Wordpress hızlı indexleme

WordPress Hızlı Indexleme Nasıl Yapılır Güncel Ping Servisleri

Facebook'ta Paylaş Google'da +1 le Tweetle Stumbleupon'a gönder Whatsapp ile gönder

BlogKurdu'nda Yerini Al [yazı-ilk]

Blog Kurdu'nda tüm içeriklerin ilk paragrafında yerini al. Detaylar

Merhabalar! Her web site sahibinin yada bloggerın en çok istediği şeylerden birisi web sitesindeki içeriklerin Google gibi arama motorları tarafından olabildiğince hızlı bir şekilde indexlenmesidir. İşte tam da bunun için WordPress hızlı indexleme işleminin nasıl yapılacağına dair sıkça kullandığım birkaç ipucu vereceğim. Umarım hepiniz için faydalı olur!

1- Manuel Olarak Pingleme ve Indexleme

Şuan bu yazıyı okuyorsanız mutlaka Google Webmaster hesabınız vardır. Çünkü buralara kadar gelmeden önce yapmanız gereken ilk şeylerden birisi sitenizi Google Webmaster Konsolu’na kaydetmeniz olmalıdır. Eğer hala bir Google Webmaster kaydınız yoksa bir dakika bile zaman kaybetmeden buraya tıklayın ve hemen bir hesap oluşturup size gösterilen talimatlara göre web sitenizi Google veritabanına kaydedin.

Google Webmaster Araçları’na kaydolduktan sonra sitenizin site haritasını ekleyin. Bu şekilde Google en sağlıklı yoldan web sitenizdeki güncellemeleri takip edecektir.

Şimdi, halihazırda web sitesini Google veritabanına eklemiş, site haritasını göndermiş kişiler için hızlı indexlemenin manuel yolunu göstereceğim. Bu yol ile yazılarınızı bir dakikadan hızlı bir şekilde Google dizinine gönderebilirsiniz. Öncelikle indexlenmesini istediğiniz içeriğin linkini kopyalayın. Ben de şuan okumakta olduğunuz yazıyı hızlı bir şekilde dizine göndererek size canlı sonuçları paylaşacağım. Yazımın linkini kopyaladım. Şimdi önce pingomatic.com adresine gidiyorum ve içeriğimin linkini aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi ikinci boşluğa yapıştırıyorum. En alttaki boşluğa da web sitemin Rss linkini yazıyorum. Ardından aşağıdaki bütün kutucukları işaretleyip Send Pings>> butonuna tıklıyorum.

Wordpress hızlı indexleme

Wordpress hızlı indexleme WordPress güncel ping servisleri

Bu yönteme alternatif olarak WordPress.org üzerinde paylaşılmış olan http://feedshark.brainbliss.com/ adresine giderek Pingomatic servisi gibi arama motoru botlarını kendiniz uyarabilirsiniz.

Bu adımı yapar yapmaz hemen Google Arama Konsolu‘na gidiyoruz ve oradaki kutucuğa da yine indexlenmesini istediğimiz içeriğin linkini yapıştırıp İstek Gönder butonuna tıklıyoruz. Bu işlemin görüntüsü de şu şekilde:

Wordpress hızlı indexleme WordPress hızlı indexleme

Bu işlemi webmaster araçlarına eklediğiniz web sitenizin geniş ayarlarına girip sol taraftaki Tarama>Google Gibi Getir menüsünü kullanarak da yapabilirsiniz. Bu menüye hemen gitmek için buraya tıklayın ve doğrulanmış mülk seçin bölümünden sizin web sitenizi seçin. Ardından aşağıdaki gibi linki yapıştırıp getir ve oluştur butonuna tıklayın. İşte bu işlemin görüntüsü:

Wordpress hızlı indexleme WordPress hızlı indexleme

Wordpress hızlı indexleme WordPress güncel ping servisleri

BlogKurdu'nda Yerini Al [yazı-iç]

Blog Kurdu'nda tüm içeriklerin içerisinde yerini al. Detaylar

 

Bu işlemleri de yaptıktan sonra yazımızın linkini Google aramaya yapıştırıp birkaç dakika hatta birkaç saniye önce indexlendiğini görüyoruz ve mutluluktan uçuyoruz 🙂 Anahtar kelimelerde sonuçlarda çıkması tabiki biraz zaman alacak. Ancak yazınız çoktan Google dizinine eklendi 🙂

