Haftanın Haberi: WordPress 4.8 Yayında!

kategorisinde, en son 24 Haziran 2017 tarihinde güncellendi. 2 yorum yapıldı
Yazıyı puanla >>

Dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi WordPress yeni sürümünü duyurdu. Uzun süredir hazırlıkları devam eden WordPress 4.8 yayınlandı. Göze çarpan yeniliklerle beraber gelen WordPress 4.8, aslında olması gereken ama bir türlü yapılmamış ufak eklemeleri de beraberinde getiriyor. Gelin şimdi yeni WordPress sürümünde neler değişmiş neler gelmiş onlara göz atalım.

Dikkat dikkat! Her WordPress güncellemesinde dikkat etmeniz gerektiği gibi bu güncellemede de yeni sürüme geçmeden önce mutlaka veri tabanınızın yedeğini alın ve sonra güncelleme yapın. Nadir de olsa anlık sorunlardan kaynaklı güncelleme hatası ile karşılaşabilirsiniz.

 

Wordpress 4.8

1- Yeni Metin Bileşeni

Aslında yeni değil. İlk günden bu yana WordPress’in vazgeçilmez bileşenlerinden olan metin bileşeni “yıl olmuş 2017 hala gelişmiş editörü yok” eleştirilerinin -ki bunlardan birisi de benim- odağındaydı haklı olarak. WordPress core geliştiricileri sonunda bu serzenişleri duydu ve yılların metin bileşeni sonunda gelişmiş editörüne kavuştu. Artık bileşen alanına bir link eklemek için HTML ile cebelleşmenize gerek kalmayacak. WordPress ekibinin de bu durumu “bu özellik şehir merkezinde bir geçit törenini hak eder!” diye dile getirdiğine değinmezsem olmaz!

 • DigitalOcean 150 Dolar Kuponu Tavsiyelerim
  Dünyanın en çok tercih edilen sunucu sağlaycılarından DigitalOcean hakkında bilmeniz gerekenler ve sürpriz hediye kuponu sizleri bekliyor!

2- Resim Bileşeni

WordPress’in varsayılan bileşenler kütüphanesine eklediği resim bileşeni bir adet görseli eklemenize imkan veriyor. Resim bileşenine ortam kütüphanesinden görsel ekleyebilirken aynı zamanda size farklı bir URL’den de resim ekleme şansı tanıyor. Resmi ekledikten sonra “aman Allah’ım bu kadar mı yani?” diyerek kendinden geçip resme tıklayınca gidilecek URL alanını göremeyenler sakin olsunlar ve hemen “Görseli düzenle” butonuna tıklasınlar.

Açılan görsel düzenleme sayfasında sizi birçok ayar bekliyor. Bu sayfa aracılığı ile resminize alt yazı ve alternatif metin (alt etiketi) ekleyebilirsiniz. Ayrıca resminize ID ve class atayabilir, resme tıklanınca yönlendirilmesini istediğiniz bağlantıyı ekleyebilirsiniz. Bence en akıllıca özelliklerden birisi de “Bağlantıya için rel” özelliği. Nofollow’cıların kikirdemelerini duyuyor gibiyim.

3- Ses Bileşeni

Yeni eklenen bileşenlerden olan ses dosyası bileşeni sitenizde bir adet müzik yayınlamanıza imkan tanıyor. Yine biraz aceleci davranılmış bir şekilde getirilen bu bileşende de bir “playlist oluştururum tıngır tıngır çalarım kenarda” diyenleri koskoca bir hayal kırıklığı bekliyor. Ses bileşeni resim bileşeninde olduğu gibi hem ortam kütüphanesinden hem de dış linkten bir ses dosyası eklemeyi destekliyor.

Ses bileşeni HTML 5 deneyimini yükseltmek için eklediğiniz ses dosyasının alternatif formatlarını da eklemenize imkan tanıyor. Örneğin ogg formatını eklemeniz mümkün. Bunu yapabilmek için bileşene ses dosyasını ekledikten sonra “ses dosyasını düzenle” butonuna tıklamanız yeterli. Açılan sayfada yeni ses formatı eklemenin yanında ses dosyasını sürekli çalacak şekilde ayarlayabileceğiniz “döngü” seçeneği ve ön yükleme ayarlarını bulabilirsiniz.

