Wordpress Nedir?

WordPress’e Giriş: Nedir, Nasıl Kullanılır?

kategorisinde, en son 17 Eylül 2017 tarihinde güncellendi. Yazıya yeni eklemeler yapıldı. 7 yorum

Bir blogger (blog yazarı) olmak istiyorsanız blog yayını yapacağınız platform çok önemlidir. Platformunuzun kolay kullanılabiliyor olması, tasarımınının kolay değiştirilebilmesi, arka planda yazılımsal olarak müdahalelerde bulunabilme imkanına sahip olması, eklenti – uygulama kurulabilme özelliğinin olması ve bunun yanında bir de teknik destek konusunda internette yeterli bilgi birikimine sahip dokümanların bulunması, bu dokümanların da kullanılabilir bilgiler içermesi çok önemlidir. Bu kriterleri göz önüne alarak düşündüğümüzde en öne çıkan iki blog yazılımı bulunmaktadır. Bunlar; Blogger (Blogspot) ve diğeri WordPress. Peki daha ayrıntılı incelemek gerekirse WordPress nedir, nasıl kurulur, nasıl kullanılır?

YENİ! BLOG NASIL AÇILIR yazısı yayında! Bu yazıda çok daha detaylı bir şekilde blogculuk ve WordPress kurulumu hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Mutlaka okuyunuz. (28.08.2017)

1- WordPress Nedir?

Şuan ben bir blog yayını yapmaktayım ve bu yayını yapmak için de WordPress altyapısını kullanmaktayım. Dünyanın en çok kullanılan blog yazılımı olan WordPress yukarıda saydığım gibi tam ihtiyaç duyacağınız özellikleri içinde barındırıyor. Binlerce tema desteğinin olması, binlerce eklentinin kullanılabilir olması, üretilmiş özel hosting altyapılarının olması (Örn: Turhost Wordpress Paketleri) Wordpress’i sektörün açık ara farkla lideri yapmaya yetiyor da artıyor bile.

WordPress açık kaynak kodlu bir yazılım olması ile ücretsiz bir şekilde tüm kodlarına müdahale edip sitenizi dilediğiniz gibi şekillendirebilmenize imkan sağlıyor. Bu özellik sayesinde WordPress’e uygun inanılmaz fonksiyonlu temalar üretilebiliyor. Tabiki bu durum gözünüzü korkutmasın çünkü WordPress ile hiçbir kodlama bilgisi olmadan şahane işler çıkarabilirsiniz. Anlatmak istediğim şey, WordPress internet dünyasında size tüm özgürlükleri tanıyor. Tüm ihtiyacınızı karşılayabilecek eklentilerle sitenizde SEO ayarlamalarından güvenlik sağlamlaştırmalarına kadar geniş bir yelpazede destek sağlıyor. WordPress’in piyasaya çıkmasını sağlayan açık kaynak kod sevdalıları WordPress’i “created by and for the community” yani topluluk tarafından topluluk için geliştirilen şeklinde nitelendiriyorlar. Her açık kaynaklı yazılım gibi WordPress de binlerce gönüllü tarafından geliştiriliyor ve her geçen gün hem kullanıcısını hem de destekçisini artırıyor.

WordPress Tema Seçimi

WordPress’i sadece blog yazılımı olmaktan çıkaran gösterişli ve geniş fonksiyonlu temalar, büyük şirketlerin de WordPress altyapısı üzerine web sitesi oluşturmasına olanak sağlıyor. Web tasarımcıların da sıklıkla tercih ettiği bu açık kaynak kodlu yazılım için inanılmaz güzellikte temalar üretilebiliyor. Üretilen bu temalar oldukça uygun fiyatlara da satılılabiliyor. Bir WordPress sitesi kuracaksanız kesinlikle ama kesinlikle orijinal bir tema alıp kullanmanızı tavsiye ederim. Dünya üzerinde binlerce tasarımcı tarafından oluşturulup maksimum 85 – 200 lira gibi oldukça uygun fiyatlara satılan temaların en çok bulunduğu site Envato şirketine ait Themeforest.net ‘tir. Theme Forest benim de gönül rahatlığı ile alışveriş yaptığım sektörün lider satıcısıdır. Binlerce profesyonel tasarımcının hazırlayıp koyduğu çok fonksiyonel temalarla inanılmaz güzellikte siteler kurabilir, takipçilerinize ve ziyaretçilerinize çok fonksiyonlu işlemler yapma olanağı sunabilirsiniz. WordPress.org üzerinde sunulmakta olan ücretsiz temaların çoğu profesyonel temalara göre az fonksiyona ve yetersiz desteğe sahiptir. Ancak bu depoda da başlangıç için gayet güzel ücretsiz temalar bulabilirsiniz. Benim önerim, işe başlamadan önce mutlaka profesyonel bir tema satın almanız ve ilerde herhangi bir sıkıntı yaşamamak için orijinal olmayan temalardan uzak durmanızdır.

