W3 Total Cache Ayarları ile Daha Hızlı WordPress 10

Bu içerik 15 Mart 2016 tarihinde yayınlandı. En son 28 Haziran 2017 tarihinde güncellendi. Yeni sürümlere göre anlatım yapıldı.

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.


Web site sahiplerinin en sık karşılaştıkları problemlerin başında elbette site hızının düşük olması geliyor. WordPress gibi dilediğiniz eklentiyi kullanmanıza ve daha fazla sorgunun doğmasına izin veren yazılımların da bu konuda daha çok sıkıntıya sebep olduğu bir gerçek. Ancak endişelenmeyin bunun gerçekten oldukça etkili bir çözümü var. WordPress sitenize kuracağınız popüler bir eklenti olan W3 Total Cache ile sorunlarınıza çözüm üretmeniz mümkün. Bu yazımda sizler için W3 Total Cache ayarları nasıl doğru bir şekilde yapılır sorusuna yanıt vereceğim. Hazırsanız başlayalım!

NOT: Web site optimizasyonu, cache (önbellekleme) ve W3 Total Cache hakkında daha fazla şey merak ediyorsanız  daha detaylı şekilde web site optimizasyonu yapmak istiyorsanız mutlaka “W3 Total Cache Nedir?” adlı yazımı okumalısınız. Bu yazımda cache ve w3 total cache hakkında genel bilgilere sahip olduğunuzu varsayarak yalnızca W3 Total Cache ayarları hakkında bilgi vereceğim.

1- İlk Test

W3 Total Cache kurulumu ve detaylı W3 Total Cache ayarları yazımıza geçmeden önce web sitemizin hızını ve diğer verilerini kontrol etmek amacı ile birkaç test yaparak başlayalım. Bu testleri yapmanız için size iki site önereceğim. Lütfen dikkat, burada paylaştığım test sonuçları yazının paylaşıldığı zaman yapılmış testlerin sonuçlarıdır. Yazının geçerli bilgilere sahip olduğundan emin olabilirsiniz. Yazı başlığının hemen altında W3 Total Cache ayarları nasıl yapılır yazısının en son ne zaman güncellendiğini görebilirsiniz.

Google PageSpeed Insights

Google’ın resmi test aracı olan bu araç size web siteniz hakkında en doğru sonuçları ve ne yapmanız gerektiğini Türkçe şekilde anlatıyor. Google, arama sonuçlarını belirlerken web sitesinin hızını da dikkate aldığını unutmayın. Bu araçta 85/100 puanın üzerine çıkmak Google’ın gözünde değerinizi artıracaktır.

W3TC Eklentisini kurmadan önce Blog Kurdu'nun Google PageSpeed Insights sonucu
W3 Total Cache ayarları yapılmadan önce Blog Kurdu’nun Google PageSpeed Insights sonucu

Pingdom Website Speed Test

Bir başka test aracı olan Pingdom, Google PageSpeed Insights gibi detaylı bir test uygulayarak size web sitenizi hızlandırmanız için neler yapabileceğinizi İngilizce bir şekilde anlatıyor. Birçok kriteri dikkate alan bu aracı kullanırken web sitenizin sunucusuna en yakın konumu seçmeyi unutmayın. Eğer Türkiye’de barınan bir web hostinginiz varsa Amsterdam’ı seçin.

w3 total cache ayarları pingdom tools
Blog Kurdu’nun W3 Total Cache ayarları yapılmadan önceki Pingdom Test sonucu

Bu iki testi yaptıktan sonra öncesi ve sonrası için iki testin sonucunu da bir kenara not edin. Bakalım neler değişecek 😉 Blog Kurdu’nun W3 Total Cache kurulumu yaptıktan sonra ve yapmadan önceki test sonuçlarını anlamak için ben de buraya not alıyorum. Kurulum yapmadan önce;

PageSpeed Insights skoru: 83/100

Pingdom Website Speed Test skoru: 87/100

 • Avada WordPress Teması Tavsiyelerim
  Dünyanın en çok satan Wordpress teması Avada! Tasarımcılarına milyonlarca dolar kazandıran tema aynı zamanda yüzbinlerce kişi tarafından kullanılıyor.