WordPress hızlı indexleme için manuel olarak bu şekilde bir çözüm üretebilirsiniz. Özellikle günde 25-30 içerik değil de birkaç içerik giren hatta birkaç günde bir içerik girenler için en ideal yöntemin bu olduğu kanısındayım. Çünkü az içerik girdiğiniz için Google sizin sitenizin ziyaret takvimini de buna göre ayarlayacaktır. Yani Google botları sitenizi daha az ziyaret edeceği için içerikleriniz de doğal olarak daha geç indexlenecektir. Hem içeriği bol giren hem de ziyaretçi kitlesi geniş olan web siteleri için WordPress hızlı indexleme konusunda çok sıkıntı olmayacaktır. Botların sık ziyareti ile onlar kısa sürede indexlenecektir.

Şimdi gelelim WordPress hızlı indexleme için otomatik ping sistemlerini kullanmaya.

2- WordPress Hızlı Indexleme İçin Ping Servislerini Ayarlama

WordPress hızlı indexleme özelliği ile blog yazarlarının en sık tercih ettiği yazılımlardan birisidir. Kendi ping servislerinizi WordPress sitenizde doğru bir şekilde ayarladığınızda her içerik yayınladığınızda otomatik olarak blog veritabanları ve Google gibi arama motorlarının uyarılması sağlanacaktır. Bu da yazılarınızın hızlı ve otomatik olarak indexlenmesi için size büyük bir kolaylık olacaktır.

Öncelikle buraya tıklayarak resmi WordPress sitesinde yer alan güncelleme (ping) servislerini bulabilirsiniz. Ben de aşağıya WordPress’in kendi sitesinde ilan ettiği bu servisleri sıralıyorum:

http://rpc.pingomatic.com
http://rpc.twingly.com
http://api.feedster.com/ping
http://api.moreover.com/RPC2
http://api.moreover.com/ping
http://www.blogdigger.com/RPC2
http://www.blogshares.com/rpc.php
http://www.blogsnow.com/ping
http://www.blogstreet.com/xrbin/xmlrpc.cgi
http://bulkfeeds.net/rpc
http://www.newsisfree.com/xmlrpctest.php
http://ping.blo.gs/
http://ping.feedburner.com
http://ping.syndic8.com/xmlrpc.php
http://ping.weblogalot.com/rpc.php
http://rpc.blogrolling.com/pinger/
http://rpc.technorati.com/rpc/ping
http://rpc.weblogs.com/RPC2
http://www.feedsubmitter.com
http://blo.gs/ping.php
http://www.pingerati.net
http://www.pingmyblog.com
http://geourl.org/ping
http://ipings.com
http://www.weblogalot.com/ping

WordPress.org’da resmi olarak yayınlanan bu servisleri kopyalayın. Ardından WordPress admin panelinize giriş yapıp şu yolu izleyin: Ayarlar>Yazma (Settings>Writing). Bu bölüme gittikten sonra Servisleri Güncelle başlığı altındaki kutucuğa kopyaladığınız bu linkleri yapıştırıp kaydet deyin. İşte bu kadar!

Artık WordPress içerikleriniz otomatik ping servisleri tarafından anında uyarılacak ve arama motoru botlarının hızlı bir şekilde sitenizi ziyaret etmeleri sağlanacaktır. WordPress hızlı indexleme konusunda otomatikleştirilmiş bu sistem yukarıda da dediğim gibi seyrek içerik girenlerin sık içerik girenlere göre yine daha yavaş çalışacağını unutmayın.

Bu yazımda WordPress hızlı indexleme ve ping servislerini aktif hale getirme konusunda sizlere kendi deneyimlerim ve bizzat kendi kullandığım yöntemler çerçevesinde yardımcı olmaya çalıştım. Umarım hepiniz için işe yarar ve mutlu mutlu indexler alırsınız 🙂 Lütfen siz de yorumlar bölümüne bildiğiniz diğer indexleme yöntemlerini yada güvenilir ping servislerini yazın herkes faydalansın.

Bir başka yazıda görüşmek üzere!

Mutlu bloglamalar!

BlogKurdu'nda Yerini Al [yazı-son]

Blog Kurdu'nda tüm içeriklerin son paragrafında yerini al. Detaylar

Facebook Yorumları

Bir yorum yazmaya ne dersin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir