W3 Total Cache Ayarları ile Daha Hızlı WordPress

kategorisinde, en son 4 Aralık 2017 tarihinde güncellendi. 13 yorum

Web site sahiplerinin en sık karşılaştıkları problemlerin başında elbette site hızının düşük olması geliyor. WordPress gibi dilediğiniz eklentiyi kullanmanıza ve daha fazla sorgunun doğmasına izin veren yazılımların da bu konuda daha çok sıkıntıya sebep olduğu bir gerçek. Ancak endişelenmeyin bunun gerçekten oldukça etkili bir çözümü var. WordPress sitenize kuracağınız popüler bir eklenti olan W3 Total Cache ayarları nı doğru bir şekilde yaptığınızda aradaki farkı gözünüzle göreceksiniz! Hazırsanız başlayalım!

NOT: Web site optimizasyonu, cache (önbellekleme) ve W3 Total Cache hakkında daha fazla şey merak ediyorsanız  daha detaylı şekilde web site optimizasyonu yapmak istiyorsanız mutlaka “W3 Total Cache Nedir?” adlı yazımı okumalısınız. Aşağıdaki yazıda yalnızca W3 Total Cache’nin ayarlarının nasıl yapılacağı anlatılmıştır.

 • DigitalOcean Tavsiyelerim
  Dünyanın en çok tercih edilen sunucu sağlaycılarından DigitalOcean hakkında bilmeniz gerekenler ve sürpriz hediye kuponu sizleri bekliyor!

1- İlk Test

W3 Total Cache kurulumunu ve detaylı ayarlarını yapmadan önce web sitemizin hızını ve diğer verilerini kontrol etmek amacı ile birkaç test yaparak başlayalım. Bu testleri yapmanız için size iki site önereceğim.

Google PageSpeed Insights

Google’ın resmi test aracı olan bu araç size web siteniz hakkında en doğru sonuçları ve ne yapmanız gerektiğini Türkçe şekilde anlatıyor. Google, arama sonuçlarını belirlerken web sitesinin hızını da dikkate aldığını unutmayın. Bu araçta 85/100 puanın üzerine çıkmak Google’ın gözünde değerinizi artıracaktır.

w3 total cache ayarları
Blog Kurdu’nun W3 Total Cache kurulumu yapmadan önceki PageSpeed Insights sonucu

Pingdom Website Speed Test

Bir başka test aracı olan Pingdom, Google PageSpeed Insights gibi detaylı bir test uygulayarak size web sitenizi hızlandırmanız için neler yapabileceğinizi İngilizce bir şekilde anlatıyor. Birçok kriteri dikkate alan bu aracı kullanırken web sitenizin sunucusuna en yakın konumu seçmeyi unutmayın. Eğer Türkiye’de barınan bir web hostinginiz varsa Amsterdam’ı seçin.

w3 total cache ayarları pingdom tools
Blog Kurdu’nun W3 Total Cache kurulumu yapmadan önceki Pingdom Test sonucu

Bu iki testi yaptıktan sonra öncesi ve sonrası için iki testin sonucunu da bir kenara not edin. Bakalım neler değişecek 😉 Blog Kurdu’nun W3 Total Cache kurulumu yaptıktan sonra ve yapmadan önceki test sonuçlarını anlamak için ben de buraya not alıyorum. Kurulum yapmadan önce;

PageSpeed Insights skoru: 83/100

Pingdom Website Speed Test skoru: 87/100

2- W3 Total Cache Kurulumu

WordPress kullanıcılarının zorlanmayacağı bu adımda normal bir eklenti kurulumu yapacağız. Ancak diğer yazılarımda da olduğu gibi başlangıç seviyesindeki arkadaşlar için kurulumun nasıl yapıldığını anlatacağım. 2 türlü kurulum yapabiliriz.

Eklentiler Sekmesini Kullanarak

WordPress sitenize giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan eklentiler menüsene geliyoruz ve “yeni ekle” butonuna basıyoruz. Açılan eklentiler sekmesinde sağ üst köşedeki arama çubuğuna “W3 Total Cache” yazıp arıyoruz. İlk sırada çıkan ve yüklenme sayısı 1+ milyon şeklinde gösterilen eklentimizi “şimdi kur” butonuna tıklayarak kuruyoruz ve kurulum bittikten sonra açılan sayfada “eklentiyi etkinleştir” butonuna basıyoruz.

İndirip Yükleme Yaparak

Bir önceki adımda kurulumu dosyaları indirip yükleyerek değil direkt yönetici panelinden arayarak yapmıştık. Şimdi eklentimizi WordPress’in sitesinden indirip yine eklentiler sekmesinden yükleyip kuracağız. İlk adım daha kolay ancak herhangi bir sebeple o adımda başarısız olanlar için bu adım çözüm olabilir.