2- W3 Total Cache Kurulumu

WordPress kullanıcılarının zorlanmayacağı bu adımda normal bir eklenti kurulumu yapacağız. Ancak diğer yazılarımda da olduğu gibi başlangıç seviyesindeki arkadaşlar için kurulumun nasıl yapıldığını anlatacağım. 2 türlü kurulum yapabiliriz.

Eklentiler Sekmesini Kullanarak

WordPress sitenize giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan eklentiler menüsene geliyoruz ve “yeni ekle” butonuna basıyoruz. Açılan eklentiler sekmesinde sağ üst köşedeki arama çubuğuna “W3 Total Cache” yazıp arıyoruz. İlk sırada çıkan ve yüklenme sayısı 1+ milyon şeklinde gösterilen eklentimizi “şimdi kur” butonuna tıklayarak kuruyoruz ve kurulum bittikten sonra açılan sayfada “eklentiyi etkinleştir” butonuna basıyoruz.

 

İndirip Yükleme Yaparak

Bir önceki adımda kurulumu dosyaları indirip yükleyerek değil direkt yönetici panelinden arayarak yapmıştık. Şimdi eklentimizi WordPress’in sitesinden indirip yine eklentiler sekmesinden yükleyip kuracağız. İlk adım daha kolay ancak herhangi bir sebeple o adımda başarısız olanlar için bu adım çözüm olabilir.

Öncelikle buraya tıklayarak WordPress’in eklenti kaynağından W3 Total Cache eklentisini indir butonunu kullanarak bilgisayarımıza indiriyoruz. Ardından yine yönetici panelimizden eklentiler sekmesine giriyoruz. Sol üst köşedeki “yeni ekle” butonuna tıklıyoruz. Açılan sayfada bu kez yine  aynı yerdeki “eklenti yükle” butonuna tıklıyoruz. Karşımıza eklenti yüklemek için bir bölüm geliyor. Bu sayfada “dosya seç” butonuna tıklıyoruz ve bilgisayarımıza indirdiğimiz W3 Total Cache dosyasını seçiyoruz ardından yükle deyip yüklenmesini bekliyoruz. Yükleme bitince yeni bir sayfa geliyor ve bu sayfada hemen “eklentiyi etkinleştir butonuna tıklayıp eklentimizi etkinleştiriyoruz. Bu adımların görüntüsü işte:

Yükleme adımını tamamladık. Gelelim can alıcı noktaya. Hadi, web sitenizi uçuralım!

3- W3 Total Cache Ayarları

Bilgi: Bu ayarları yaparken unutmayın ki her web sitenin sunucu özellikleri, kullandığı eklentiler, temalar vb. durumlar farklılık gösterebilir. Her ayarın her sitede işe yaraması mümkün değil elbette. Ancak buradaki ayarların en güvenilir ve en tercih edilen ayarlar olduğunu bilmenizi istiyorum. Herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda lütfen yorum yaparak beni bilgilendirin size yardımcı olmaya çalışayım 🙂

w3 total cache ayarları

W3 Total Cache eklentisinin ayarlarını yaparken ilk adımımız “genel ayarlar”. Önceki sayfada yükleyip etkinleştirdiğimiz eklentimiz yönetici panelimizde sol taraftaki menüde yeni bir başlık olarak yer almaya başladı. “Performance” adındaki bu sekmenin üzerine geldiğimizde ne kadar çok ayar sekmesi olduğunu görebilirsiniz. Açılan pencereden “General Settings” yani genel ayarlar seçeneğine tıklıyoruz ve W3 Total Cache ayarlamalarını yapmaya başlıyoruz.

