doğrulamaktan kastınız tam olarak nedir? Biraz daha açıklarsanız daha iyi yol gösterebilirim. Arama motorlarında yazılarınızın çıkması için sitenizi arama motorlarına kaydetmelisiniz. Google için Webmaster konsoluna gidip giriş yapın ve sitenizi ekleyin. Sitenizi ekledikten sonra Yoast SEO eklentisini yükleyin ve Yoast SEO ayarları nasıl yapılır yazımdaki arama motoru doğrulama adımını kontrol ederek doğrulama kodunuzu sitenize ekleyin.

Polat Şaşkın Cevapla
- 16:04

Blog açmak için birçok kaynağa başvurdum. Çoğu detaya girmeden anlaşılır olmayan bir dille yazılmış. Bazıları da aşırı detaya girip kafa karıştırmış. Sizin anlattıklarınızla adım adım giderek blog açtım. Blog nasıl açılır videosu da yazıdan öğrendiklerimi sağlamlaştırdı. Çok teşekkür ederim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 16:17

  Güzel düşüncelerin için teşekkür ederim Polat 🙂 Blog açmak için blog nasıl açılır yazısından ve videosundan faydalanmış olmana çok sevindim. Umarım dilediğin noktalara gelirsin. Mutlu bloglamalar!

Doruk Cevapla
- 17:53

Blog için hosting seçimi konusunda fikir sahibi oldum. Dolayısıyla domain ve hosting arayışım da sona erdi sayenizde.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 19:43

  Yorumunuz için teşekkür ederim Doruk Bey. İşinize yaramış olmasına sevindim 🙂

Nazlı Cevapla
- 12:43

Tamam oldu. Süpersiniz…

  Ömer Faruk Cevapla
  - 12:48

  Rica ederim 🙂 Sorununuzun hallolmasına sevindim.

Nazlı Cevapla
- 12:14

Temaya ait değil, özel bir dosya. Ana dizinde bulunan bir klasörün içinde diyelim.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 12:24

  Aslında WordPress fonksiyonlarını WordPress dosyaları dışında kullanmak biraz karmaşık ve sıkıntılıdır. Ancak şu şekilde deneyebilirsiniz. Öncelikle eklemek istediğiniz dosyanın en başına şunu ekleyin:

  < ?php require( './wp-load.php' ); ? >

  Ardından önceki mesajımda verdiğim shortcode ekleme yöntemiyle istediğiniz yere ekleyiniz.

Nazlı Cevapla
- 12:07

Cevabınız için teşekkürler. : Uncaught Error: Call to undefined function do_shortcode() in şu şekilde hata veriyor. Contact 7 formunu göremiyor sanırım, sadece tek bir sayfa template bu.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 12:12

  Nazlı hanım bu kısa kodu kullanmak istediğiniz dosya WordPress temanıza mı ait yoksa özel bir dosya mı? Yani /wp-content/themes/ bölümünde yer alan bir temaya mı eklemeye çalışıyorsunuz yoksa bu klasör dışındaki farklı bir dosya mı?

Nazlı Cevapla
- 11:17

Merhaba, hazır bir template’de contact 7 form’u nasıl kullanabilirim? Yani, wordpress kuruluyken sayfaya shortcode ekleyince veya form kodunu ekleyince çalışıyor template’ye ekleyince hata veriyor. Doğru yerden mi soruyorum bilmiyorum ama benim için önemli bir soru. Bu konuda kaynak bulamadım veya doğru arayamadım. Teşekkürler.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 11:24

  Merhaba Nazlı hanım, PHP dosyalarının içinde kısa kod kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey kısa kodu su şekilde doğru yere eklemektir: < ?php echo do_shortcode('[contactform7]'); ? > burada verdiğim [contactform7] bölümüne kendi kısa kodunuzu eklemeyi unutmayın.

Gökhan Cevapla
- 11:36

Blog açmak hakkındaki okuduğum en güzel makaleler arasında yer arıyor kafamı karıştıran tüm soruları buldum özellikle wordprees mi yoksa blogspot mu diye düşünürken hepsini çözüm buldum buradan hocamıza çok teşekkür ederim iyi çalışmalar 🙂

  Ömer Faruk Cevapla
  - 11:43

  Yazıdan faydalanmış olmanıza sevindim 🙂 Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Blog nasıl açılır sorusunda karşınıza çıkan tüm detayları bu yazıda bulabiliyorsunuz. Umarım herkes sizin gibi faydalanabilir. Mutlu bloglamalar!

Oğuzhan Cevapla
- 12:41

Hayatım boyunca az rastladığım yazılardan birisine denk geldim. Blog açmak isteyenlere, blog açtıktan sonra neler yapılması gerektiklerine ve nasıl ileri seviyelere getirebileceğimizi anlatan bir yazı olmuş emeğinize sağlık

  Ömer Faruk Cevapla
  - 12:46

  Yorumunuz için teşekkür ederim 🙂 Umarım blog açmak isteyen herkese faydalı olur!

Fikir Banka Cevapla
- 21:28

İnanır mısınız sayenizde bir çok şey öğreniyoruz ve tecrübelerimize tecrübe katıyoruz. Bence bu rehber, blog nasıl açılır sorusunun en net cevabı olmuş. Blog açma rehberi konusunda bulduğum en sağlam kılavuz bu diyebilirim. Çok teşekkürler.

  Ömer Faruk Cevapla
  - 21:33

  Yine sizden harika bir yorum 🙂 Teşekkür ediyorum. Blog açma konusunda merak edenler için olabildiğince kapsamlı ve anlaşılır bir yazı olsun istedim. Size faydalı olması benim için en büyük motivasyon kaynağı! Takipte kalın ve yeni içerikleri kaçırmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* *