Öncelikle buraya tıklayarak WordPress’in eklenti kaynağından W3 Total Cache eklentisini indir butonunu kullanarak bilgisayarımıza indiriyoruz. Ardından yine yönetici panelimizden eklentiler sekmesine giriyoruz. Sol üst köşedeki “yeni ekle” butonuna tıklıyoruz. Açılan sayfada bu kez yine  aynı yerdeki “eklenti yükle” butonuna tıklıyoruz. Karşımıza eklenti yüklemek için bir bölüm geliyor. Bu sayfada “dosya seç” butonuna tıklıyoruz ve bilgisayarımıza indirdiğimiz W3 Total Cache dosyasını seçiyoruz ardından yükle deyip yüklenmesini bekliyoruz. Yükleme bitince yeni bir sayfa geliyor ve bu sayfada hemen “eklentiyi etkinleştir butonuna tıklayıp eklentimizi etkinleştiriyoruz. Bu adımların görüntüsü işte:

Yükleme adımını tamamladık. Gelelim can alıcı noktaya. Hadi, web sitenizi uçuralım!

3- W3 Total Cache Ayarları

Bilgi: Bu ayarları yaparken unutmayın ki her web sitenin sunucu özellikleri, kullandığı eklentiler, temalar vb. durumlar farklılık gösterebilir. Her ayarın her sitede işe yaraması mümkün değil elbette. Ancak buradaki ayarların en güvenilir ve en tercih edilen ayarlar olduğunu bilmenizi istiyorum. Herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda lütfen yorum yaparak beni bilgilendirin size yardımcı olmaya çalışayım 🙂

W3 Total Cache eklentisi çok detaylı özellikler içermektedir. Bu nedenle ayarları her sayfada bir başlık şeklinde aktaracağım. Aşağıdaki sayfa numaralarını kullanarak tüm ayarları net bir şekilde kafanız karışmadan yapabilirsiniz!Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.


Yorum Yap (13)
Pingback: W3 Total Cache Nedir? Nasıl Kullanılır? • Blog Kurdu
Pingback: JavaScript Dosyalarını Footera Taşımak Wordpress • Blog Kurdu
Ersoy T. #
- 21:15

Hocam çok teşekkür ederim, tam ihtiyacım üzerine karşıma bloğunuz çıktı. Gerçekten teşekkürler pagespeed sonucum 70’den 80’e yükseldi.

  Ömer Faruk Yalçın #
  - 21:17

  Çok sevindim Ersoy 🙂 Umarım diğer içerikler de faydalı olabilir sana 🙂 Abone olursan belki daha fazlasına da ulaşırsın 😉

Tekin #
- 14:55

Ayarlarımı yaptım teşekkürler 🙂

Her şey iyi güzel ama W3 de bir türlü ayarlayamadığım yer var. Woocommerce eklentisi kullanıyorum. Örneğin sepete ürün ekliyorum, sonra ürünü sepetten siliyorum daha sonra sepet menüsüne tıkladığım zaman ön belleğe alındığı için ürün sepetimden silinmemiş gibi görünüyor.

Bununla ilgili bazı önerileri uyguladım; “minify” bölümüne “mfunc” eklemek gibi, “Page cache” bölümündeki Never cache the following pages: kısmına ön belleğe alınmaması gereken sayfaları (sepet, hesabim, odeme) eklemek gibi ama hiç biri işe yaramadı.

Atladığım yeri veya tecrübelerini paylaşırsan çok memnun olurum 🙂

Teşekkürler açıklayıcı yazı için.

  Ömer Faruk #
  - 01:01

  Merhaba Tekin, özellikle geciken cevap için üzgünüm tamamen gözden kaçmış yorumun.
  Eğer sorunun hala devam ediyorsa birkaç öneri verebilirim.
  1- W3 Total Cache ayarlarında page cache bölümünde wc_session_cookie ifadesini “Rejected cookies” bölümüne ekle.
  2- /cart/, /checkout/, /my-account/ adlı sayfaları yine page cache ayarlarındaki “Never cached pages” bölümüne ekle.
  3- yine bu sayfaları database cache ayarlarında “Never cache the following pages” bölümüne ekle.
  4- Yine database cache ayarlarında added _wc_session_ ifadesini “Ignored query stems” bölümüne ekle.
  5- Minify ayarlarında mfunc ifadesini “Ignored comment stems” bölümüne ekle.

  Umarım yardımcı olur 🙂

misafir #
- 17:29

Elinize sağlık sizin sitenizde gayet açık ve net paylaşılmış.Onu numara ayar yaptım bakalım 🙂

  Ömer Faruk #
  - 19:31

  Teşekkür ederim yorumunuz için, umarım faydalı olmuştur sizin için 🙂

Okan #
- 20:40

Merhaba Hocam,

Bütün ayarları dediğiniz gibi yaptım ancak, 22 tane yazıyrdu 10 a indi onları kaldıramıyorum.

  Ömer Faruk #
  - 00:36

  Merhaba Okan, eğer kaldırılmayan dosyalar dışardan çağırılan (external) dosyalar ise ne yazık ki onlara müdahale etmen mümkün değil.

orcun #
- 22:40

Bazı seçenekleri ben daha farklı gerçekleştirdim. Hatta aşırı detaylı mevzulardaysanız tek tek tikleri deneme yanılma moduyla pagespeed testiyle beraber kontrol etmek lazım.

sezer #
- 14:29

cvdunyasi.net sitem çok yavaş ne yaptım ise hızlanmadı inceleyip bana dönermisiniz?

  Ömer Faruk #
  - 14:31

  Özel talepler için WordPress hizmetleri sayfasındaki teklif al formunu kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*
*