General Setings (Genel Ayarlar)

W3 Total Cache genel ayarları aslında hangi fonksiyonları kullanacağınızı belirlediğiniz bir başlangıç niteliği taşıyor. Kullanmak istediğiniz fonksiyonları etkinleştirdikten sonra bu fonksiyonların her birini kendi içinde detaylı bir şekilde yönetebilmek için özel sayfalarını kullanacağız. Yani burada özelliklerin kilidini açacağız diyebilirim.

Şimdi biz öncelikle hangi fonksiyonları neden kullanacağımızı inceleyelim. Daha sonra her bir özelliği detaylı olarak yöneteceğiz.

General Setings: General Zorunlu Değil.

w3-total-cache-ayarlari-1

Bu kısımda W3 Total Cache ayarlarını deneme amaçlı yapıp yapmadığımızı belirlemek için bir buton bulunuyor. Yaptığınız ayarların hemen yayınlanmasını ve kullanılmaya başlamasını istemiyorsanız “Enable” butonu ile bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz. Bu modulu aktif hale getirdiğinizde W3TC ayarlarını değiştirseniz bile yalnızca yöneticiler bu ayarların değiştiğini görebilir. Siteniz ziyaretçiler için yavaş ve değişmemeiş haldedir. Eğer ayarların kullanıcılar için de aktif hale gelmesini istiyorsanız bu bölümü ayarları tamamladıktan sonra deaktif hale getirmeyi unutmayın. Bu tamamen sizin seçiminize bağlı bir ayardır. Bana sorarsanız çok da önemli değil.

 

General Setings: Page Cache Mutlaka etkinleştirin.

w3 total cache ayarları page cache

“W3 Total Cache Nedir?” adlı yazımızda cache yani önbelleklemenin ne olduğu hakkında uzun uzun konuşmuştuk. İşte “page cache” ayarını sayfalarımızın önbelleklenmesi için kullanıyoruz. Önceki yazımızda da anlattığımız gibi WordPress birçok sorguyu aynı anda yapar ve birçok kullanıcının aynı sorguları aynı anda tekrarlaması da sunucumuzu yorar sitemizin yavaşlmasına sebep olur. “Page cache” ayarı bu sorguların azaltılmasında çok önemlidir. Mutlaka etkinleştirin.

General Setings: Minify Dikkatli olun.

W3 Total Cache Minify Ayarları
W3 Total Cache Ayarları > Minify

Minify (küçültmek) ayarı W3TC ayarlarını yaparken en dikkatli olmanız gereken bölümdür diyebilirim. Bu bölümün sizin web sitenizde burada anlatacağım şekilde çalışmaması olağandışı bir durum değildir. Minify ayarı web sitenizdeki HTML, CSS, JS dosyalarının sıkıştırılıp küçültülmesini, boyuttan tasarruf sağlanmasını sağlar. Ancak temalar veya eklentiler bu küçültmeden olumsuz etkilenebilir. Mesela bu ayarı yaptıktan sonra web sitenizdeki menü doğru şekilde çalışmayabilir (ya da herhangi başka bir özellik). Bu nedenle bu kısımda biraz deneme yanılma yöntemi uygulamanız gerekebilir.

Bu ayarla aynı zamanda JS dosyalarını Footer bölümüne taşıyabileceğinizi biliyor muydunuz? Google PageSpeed insight test sonuçlarında en sık görülen uyarılardan birisi olan “Oluşturmayı önleyen JavaScript ve CSS kodlarını ekranın üst kısmındaki içerikten kaldırın”, çoğumuzun karşılaştığı bir durumdur. Bunun da Minify ayarı ile nasıl çözüleceğini detaylı olarak anlatacağım. Önerilen ayarlamalar yukarıdaki resimdeki gibi olmalıdır.

 • Avada WordPress Teması Tavsiyelerim
  Dünyanın en çok satan Wordpress teması Avada! Tasarımcılarına milyonlarca dolar kazandıran tema aynı zamanda yüzbinlerce kişi tarafından kullanılıyor.

General Setings: Database Cache Etkinleştirin.