İnternette bulduğunuz ve ücretsiz bir şekilde profesyonel (ücretli) temaları indirmenizi sağlayan sitelerden kesinlikle uzak durun. Bu tarz siteler size verdiği temaların içerisine tehlikeli kodlar koyarak sitenize, bütçenize ve hukuki boyutlarda size zarar verebilir.

Eğer size danışmanlık yapmamı ve işinize sağlam adımlarla başlamanız konusunda tecrübelerim, bilgi birikimim ve profesyonel iş ağım ile destek verebilirim. Bunun için dilerseniz gelişmiş paketlerime buradan göz atabilirsiniz dilerseniz daha küçük bütçelerle neler yapabileceğimize karar vermek için iletişim sayfasını kullanabilirsiniz.

WordPress Eklenti Seçimi

Yine Envato’ya ait Codecanyon.net ise size fonksiyonel temanız ile kullanabileceğiniz harika özelliklerdeki eklentiler sunuyor. 10 lira ile 250 lira arasında değişen fiyatları ile sosyal paylaşım eklentileri, alışveriş sitesi oluşturma eklentileri, çok fonksiyonel SEO eklentileri, güvenlik eklentileri, sitenizin hızını artırmanıza yarayacak harika eklentiler bulmanız mümkün. Mesela takipçilerinizin oldukça ilgisini çekebilecek bir sosyal paylaşım eklentisi olan Easy Social Share Buttons for WordPress adındaki eklenti inanılmaz derecede harika özelliklere sahip bir paylaşım eklentisi. Çoğu ücretsiz sosyal paylaşım eklentisi ile emin olun istediğiniz performansı alamayacaksınız. Ancak size hangi butona kaç kez tıklanıldığına dair istatistiksel bilgiye varıncaya dek bir çok geri bildirim veren bu eklenti sadece 19 dolara harika görünümlü sosyal paylaşım butonları oluşturmanıza da olanak sağlıyor. Easy Social Share Buttons for WordPress eklentisini buraya tıklayarak hemen satın alabilirsiniz. Ben de Blog Kurdu’nda ve Gökyüzü Dergisi‘nde satın aldığım bu eklentiyi kullanmaktayım. Easy Social Share eklentisi hakkında çok kısa zamanda geniş bir yazı yazacağım ve detaylı bilgileri vereceğim.

SEO eklentisi olarak, üçer milyondan fazla kullanıcıları ile Yoast SEO ve All In One Seo Pack eklentileri bu konuda lider. İki eklentinin de kullanıcıları oldukça memnun. Öyleki Yoast SEO eklentisi kullanıcılardan 4.8 / 5 oy All In One Seo Pack eklentisi ise 4.5 / 5 oy almayı başarmış. Toplamda 2 milyondan fazla kullanıcıya sahip bu iki eklenti de size hem bedava hem de ücretli özellikler sunuyor. Benim tavsiyem yine bir seferlik ödeme yaparak bu eklentilerden birisini satın almanızdır. Kullanıcı puanı daha yüksek olan ve tüm zamanların en çok indirilen SEO eklentisi Yoast SEO‘yu buradan ücretsiz şekilde indirebilirsiniz. Ayrıca aynı şekilde AIOSP eklentisini de buradan ücretsiz şekilde edinebilirsiniz.

Ben Blog Kurdu üzerinde Yoast SEO’nun ücretsiz sürümünü kullanıyorum ve oldukça memnunum eğer siz de bu eklentiyi kullanacaksanız hemen Yoast SEO ayarları nasıl yapılır başlıklı yazıma giderek detaylı teknik ayarlara ulaşabilirsiniz.

2- WordPress Nedir: Nasıl Kullanılır

WordPress nedir yazımın bu alt başlığında kısaca WordPress kurulumunun nasıl yapılacağını ve ilk yazının nasıl yazılacağını göstereceğim. WordPress kurulumunu daha detaylı bir şekilde en yakın zamanda anlatacağım.