4- Video Bileşeni

Nur topu gibi WordPress 4.8’in getirdiği bir diğer bileşenimiz ise video bileşeni. Bu bileşen sayesinde sitenizde yine bir adet olmak kaydı ile video yayınlayabiliyorsunuz. Video kanalımın son 10 videosunu koyayım şurada bir şov yapayım diyorsanız üzgünüm ama sizi yine hayal kırıklığı bekliyor. Bileşene hem ortam kütüphanesinden hemde YouTube, Vimeo gibi video paylaşım platformlarından URL ile video ekleyebiliyorsunuz.

Video bileşeni HTML 5 deneyimini yükseltmek için eklediğiniz videonun alternatif formatlarını da eklemenize imkan tanıyor. Videoyu ekledikten sonra “videoyu düzenle” butonuna tıklayarak yeni mp4, ogv ve webm formatlarını ekleyebilirsiniz. Ayrıca yine videoyu düzenleme alanından videonuza bir altyazı eklemeniz de mümkün. Videonun ön yükleme seçeneğini değiştirebilmek ve sonsuz döngüde videoyu tekrar oynatmak da yine video düzenleme sayfasından değiştirebileceğiniz seçenekler arasında yer alıyor.

5- Bağlantı Sınırları

WordPress yeni sürümüyle bazen insanı ciddi manada gıcık eden yazı içi linkleri düzenleme (yada düzenleyememe) sorununa bir çözüm getirmiş gibi duruyor: Link Boundaries. Türkçesi “bağlantı sınırları” şeklinde olan bu yeni özellik sizi gıcık olacağınız durumlardan kurtaracak.

 

6- Yakınlardaki WordPress Etkinlikleri

WordPress 4.8 ile gelen bir başka özellik ise (buna özellik demek belki birilerinin canını sıkabilir) “Yakınlardaki WordPress Etkinlikleri”. WordPress’in gittikçe daha da büyümesi, kullanım oranının hızla artıyor olması artık onu sadece bir web yazılımı olarak değerlendiremeyeceğimiz noktalara geldi. İnsanların bir araya geldiği, harika bir atmosferde harika etkinliklerin düzenlendiği WordPress etkinliklerinin takibini artık direkt olarak başlangıç ekranınızdan takip edebileceksiniz.

 • 15Zine WordPress Teması Tavsiyelerim
  Themeforest üzerinde satışa sunulan 15zine Wordpress teması, tavsiyelerim arasında yer alan şık ve modern bir magazin/editöryal teması.

7- Geliştiriciler İçin WordPress 4.8; Kaputun Altı

Yeni sürümle birlikte biz geliştiriciler için de yeni eklemeler ve çıkarmalar da yapılmış durumda. Geliştiriciler ve meraklıları için WordPress 4.8 ile gelen kaput altı yeniliklere şuradan göz atabilirsiniz.

WordPress 4.8 ile birlikte birçok eklenti ve tema da hemen yeni sürümlerini yayınladı. Contact Form 7, Jetpack, Yoast SEO WordPress 4.8 sürümüne en hızlı şekilde geçiş yapan eklentilerden. Aynı zamanda Yirmi On Yedi gibi özellikle WordPress ekibi tarafından geliştirilen varsayılan WordPress temaları da 4.8 ile güncellemelerini aldı.

Abone Ol

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.
Yorum Yap 2 yorum yapıldı

Yorumlar yeniden eskiye doğru sıralanmıştır.

Emre Yanıtla
- 01:09

Bilgilendirme için teşekkürler hocam. Benim gibi wordpress sistemine yeni başlayanlar için faydalı olmuş.

  Ömer Faruk Yanıtla
  - 01:10

  Faydalı olmasına sevdim Emre 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* *