W3 Total Cache Minify Ayarları
W3 Total Cache Database Cache Ayarları

Database Cache (veritabanı önbellekleme) özelliğini aktif hale getirin. Bu özellik ziyaretçilerin SQL veritabanı sorgularını önbellekleyip sunucunuzun daha az yorulmasını sağlar.

General Setings: Object Cache Paylaşımlı Hosting: Etkinleştirmeyin.

W3 Total Cache Object Cache Ayarları
W3 Total Cache Object Cache Ayarları

Eğer bir paylaşımlı hosting kullanıyorsanız bu ayarı etkinleştirmeniz web sitenizi hızlandırmanız için size bir imkan sağlamaz. Eğer kendi sunucunuzu kullanıyorsanız ya da sanal sunucu kullanıyorsanız bu ayarı etkinleştirebilirsiniz.

General Setings: Browser Cache Kesinlikle Etkinleştirin.

W3 Total Cache Browser Cache Ayarları
W3 Total Cache Browser Cache Ayarları

Bu ayar belki de buradaki en önemli ayardır. Kesinlikle aktif hale getirin. Bu ayar, sorguların, sitenizdeki nesnelerin ve buna benzer şeylerin ziyaretçinin tarayıcısında depolanmasına olanak tanır ve büyük bir yükü azaltır. Google PageSpeed ve diğer hız testi uygulamaları bu ayarın etkin olup olmadığını mutlaka kontrol eder.

General Setings: CDN Opsiyonel

W3 Total Cache CDN Ayarları
W3 Total Cache CDN Ayarları

Bu ayar MaxCDN gibi CDN yani İçerik Dağıtım Ağı kullananlar için aktifleştirilmesi gereken bir bölümdür. İlerleyen süreçte CDN üzerine bir yazı kaleme alacağım. Bu ayarı orada daha net bir şekilde anlatacağım. Varsayılan olarak bu ayarı atlıyoruz.

General Setings: Reverse Proxy Önemli Değil.

Bu ayar önemli değil, sitenizin hızı için bir etkisi olmayacaktır.

General Setings: Monitoring Önemli Değil.

Bu ayar önemli değil, sitenizin hızı için bir etkisi olmayacaktır.

General Setings: Miscellaneous Önemli Değil.

Bu ayar önemli değil, sitenizin hızı için bir etkisi olmayacaktır.

General Setings: Debug Önemli Değil.

Bu ayarın sitenizin hızı için bir etkisi olmayacaktır. Karşılaşılan hataların hata çıktısını almanıza ve detaylı olarak neyin hata oluşturduğunuzu görmenize imkan tanıyor.

General Setings: Import / Export Settings Önemli Değil.

Bu ayarın sitenizin hızı için bir etkisi olmayacaktır. Ayarlarınızı dışarı aktarıp kaydetmenizi ve dilerseniz farklı sitelerde de aynı ayarları kullanabilmenize olanak tanıyor.

W3 Total Cache eklentimizin genel ayarlarını yaptık. Tüm ayarları tek bir resim halinde görmek isterseniz buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Şimdi gelelim etkinleştirdiğimiz her ayarı detaylı olarak tek tek incelemeye. Lütfen aşağıdaki sayfa numaraları yardımı ile 3. sayfaya ilerleyin ve detaylı ayarlamaları yapmaya başlayın 😉

Önemli: Detaylı açıklamalar kısmında herhangi bir açıklama ya da uyarıda bulunmadığım alanları değiştirmeden varsayılan değerlerinde bırakınız. Yani sadece burada yazdıklarımı değiştirin.

Page Cache

Şimdi geldik detaylı ayarlara. Burada size bahsettiğim ayarın ismini ve aktif edip etmemeniz gerektiğini göstereceğim. Yönetici panelimizde “Performance” menüsünün altındaki Page Cache bölümüne gidiyoruz ve ayarları şu şekilde yapıyoruz:

Minify

Minify yani küçültme ayarları çok dikkatli yapılması gereken ayarlardır. Bunu daha önce de ifade etmiştim. Bu ayarlar siteden siteye değişiklikler gösterebilecek ayarlar olup deneme yanılma yoluyla size en uygun ayarı bulabilirsiniz. Ben en çok tercih edilen ayarları listeleyeceğim.