YENİ! BLOG NASIL AÇILIR yazısı yayında! Bu yazıda çok daha detaylı bir şekilde blogculuk ve WordPress kurulumu hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Mutlaka okuyunuz. (28.08.2017)

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır

WordPress yukarıda bahsettiğim özellikleri ile hem kolay kullanılabilirliği ile büyük avantaj sağlıyor hem de kolay kurulabilir olması ile de bu konuda çok fazla bilgisi olmayanlar için kolaylıklar getiriyor. Bu başlıkta çoğu Linux Hosting paketlerinde ücretsiz bir şekilde bulunan Softaculous Apps Installer aracı ile WordPress kurulumunun nasıl yapılacağını anlatacağım. Güzel Hosting şirketinde barındırdığım Blog Kurdu sitesine demo adında bir WordPress kurulumu yapacağım. Bunun için öncelikle Güzel Hosting müşteri panelime giriyorum, ardından ürünler ve hizmetlerime ardından blogkurdu hosting paketime girip “cPanel’e Gir” butonuna basıyorum. Eğer farklı bir hosting şirketi kullanıyorsanız bu adımların hemen hemen aynısını yaparak cPanele giriş yapabilirsiniz. cPanele giriş yaptıktan sonra  Softaculous Apps Installer bölümünü buluyoruz ve kurulumu yapmak için en baştaki WordPress’i seçiyoruz. Kurulumun detaylı anlatımına Blogger Olmak İçin 5 Adım isimli yazımın 3. başlığında ulaşabilirsiniz.

WordPress Nasıl Kullanılır

Bu başlıkta kurulum yaptığınız bir WordPress’in ilk  görüntüsünü ve ilk yazınızı nasıl yayınlayacağınızı göstereceğim.

İlk olarak ilk kurulumunu yaptığınız bir wordpress sitesine gittiğinizde karşınıza sizin için yayınlanmış bir “Hello World!” yazısı ve oldukça sade bir tema ile karşılacaksınız, hayırlı olsun 🙂

Wordpress Kurulumu

Daha sonra sitenizin admin paneline giriş yapacağız. Bunun için site adresinizin sonuna /wp-admin yazmanız yeterli. Bunu yazdıktan sonra karşınıza giriş paneliniz gelecek 🙂 Kurulumu yaparken belirlediğiniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi bu alanlara girip giriş tuşuna basın.

Wordpress kurulumu

Karşınızda geleceğin bloggerının ilk yönetici ekranı! Bu sayfa hakkında çok daha detaylı yazılar yazacağım. Biliyorsunuz ki Blog Kurdu daha çok yeni, o yüzden şimdilik hemen bir yazının nasıl yazılacağını göstereceğim. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi açılış ekranının sağındaki yazılar sekmesinin üzerine gelin ve yeni ekle butonuna tıklayın.

Wordpress Nedir Kurulumu nasıl yapılır

Yeni yazı ekle butonuna tıkladıktan sonra karşınıza gelecek ekran tam da şöyle:

Wordpress yazı yazma

Bu resimde de gösterdiğim gibi – ki wordpressin kendisi de gösteriyor- başlığınızı en üstteki başlık bölümüne içeriğinizi de altındaki içerik bölümüne yazıyorsunuz. Klasik ofis programlarının arayüzüne çok benzeyen hatta çok daha kolay bir kullanıma sahip WordPress arayüzünde sağ taraftaki mavi yayımla butonu ile ilk yazınızı deneme olarak hemen yayınlayabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda detaylı wordpress içeriği oluşturma kategori ekleme etiket ekleme gibi özellikleri anlatacağım. Şimdilik kendinize iyi bakın!

WordPress nedir? WordPress nasıl kullanılır isimli bu yazımda size kısaca WordPress’ten bahsettim ve aklınızdaki “WordPress nedir” sorusuna özet niteliğinde bir cevap verdim. Diğer yazılarımı takip etmek ve anında daha detaylı yazılardan haberdar olmak için sağ taraftaki abone ol butonunu kullanabilirsiniz! Teşekkürler!Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.


Yorum Yap (7)
Pingback: Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatım • Blog Kurdu
Erkan #
- 01:42

Eline sağlık

  Ömer Faruk #
  - 01:43

  Teşekkürler Erkan!

Yusuf Esen #
- 01:52

Eline Sağlık Hocam.

  Ömer Faruk #
  - 16:03

  Teşekkürler Yusuf 🙂

Macit #
- 19:44

WordPress http dosyasıı indirp kendimiz tekrardan düzenleyebilir miyiz

  Ömer Faruk #
  - 19:49

  Merhabalar Macit, sorunuzu tam olarak anlayamadım. Biraz daha detaylandırabilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*
*