Not: Eğer Pagespeed testinde oluşturmayı önleyen JS ve CSS dosyalarını üst içerikten kaldırın uyarısı alıyorsanız buradaki yazımda bu hatanın nasıl giderileceğine dair detaylı bir anlatım bulabilirsiniz.

 1. Rewrite URL Structure: Aktif
 2. Disable Minification for Logged in Users: Deaktif (İsteğe Bağlı)
 3. Minify Error Notification: Deaktif

HTML & XML

 1. Enable Aktif
 2. Inline CSS minification Aktif
 3. Inline JS minification Aktif
 4. Don’t minify feeds Deaktif
 5. Ignored Comment Stems: Varsayılan Ayarlar

JavaScript

 1. JS minify settings:: Aktif – Combine Only, Default
 2. Preserved comment removal (not applied when combine only is active): Deaktif
 3. Preserved comment removal (not applied when combine only is active): Aktif

CSS

 1. Enable Aktif
 2. Combine only Deaktif
 3. Preserved comment removal (not applied when combine only is active) Deaktif
 4. @import Handling: Process

Advanced

 1. Use Regular Expressions for file name matching Deaktif

Database Cache Detaylı Ayarlar

General

 1. Don’t cache queries for logged in users: Aktif

Advanced

 1. Tüm bölümler varsayılan olarak kalacak.

Browser Cache

General

 1. Set Last-Modified header: Aktif
 2. Set expires header: Aktif
 3. Set cache control header: Aktif
 4. Set entity tag (eTag): Aktif
 5. Set W3 Total Cache header: Aktif
 6. Enable HTTP (gzip) compression: Aktif
 7. Prevent caching of objects after settings change: Deaktif
 8. Don’t set cookies for static files: Deaktif
 9. Do not process 404 errors for static objects with WordPress:  Deaktif

CSS & JS

 1. Set Last-Modified header: Aktif
 2. Set expires header: Aktif
 3. Set cache control header: Aktif
 4. Set entity tag (ETag): Aktif
 5. Set W3 Total Cache header: Aktif
 6. Enable HTTP (gzip) compression: Aktif
 7. Prevent caching of objects after settings change: Deaktif
 8. Disable cookies for static files: Deaktif

HTML & XML

 1. Set Last-Modified header: Aktif
 2. Set expires header: Aktif
 3. Set cache control header: Aktif
 4. Set entity tag (ETag): Aktif
 5. Set W3 Total Cache header: Aktif
 6. Enable HTTP (gzip) compression: Aktif

Media & Other Files

 1. Set Last-Modified header: Aktif
 2. Set expires header: Aktif
 3. Set cache control header: Aktif
 4. Set entity tag (ETag): Aktif
 5. Set W3 Total Cache header: Aktif
 6. Enable HTTP (gzip) compression: Aktif
 7. Prevent caching of objects after settings change: Deaktif
 8. Disable cookies for static files: Deaktif
 • 15Zine WordPress Teması Tavsiyelerim
  Themeforest üzerinde satışa sunulan 15zine Wordpress teması, tavsiyelerim arasında yer alan şık ve modern bir magazin/editöryal teması.

İşte bu kadar! Yukarıda W3 Total Cache Ayarları nasıl yapılır sorusuna hem tecrübelerim hem de yararlandığım kaynaklar çerçevesinde cevap vermeye çalıştım. Sadece yapmanız gereken değişiklikleri aktardım. Kafanızı karıştırmamak için değişiklik yapılmayacak hiçbir ayarı burada anlatmadım. Sizlerde benim burada yazdıklarımın haricinde bir değişiklik yapmayın ayarlarda. W3 Total Cache eklentisinin sizin için ne kadar faydalı olduğunu ve ayarlarda karşılaştığınız problemleri aktarmayı ve bana da engin bilgilerinizden faydalanma fırsatı vermenizi isterim 🙂

Hepinize bol trafikli bloglamalar!

 

Blog Kurdu'na şimdi abone olun birbirinden kaliteli ve farklı içeriklerle blogculuk ve Wordpress deneyiminizi güçlendirin.Onlarca abone arasına katılın, geride kalmayın.Pingback: W3 Total Cache Nedir? Nasıl Kullanılır? • Blog Kurdu
Pingback: JavaScript Dosyalarını Footera Taşımak Wordpress • Blog Kurdu
Ersoy T., 'de saat 21:15 iken yazdı.

Hocam çok teşekkür ederim, tam ihtiyacım üzerine karşıma bloğunuz çıktı. Gerçekten teşekkürler pagespeed sonucum 70’den 80’e yükseldi.

  Ömer Faruk Yalçın, 'de saat 21:17 iken yazdı.

  Çok sevindim Ersoy 🙂 Umarım diğer içerikler de faydalı olabilir sana 🙂 Abone olursan belki daha fazlasına da ulaşırsın 😉

Tekin, 'de saat 14:55 iken yazdı.

Ayarlarımı yaptım teşekkürler 🙂

Her şey iyi güzel ama W3 de bir türlü ayarlayamadığım yer var. Woocommerce eklentisi kullanıyorum. Örneğin sepete ürün ekliyorum, sonra ürünü sepetten siliyorum daha sonra sepet menüsüne tıkladığım zaman ön belleğe alındığı için ürün sepetimden silinmemiş gibi görünüyor.

Bununla ilgili bazı önerileri uyguladım; “minify” bölümüne “mfunc” eklemek gibi, “Page cache” bölümündeki Never cache the following pages: kısmına ön belleğe alınmaması gereken sayfaları (sepet, hesabim, odeme) eklemek gibi ama hiç biri işe yaramadı.

Atladığım yeri veya tecrübelerini paylaşırsan çok memnun olurum 🙂

Teşekkürler açıklayıcı yazı için.

  Ömer Faruk, 'de saat 01:01 iken yazdı.

  Merhaba Tekin, özellikle geciken cevap için üzgünüm tamamen gözden kaçmış yorumun.
  Eğer sorunun hala devam ediyorsa birkaç öneri verebilirim.
  1- W3 Total Cache ayarlarında page cache bölümünde wc_session_cookie ifadesini “Rejected cookies” bölümüne ekle.
  2- /cart/, /checkout/, /my-account/ adlı sayfaları yine page cache ayarlarındaki “Never cached pages” bölümüne ekle.
  3- yine bu sayfaları database cache ayarlarında “Never cache the following pages” bölümüne ekle.
  4- Yine database cache ayarlarında added _wc_session_ ifadesini “Ignored query stems” bölümüne ekle.
  5- Minify ayarlarında mfunc ifadesini “Ignored comment stems” bölümüne ekle.

  Umarım yardımcı olur 🙂

misafir, 'de saat 17:29 iken yazdı.

Elinize sağlık sizin sitenizde gayet açık ve net paylaşılmış.Onu numara ayar yaptım bakalım 🙂

  Ömer Faruk, 'de saat 19:31 iken yazdı.

  Teşekkür ederim yorumunuz için, umarım faydalı olmuştur sizin için 🙂

Okan, 'de saat 20:40 iken yazdı.

Merhaba Hocam,

Bütün ayarları dediğiniz gibi yaptım ancak, 22 tane yazıyrdu 10 a indi onları kaldıramıyorum.

  Ömer Faruk, 'de saat 00:36 iken yazdı.

  Merhaba Okan, eğer kaldırılmayan dosyalar dışardan çağırılan (external) dosyalar ise ne yazık ki onlara müdahale etmen mümkün değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*
*